Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MUX 8 - wymiary dipola pętlowego dla częstotliwości 184,5 MHz

DONIU305 13 Paź 2017 19:46 4011 34
  • #1 13 Paź 2017 19:46
    DONIU305
    Poziom 8  

Czy wymiary dipola sa bardzo wazne? Dodam, że odbieram MUX 8 z dipola takowego, a raczej z kawałka drutu wygiętego w ten sposób, podłączonego zwykłym kablem w zaciski wzmacniacza w antenie siatkowej, odbiór jest w miarę stabilny. Czy potrzeba wymiarować taki dipol pod daną częstotliwość, w tym wypadku 184,5 MHz? Podobno jest na to wzór. Czy poprawiłoby to stabilność MUX 8?

0 29
  • Pomocny post
    #2 14 Paź 2017 12:10
    Olek II
    Moderator

DONIU305 napisał:
    Czy wymiary dipola sa bardzo wazne

Tak.
    DONIU305 napisał:
    odbieram MUX 8 z dipola takowego, a raczej z kawałka drutu wygiętego w ten sposób

W jaki?
    DONIU305 napisał:
    Czy potrzeba wymiarować taki dipol pod daną częstotliwość, w tym wypadku 184,5 MHz?

Tak, od tego zależy zysk.
    DONIU305 napisał:
    Podobno jest na to wzór.

Nie podobno, ale są.
    DONIU305 napisał:
    Czy poprawiłoby to stabilność MUX 8?

Nic nie piszesz, jak daleko do nadajnika, z jaką mocą nadaje, czy są jakieś przeszkody naturalne na trasie między antenami. Skąd my to mamy wiedzieć?
    Poniżej masz wzór i opis dipola.

Więcej informacji w sieci.

0
  • #3 14 Paź 2017 13:31
    DONIU305
    Poziom 8  

A więc jeśli chodzi o nadajnik to jest Sucha Góra w Krosnie nadaje z moca 18 kw dla mux 8 (tak wynika z sieci) antena jest zawieszona na maszcie jakies kilka metrów nad ziemia na przeszkodzie jest dom w odległosci 30 metrów no i wzniesienie ok 130 metrów z którego widac nadajnik ( odległosć 25 km).Antena wygląda tak : https://obrazki.elektroda.pl/9052360700_1507980472.jpg Do dipola dołączony jest wzmacniacz swa 9009 połączony ze zwrotnicą na pasmo vhf.

0
  • Pomocny post
    #4 14 Paź 2017 13:58
    _kli_
    Poziom 31  

Jeżeli kiedyś w tej lokalizacji używałeś tej anteny ze zdjęcia, to zapewne do odbioru analogowej TVP1 z Suchej Góry na k. 12 (226.5 mHz). Jeżeli jest to antena na kanały 10-12, to odbiór k.6 na niej jest możliwy, ale z parametrami może być nieciekawie. Na antenie dedykowanej może nie będziesz musiał używać wzmacniacza. Pamiętaj że Sucha Góra nadaje mux-8 w polaryzacji pionowej.

1
  • Pomocny post
    #5 14 Paź 2017 14:26
    Olek II
    Moderator

Jeśli przy takiej odległości widzisz nadajnik, to wzmacniacz zbędny. Zastosuj sam symetryzator. Na antenie ze zdjęcia bez problemu odbierzesz MUX8.

0
  • Pomocny post
    #7 14 Paź 2017 21:37
    Olek II
    Moderator

Będzie ok, chociaż prościej kupić za 2-3pln symetryzator, włożyć do puszki i po problemie.

0
  • #8 15 Paź 2017 18:23
    DONIU305
    Poziom 8  

Czy taka antena (Dipol) może się sprawdzić?

Moderowany przez Olek II:

Link do aukcji usunąłem.
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

1
  • #9 16 Paź 2017 14:35
    Olek II
    Moderator

Tak, taki dipol może być. Oczywiście w polaryzacji pionowej.

0
  • #10 18 Paź 2017 19:50
    DONIU305
    Poziom 8  

Już zakupiłem takowa antene w końcu jest dedykowana pod mux 8 no i zysk 12 db jak sie sprawdzi to napisze.Ciekawią mnie natomiast wymiary tej anteny czy z obliczeń z powyższego wzoru ma taki sam rozmiar!

0
  • #12 20 Paź 2017 09:17
    Olek II
    Moderator

DONIU305 napisał:
    po podłaczeniu nie dzieje się nic kompletnie brak odbioru

Coś źle robisz.

