Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie falownika ABB ACS101 - poprawna konfiguracja

Skitt01 04 Wrz 2017 01:09 1050 8
  • #1 04 Wrz 2017 01:09
    Skitt01
    Poziom 4  

Dzień dobry,

w ostatnim czasie próbuję uruchomić falownik ABB ACS110. Ma pracować z silnikiem 0,75kW pilarki taśmowej. zasilanie jednofazowe, uziemienie jeszcze nie podpięte. Nie jestem pewien, czy falownik nie jest uszkodzony. Do tej pory silnik wpięty w trójkąt pracował z kondensatorem.

Próbuję działać z instrukcją, ale wielu rzeczy nie jestem pewien.
    Po podłączeniu zasilania i wyjść U2V2W2 do silnika przepiętego w gwiazdę (nie pamiętam, czy dobrze określiłem początki uzwojeń) wyświetlacz na podpiętym pilocie pokazuje wszystkie symbole i po chwili tak miga. Dowiedziałem się, że oznacza to błąd łącza szeregowego (nieprawidłowe połączenie pomiędzy panelem a jednostką). Aktualnie próbuję zmierzyć się z tematem "Konfiguracja DI". Spośród 1-13 zacisków przyłącza sterowania była tylko zworka pomiędzy 8 a 9 (12V i DCOM).
    Jak rozumiem ze schematu:
    powinno być tam sporo więcej rzeczy?
    Nie rozumiem ze schematu jak powinienem podłączyć zaciski 1234. 2 (AI) ma być podłączony do - co to oznacza? Rezystora?
    Zwora powinna być też przy RO1 i RO3 (13 i 14)?
    Czy przy takiej konfiguracji falownik powinien jakkolwiek zareagować? Uszkodzony panel, jednostka, złe ustawienie?
    Opis zacisków:

Link do polskiej instrukcji: http://www.plcs.net.pl/index.php/start-downlo...-abb/43-instrukcja-falownikow-acs100-_pl.html (swoją drogą, powinienem wkleić plik? Bezpośredni link?)

Próbowałem szukać rozwiązania, ale nie mogłem nic konkretnego znaleźć. Wielu pewnie oczywistych rzeczy w temacie nie jestem świadomy, staram się być ostrożny i radzić dostępną wiedzą.

0 8
  • #2 04 Wrz 2017 03:31
    adamjk
    Poziom 24  

Skitt01 napisał:
    Dzień dobry,
    w ostatnim czasie próbuję uruchomić falownik ABB ACS110. Ma pracować z silnikiem 0,75kW pilarki taśmowej. zasilanie jednofazowe, uziemienie jeszcze nie podpięte. Nie jestem pewien, czy falownik nie jest uszkodzony. Do tej pory silnik wpięty w trójkąt pracował z kondensatorem.
    Po podłączeniu zasilania i wyjść U2V2W2 do silnika przepiętego w gwiazdę (nie pamiętam, czy dobrze określiłem początki uzwojeń)

Najmocniej cię przepraszam, jeśli poczujesz się urażony. Po kolei:
    1. Zacytowany fragment sugeruje mi kompletną nieznajomość tematu i nadaje się do umieszczenia w dziale dla początkujących.
    2. Dalej jest już tylko "lepiej", mając do dyspozycji kompletny podręcznik użytkownika zadajesz takie pytania, że udowadniasz to, co napisałem w pkcie 1.
    Oczywiście mógłbym udzielić ci odpowiedzi, ale nie zrobię tego w trosce o twoje bezpieczeństwo i o całość powierzonego ci sprzętu.

0
  • #3 04 Wrz 2017 12:09
    Skitt01
    Poziom 4  

Skoro tak uważasz - w porządku :)
    Nie poczuję się urażony (porażony mam nadzieję też xD), fakt - jestem początkujący i temat falowników, automatyki, wysokich napięć jest mi dość mocno obcy. Nie znam się na tym, jarzę kilka tematów i tyle. Jeśli mi nie pomożesz to pewnie tak czy inaczej będę sobie jakoś radził - dam komuś falownik do sprawdzenia, poszukam rady aż uzyskam pomoc czy coś.

Post może być chaotyczny, jednak pisałem go w środku nocy a i trudno jest zrobić tak, by żaden elektrodowy zawodowiec nie miał zastrzeżeń :)

Podłączenia sterowania zrobiłem tak, jak schemat pokazuje. I czeka to niewłączone bo chciałem zapytać o poradę, czy na pewno dobrze myślę :)

Swoją drogą - miło brzmi troska o powierzony mi sprzęt :) Jest mój, przeznaczony właśnie do tego celu, samouczenie uwzględnia tego typu straty :)

0
  • Pomocny post
    #4 04 Wrz 2017 23:20
    p.obelix
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Zaczniemy od tego że silnik powinien być podłączony w trójkąt . Potem robisz auto tuning falownika. Następnie musisz zdecydować co ci jest potrzebne z wejść i wyjść w falowniku. Musisz poczytać dokładnie instrukcje. Odnośnie problemu z mijającym panelem sprawdź w jakiej pozycji jest przełącznik S1 powinien być na 0 i sprawdź wyjmujac panel czy piny nie są uszkodzone.

0
  • #5 05 Wrz 2017 12:34
    Skitt01
    Poziom 4  

Kolego p.obelix,
    w przypadku panelu tak właśnie był ustawiony przełącznik. Styki panelu przeczyściłem izopropanolem. W środku nie miał żadnych uszkodzeń.

1. Na czym polega auto tuning tego konkretnego falownika?
    2. Jeśli chodzi o wejścia/wyjścia mówisz o wyjściach zasilania? Czy sterowania?

0
  • #7 06 Wrz 2017 22:55
    Skitt01
    Poziom 4  

1. Dziękuję. Jakieś wskazówki? Jak można to zrobić ręcznie (poprzez łącze szeregowe - co tam wpiąć? Pokrętło S na wartość 2?)
    2. Gdyż chciałbym uniknąć strat związanych z kondensatorem i uzyskać szereg innych plusów związanych ze sterowaniem maszyny poprzez falownik (zabezpieczenia, itd.). Jeżeli masz jakieś sugestie co do podpięcia tego konkretnego silnika - chętnie posłucham :)

0
  • Pomocny post
    #8 18 Wrz 2017 00:26
    falowniki.com
    Spec od Falowników

ACS101 nie ma funkcji "autotuningu"!
    Sterowanie skalarne nie potrzebuje wprowadzania danych silnika (tylko prąd zab. silnika).
    Z opisu reakcji falownika wynika, że jest uszkodzona wewnętrzna magistrala komunikacyjna.

0
  • #9 18 Wrz 2017 00:54
    Skitt01
    Poziom 4  

falowniki.com - dziękuję.

Jeżeli ktokolwiek będzie miał ochotę tłumaczyć te niesnaski z podłączeniem czy powodem używania falownika w tym przypadku to byłbym wdzięczny :)

0