Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Teoria i praktyka] Jak z sieci 3f 16A uzyskać 1f 32A

jas_pik 12 Lis 2017 16:37 378 4
  • #1 12 Lis 2017 16:37
    jas_pik
    Poziom 11  

Mam do rozwiazania następujący problem.
    Chcę z sieci 3fazowej 16A uzyskać 1 fazę o możliwym poborze do 32A. Napięcie na tej fazie( superfazie) może być wyższe niż standardowe 230 V , może dochodzić do 280 - 300V .
    Szukam rozwiązań elektrotechnicznych i elektronicznych ale o masie minimalnej wielkość jest mniej krytyczna .

0 4
  • #2 12 Lis 2017 16:53
    cefaloid
    Poziom 30  

Podstawowe pytanie to jaki będzie odbiornik i czy prąd stały jest akceptowalny.

Wówczas mostek trójfazowy...

Jeśli ma być prąd przemienny to przy tym prądzie transformatory (np układ open delta) odpadają z racji masy i kosztu. Podobnie jak układy silnik-prądnica.

Wydaje się, że najprościej jest wyprostować napięcie trójfazowe i zasilić nim falownik...

Każde z tych rozwiązań (oprócz prądu stałego) jest cenowo w tysiącach złotych z racji mocy.

0
  • #3 12 Lis 2017 18:42
    jas_pik
    Poziom 11  

Potrzeby jest prąd zmienny - niestety - odbiornikiem jednak będzie tak naprawdę przetwornica napięcia na prąd stały o napięciu wyjściowym DC 400 - 410 V .
    Czyli jedna rozwiązanie można by było wykorzystać - ale czy ktoś zna przetwornicę (inwerter) o mocach 7 - 11 kW z możliwością sterowania sygnałem CAN ?
    Nie może być to zbyt kosztowne :)

0
  • #4 13 Lis 2017 06:52
    cefaloid
    Poziom 30  

Nie może być kosztowne?

Zdefiniuj budżet bo poniżej jakichś 5-6 tys zł na falownk o mocu 8kW....dyskusja nie ma sensu.

Jeśli Twój budżet to coś w rodzaju 500zł to nie ma szans na falownik/transformator/prądnicę/cokolwiek innego o mocy 8kW. W tego typu kwocie nie kombinuj z dodatkowym klamotem tylko od razu pomyśl o nowym obwodzie w instalacji zasilającej tak, by zapewnić te 35A w jednej fazie. Ludzie po blokach prują ściany by taki obwód do kuchni indukcyjnych dać (brak 3 faz a podobna moc) więc i tutaj jest to wykonalne?

0
  • #5 13 Lis 2017 08:20
    jas_pik
    Poziom 11  

Wszystko jest wykonalne ale to ma być mobilne bo ma jeździć do klienta .
    Teoretycznie znane mi rozwiązania to transformatory Scotta i Steinmetza ( o ile wiesz o czym mówię ) ale niestety przy mocy 8 kVA ważą one po około 60 - 80 kg a cena idzie w tysiące Euro a to już dla mnie za drogo.
    Inne teoretycznie proste rozwiązanie to mostek prostowniczy trójfazowy bo akurat osiągnę 400V DC - ale musiałby być regulowany ( wypełnieniem przez sieć CAN) czyli zapewne na tyrystorach ale tu już mam za mało wiedzy .
    Praktycznie , znalazłem też prostownik/ ładowarkę Zivan NG9 o mocy 9 kW zasilaną z sieci 3f oraz ze sterowanym wyjściem DC za pomocą sygnału CAN , któą można zamówić na wiele napięć DC ale wg mojej wiedzy nie produkują na napięcia wyższe niż 310V ( info od dystrybutora) a cena ich byłaby ciekawa bo poniżej 2000 Euro - i tak bym określał max budżetu
    Przed analizą finansową chce poznać dostępne inne rozwiązania bo mam zainstalowany zasilacz o mocy 7,2kW ale jednofazowy a wszystkie dostępne ( dla mobilnego sprzetu punkty jesli maa 3 f to o max zabezpieczeniach 16A)
    Stąd tytuł teoria i praktyka :)

Edit: A może zwykłe trafo separacyjne trójfazowe 400/230 ale nie wiem jakich kosztów i mas się spodziewać przy mocy 8-9 kVA

0
  Szukaj w 5mln produktów