logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza

iKoT 20 Sie 2017 15:18 3402 44
Najlepsze odpowiedzi

Dlaczego komputer zawiesza się, resetuje lub wyłącza pod obciążeniem po wymianie płyty głównej i procesora?

Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zbyt słabe chłodzenie sekcji zasilania płyty głównej przy procesorze FX-8350 125W, a nie system czy sterowniki [#16653667][#16653734] Testy pamięci nie wykazały błędów, karta graficzna została sprawdzona osobno, a zmiana zasilacza na Chieftec 700W nic nie zmieniła, więc RAM i GPU są mniej podejrzane [#16652762][#16653299][#16666075] OCCT pokazywał błąd CPU po kilkudziesięciu sekundach, a na płycie było chłodzenie SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012, które nie zapewnia chłodzenia sekcji zasilania, choć producent płyty dla CPU 125W zaleca chłodzenie typu top-down chłodzące także VRM [#16653379][#16653605][#16653673][#16653742] W praktyce najprostszy test potwierdzający problem to obniżenie obciążenia procesora; po włożeniu Athlona II test OCCT zaczął działać dużo dłużej, co wskazuje na problem z FX-em/sekcją zasilania tej płyty [#16666162] Rozwiązaniem ma być albo procesor o TDP 95W, albo wymiana płyty głównej na lepiej dostosowaną do FX-8350, ewentualnie użycie chłodzenia, które lepiej owiewa VRM [#16666108][#16666405]
REKLAMA
  • #1 16652573
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    Witam, mam problem z komputerem, mianowicie ostatnio wymieniłem w nim płytę główną i procesor gdyż tamte uległy spaleniu. Po zamontowaniu nowych podzespołów udało się odpalić komputer lecz podczas grania np w gry komputer po kilku minutach się zacina, czasem wyskakuje bluescreen, czasem po prostu zamarza i jest ciągły dźwięk ze speakera. Nie wiem co to może powodować, próbowałem bawić się napięciami w biosie lecz mi nie wyszło, myślę że może to być poprzez złe ustawienia w biosie lub kolidujące się ze sobą sterowniki. Podczas odpalenia diagnozy w OCCT wyskakuje po około 30 sek (wykryto błąd na rdzeniu #1) Czy ktoś posiadał taki problem i macie pomysły czym to może być spowodowane? Poniżej wstawiam specyfikacje komputera oraz zrzut z cpu-z
    Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłączaBłąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza
    Załączniki:
    • KOCUR.txt (94.87 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 16652661
    Dra98
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 9193
    Pomógł: 1320
    Ocena: 1072
    iKoT napisał:
    wymieniłem w nim płytę główną i procesor gdyż tamte uległy spaleniu.

    Co było powodem awarii - PSU?
    Po modernizacji była przeprowadzana ponowna instalacja systemu?
    Jakie podzespoły były wcześniej, jakie są obecnie?
  • REKLAMA
  • #3 16652703
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    Powodem awarii sam dokładnie nie wiem co było, gdyż stało się to pod moją nieobecność, zostawiłem dla młodszego brata komputer podczas gdy sam poszedłem na trening, wracając zobaczyłem że jest tak jakby w stanie uśpienia ale nie dało się go z tego wybudzić ani nic zrobić, , sprawdziłem i zdiagnozowałem że poszła płyta główna( nie wiem w jaki sposób on to zrobił, mówił ze tylko grał ale u mnie nigdy nie było takich problemów, możliwe że spaliło się przez lekką burze lecz nie jestem tego do końca pewien), po wymianie płyty okazało się że do tego procesor jest spalony, wcześniej nie miałem tego jak sprawdzić gdyż nie posiadałem na stanie sprawnej płyty z am3+, pierwsza płytę która zamówiłem była Gigabyte GA-970A-DS3P, 970, lecz ona także uległa spaleniu, komputer dało się odpalić na tej płycie i z nowym procesorem fx 8350 lecz nie było obrazu (nie wiedziałem przez to to było),zdenerwowałem się i zaniosłem do serwisu, stwierdzili że to płyta, zamówili mi nową płytę i zamontowali, odapalilem i działa lecz tak jak piszę podczas wyższej wydajnosci po kilku minutach komputer się wyłacz albo zacina, tak jak napisałem w pierwszym poscie, a jeżeli chodzi o oglądanie filmów słuchanie muzyki to mogę cały dzień i nic się nie stanie. Płytą która która mi się spaliła i procesor to MSI 970A-G43 PLUS, 970, wraz z Fx 8300
  • #4 16652712
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45623
    Pomógł: 4974
    Ocena: 3535
    Co zasila ten zestaw? Marka i model zasilacza!

