Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwustrefowe ściemnianie led z dodatkowym włącznikiem

Bojleros 08 Wrz 2017 20:01 654 5
  • #1 08 Wrz 2017 20:01
    Bojleros
    Poziom 15  

Witam,

Pozwoliłem sobie otworzyć ten wątek ponieważ od kilku dni krążę wokół tematu. W moim salonie chciałbym mieć ściemniane oświetlenie led z dwoma strefami a że salon jest przechodni to zależy mi także na dodatkowym przycisku obok wejścia do sypialni. Próbowałem już ledów 230V (ściemnialnych) oraz regulatorów triakowych dostępnych w pobliskim markecie. Pomimo szczerej chęci inżynierów producenta układ ten pracował poprawnie wyłącznie w momencie jak nie podpięta była instalacja z dodatkowym przyciskiem.

Od kilku dni szukam rozwiązań cyfrowych. Oprócz radiówki natrafiłem na rozwiązania oparte o magistralę DALI:

https://enterius.eu/produkty/sterowniki-led/ec-133dl-sterownik-dali-led-rgb/
    http://www.zumtobel.com/pl-pl/products/1338.html?22154658

Obecnie szukam jeszcze sposobu na dodanie drugiego przycisku niemniej mam następujące pytania:

- Czy gdziekolwiek można dostać w detalu ten sterownik Zutombela ? Jak dla mnie ten sterownik jest idealny. Ma wszystkie funkcje , jest ergonomiczny ale co z tego jak nigdzie go nie widzę w sprzedaży detalicznej ...
    - Czy magistrala DALI działa w trybie multimaster ? Drugi przycisk musiałby być chyba drugim masterem ...
    - Czy standard DALI jest na tyle silny aby w jednej sieci stosować urządzenia różnych producentów ?

Generalnie miejsce w którym chcę umieścić sterowanie oświetleniem to wąska ścianka działowa. Zależy mi także na ściemnianiu dwustrefowym a ściana (w zasadzie słupek) jest bardzo wąska i jak dam szerszą puszkę to ją przetnę. Doradzano mi przejście na sterowniki sterowane klawiszami astabilnymi i dołożenie dodatkowego włącznika. Nie uzyskam jednak w tym układzie efektu "włącz/wyłącz wszystko" na włączniku koło sypialni.

Bardzo proszę o wskazówki.
    Z góry dziękuję,

0 5
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 08 Wrz 2017 21:37
    matej1410
    Poziom 22  

Bojleros napisał:

- Czy standard DALI jest na tyle silny aby w jednej sieci stosować urządzenia różnych producentów ?

Każde urządzenie niezależnie od tego jakiego jest producenta oraz które jest przystosowane do podłączenia do magistrali DALI, będzie działało poprawnie. Istnieje tylko jedno DALI.
    Należy pamiętać, że liczba odbiorników, która może być sterowana z jednej magistrali jest ograniczona.

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #3 08 Wrz 2017 21:59
    e-sparks
    Specjalista elektryk

Bojleros napisał:
    Pomimo szczerej chęci inżynierów producenta układ ten pracował poprawnie wyłącznie w momencie jak nie podpięta była instalacja z dodatkowym przyciskiem.
    Ten:
    http://www.hager.pl/katalog-produktow/automat...nk/sterowanie-oswietleniem/85421100/84924.htm
    pracuje nawet z 15 dodatkowymi przyciskami (dzwonkowymi).
    Sprawdzone osobiście.
    Kontakt Simon ma również w ofercie podobne ściemniacze do żarówek oraz do ledów, znacznie tańsze.

0
  • Pomocny post
    #4 08 Wrz 2017 22:25
    matej1410
    Poziom 22  

Bojleros napisał:

- Czy magistrala DALI działa w trybie multimaster ? Drugi przycisk musiałby być chyba drugim masterem ...

Z góry dziękuję,

W ramach jednej magistrali można sterować oprawami z kilku urządzeń typu GC, czyli jak w nocie niżej. Proszę zwrócić uwagę na schemat.
    http://www.tridonic.com/fr/download/data_sheets/DS_DALI_GC_en.pdf

0
  • #5 09 Wrz 2017 08:19
    Bojleros
    Poziom 15  

Witam,

Dziękuję za podpowiedzi !

Sprawdzałem już oferty Kontakt Simon i Hagera. W ich dokumentacji nie ma wzmianki o tym , że urządzenie nadaje się do ledów ściemnialnych na 230V. Po mojej poprzedniej przygodzie, gdzie miałem problem z dodatkowym klawiszem i szczątkowym świeceniem, mam wrażenie , że ledy ściemnialne na 230V to jest jakieś szamaństwo. Próba zrobienia ściemniacza który zastąpi zwykły włącznik - zadziała włączony w szereg z odbiornikiem. Przecież ledy na 230V maja jakiś zasilacz. To jest próba zasilania własnego urządzenia poprzez szeregowe podłączenie z innym , w dodatku dość nieliniowym odbiornikiem. Obawiam się że po prostu to jest za dużo rzeczy na raz ...

To urządzenie tridonic-a wygląda ciekawie. Wymaga tylko sporej liczby klawiszy astabilnych na które ja nie mam miejsca. Dorzucenie on/off w jednym przycisku to też dodatkowy klawisz. Dlatego właśnie pozwoliłem sobie podać linka do panelu Zumbotel który moim zdaniem jest super ergonomiczny - co z tego skoro nie można go dostać.

Dzisiaj z rana wpadłem na dwa pomysły:

1. Obejście problemu z zakłócaniem się przycisku (nie będzie oddzielnych stref). Relpol sprzedaje bardzo fajne wąskie przekaźniki. Skrócę obwód który się zakłóca takim przekaźnikiem chowając go w puszce zaraz za ściemniaczem. Proste i aż głupio że wcześniej nie pomyślałem.
    2. Ściemniacz, który testowałem to Ospel ŁP-8GL2. Zamiast potencjometru ma on enkoder wieloobrotowy z przyciskiem. Nie jest aż tak drogi. Chyba kupię dodatkową sztukę dla standardowej obudowy i pokrętła a wcisnę do środka własną elektronikę zdolną do sterowania ledami 12V poprzez EC-133MB.

Z tego co widzę to do ściemniania ludzie najczęściej używają pasków 12V. Czy zwykłe żarówy led 12V GU10 też się do tego nadają ?

Pozdrawiam,

0
  Szukaj w 5mln produktów