logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zasilacz Codegen 300W Mod:250X - Naprawa po burzy, błędne podłączenie diod

crudo 05 Sie 2005 16:20 2283 11
REKLAMA
  • #1 1709086
    crudo
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Jestem w posiadaniu drugiego juz codegena ktory w podobnych okolicznosciach-burza-spalil sie...w pierwszym bylo takie spustoszenie ze nie warto bylo nawet za to sie zabierac...drugi postanowilem naprawic...heh "nie miala baba klopotu to sobie zasilacz naprawiala...".Dobra do rzeczyCodegen 300W Mod:250X plytka:CG-07A.oczywiscie z tego co juz zdazylem przeczytac typowa usterka:zjarany opor R8 100Ω C12 22µF....oczywiscie wymiana:R8,C12,ka7500(odpowiednik TL494),stc945 x2(odpowiednik 2SC945),D8,D9 1N-4148....i juz na wstepie przyznaje sie do kardynalnego bledu-zamienilem w diodach katode z anoda...pytania:1-czy i jakie konsekwencje mogl pociagnac za soba moj blad(wydaje mi sie ze nie powinien ale...juz niczego nie jestem pewny). 2-czy stc945 ma te same wyprowadzenia jak 2sc 945.Acha nie powiedzialem w czym jest problem...oczywiscie standard-standby jest ale nie zalacza sie. Podaje napiecia na tl494
    1 0;2 2.5;3 0;4 4,5;5 1,5;6 3,6;8 1,6;9 0;10 0;11 1,6;12 22,7;13,14,15 5;16 0. moglem zapomniec o minusach...niewazne.Oczywiscie wszystko podlaczam przez zarowke"mrygnie" ;po zwarciu zielonego z masa niestety nic...czekam na sugestie bo mi sie juz koncza pomysly:>
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 1709160
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15328
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3814
    Szukaj na stronie pierwotnej rozwartego oporu raczej przy tranzystorach mocy i sprawdź te duże elektrolity czy na pewno oba są dobre oraz rezystory do nich podłączone równolegle !
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 1709191
    mazzji
    Poziom 17  
    Posty: 238
    Pomógł: 13
    Ocena: 11
    mogła paść dioda na którymś z wyjść przynajmniej podałeś typowy tego objaw
  • Pomocny post
    #4 1709299
    Lesz123
    Poziom 15  
    Posty: 209
    Pomógł: 14
    Ocena: 18
    Nie ma mam schematu tego zasilacza ale w schemacie jaki udało mi sie znależć : Tranzystory mocy sterowane sa porzez 2 rezystory szeregowe - np 39 om i 2 om'y. Równolegle do rez 39om jest kond. 1 mikroF.
    Sprawdź te rezystory i kond.
    A jeżeli masz schemat tego Codegena - to podrzuć będzie można więcej powiedzieć.
  • #6 1709486
    Lesz123
    Poziom 15  
    Posty: 209
    Pomógł: 14
    Ocena: 18
    Dzięki <ankuch< za link do schematu.
  • REKLAMA
  • #7 1709652
    crudo
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Dobra lekki szok a moze...spora ulga...zasilacz ni z tego ni z owego ozyl...[po wylutowaniu rezystora R3-120kΩ(okazalo sie ze dobry) ten przy kond 330uF-zimny lut a moze...sila wyzsza;)] podaje napiecia na TL 494: 1-2.5;2-2.5;3-2.8;4-0.07;5-1.5;6-3.64;7-0;8-1.46;9-0;10-0;11-1.46;12-23.3;13,14,15-5;16-0. I teraz pytania:1 czy wymienic rezystor 120 kΩ?.2 jak sprawdzic pod obciazeniem...czy obciazyc wszystko....?? 3.czy rezystor R8-100Ω wystarczy 1 Watowy?4.jakia granica napiec bedzie odpowiednia aby moc spokojnie podlaczyc to do kompa....dzieki wszystkim za sugestie...szczegolnie dla "Toni 2003" [rozwarte rezystory]...a teraz pytanie nie z tego tematu ale...moze ktos mi podpowie....mam cos takiego jak "473VR25" wyglada jak cewka rdzeniowa 4 wyprowadzenia na wejsciu zasilacza do dekodera sat...co to moze byc...ale to tylko tak na marginesie;)
  • #8 1709775
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15328
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3814
    Jeżeli 120 K ma tyle co powinien to nie (tylko oskrob jego nogi przed lutowaniem) !