    Pobierz stąd: http://www.memtest.org/#downiso
    Rozpakuj, nagraj obraz na płytę i uruchom z niej komputer. Możesz także pobrać wersję na pendrive. (dwa przejścia programu).

    Zamieść screen z HWiNFO64 (sensors only).
  • #5 16652725
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    Zestaw zasila SilentiumPC Vero L1 600W, po modernizacji systemu nie zmienialem Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza
  • #6 16652751
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45623
    Pomógł: 4974
    Ocena: 3535
    Trzeba przeprowadzić Memtest.

    Przy okazji screeny z programu CPU-Z -zakładki CPU, Mainboard i SPD (dla każdego zajętego slotu).
  • #7 16652762
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    Dobrze zaraz wysle, memtest wlasnie przeprowadzam juz 36%.

    Dodano po 41 [minuty]:

    Memtest własnie się zakończył "no error. Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza
  • #8 16652858
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45623
    Pomógł: 4974
    Ocena: 3535
    Tu wszystko wygląda dobrze więc albo zasilacz, albo co bardziej prawdopodobne problem z kartą graficzną.

    Najprościej sprawdzić kartę u kogoś; chyba, ze masz inną kartę na podmianę.
  • #9 16653299
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    Posiadam kartę lecz jest to 512mb i nie wiem czy się nada, zaraz podłącze i odpalę mało wymagający tytył , tą kartę sprawdzałem na innym komputerze i chodziło wszystko dobrze, a może być to problem związany ze złymi ustawieniami napięć procesora? W tym momencie jest wszystko na auto.

    Dodano po 3 [minuty]:

    czytałem również że problem który posiadam może się objawiać poprzez kolidujące ze sobą sterowniki dźwięku, ludzie pisali że posiadali ten problem i pisali rozwiązania lecz mi one nie pomogły lub źle je robiłem, poniżej podsyłam filmik jak wygląda u mnie ten problem https://www.youtube.com/watch?v=o-wJ4-eAAWw

    Dodano po 2 [godziny] 10 [minuty]:

    Sprawdziłem kartę , jest w porządku
  • Pomocny post
    #10 16653379
    310artur
    Poziom 43  
    Posty: 9002
    Pomógł: 980
    Ocena: 670
    Jakie temp. są gdy odpalasz OCCT? Jesteś w stanie zrobić choć 3 minuty testu CPU i testu GPU w OCCT a później screena z HWiNFO sensor only?
    Jak komputer zachowuje się w teście power supply?
    Masz miernik? Tu może zasilacz być winny. I to on może palić po kolei wszystko. Markowe tego generalnie nie robią to nie znaczy że nie mogą.
  • #11 16653397
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    Średnio w occt wytrzymuje 30 sec, temperatura dochodzi do 85 na wykresie i dlatego pewnie sie zatrzymuje, mam ustawione że jeżeli dojdzie do 85 stopni to ma test zatrzymać, jeżeli chodzi o test zasilacza to 40 sec i się cały komputer zawiesza i nic nie da się zrobić, tylko reset. Miernika nie posiadam, najlepsze jest to że ten zasilacz niedawno zmieniałem, wcześniej miałem słabszy i tego posiadam może z pół roku