DONIU305 napisał:
    Napisałem juz do sklepu i czekam na odpowiedz.

Jaką? Wychodzisz z założenia, że sprzedawca futer jest kuśnierzem. Przecież sprzedawca nie zna Twoich warunków odbioru, co ma doradzić?
    W takiej odległości od nadajnika sygnał musisz odbierać na tym dipolu.

Napiszę tak, u znajomego w miejscowości Skołyszyn zrobiliśmy ze starej anteny siatkowej antenę do odbioru MUX 1-8. Dipol zamontowany prowizorycznie na opaskach plastikowych wymiar dipola w przybliżeniu na całą wysokość reflektora anteny siatkowej. Rurka alu Φ 6mm, na końcach zagnieciona linka miedziana i poprowadzona do puszki z symetryzatorem. Podłączone bezpośrednio pod zaciski. Odległość do nadajnika na Suchej Górze ok 30 km. w linii prostej, przysłonięty wysoką górą brak bezpośredniej widoczności. W antenie symetryzator wysokość zawieszenia ok 3m nad ziemią 15m przewodu do telewizora. Na MUX 1-3 siła sygnału 80% jakość 95%, na MUX 8 81% siła, 90% jakość, sygnał stabilny.
    Więc wygląda na to, że masz coś źle zrobione.
    Na zdjęciu omawiana antena:

0
  • #13 20 Paź 2017 10:16
    DONIU305
    Poziom 8  

A ja na pisze tak: dipol ax 80 podłączyłem do anteny siatkowej kablem który posiada pod wzmacniacz w antenie siatkowej z wyjsciem na telewizor z anteny ax 80 ( dipol posiada dwa wyjscia) i odbiór jest ale nie mam muxów 1,2i 3 a na muxie 8 jest sygnał ale słaby . Do sklepu napisałem jakie mam warunki odbioru moze faktycznie cos zle zrobiłem ale wykorzystałem juz wszystkie opcje z przyłączeniem tejze anteny.

Dodano po 7 [minuty]:

Załozyłem temat bo chciałem miec odbiór mux 8 w starym jak i w nowym domu na razie udało mi sie uzyskac sygnał w nowym domu ( odległosc miedzy domami to ok 40m a antena w nowym zawieszona troche wyzej o kilka metrów).

0
  • #14 20 Paź 2017 15:08
    Olek II
    Moderator

DONIU305 napisał:
    dipol ax 80 podłączyłem do anteny siatkowej kablem który posiada pod wzmacniacz w antenie siatkowej z wyjsciem na telewizor z anteny ax 80 ( dipol posiada dwa wyjscia)

Narysuj to połączenie, bo nic nie rozumiem z tego. Ja wyżej napisałem jak należy podłączyć.

Tu podłączyć dipol:

0
  • #16 20 Paź 2017 20:02
    Olek II
    Moderator

Nie wiem co jest w puszce, ale to nie tak ma być. końcówki dipola podłącz pod symetryzator. Wzmacniacz w Twoim wypadku to nieporozumienie. Podałem jak to połączyć. Masz zdjęcia anteny siatkowej i jak powinien być zamontowany i podłączony dipol.

1
  • #18 20 Paź 2017 22:49
    _kli_
    Poziom 31  

Ten dipol warta chyba tyle, ile anteny tego producenta. :wink: Ciekawe co to za patent, że ma ...

AX80 napisał:
    Zysk 12 dB

Karta katalogowa
    ????

0
  • #19 21 Paź 2017 13:34
    DONIU305
    Poziom 8  

Olek II napisał:
    Nie wiem co jest w puszce, ale to nie tak ma być. końcówki dipola podłącz pod symetryzator. Wzmacniacz w Twoim wypadku to nieporozumienie. Podałem jak to połączyć. Masz zdjęcia anteny siatkowej i jak powinien być zamontowany i podłączony dipol.

Właśnie tak teraz zrobiłem w nowym domu tylko pozostał ten wzmacniacz w siatce i sygnał mux1,2i3 jakośc i poziom 100% a dla muxa 8 dipol recznie zrobiony (długość ze wzoru) jakosć 81 %.Pozostaje jeszcze stary dom na razie brak sygnału spróbuje jeszcze ten symetryzator zastosować !

Dodano po 4 [minuty]:

_kli_ napisał:
    Ten dipol warta chyba tyle, ile anteny tego producenta. :wink: Ciekawe co to za patent, że ma ...
    AX80 napisał:
    Zysk 12 dB

Karta katalogowa
    ????

