Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zwrotnica do Unitra zg30c 30w 8ohm

dziubek304 20 Wrz 2017 18:53 774 8
  • #1 20 Wrz 2017 18:53
    dziubek304
    Poziom 2  

Witam, mam w domu dwie kolumny Unitra Tonsil zg30c 30w 8ohm (o ile dobrze je zidentyfikowałem) i chciałbym je wskrzesić, po otwarciu okazało się, że tylko w jednym jest zwrotnica, potrzbuję drugiej ale za nic sie na tym nie znam i nie wiem skąd sczytać parametry. Gdzie kupię taką zwrotnicę i czy szukać oryginału czy w tej kwestii nie ma różnicy?
    Inne pytanie: jeden wysokotonowiec jest 4 ohmowy a drugi 8 czy warto wymieniac i niwelowac tę różnicę czy jeżeli oba działają(czego jeszcze nie wiem) nie przejmować się tym na razie?
    To zdjęcie głośnika 4ohm (podejrzewam że ten był wymieniany, bo w internecie spotkałem się raczej z plastikowymi wersjami którą mam w drugiej kolumnie)

Kolumna w razie gdybym pomylił model kolumny i ktoś chciałby wyprowadzić mnie z błędu :)

zwrotnica która jest tylko w jednej kolumnie

Są do wymiany również zawieszenia piankowe i myślę czy też warto płacić te pare zł więcej na oryginalne czy to też nieistotny element?

dziękuję z góry i proszę o wyrozumiałość, nigdy wcześniej nie uruchamiałem tego typu sprzętu :)

0 8
  • #2 20 Wrz 2017 19:53
    MDD
    Poziom 26  

Obudowa odpowiada tej wersji kolumny. Zwrotnica raczej też. Zdjęcie pokazuje głośnik z jakiegoś radia np. Klaudia. Miałem te kolumny w latach 80 (początek) siadał głośnik wysoko tonowy, ktoś wymienił co miał pod ręką . Ten drugi jaki?

0
  • #3 20 Wrz 2017 20:05
    dziubek304
    Poziom 2  

ten drugi to 8 ohmowy

Kolumna i niskotonowy wygląda tak samo

0
  • #4 20 Wrz 2017 20:16
    MDD
    Poziom 26  

Taki m być w obu kolumnach. Zwrotnica też.

0
  • #5 20 Wrz 2017 20:36
    dziubek304
    Poziom 2  

okej a teraz najważniejsze, gdzie kupię zwrotnicę i czego konkretnie mam szukać?

0
  • #6 21 Wrz 2017 17:28
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

Na allegro często widziałem. Tego czego potrzebujesz :D

0
  • #7 21 Wrz 2017 21:06
    dziubek304
    Poziom 2  

no ale tam sa tylko 4 ohm, przegrzebię jeszcze tablice i olxy,
    inne pytanie co z wyciszeniem/wygłuszeniem tych głośników?
    W środku pudeł znalazłem worki z takimi poduszkami z pianki starej sparciałej. Czy to skuteczne? Czy są lepsze metody i czy to w ogóle konieczne?
    Spotkałem się też z wyklejaniem jakimiś piankami ścianek w środku.

0
  • #8 22 Wrz 2017 17:44
    goraj krzysztof
    Poziom 28  

To musisz się uzbroić w cierpliwość. Jak to były worki foliowe to raczej z wełną mineralną czy jak się to nazywa, a ona raczej nie parcieje. Najpierw zakup oryginalne głośniki, zwrotnice, a wytłumienie zostaw sobie na koniec.

0
  • #9 28 Wrz 2017 12:00
    Arkadyo
    Poziom 29  

Miałem te kolumny w odległych czasach i nawet w nich grzebałem. Z tego co pamiętam na dole był gdn 20/30 w budzie closed. Obecnie niedostępny i często na forach polecają wymianę na gdn 20/40. Z drugiej strony niektórzy piszą, że z 20/40 to już nie to co 20/30. Ja w każdym razie regenerowałem wysypane zawieszenia górne na resorach z umifonu chyba od 20/40 - niestety nie pamiętam. Na górze grał gdwk 9/80.
    Spotkasz do tego przynajmniej 2 rodzaje zwrotnic - ja przerabiałem obydwa i uważam, że najlepiej grały na najbardziej złożonych zwrotnicach tj. 12/18 db/okt. Spotkać można jeszcze jakieś prostsze ale testowałem je i grały wg mnie gorzej. Ponieważ miałem oryginalnie te 12/18 to zostałem przy nich bo na nich grały najlepiej tj. najsubtelniej zwłaszcza gdwk na 18 db/okt filtrze był bardzo przyjemny.

Dodano po 8 [minuty]:

Ja jednak miałem z gdwk 9/40
    ten schemat

0