    Dodano po 52 [sekundy]:

    w całym komputerze posiadam 8 wentylatorów, i specjalne chłodzenie do procesora

    Dodano po 51 [sekundy]:

    test gpu udało mi się zrobić nawet na 7 minut, po tych 7 minutach zatrzymałem test, wydawało się wszystko w porządku, średnio 120fps
  • REKLAMA
  • #13 16653424
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    Tylko trochę to dziwne na fx 8300 spokojnie dawał radę i trzymał podczas użytkowania koło 60 stopni podczas długiego i wydajnego użytkowania, na dodatek fx 8300 kręciłem do 4ghz a ten jest na domyślnych ustawieniach 4ghz
  • #14 16653450
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45623
    Pomógł: 4974
    Ocena: 3535
    iKoT napisał:
    Tylko trochę to dziwne na fx 8300 spokojnie dawał radę

    Może źle zamontowane?

    Druga sprawa to FX-8300 95W vs FX-8350 125W.
  • #15 16653464
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    Zawsze podzespoły sam montowałem, jedynie ostatnio zostały zamontowane w serwisie.

    Dodano po 52 [minuty]:

    Rozebrałem komputer i zamontowałem wszystko od nowa, dodatkowo nałożyłem nową pastę, teraz test zatrzymał się na minucie i 30 sekundach. i wyskoczył błąd "Wykryto błąd na rdzeniu #2".
  • REKLAMA
  • #16 16653596
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45623
    Pomógł: 4974
    Ocena: 3535
    Co to dokładnie za chłodzenie?

    + to:

    Kasek21 napisał:
    Druga sprawa to FX-8300 95W vs FX-8350 125W.
  • #17 16653600
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012
  • #18 16653605
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45623
    Pomógł: 4974
    Ocena: 3535
    iKoT napisał:
    SilentiumPC Spartan 3 LT HE1012

    To za słabe chłodzenie do procesora o TDP 125W.

    iKoT napisał:
    dodatkowo nałożyłem nową pastę

    Co to za pasta?
  • #19 16653610
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    A jakie jest godne polecenia w miarę przyzwoitej cenie? Najlepiej z salonu x-kom.
  • #20 16653615
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45623
    Pomógł: 4974
    Ocena: 3535
    Czekaj jeszcze jedno - Uruchom program HWMonitor i włącz test - zobacz czy obroty wentylatora wzrastają podczas obciążenia.
  • #21 16653623
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza chodzi o fans PWM? czy to również zalicza się do grafiki?
  • #22 16653631
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45623
    Pomógł: 4974
    Ocena: 3535
    Nie ma odczytu obrotów dla chłodzenia CPU.

    Słychać, ze wentylator przyspiesza?

    Do którego złącza na płycie podłączony jest wentylator?
  • #23 16653638
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    Podłączone jest do Cpu Fan1, nie słychać żeby przyśpieszał, teraz podczas testu komputer mi się zaciął cały i musiałem zrestartować, i drugi raz zrobiłem test i tylko 14 sec, nie wiem od czego to się tak zmienia, ustawienia ciągle te same. Czy zmiana systemu mogłaby pomóc?
  • #24 16653667
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45623
    Pomógł: 4974
    Ocena: 3535
    iKoT napisał:
    Czy zmiana systemu mogłaby pomóc?

    Nie! To nie wina systemu.

    Wykonaj Clear CMOS może jakieś dziwne ustawienia w biosie bo powinien pracować tak: obroty w zakresie 800 ~ 2000 ±10% obr./min.
  • #25 16653673
    310artur
    Poziom 43  
    Posty: 9002
    Pomógł: 980
    Ocena: 670
    W HWiNFO jest jakiś odczyt RPM zupełnie absurdalny (600000RPM :D to by wyfrunął razem z płytą z obudowy).
    Nie możesz jak homo sapiens otworzyć obudowy i zobaczyć czy wentylator działa? W BIOS UEFI zobacz jakie ma obroty i jakie sterowanie.
    iKoT napisał:
    "Wykryto błąd na rdzeniu #2".
    to nie koniecznie świadczy o temp. błąd pojawi się przy niestabilnej pracy CPU. Równie dobrze problem z samym CPU, z jego napięciami, ustawieniami, płytą główną a nawet zasilaczem.
    No ale system to już nic do tego nie ma.

