Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka płyta indukcyjna do 1500 zł

15 Wrz 2017 19:49 4446 4
  • Poziom 10  
    Witam,

Nie bardzo wiem od czego zacząć bo to dla mnie pierwszy zakup takiego sprzętu i czarna magia zarazem.
    Kupiłem mieszkanie, gdzie została płyta SAMSUNG CTN264EA01 - pęknięta ale działa, jednak żona żąda wymiany.
    Trochę poczytałem i widzę że największym problemem jest moc urządzenia, mieszkanie mam na 5KW (potwierdzone w tauronie) sama płyta ma moc 5,4KW i wymaga 3 fazy, poprzedni właściciel się zarzeka że 3 faza jest, w tauronie twierdzą że nie ma, więc zakładam że zrobili jakiś mostek i jakoś to działa, według niej korków nie wybija, jest to na osobnym "esie" czy jak się to tam nazywa, a ten samsung według specyfikacji działa tylko na 400V, więc coś tam jest pokombinowane.

tyle tytułem wstępu i proszę o podpowiedź co wybrać, czym się kierować przy zakupie takiego urządzenia.

Większość urządzeń to 7,2KW, więc albo będzie palić instalacje i wybijać korki, albo będzie działać z mniejszą opcją albo w ogóle :D
    Jest jeszcze kilka modeli o mocy 4-5 KW, ale to chyba jakieś stare serie. Nie wiem też jaka będzie efektywność urządzenia a co najważniejsze ostateczny koszt użytkowania, czy lepiej wykorzystać płytę 4KW na 100% czy 7,2KW na 60-70% ??

W tauronie pytałem, mogą mi zwiększyć moc mieszkania do prawie 8KW, więc to też nie jest problem, ale pytanie czy jest sens, bo to kosztuje jednorazowo ok, 80zł za dodatkowy KW.

Na jakie elementy/funkcje patrzeć w płycie indukcyujnej, czy lepsze są 4 zaznaczone pola, czy lepsze sa szerokie 2 panele, na których można ustawić więcej garnków ? z tego co wiem to też zależy od mocy, o ile dwa pola powinny działać OK, to 4 moga już dusić instalację :)

Z góry dziękuje, jak ktoś wyjasni moje wątpliwości i zaproponuje jakieś ciekawe urządzenie
  • Poziom 9  
    Po pierwsze ustal czy masz 1 czy 3 fazy w domu i jakie bezpieczniki masz zainstalowane. Możesz sprawdzic jak jest podłączona aktualna płyta i jaką ma moc. Jesli obecna nie tłucze bezpieczników to kup podobną. Choć przy jednej fazie jak zaczniesz gotować obiad na 2-3 polach i włączysz czajnik bezprzewodowy na kawę to na 99% poleci bezpiecznik. Większość płyt korzysta tylko z 2 faz, lub po zmostkowaniu na kostce przyłączeniowej z jednej. Co do funkcjonalności to chyba podstawowe pytanie czy dużo sie w domu gotuje, czy raczej jadącej w domu, na mieście, w pracy, szkole? Ja osobiście kupiłem jeden z prostszych modeli elektroluksa i jestem zadowolony. Ale na pewno nie robie 5 daniowych przyjęć na 40 osób ;) Brat kupował wyposażenie do nowego domu, tez kupił electroluksa, choć u niego jednym z podstawowych kryteriów był biały kolor;)
  • Poziom 10  
    Kupiłem Whirpoola ACM-918BA http://www.whirlpool.pl/urz%C4%85dzenia-1/p%C...ceramiczna-whirlpool-acm-918_ba/859991007450/
    o dziwo na razie działa bez zarzutu na 230V, na razie uruchomilem max 3 palniki, ciezko powiedziec czy grzało słabiej bo nie mam odniesienia, generalnie żona stwierdziła, że na razie nie widzi różnicy w czasie gotowania na płycie i na gazie więc chyba jest ok.
  • Poziom 8  
    Radziłbym nie używać pękniętej płyty.

Wybór płyty indukcyjnej - przede wszystkim moc przyłączeniowa, określiłeś, że maksymalnie może to być 5kW. Na rynku są płyty, które w standardzie mają maksymalną moc przyłączeniową np. do 4.6 kW, ale warto również zapoznać się z płytami które mają funkcję tzw. "power managment" co daję możliwość zarządzania maksymalną mocą przyłączeniową. O co dokładnie chodzi? Płyta z taką funkcją przykładowo posiada moc przyłączeniową 7.4kW, ale dzięki w/w funkcji możemy sobie ustawić maks dla płyty 1.5kW lub 5kW (wszystko zależy od producenta jaką mamy regulację mocy). Wiec wydaje mi się, że najlepszym wyborem byłaby płyta z dużą mocą przyłączeniową i możliwością jej regulacji, wtedy jesteś bardzo elastyczny (i sprzedać taką płytę łatwiej).

Na jakie funkcje zwracać uwagę? Standardem przy urządzeniach tego typu są boostery i timery na każde pole grzewcze. Warto zaopatrzyć się w płytę, która posiada łączone pole grzewcze, dzięki czemu możemy sobie ustawić naczynie o niestandardowych wymiarach (np brytfannę), pomocne również jest automatyczne rozpoznawanie wielkości garnków (cała moc wędruje wtedy faktycznie do garnka i nie musimy martwić się o ulatniającą energię).

Jeżeli chodzi o płytę, którą mógłbym zaproponować to szczerze mogę polecić indukcję Bosch'a, poniżej link:
    https://www.plyta-indukcyjna.pl/bosch-pvs611bb1e
  • Poziom 9  
    Ja mam Siemensa od 4 lat, bez awarii. Zwróć uwagę, aby duże pole nie było blisko sterowania płytą. Duży garnek nachodzi na sterowanie, gdy jest gorący rozłącza płytę i wyświetla błąd.