Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłaczenie hormann promatic oraz satel perfecta

p2vlo 04 Wrz 2017 14:45 495 18
  • #1 04 Wrz 2017 14:45
    p2vlo
    Poziom 4  

Witam,

Mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość.

Posiadam napęd do bramy oraz centrale alarmową jak w temacie. Chciałbym połączyć te dwa elementy w taki sposób aby naciśnięcie na pilocie przycisku do otwierania bramy naruszało wirtualną strefę wejścia/wyjścia w centrali. Pogooglowałem trochę i znalazłem rozwiązanie polegające na dokupieniu dodatkowego odbiornika radiowego i zaprogramowania go z posiadanym pilotem. Niestety uniwersalne odbiorniki tego typu są dość drogie a u mnie nie ma problemu aby takie połączenie zrobić. W instrukcji napędu nie znalazłem też, żadnej informacji na ten temat. Stąd moje pytanie czy takie połączenie jest możliwe?

• #2 04 Wrz 2017 15:09
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

p2vlo napisał:
    Stąd moje pytanie czy takie połączenie jest możliwe?

Tak, właśnie poprzez dokupienie wspomnianego uniwersalnego odbiornika (pracującego z posiadanymi pilotami). Taki odbiornik wtedy podłącza się pod wejścia centrali. Pilotów od Hormann na pewno nie uda się bezpośrednio dograć do centrali Perfecta.

• #3 04 Wrz 2017 15:18
    p2vlo
    Poziom 4  

dariusz.bembenek napisał:
    p2vlo napisał:
    Stąd moje pytanie czy takie połączenie jest możliwe?

Tak, właśnie poprzez dokupienie wspomnianego uniwersalnego odbiornika (pracującego z posiadanymi pilotami). Taki odbiornik wtedy podłącza się pod wejścia centrali. Pilotów od Hormann na pewno nie uda się bezpośrednio dograć do centrali Perfecta.

Tak jak pisałem w głównym poście wiem, że tak można. Interesuje mnie czy da się zrobić to poprzez połączenie kablowe.

• #4 04 Wrz 2017 15:23
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Nie widziałem żadnego słowa kluczowego, mówiącego, że "połączenie" to znaczy "kabel". Jeżeli centrala bramowa posiada odpowiednie wyjścia reagujące na naciśnięcie pilota, to tak - jest to możliwe. Jeżeli jednak nigdzie z centrali bramowej nie możemy wyciągnąć "impulsu" pojawiającego się w momencie odebrania sygnału pilota - to nie będzie to możliwe.

Co to za Perfecta? WRL czy bez WRL? Jako alternatywę można rozwiązać to w sposób następujący:
    - dokupujemy pilota MPT-350 do Perfecty (musi być "WRL")
    - wyjście centrali Perfecta podłączamy pod wejście sterujące centrali bramowej (najprawdopodobniej posiada taką złączkę, bo to powszechne)
    - dotychczasowe piloty hormanna chowamy do szuflady

Czyli teraz to alarm popycha bramę do działania, a nie brama popycha centralę alarmową. Końcowy efekt ten sam. Jednak tutaj nic nie wiadomo o sprzęcie. Być może dotychczasowy pilot od Hormann realizuje jeszcze jakieś inne funkcje (np. furtka). Wtedy sprawa się komplikuje.

• #5 04 Wrz 2017 16:38
    p2vlo
    Poziom 4  

Centrala to Perfecta 32 bez WRL, nie chciałbym dodatkowych pilotów do tego rozwiązania dlatego chciałbym wyciągnąć w jakiś sposób ten "impuls" z napędu. Nie jestem instalatorem więc nie mam dostępu do instrukcji/schematów tego napędu oprócz tego co jest na stronie producenta czy dokumentacji dołączonej do napędu.

• #6 04 Wrz 2017 20:59
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Kontaktron na drzwiach garażowych podłączony do centrali.

• #7 04 Wrz 2017 21:00
    PROXIMA sj
    Specjalista - Sterowniki Radiowe

Witam,
    Jaki masz dokładnie model PROMATICA?
    Zawsze możesz dołączyć przekaźnik (na prąd zmienny 24V, tak jest w Promatic 3) równolegle do żarówki załączającej się po rozpoczęciu otwierania bramy.
    Promatic3 ma specjalne złącze do takiego przekaźnika.

No i zawsze możesz skorzystać z napięcia na silniku 24VDC - polaryzacja napięcia to informacja czy brama się otwiera czy zamyka.....Jeżeli masz plan wykorzystać ten sygnał, mogę podać parę wskazówek.

pozdrawiam
    PROXIMILIAN

• #8 04 Wrz 2017 21:45
    p2vlo
    Poziom 4  

PROXIMA sj napisał:
    Witam,
    Jaki masz dokładnie model PROMATICA?
    Zawsze możesz dołączyć przekaźnik (na prąd zmienny 24V, tak jest w Promatic 3) równolegle do żarówki załączającej się po rozpoczęciu otwierania bramy.
    Promatic3 ma specjalne złącze do takiego przekaźnika.