    Inna sprawa że ta płyta tylko trochę obsługuje procesory o TDP 125W. Masz w tabelce informacje
    http://www.asrock.com/mb/AMD/970A-G3.1/index.pl.asp?cat=CPU
    Cytat:
    For cooling the CPU and its surrounding components, please install a CPU cooler with a top-down blowing design.

    Twoje chłodzenie nie pomaga chłodzić sekcji zasilania CPU i tu też może być problem.
  • #26 16653688
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    Robiłem clear cmos, nic to nie dało :/ Wentylatory wszystkie działają, i to cały czas, mam światła ledowe w środku i przez okienko w obudowie widzę. Zaraz sprawdzę Bios Uefi. Czy zmiana napięć i ustawień mogłaby tutaj pomóc? Jeżeli tak to jak to ustawić.
    Dodano po 6 [minuty]:
    Tak wygląda occt.
    Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza Błąd w occt i wyłaczenie - Podczas wyższej wydajności komputer się wyłącza
  • #27 16653696
    310artur
    Poziom 43  
    Posty: 9002
    Pomógł: 980
    Ocena: 670
    Palcem sprawdź chłodzenie sekcji zasilania CPU choć chyba będzie ciężko dotknąć w czasie pracy. Samego tego radiatora czasem przy manewrach nie ruszyłeś? Może sekcja się przegrzewa.

    Co do ustawień. Pomóc może ale pytanie w czym problem... Jak się przegrzewa albo prądowo nie wyrabia to zegar i napięcia w dół. Ale objaw będzie identyczny jak napięcia będą za niskie (niesprawny/zdegradowany CPU, źle podająca napięcia sekcja zasilania) a wtedy pomoże bardziej podnoszenie napięć.
    Kompromisem dla testu może być obniżanie zegara CPU.
    Jeśli zasilacz nie wyrabia to nic nie pomoże ;)
    Tak można się bawić w odwróconą diagnostykę ala dr Hause ale to łatwe nie jest.
  • #28 16653712
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    Posprawdzam różne częstotliwości i napięcia może coś z tego wyjdzie. Temperatura to zielona linia w CPUTIN tak? Tylko dlaczego tu pokazuje 85 stopni i się kończy a w tabelce occt 57 stopni?
  • #29 16653718
    Kasek21
    Poziom 43  
    Posty: 45623
    Pomógł: 4974
    Ocena: 3535
    iKoT napisał:
    Temperatura to zielona linia w CPUTIN tak?

    Czerwona.

    Na wykresie wychodzi, że temp. CPU osiąga 55 stopni.
  • #30 16653728
    iKoT
    Poziom 7  
    Posty: 24
    Wychodzi na to że ja źle wcześniej spojrzałem, czyli temperatura jest odpowiednia, wina leży w czym innym, możliwe ze problemem sa zle napięcia tylko ze ja nie ogarniam jakie mam nastawić.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłasza problem z komputerem, który wyłącza się podczas intensywnego użytkowania, takiego jak granie. Po wymianie płyty głównej i procesora, komputer działa, ale występują błędy w OCCT, w tym "wykryto błąd na rdzeniu #1". Użytkownik podejrzewa problemy z ustawieniami BIOS, sterownikami lub zasilaczem. Po przeprowadzeniu testów, w tym Memtest, okazało się, że pamięć RAM działa poprawnie, a problem może leżeć w zasilaczu lub karcie graficznej. Wskazano na niewystarczające chłodzenie sekcji zasilania procesora FX-8350, co może prowadzić do przegrzewania i błędów. Użytkownik rozważa wymianę na procesor o niższym TDP lub zakup nowego zestawu.
REKLAMA