Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Mux 8 co jak zmodernizować?

elektronikq 07 Mar 2018 20:58 3732 68
  • #61 07 Mar 2018 20:58
    elektronikq
    Poziom 24  

Kupiłem porządną antenę bynajmniej tak twierdzą niektórzy wzmacniacz o najmniejszym wzmocnieniu, bo nie chciałem wzmacniać nie wiadomo czego, a kawałek do RTCN-ów mam. Ok wejdę na dach bo nie mam wyjścia. Antena powinna być pionowo? czyli dipole powinny być na "sztorc"?

• #62 07 Mar 2018 21:30
    _kli_
    Poziom 32  

elektronikq napisał:
    Antena powinna być pionowo?

Wszystkie okoliczne nadajniki nadają mux-8 w pol. pionowej, zatem antena w pion.
    Istnieje prawdopodobieństwo, że lepsze parametry sygnału możesz uzyskać umieszczając ją na wysięgniku bocznym.

• #63 07 Mar 2018 23:02
    Scottie33
    Poziom 10  

Zainstaluj sobie aplikację "DVB-T finder" na Androida, która pozwoli ci precyzyjnie wycelować w nadajnik - sporo poradników w Internecie.

PS. Przy okazji

elektronikq napisał:
    Kupiłem porządną antenę bynajmniej tak twierdzą niektórzy...

"bynajmniej" nie jest synonimem słowa "przynajmniej"

• Pomocny post
    #64 09 Mar 2018 14:32
    Jerzy Cieślański
    Poziom 19  

Azymut na RTCN-Ryki dla centrum Wojcieszkowa to 235°. Inaczej to kierunek przodu anteny na położenie słońca o godz 15.11 czasu zimowego lub 16.11 czasu letniego.

NIekóre starsze odbiorniki i dekodery(przystawki) DVB-T sprzedawane przed uruchomieniem emisji DVB-T Mux-8 na zakresie częstotliwości VHF(kanały 5÷12 CCIR) nie obsługiwały automatycznie zakresu VHF-DVB-T mimo umieszczenia takiej zdolności w specyfikacji danego odbiornika/tunera. Na ogół pomaga wówczas wyszukiwanie ręczne (cabletech URZ0086) z ustawieniami "Wyszukiwanie; częstotliwości" "Pasmo 7MHz" i wpisanie(szybsze niż przeszukiwanie) "Częstotliwość; częstotliwości środkowej dla kanału; 5=177.5MHz, k.6=184.5, k.7=191.5MHz, k.8=198.5MHz,k.9=205.5MHz, k.10=212.5MHz, k.11=219.5MHz, k.12=226.5MHz a następnie uruchomienie wyszukiwania programów "Wyszukaj".

Według: https://emimaps.emitel.pl/ Wojcieszków znajduje się na granicy zasięgu (link); RTCN-Ryki, MUX-8

Wykres zasięgu (dla anteny odbiorczej umieszczonej co najmniej 10 metrów nad poziomem terenu), nie uwzględnia; ukształtowania terenu i innych przeszkód terenowych "zasłaniających" sygnał np. budynków, linii energetycznych, wzgórz i dolin, drzew a zwłaszcza rozległego wysokiego gęstego lasu w pobliżu tj.(do 1km) od ateny odbiorczej, a także nadniernego poziomu zakłóceń elektromagnetycznych w okolicy posadowienia anteny odbiorczej.

Zakłócenia elektromagnetyczne mogą pochodzić od iskrzacych: elementów sieci energetycznej, oświetlenia ulicznego, instalacji elektrycznych ielektrycznych urządzeń domowych i warsztatowych, aparatów zapłonowych silników spalinowych,

Próby z anteną na granicy zasięgu, z poziomu ziemi, rzeczywiście mogą być skazane na niepowodzenie. Wskazana antena VHF(możliwie najsilniejsza) tj. z możliwie najwyższym zyskiem energetycznym, osiagalna na w sprzedaży lub do wykonania we własnym zakresie na podstawie sprawdzonych wzorów.

• #65 09 Mar 2018 15:58
    elektronikq
    Poziom 24  

Antena zainstalowana, wzmacniacz LN-101 na 5V i wszystko dział jakość na mierniku pcm-1200 ok 70%-80%. Jedyne co był problem to tunerem cabletecha URZ0083. Tuner był stary i ustawienia na mux8 nie działają. Znalazłem kanały po częstotliwości i pasmie 7Mhz. Wszystko działa są 4 nowe kanały i kilka testów.

• Pomocny post
    #66 09 Mar 2018 16:30
    _kli_
    Poziom 32  

elektronikq napisał:
    Antena zainstalowana, wzmacniacz LN-101 na 5V i wszystko dział jakość na mierniku pcm-1200 ok 70%-80%.

Ryki i Łosice to teoretycznie pogranicze odbioru. Z którego nadajnika?
    elektronikq napisał:
    Jedyne co był problem to tunerem cabletecha URZ0083. Tuner był stary i ustawienia na mux8 nie działają. Znalazłem kanały po częstotliwości i pasmie 7Mhz

Te typy tak mają.

• Pomocny post
    #67 09 Mar 2018 18:25
    LeDy
    Poziom 43  

Ano niektóre typy tak mają , że trzeba po częstotliwości i ręcznie zmienić pasmo na 7MHz , nie tylko ten wymieniony, ale to nie problem jak się wie. To podejście piszących oprogramowanie, uwzględniające więcej krajów Europy a nie tylko wybrany(Polska).
    Openboxy, Amiko .. tak właśnie mają. Nawet kanały się inaczej zaczynają.

• #68 10 Mar 2018 08:37
    elektronikq
    Poziom 24  

Ustawiłem na Mux 8 z Ryk.

Dodano po 11 [godziny] 52 [minuty]:

Dziękuje za pomoc. Zamykam.

• #69 10 Mar 2018 08:38
    elektronikq
    Poziom 24  

Ustawiłem na Mux 8 z Ryk.

Dodano po 11 [godziny] 52 [minuty]:

Dziękuje za pomoc. Zamykam.

Dodano po 1 [minuty]:

Dwie anteny: VHF i UGH, w każdej wzmacniacz LN-101 i zwrotnica AMS. W tunerze szukałem mux8 po częstotliwości ponieważ w tunerze było złe pasmo i zła częstotliwość multiplexu.