    Natomiast pytasz czy wystarczy R8-100Ω 1/W lepiej jak masz dać 2W .
    Granica napięć ( tolerancja +/-) to góra 5% dla ( +5,+12 +3,3V ) i te napięcia musisz obciążyć przez kilka godzin i robić pomiary natomiast musisz sprawdzić na pięcia ujemne czy są sprawne na 100% obciążając je czymś kolwiek !
    Pozostało nam ostatnie pytanie ale do tego to potrzebna by była fotka "473VR25" bo nie lubię raczej gdybać choć raczej wiem co masz na myśli zwłaszcza jeśli jest to od strony sieci .
  • #9 1711553
    crudo
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Dobra testy przeprowadzone-pacjent zyje...podaje napiecia bez obc:5,23 ; 12,8 ; 3,24 ; -4,6 ; -11,02
    z obc: 5,18 ; 11,98 ; 3,3 ; -4,02 ; -10,08.
    nie wiem co z tymi ujemnymi-czy nie za niskie?
    a co do tego 473VR25 to nie mam jak za bardzo zrobic zdjecia...ale mniejsza z tym. Jeszce raz dzieki wszystkim za pomoc:)...i jesli ujemne sa "dobre" to mysle ze mozemy zamknac ten temat...
  • #10 1711884
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15328
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3814
    ... pisałem : natomiast musisz sprawdzić napięcia ujemne czy są sprawne na 100% obciążając je czymś kolwiek ! Nie zrobiłeś tego jak widzę a to może być kiedyś lub nawet teraz problemem !
  • REKLAMA
  • #11 1712112
    crudo
    Poziom 11  
    Posty: 12
    Ocena: 1
    Przeczytaj dokladnie moj post...obciazylem je zarowkami samochodowymi...to chyba "cokolwiek" pod obciazeniem napiecia sa jak napisalem....byc moze obciazylem je osobno bez "plusów"-moze to byl moj blad...wiecej zarowek nie posiadam;)hmm najwyzej otworze nastepny temat"plyta asus A7N8X-nie dziala";)
  • #12 1712203
    TONI_2003
    Moderator
    Posty: 15328
    Pomógł: 2192
    Ocena: 3814
    ... czasami jest się trudno przekonać z treści postu czy tak jest jak myślę . Dodam że tak nie będzie w Twym czarnym scenariuszu nie z powodu (ujemnych napięć) . Po prostu zdarza się uszkodzenie na -12V czy -5V uszkodzenie diody i o ile nie stanowi zwarcia to zasilacz idzie , a myślę ze popatrzyłeś jak są te napięcia zrobione ? :D
    Zamykam temat jeśli będzie taka potrzeba to wiesz gdzie jestem ... :D

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy naprawy zasilacza Codegen 300W Mod:250X (płytka CG-07A) uszkodzonego podczas burzy. Typowe usterki to przepalony rezystor R8 (100 Ω) oraz kondensator C12 (22 µF), a także elementy takie jak układ KA7500 (odpowiednik TL494), tranzystory STC945 (odpowiednik 2SC945) i diody 1N4148. Autor popełnił błąd zamieniając katodę z anodą w diodach, pyta o możliwe konsekwencje tego błędu oraz o zgodność wyprowadzeń tranzystora STC945 z 2SC945. Wskazano na konieczność sprawdzenia rezystorów szeregowych i kondensatorów przy tranzystorach mocy oraz na typowe objawy uszkodzenia diody na wyjściu. Udostępniono link do schematu zasilacza. Po wylutowaniu rezystora R3 (120 kΩ) zasilacz zaczął działać, pojawiły się prawidłowe napięcia na pinach TL494. Zalecenia obejmują wymianę rezystora R8 na mocniejszy (2 W zamiast 1 W), testowanie napięć pod obciążeniem (np. żarówkami samochodowymi) oraz kontrolę napięć ujemnych (-5 V, -12 V), które mogą być przyczyną problemów, jeśli diody są uszkodzone. Autor potwierdził stabilne napięcia pod obciążeniem, co sugeruje skuteczną naprawę. Poruszono także pytanie o element oznaczony "473VR25", prawdopodobnie cewkę rdzeniową na wejściu zasilacza do dekodera satelitarnego, bez jednoznacznej odpowiedzi.
REKLAMA