Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWD/O 5520P - blokada drzwi nie działa, mimo iż jest sprawna

reactor 29 Lis 2017 14:55 591 8
  • #1 29 Lis 2017 14:55
    reactor
    Poziom 11  

Witam!
    Pewnie każdy kto tu wszedł myśli sobie, że to kolejny temat, których miliony na internecie i zwyczajnie wymiana blokady załatwi sprawę. Też bym chciał, aby tak było, ale niestety raczej jest inaczej.

Pralka Whirlpool AWD/O 5520P była sprawna do czasu, kiedy nie upalił się programator. Programator okazało się, że nie da się naprawić i wymieniłem na używany zakupiony w serwisie AGD i pralka chodziła. Wszystko było ok. Jednak zwróciłem go po kilku dniach, gdyż zauważyłem, że nie pokrywały się czasy prań programów ze starym programatorem i domyśliłem się, że chcieli mi wcisnąć dowolny programator jaki mieli, który by pasował. Odpuściłem sobie pobliski serwis AGD, jakoś przestałem im ufać...

Na OLX zakupiłem programator wraz z płytką sterującą (tą z wyświetlaczem) i całym frontowym panelem. Po montażu wszystkiego okazało się, że po wciśnięciu START nic się nie dzieje, a po chwili zaczyna migać kontrolka od drzwiczek. Popróbowałem kilkakrotnie i zauważyłem, że blokada nie pracuje i nie słychać charakterystycznego cyknięcia. Nacisnąłem ponownie START i ręcznie od góry pralki docisnąłem ten "cycek" z boku blokady to pralka złapała go włączyła się i już trzymała, drzwiczek nie dało się otworzyć aż do samego końca. Po zakończonym praniu odczekałem chyba z minutkę, było słychać "pstryk" i blokada wyłączyła się, drzwiczki można było otworzyć. Zacząłem szukać całymi dniami problemu i sprawdzać wszystko.
    1. Sprawdziłem miernikiem obwody przewodu od programatora do blokady i stan kabla (wszystko ok, obwód jest, kable i styki nie są zaśniedziałe - jak nowe!).
    2. Wyciągnąłem blokadę i podłączyłem ją bezpośrednio pod 220V z gniazdka. Blokada nagrzewa się i od razu załącza. Słychać cyknięcie, bolec się wysuwa i blokuje.
    3. Rozebrałem blokadę i sprawdziłem co się dzieje wewnątrz jej przy uruchomienia pralki (START). Niestety nic się nie dzieje. Dopiero gdy ręcznie ją dociskam za ten "cycek" z boku, to blokada wewnątrz momentalnie się nagrzewa i wypycha blaszkę do góry, blokada już trzyma, pralka startuje i wszystko dalej jest już OK.

Moim zdaniem wszystko wskazuje na to, że blokada jest w 100% sprawna i problemem jest programator. Myślę, że to jakiś rezystor, albo inna duperelka, która nie podaje napięcia na blokadę po przyciśnięciu START.

Dodatkowo sprawdziłem miernikiem napięcia na pinach blokady:
    1. Pin środkowy nr. 4 z pinem zarówno 3 jak i 5 daje napięcie 220V
    2. Po zwarciu Pinu środkowego nr. 4 z prawym nr. 5 (poprzez ten "cycek") napięcie znika do 0V
    3. Pin 3 z 5 nie wykazują żadnego napięcia.

Panowie, pomóżcie, bo mnie już się skończyły pomysły? Jedyne jakie mi przychodzą to tylko dwa:
    1. Albo programator współpracował z jakaś trochę inną blokadą (bo są 2 rodzaje blokady z tego co wiem), która inaczej pracowała (może wystarczy kable we wtyczce pozamieniać?)
    2. Albo programator jest problemem i ma jakaś pierdołę uszkodzoną, pytanie tylko co?

0 8
  • Pomocny post
    #2 01 Gru 2017 00:23
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sprawdź czy Twój "nowy" programator jest odpowiednikiem oryginalnego, poprzedni pewnie był domino a zamiennik dałeś vave, w takim przypadku trzeba na kostce blokady zamienić miejscami przewody styku pracy, przewód pozystora pozostaje bez zmian.

