Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung Dual Cook BQ1S4T133 - Przegrzewanie się i zaparowanie piekarnika

ber 04 Oct 2017 14:52 4674 8
 • #1
  ber
  Level 14  
  Witam.
  Jakiś czas temu po kilku minutach działania piekarnika Samsung Dual Cook BQ1S4T133 (nagrzewał się dopiero) wywaliło bezpieczniki, mam wrażenie że też trochę zaśmierdziało spalenizną i poszedł z niego lekki dymek. Sprawdzałem później piekarnik i dziwnie działał (np. przy włączonym termoobiegu najpierw jeden a później drugi wiatrak się wyłączał). Zostawiłem sprzęt w spokoju aż... jakiś miesiąc później żona, zapomniała że jest uszkodzony i po prostu upiekła w nim coś dobrego :)  Ku mojemu zdziwieniu wszystko niby zadziało poprawnie. Niestety ostatnio dokładnie się przyjrzałem jak działa piekarnik i piecze ok, ale nagrzewa się wszystko wokół (przednie drzwiczki, wyświetlacz wraz z pokrętłami, płyta indukcyjna, szafki obok). Dodatkowo jest zaparowany od środka cyfrowy wyświetlacz a po otworzeniu piekarnika wydobywają się spore ilości pary (wcześniej było jej zdecydowanie mniej).

  Ponieważ nie mam kompletnie doświadczenia z piekarnikami, nie mam pojęcia jak się za to zabrać, czy w ogóle warto i co zastane wewnątrz piekarnika. Czy ktoś się spotkał z podobnym problemem i może wie czego to może być wina, na co zwrócić uwagę po rozebraniu piekarnika?
  Po prostu zanim zostanie wezwany serwisant, chciałbym wiedzieć czy nie da się tego naprawić samemu i ewentualnie jakich kosztów spodziewać się naprawy.

  pozdrawiam i dziękuje za wszelkie sugestie.
 • #2
  tadeq
  Level 11  
  Witam
  Nigdy nie naprawiałem piekarnika i proszę o wybaczenie jeżeli napiszę coś nie tak. Wydaje mi się że w piekarniku są 2 wentylatory. 1 do termoobiegu a 2 do chłodzenia obudowy piekarnika. To znaczy ten drugi owiewa piekarnik z zewnątrz i powoduje że inne elementy kuchni nie nagrzewają się.
  Moja sugestia to byś odnalazł ten 2 wentylator i sprawdził go. Podejrzewam że jest spalony i stąd był ten dymek.
  Pozdrawiam Tadek
 • #3
  adat2
  Level 12  
  Samsung Dual Cook BQ1S4T133 - Przegrzewanie się i zaparowanie piekarnika
  Witam, miałem taki sam problem. Po kilku minutach zależności od wilgotności potrawy, wywalało bezpieczniki. Problem jest prozaiczny tj. para skrapla się w filtrach przeciwzakłóceniowych. Powód zła lokalizacją puszki z płytką. Problem usunięty zaślepiłem płytką otwór i przemieściłem filtry w inne miejsce (trzeba wyczyścić płytkę pod spodem może być osmolona, a para wodna może być też w dolnym wentylatorze, także trzeba umyć oś i tuleje silnika wentylatora.
 • #4
  GabiPas
  Level 2  
  Witam,
  kilka dni temu miałam podobną sytuację. Podczas nagrzewania piekarnika nagle coś zasmierdzialo strzeliło i wywaliło korki. Teraz jak włączam termoobieg to dolny wentylator nie kręci się tylko górny i tyl nagrzewa się do czerwoności. Przy funkcji pieczenia góra-dół działa normalnie, aczkolwiek mam wrażenie ze słabiej. Zastanawiam się czy górny wentylator służy do pieczenia czy chłodzenia no i dolny. Czy miał ktoś podobną sytuację? Co mogło się stać i czy samemu można to naprawić?
 • #5
  adat2
  Level 12  
  Zaraz padnie bezpiecznik termiczny bo nie ma cyrkulacji, ośka w wiatraku dolnym jest zatarta.
 • #6
  GabiPas
  Level 2  
  Nawet jeśli użyje tylko opcji pieczenia góra-dół?
 • #8
  ber
  Level 14  
  pyrokar01 wrote:
  Jak wyjąć wentylator górny? Bo mam zatartą ośkę prawdopodobnie i walnął mi przez to termostat
  To jest bardzo proste, po zdjęciu obudowy wystarczy odkręcić/ poluzować kilka śrubek by wysunąć wiatrak z uchwytów. Tak wygląda wyjęty wiatrak obok miejsca zamocowania :)
  Samsung Dual Cook BQ1S4T133 - Przegrzewanie się i zaparowanie piekarnika