No i zawsze możesz skorzystać z napięcia na silniku 24VDC - polaryzacja napięcia to informacja czy brama się otwiera czy zamyka.....Jeżeli masz plan wykorzystać ten sygnał, mogę podać parę wskazówek.

pozdrawiam
    PROXIMILIAN

Witam,
    Mam dokładnie Promatic3. Czy możesz coś więcej napisać o tych rozwiązniach?

• #9 05 Wrz 2017 08:19
    suworow
    Admin Zabezpieczenia Stacjonarne

andrzej lukaszewicz napisał:
    Kontaktron na drzwiach garażowych podłączony do centrali

Tyle że ręczne podniesienie bramy czy uszkodzenie drzwi da ten sam efekt co naciśnięcie pilota- czas na wejście.
    Proszę też zwrócić uwagę na to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16667839#16667839
    pozdrawiam

• #10 05 Wrz 2017 08:52
    p2vlo
    Poziom 4  

Kontraktron na drzwiach i czujkę w garażu mam. Nie mam problemu z zaprogramowaniem centrali tylko obslużeniem takiej sytuacji jak w temacie.

• #11 05 Wrz 2017 13:46
    PROXIMA sj

Witam,
    p2vlo rozumiem że informację z napęd Promatic 3 potrzebujesz, żeby przed wejściem do obiektu,
    gdy otwierasz bramę pilotem,
    alarmowa strefa garażu z natychmiastowej stała się opóźniona?
    pozdrawiam
    PROXIMILIAN

• #12 05 Wrz 2017 13:55
    p2vlo
    Poziom 4  

PROXIMA sj napisał:
    Witam,
    p2vlo rozumiem że informację z napęd Promatic 3 potrzebujesz, żeby przed wejściem do obiektu,
    gdy otwierasz bramę pilotem,
    alarmowa strefa garażu z natychmiastowej stała się opóźniona?
    pozdrawiam
    PROXIMILIAN

Dokładnie tak, kontraktron na bramie oraz czujka w garażu ustawiona jako wewnętrzna opóźniona. Sygnał otwarcia bramy z pilota powoduje naruszenie wirtualnego wejścia i danie mi dłuższego czasu na rozbrojenie alarmu. W momencie kiedy ktoś próbował by podważyć bramę lub naruszy czujkę w garażu bez otwierania bramy za pomocą napędu alarm uruchomi się natychmiastowo.

• #13 05 Wrz 2017 15:06
    PROXIMA sj

Witam,
    Jak długo, po rozpoczęciu ruchu otwierającego przez bramę powinien trwać sygnał pobudzający wirtualne wejście?
    Tak długo jak długo silnik napędu się kręci?
    Tak długo jak włączana jest żarówka oświetlenia?
    Czy ma trwać inny czas?

pozdrawiam
    PROXIMILIAN

• #14 05 Wrz 2017 15:21
    p2vlo
    Poziom 4  

Dobre pytanie. Najlepiej aby był to impuls tak jak naciskam na pilocie napędu, jeżeli się nie da to powiedzmy niech on trwa tyle ile otwieranie bramy .

• #15 05 Wrz 2017 15:56
    Stan-Mar
    Poziom 24  

Centrala potrzebuje impulsu około 1-2 sekundowego, by zadziałała. Jednak najlepiej by było min 5s.

• Pomocny post
    #16 05 Wrz 2017 17:36
    PROXIMA sj

Zbuduj i dołącz układ zgodnie z załączonym schematem,
    oczywiście tylko wtedy gdy posiadasz do tego odpowiednie umiejętności.
    Przekaźnikiem wyjściowym można też wprost blokować wejście linii alarmowej, lub wybrany czujnik alarmowy.
    pozdrawiam
    PROXIMILIAN

• #17 05 Wrz 2017 18:21
    Marek J.
    Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne

A może by pomyśleć nad dodatkowym odbiornikiem. Zaprogramować go na tym samym kanale co sterowanie bramą i podpiąć do centrali? Może być pod wejście wirtualne, albo jako czasowy bypass istniejącej linii (jeżeli odbiornik będzie miał możliwość pracy czasowej).

• #18 06 Wrz 2017 13:51
    p2vlo
    Poziom 4  

Wynalazłem na internecie już gotowe przekaźniki tego typu (koszt 20 zł). Spróbuje to zrealizować i dam znać jak poszło :)

• #19 17 Wrz 2017 21:02
    p2vlo
    Poziom 4  

p2vlo napisał:
    Wynalazłem na internecie już gotowe przekaźniki tego typu (koszt 20 zł). Spróbuje to zrealizować i dam znać jak poszło :)

Wszytko się udało. Kupiłem przekaźnik Finder 34.51.7 i podłączyłem go pod złączę zewnętrznego oświetlenia napędu a następnie do centrali. Działa idealnie. Koszt 20 zł zamiast odbiornika bisecure za 200-300 zł.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo