Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba L300 - Zmiana procesora

11 Lis 2017 21:14 1491 17
  • Poziom 5  
    Jak w temacie. Posiadam leciwego już laptopa Toshiba Satellite L300 (8 lat). Mam w nim procesor Celeron T3000. Czy można do tego laptopa wsadzić jakiś mocniejszy procesor? Myślałem o jakimś C2D ale za bardzo nie wiem jaki. HWiNFO wyświetlił mi takie coś Platforma socket P (mPGA478/mBGA479), Intel GL40 + ICH9M. Czy zmiana w tym laptopie procesora na C2D przyniesie widoczną różnicę w pracy systemu? W laptopie mam 4 Gb ddr2. Ogólnie myślałem też o wymianie dysku na ssd. Laptop zaczął mocno mulić od dłuższego czasu. Proszę o poradę
  • Poziom 2  
    Witam , moim zdaniem jest to nie opłacalne ponieważ sprzęt juz jest po przejściach nie ma co szczędzić kwestia czasu aż padnie matyrca albo cała plyta główna. Twoje zycie twoja decyzja ale za dosłownie grosze można złozyć swojego albo poprostu kupić coś nowego. Spróbuj Linuxa albo Unbunt moze ci pomoze . Pozdrawiam
  • Poziom 5  
    Myślałem o zmianie procesora ponieważ jest to niski koszt w granicach do 100 zl. A dysk zawsze mi zostanie jak by co. Tylko nie wiem jaki procesor by tu kupić.
  • Poziom 20  
    Matryca to nie padnie niech Cocky nie straszy. Płyta może paść ale też może i długo chodzić. Jak kupisz dysk SSD to potem do nowego laptopa też możesz go przełożyć więc kasa nie pójdzie w błoto. T3000 jest na FSB 800MHz, i ma wydajność ok 1000 pkt na CPU Benchmark.

Próbuj inne procesory z literką "T" i będących na FSB 800MHz, np. T8100, lub T8300. T8300 ma 1479 punktów wydajnościowych więc uzyskasz wzrost ok. 47% mocy CPU. Nie próbuj procesorów z literką "P". Nie wiem do czego używasz tego laptopa - ale jak jako maszynę do pisania to na pewno z T8300, SSD i reinstalacją systemu będzie dobrze się na nim robić biurokrację :). Boje się odpowiedzi że "tylko" do internetu, wbrew pozorom do Internetu (przeglądania witryn) potrzeba dużej mocy obliczeniowej, ale ten T8300 to takie minimum z minimum na dzień dzisiejszy by się dało korzystać w miarę ok z przeglądarki na czystym systemie.

SSD i zmiana na T8300 i będzie na pewno lepszy niż nowy laptop z N2830 :D

Jak na czasie nie zależy to bym zamówił procesor z chin. Z Aliexprees T8300 widziałem dzisiaj 6 dolarów z wysyłką gratis.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Można próbować zmienić procesor, tyle że GL40 jest oficjalnie dość ograniczony. Tym niemniej widzę, że sporo osób montowało w Toshibach L300 wyższe modele i czasem to działało. Musiałbyś się upewnić, czy masz chipset GL40, czy może wyższy (czasem programy diagnostycznie mylnie identyfikują chipset).

Dysk SSD zawsze można dokupić. Nawet jak laptop padnie to dysk będzie można wykorzystać w kolejnym sprzęcie.
  • Poziom 5  
    A taki procesor Nowy Intel Core 2 Duo T7700 P 2.40/4M/800 + Pasta za 60 zl jest na allegro. Nie chcę nowego laptopa tylko reanimować tego bo mam do niego sentyment :-)
    Sentyment przy sprzęcie nie jest niczym dobrym. Za 34zł jest na Allegro używany, do 40zł można z gwarancją sprzedawcy inne egzemplarze dostać. Procesory się raczej nie psują (a jeśli już się psują to najczęściej z winy użytkownika).
  • Poziom 5  
    W nawiazaniu do jednej odpowiedzi jak sie upewnić czy to gl40 żeby mieć 100% pewność?

Dodano po 6 [minuty]:

No i oczywiście kwestia chłodzenia czy da radę przy c2d? I jaki tani dysk SSD 128 GB polecicie?
    Rozkręcić komputer i sprawdzić grawerkę na chipsecie.

Toshiba L300 - Zmiana procesora

Po drugim numerze (SLGGM) można szukać w google, a w pierwszej linijce widać w części nazwy GL40.

Dodano po 2 [minuty]:

Premyslaw napisał:
    I jaki tani dysk SSD 128 GB polecicie?

Tani czy dobry? Jeśli dobry to na przykład A-data SP920 128GB. Jeśli tani to A-data SU800 128GB.

Dodano po 1 [minuty]:

Premyslaw napisał:
    No i oczywiście kwestia chłodzenia czy da radę przy c2d

Celeron T3000 ma TDP 35W, tak samo jak i T7700, czyli chłodzenie powinno wystarczyć.
    T7700, którego znalazłeś, powinien działać (o ile w BIOSie będą mikrokody, więc przed zamontowaniem dobrze zaktualizować BIOS do najnowszej wersji).
  • Poziom 5  
    A więc procesor zakupiony za 45 zł z przesyłką :-) . Po wymianie dam znać czy działa. Zobaczę czy będzie skok w wydajności wystarczający i pomyśle nad zmianą dysku wtedy.
    Jeśli ruszy to różnica między Celeronem powinna być mocno zauważalna.
  • Poziom 5  
    To dobrze bo laptop ma być do internetu (youtube, allegro itp)

Dodano po 9 [godziny] 38 [minuty]:

Jeszcze takie małe pytanko. Mój celeron t3000 jest robiony w technologii 45nm a ten c2d t7700 co kupiłem w technologii 65nm. Nie będzie jakiegoś konfliktu?
  • Poziom 5  
    A więc procesor t7700 ruszył bez problemu. Widać różnicę między celeronem. Ale idę za ciosem i kupie dysk ssd to myśle że laptop zyska drugie życie. Dzięki i pozdrawiam.
    SSD, mimo że nie będzie mógł rozwinąć swoich pełnych możliwości na tej płycie, wciąż da bardzo zauważalnego "kopa" jeśli chodzi o płynność działania. Zdecydowanie warto.

Fajnie, że T7700 działa. Jak temperatury? Coś się zmieniło na plus/minus?
  • Poziom 5  
    Temperatur nie sprawdzałem. Ale wydaje mi się że będzie ok. Przy zmianie procka przeczyściłem chłodzenie i zmiana pasty po 8 latach więc powinno być lepiej jak gorzej :-)

Dodano po 15 [godziny] 59 [minuty]:

A więc wymiana dysku przyniosła rewelacyjny efekt. Laptop przed zmianami procesora i dysku startował około 2 minut. Po starcie przeglądarka uruchamiała się jakieś 10 sekund. Teraz windows uruchamia się w 25 sekund i wszystkie programy wczytują się w 2 sekundy. Dziękuję za pomoc.