Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena - Sygnał pod warunkiem trzymania anteny ręką

05 Paź 2017 13:44 4839 5
  • Poziom 8  
    Witajcie.

Mam bardzo nietypowy problem.

Pewnie będziecie się turlać ze śmiechu, ale to fakt jest...

Kupiłem antenę pokojową "One for All" SV9386.
    Zainstalowałem wysoko na szafie w miejsce starej którą oddałem babci.
    (Stara dipolowska kierunkowa pokojowa antena w tym samym miejscu antena odbierała wszystko choć z MUX8 czasem były problemy i trzeba było ją lekko obracać to w prawo to w lewo - czasem 1-2 stopnie obrotu robiły różnicę)

Przy nowej antenie znalazłem chyba optymalne ustawienie bo najlepsza jakość i siła sygnału.

I teraz mam tak ( MUXy odbierane z nadajnika Chorągwica, odległość od nadajnika w linii prostej 23 km) :

MUX-1 siła sygnału powyżej 90% jakość powyżej 90% stabilnie
    MUX-2 siła sygnału powyżej 90% jakość powyżej 90% stabilnie
    MUX-3 siła sygnału powyżej 90% jakość powyżej 90% stabilnie

Natomiast z MUX-8 są jaja:
    - jak dotykam palcem antenę siła ok 85%-90% jakość ok 90% i stabilnie
    - jak odsunę rękę od anteny - siła nadal 85-90% jakość spada prawie do 0%

(dotykanie palcem anteny nie wpływa na MUXy 1,2 i 3 )

Antena ma regulację siły wzmocnienia ale zmniejszenie wzmocnienia wpływa negatywnie na wszystkie MUXy.

Czy ktoś miałby jakiś pomysł co może być przyczyną i jak można byłoby ewentualnie lekko zmodyfikować antenę ( może coś przykleić, przysłonić, przytłumić sygnał od jednej strony - jeśli tak to czym?) ?
    Oczywiście palca odcinał sobie nie będę żeby go na antenie przykleić ;) ale może ktoś coś wymyśli?

Jakiś magnes? Folia aluminiowa?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    To nie są jaja, lecz fizyka. Dotykając anteny, stajesz się jej częścią, czyli zmieniasz charakterystykę elementu. Na zakresie VHF (MUX8) daje to efekt w odbiorniku, a na UHF - jest to niezauważalne. Podobnie mam z kuchennym radiem na UKF - dotykam anteny i załącza się odbiór stereofoniczny. Nie chcę się wymądrzać, więc poczytaj coś o nadawaniu sygnałów RTV. Może specjaliści od radiotechniki okażą się lepszymi belframi od mnie. Krzysztof Podstawa
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Mroovek napisał:
    Kupiłem antenę pokojową "One for All" SV9386

Kupiłeś sobie bardzo drogi gadżet, a nie antenę. Jeżeli tylko możesz, to ją zwróć.
    Mroovek napisał:
    "One for All"

Znasz powiedzenie - jeżeli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego!
    antena wewnętrzna One For All SV 9386 napisał:
    DAB, DAB+, DVB-T, DVB-T2, FM, UHF, VHF

Szkoda że napisali jeszcze DVB-S/S2/HD/4K. :wink:
    Czym podyktowany jest wybór anteny pokojowej? Nie masz możliwości zamontowania małej anteny zewnętrznej?
    Mroovek napisał:
    Zielonki

Jeżeli to Zielonki k. Krakowa, to odbierasz mux-8 z Chorągwicy, nadawany w polaryzacji pionowej. Jeżeli chcesz odbierać stabilnie wszystkie mux-y musisz użyć tzw. anteny combo V/H lub dwóch oddzielnych anten VHF i UHF.
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedzi.

Kupiłem antenę szczerze mówiąc trochę na szybko bo kupując babci TV i dobrałem antenę, ale że u babci nie odbierała to dałem jej moją. Nie miałem za bardzo czasu tego sprawdzić bo to było na szybko, a gość w sklepie polecał. W takim razie dziś ją zwrócę, bo mam możliwość zwrotu do 14 dni i może jeszcze gdzieś poszukam takiej starej dipolowskiej jak miałem albo jakiejś combo V/H jak poleca _kli.

Anteny zewnętrznej niestety nie bardzo mam jak zamontować. Do tej pory pokojowa się sprawdzała, ale dałem ją babci bo leży chora i bardziej potrzebowała TV niż ja ( ja oglądam TV tylko może chwilę wieczorem przed snem, ew. w weekend ) więc i bez tego chwilę wytrzymam.
  • Poziom 43  
    Mroovek napisał:

(Stara dipolowska kierunkowa pokojowa antena w tym samym miejscu antena odbierała wszystko choć z MUX8 czasem były problemy i trzeba było ją lekko obracać to w prawo to w lewo - czasem 1-2 stopnie obrotu robiły różnicę)

Kup antenę ASP-4 i jak masz MUX-8 nadawany w pionie to antenę ustaw pod kątem ok. 45°. Można dać bez siatki. Antena - Sygnał pod warunkiem trzymania anteny ręką