Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Woda w piecu c.o. ciepła, a grzejniki zimne po wygaszeniu

krzysiokal 06 Paź 2017 09:54 276 9
  • #1 06 Paź 2017 09:54
    krzysiokal
    Poziom 13  

Witam otóż miałem wymieniany piec c.o. i bojler c.w.u. doszły przeróbki i oczywiście pompa obiegowa (32/80). Sytuacja teraz wygląda tak, rozpalę w piecu, pompa się załączy, ciepło idzie do grzejników. Wczoraj w nocy zauważyłem, że gdy piec był wygaszony, grzejniki zimne, a c.w.u. była gorąca. Woda w bojerze jest grzana przez wężownice.
    Piec znajduje się w piwnicy, pierwsze grzejniki 2 poziomy wyżej (ok 5 metrów) ostatni grzejnik na wysokości ok 11 metrów.
    Poniżej schemat instalacji.
    Woda w piecu c.o. ciepła, a grzejniki zimne po wygaszeniupiec.png Download (10.35 kB)
    Kolorem żółtym zaznaczyłem zawór zwrotny różnicowy. Oczywiście zawory zwykłe są wszędzie, zawór z sitkiem też. Na samej górze mam naczynie, grzejniki nie zapowietrzone, woda w kaloryferach jest.

Moje pytanie brzmi dlaczego woda była gorąca, a grzejniki zimne czy grzejniki również nie powinny być gorące ? Pompa oczywiście była wyłączona gdy piec był wygaszony.

• #4 06 Paź 2017 10:55
    krzysiokal
    Poziom 13  

Rzeczywiście mój błąd. Układ wygląda tak jak niżej.

• #5 06 Paź 2017 11:05
    Magister_123
    Poziom 32  

Zawór różnicowy zwrotny jest do poprawy. Musi on być zamontowany w pionie!
    Przecież to chyba dobrze że po wygaśnięciu kotła masz cwu?
    Duży dom? Stare grube rury? Pytam bo masz dużą pompę jak na dom.

• #6 06 Paź 2017 11:25
    krzysiokal
    Poziom 13  

Zawór zwrotny który jest zamontowany może działać w pionie i poziomie. Poza tym w pionie nie mam miejsca by go zamontować dlatego system wygląda jak wygląda. Dobrze że mam cwu, ale co też by było dobrze bo ww domu robi sie zimno.
    Tak grube rury, wyjście z pieca 6/4" później rozejście 2", do pionu 5/4" i do grzejników już 1"
    Dom 100m2 dół + 50m2 poddasze (oczywiście to co jest ogrzewane.

• #7 06 Paź 2017 11:40
    gersik
    Poziom 30  

" Magister" czepiasz się . Przyszedł " hydraulik" i zrobił, a że zabrakło mu podstawowej wiedzy no to co, przecież on tak wszędzie robi i działa.

• #9 06 Paź 2017 12:04
    krzysiokal
    Poziom 13  

Bardzo mnie to dziwi, gdyż wcześniej gdy był inny piec, nie było pompy tylko grawitacja to nawet z rana grzejniki były letnie tak samo jak i woda, a wczoraj po północy grzejniki były zimne (20 stopni), zaś woda gorąca (ok 75 stopni). Stąd mój temat i zapytanie.

• #10 06 Paź 2017 12:08
    DriverMSG
    Admin grupy komputery

krzysiokal napisał:
    z rana grzejniki były letnie tak samo jak i woda
    To normalne. Przy grawitacyjnym obiegu wody, ta równomiernie opływała cały układ. Teraz masz obieg wymuszony, węższe rury nie pozwalają na swobodny obieg grawitacyjny.
    Jeśli chcesz mieć jak poprzednio, to pozostaje założyć pompę na powrocie i/lub zawór mieszający.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson