Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grande Punto 1.4 8V - P0016 - Czujnik wałka rozrządu i inne

26 Wrz 2017 18:39 5865 2
 • Poziom 16  
  Dzień dobry.
  Mam mały kolejny problem z moim fiatem. Grande Punto 2011 1.4 8V z fabrycznym LPG. Przebieg 220 tys. Kupiłem go i od razu do mechanika na wymianę wszystkich rzeczy eksploatacyjnych wraz z rozrządem. Przy okazji jakimś cudem został upalony komputer silnika, który udało się naprawić. Samochód od samego początku pracował nie równo na biegu jałowym, po przygodach u "zaprzyjaźnionych mechaników" też jakoś nie jechał. Wszyscy myśleli, że to sprawa złe ustawionego rozrządu. Inny mechanik rozebrał silnik i stwierdził, że są do wymiany zawory wydechowe. Podobno wypalone od gazu. Faktycznie po jego naprawie silnik chodził prawidłowo. Jednak teraz, gdy zaczęło robić się zimniej pojawia mi się błąd. Samochód jedzie, nagle gaśnie i na zegarach żółty trójkąt i żółty znaczek silnika. Po odpaleniu jedzie dalej ale jest taki przymulony. Po skasowaniu błędu samochód znów normalnie jeździ. Podpiąłem interfejs diagnostyczny, który pokazuje następujące błędy:

  P0101 - Nieszczelności w układzie dolotu powietrza - nieciągły
  P0016 - Czujnik wałka rozrządu - nieciągły
  P0106 - Czujnik ciśnienia - nieciągły
  P0172 - Mieszanka zbyt uboga - obecny
  P0171 - Mieszanka zbyt uboga - obecny


  P0016 - To co mogę sam wymienić/sprawdzić to np Czujnik wałka rozrządu. Tylko czy on się znajduje na dole przy tym kole zębatym czy u góry? I czy wał rozrządu i wałek rozrządu to to samo? Znowu u góry to jest czujnik faz rozrządu ale czy to o to samo chodzi?

  P0106 - Druga rzecz to czujnik ciśnienia ale czy to chodzi o czujnik ciśnienia oleju? Nie jest drogi, także tez mogę go wymienić.

  Co do P0172 i P0171 dwa komunikaty tzn chodzi o ubogą mieszankę na dwóch cylindrach? Czy to może być zasługa źle wyregulowanego gazu?

  Z góry dziękuję za jakieś podpowiedzi :)
 • Poziom 1  
  Błąd 101,106,171,172 jest spowodowany jedną usterką, Doczepić się trzeba P0106 czyli czujnika na kolektorze ssącym, lub szukaj nieszczelności w dolocie, błąd mieszanki (171i 172 )masz właśnie przez nieszczelność dolotu lub uszkodzenie tego czujnika (sprawdzić piny w wtyczce) .
  Błąd P0016 to błąd wałka rozrządu (brak synchronizacji z wałem. przyczyny: uszkodzenie jednego z czujników wałka lub wału ,uszkodzenie wiązki elektrycznej,uszkodzenie ECU , zle ustawiony rozrząd,. Zaczoł bym od posprawdzania instalacji elektrycznej bo coś często tam ktoś coś grzebał, sprawdzić czy pasują cechy z rozrządu, jak wszystko będzie ok to skasować błędy jeżdzić na bendzynie i sprawdzać błedy. LPG dopiero po usunięciu usterek.
 • Poziom 16  
  Okazało się, że : po 1. źle ustawiony rozrząd, podobno zamiast na 1 to na 4 cylinder. po 2. spartolone podłączenie jakiegoś czujnika ciśnienia, podłączony nie tam gdzie trzeba. Gazownik ogarnął wszytko i jest ok. Tacy u nas mechanicy :/