0
  • #3 01 Gru 2017 01:53
    reactor
    Poziom 11  

Bardzo możliwe, a jak można rozpoznać, że dany programator to Domino lub Vave? Pewnie powinno pisać na naklejce programatora...

0
  • Pomocny post
    #4 01 Gru 2017 08:19
    POL02

reactor napisał:
    Bardzo możliwe, a jak można rozpoznać, że dany programator to Domino lub Vave? Pewnie powinno pisać na naklejce programatora...

Na modułach WAVE pisze na naklejce WAVE a na DOMINO ne pisze DOMINO.
    Podłączenie blokady w modułach WAVE jest inne niż DOMINO.

1
  • #5 01 Gru 2017 13:29
    reactor
    Poziom 11  

Właśnie sprawdziłem co mam i wygląda to następująco... Obecny "nowy" programator ma napisane WAVE na naklejce, a stary programator niestety nie ma na naklejce informacji o tym... :(

W takim wypadku muszę znów poprosić o pomoc, aby rozwiązać swój problem. Jedyne co mi przyszło na myśl, to zrobić zdjęcia i umieścić tutaj - może wystarczy do jego identyfikacji. Zdjęcia przedstawiają stary programator (do identyfikacji) oraz blokadę, która z tym programatorem działa, nim programator padł. Zrobiłem zdjęcie blokady, bo pomyślałem, że może być istotna w identyfikacji programatora. Proszę również o informacje, który PIN z którym zamienić na blokadzie. Są one opisane na obudowie jako 3,4,5 od lewej do prawej. Wiem, że kolega wyżej opisał to, ale proszę o napisanie, który numerek z którym zamienić, bo jak wiadomo... Mój błąd może skutkować spaleniem programatora. Z gory dziękuje za pomoc i oczekuje na odpowiedz...
    Whirlpool AWD/O 5520P - blokada drzwi nie działa, mimo iż jest sprawnaWhirlpool AWD/O 5520P - blokada drzwi nie działa, mimo iż jest sprawnaWhirlpool AWD/O 5520P - blokada drzwi nie działa, mimo iż jest sprawna
    PS.
    Mam już dość tej pralki, programatora! Chce to zrobić i mieć już z tym święty spokój.

0
  • #7 01 Gru 2017 15:00
    reactor
    Poziom 11  

OK, to już nie będzie problemu i wątpliwości co do zamiany przewodów :) Teraz tylko identyfikacja nieoznaczonego starego programatora... Czy ten ze zdjęć to DOMINI czy WAVE?

1
  • Pomocny post
    #8 01 Gru 2017 15:42
    POL02

reactor napisał:
    Czy ten ze zdjęć to DOMINI czy WAVE?

DOMINO

0
  • #9 01 Gru 2017 18:03
    reactor
    Poziom 11  

Super! Wszystko działa tak jak należy... No prawie wszystko... Ostatnie moje zmartwienie, ale już najmniejsze i chyba najmniej istotne... Zrobiłem test serwisowy. Test przeszedł wszystkimi cyklami od początku do końca bez problemów i błędów (chyba), ale po jego zakończeniu, pralka (programator) się wyłącza całkowicie i trudno stwierdzić, czy są jakieś błędy na koniec testu. Muszę przełączyć programator na zero "0" i z powrotem na dowolny program, aby się pralka załączyła. Co może być przyczyną takiego zachowania pralki w trybie serwisowym? Powiem tylko tyle, że na programach prania (nie sprawdzałem wszystkich) pralka kończy pranie, wyskakuje na wyświetlaczu napis "END" po minucie drzwiczki można otworzyć i pralka oczekuje załączona na dalsze moje polecania, że tak powiem. Tylko w trybie serwisowym po odwirowaniu, wyłącza wirowanie (zasilanie silnika) i w tym samym czasie (bęben jest wciąż na obrotach i to wysokich), całkowicie się wyłącza, po zakończeniu wirowaniu lub całkowitego testu...

0