Nie wiem co to za patent ale faktycznie zysk ma nie spotykaną .Póki co sygnał zanika i wzrasta bez mozliwosci odbioru !

0
  • #20 27 Paź 2017 17:34
    DONIU305
    Poziom 8  

Podłączyłem symetryzator sygnał jest ale jakość i poziom są małe opcja ze wzmacniaczem na razie jest nieco lepsza.Zastanawiam sie po co jest potrzebna zwrotnica skoro i tak można odbierać sygnał mux 8.

0
  • #21 30 Paź 2017 14:24
    DONIU305
    Poziom 8  

Podłaczyłem tą antene https://obrazki.elektroda.pl/9052360700_1507980472.jpg zamontowałem nowy dipol zwymiarowany wg rysunku https://obrazki.elektroda.pl/2649746800_1509369170.jpg zamontowałem symetryzator i sygnał wypuściłem do zwrotnicy https://obrazki.elektroda.pl/6941461300_1509369489.jpg.. Skoro założyłem symetryzator musiałem wyciągnąć zwore w tejze zwrotnicy i tak antena stała sie antena bierną czyli bez zasilania stąd pytanie czy taki układ jest dobry skoro mimo wszystko nie odbieram muxa 8 czy coś żle robie ?!

0
  • #22 31 Paź 2017 08:41
    Olek II
    Moderator

Dla pewności narysowałem jak to ma wyglądać. Jeśli zrobisz dokładnie, nie ma opcji, byś nie odbierał sygnału. Podejrzewam, że mieszkasz w Łubnie Szlacheckim, tam jest full sygnał. W antenach wyłącznie symetryzatory, połączenie masz na zdjęciach, warunek, antena na MUX 8 w polaryzacji pionowej. W powyższych swoich wypowiedziach dałeś linki do zdjęć anten, ale dipol montowany jest poziomo, co uniemożliwia prawidłowy odbiór MUX 8.
    Zrób tak jak podaję i nie ma "bata" musi być odbiór.

0
  • #23 31 Paź 2017 10:28
    _kli_
    Poziom 31  

Olek II napisał:
    Podejrzewam, że mieszkasz w Łubnie Szlacheckim
    DONIU305 napisał:
    odległosć 25 km

Podejrzewam że chodzi raczej o Łubno k. Dynowa. Ponadto @DONIU305 wspomina że w kierunku nadajnika
    DONIU305 napisał:
    na przeszkodzie jest dom w odległosci 30 metrów no i wzniesienie ok 130 metrów

@DONIU305 - jaki masz symetryzator? Powinien być na k. 6-12 lub 1-69. Jeżeli jest na 21-69, to będzie problem z odbiorem mux-8.
    DONIU305 napisał:
    w nowym domu tylko pozostał ten wzmacniacz w siatce i sygnał mux1,2i3 jakośc i poziom 100% a dla muxa 8 dipol recznie zrobiony (długość ze wzoru) jakosć 81 %

Jeżeli bezproblemowo odbierasz w jednym miejscu, nie znaczy że tak samo będzie kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów dalej. Inne miejsce i inne warunki odbiorcze. Sprawdź tą siatkę w miejscu gdzie jest problem.
    Olek II napisał:
    warunek, antena na MUX 8 w polaryzacji pionowej.

Mam taką samą antenę (k.10-12) i jest ona przystosowana do montażu w polaryzacji pionowej.

0
  • #24 31 Paź 2017 15:18
    DONIU305
    Poziom 8  

Olek II napisał:
    Dla pewności narysowałem jak to ma wyglądać. Jeśli zrobisz dokładnie, nie ma opcji, byś nie odbierał sygnału. Podejrzewam, że mieszkasz w Łubnie Szlacheckim, tam jest full sygnał. W antenach wyłącznie symetryzatory, połączenie masz na zdjęciach, warunek, antena na MUX 8 w polaryzacji pionowej. W powyższych swoich wypowiedziach dałeś linki do zdjęć anten, ale dipol montowany jest poziomo, co uniemożliwia prawidłowy odbiór MUX 8.
    Zrób tak jak podaję i nie ma "bata" musi być odbiór.

Zrobiłem dokładnie tak jak na rysunku i oczywiście antena ustawiona pionowo tylko tą zworę wyciągnąłem z zwrotnicy no i mieszkam w Łubnie koło Dynowa .

Dodano po 6 [minuty]:

_kli_ napisał:
    Olek II napisał:
    Podejrzewam, że mieszkasz w Łubnie Szlacheckim
    DONIU305 napisał:
    odległosć 25 km

Podejrzewam że chodzi raczej o Łubno k. Dynowa. Ponadto @DONIU305 wspomina że w kierunku nadajnika
    DONIU305 napisał:
    na przeszkodzie jest dom w odległosci 30 metrów no i wzniesienie ok 130 metrów

@DONIU305 - jaki masz symetryzator? Powinien być na k. 6-12 lub 1-69. Jeżeli jest na 21-69, to będzie problem z odbiorem mux-8.
    DONIU305 napisał:
    w nowym domu tylko pozostał ten wzmacniacz w siatce i sygnał mux1,2i3 jakośc i poziom 100% a dla muxa 8 dipol recznie zrobiony (długość ze wzoru) jakosć 81 %

Jeżeli bezproblemowo odbierasz w jednym miejscu, nie znaczy że tak samo będzie kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów dalej. Inne miejsce i inne warunki odbiorcze. Sprawdź tą siatkę w miejscu gdzie jest problem.
    Olek II napisał:
    warunek, antena na MUX 8 w polaryzacji pionowej.

Mam taką samą antenę (k.10-12) i jest ona przystosowana do montażu w polaryzacji pionowej.
    Symetryzator na kanały 1-69 tylko ta zwore wyciągnąłem ze zwrotnicy nie sprawdzałem miernikiem ale chyba brakuje wówczas napięcia na wyjściu zwrotnicy!

0
  • #25 31 Paź 2017 15:34
    _kli_
    Poziom 31  

DONIU305 napisał:
    ta zwore wyciągnąłem ze zwrotnicy nie sprawdzałem miernikiem ale chyba brakuje wówczas napięcia na wyjściu zwrotnicy!

Skoro w antenie masz symetryzator, to zasilanie na wejściu VHF jest niepotrzebne.
    Czy masz odbiór mux-8 z anteny podłączonej bezpośrednio do odbiornika - z pominięciem zwrotnicy?

0
  • #26 02 Lis 2017 11:41
    DONIU305
    Poziom 8  

_kli_ napisał:
    DONIU305 napisał:
    ta zwore wyciągnąłem ze zwrotnicy nie sprawdzałem miernikiem ale chyba brakuje wówczas napięcia na wyjściu zwrotnicy!

Skoro w antenie masz symetryzator, to zasilanie na wejściu VHF jest niepotrzebne.
    Czy masz odbiór mux-8 z anteny podłączonej bezpośrednio do odbiornika - z pominięciem zwrotnicy?
    Nie nie mam odbioru po podłączeniu bezpośrednio do odbiornika! Spróbuje jeszcze połączyć antene
    w zaciski wzmacniacza w antenie uhf z ominieciem zwrotnicy.

1
  • #27 02 Lis 2017 12:19
    Olek II
    Moderator

DONIU305 napisał:
    Spróbuje jeszcze połączyć antene

Ale w zaciski wejściowe, nie tam, gdzie wychodzi koncentryk.

0
  • #28 02 Lis 2017 13:09
    DONIU305
    Poziom 8  

Olek II napisał:
    DONIU305 napisał:
    Spróbuje jeszcze połączyć antene

Ale w zaciski wejściowe, nie tam, gdzie wychodzi koncentryk.
    Tak zrobie wydaje mi sie to najlepszym rozwiązaniem...chyba 8-O

0
  • #29 04 Lis 2017 17:36
    DONIU305
    Poziom 8  

Podłączyłem antene w zaciski wejściowe wzmacniacza w antenie uhf i jak na razie brak odbioru, może faktycznie mam słabsze warunki odbioru dla tego multiplexu. Wzmacniacz jest na kanały od 1-69 więc tu chyba problemu nie ma.

0
  • #30 08 Lis 2017 17:36
    DONIU305
    Poziom 8  

A jak myślicie jest szansa na odbiór tv mobilnej z mux 4.Najbliższy taki nadajnik dla nie jest w Tyczynie i nadaje z mocą 2 kw. Zrobiłem taki profil terenu dla miejscowości Łubno i Tyczyna:MUX 8 - wymiary dipola pętlowego dla częstotliwości 184,5 MHz Czy nie zawracać sobie tym głowy bo wg Cyfrowego polsatu nie mam zasięgu w stopniu dostatecznym.

1