Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silniki krokowe i laser, skaner dysko.

GoSeS 10 Sie 2005 01:05 5612 15
  • #1 10 Sie 2005 01:05
    GoSeS
    Poziom 13  

siemka.... mam pare problemów :) i pytań...
    i jak byście mogli to prosze o pomoc bo chcem zrobić skaner dyskotekowy, a mój kolega laser dyskotekowy... tylko zabardzo nie wiemy za co sie zabrać :) wiec jak możecie to podeślijcie jakieś ciekawe i proste pomyśły. z góry dzieki...

pare pytań :| :!:
    1. :idea: Jak zrobić proste sterowanie silnikiem krokowym??? i mam jeszcze jeden problem bo mam 2 silniki krokowe ze starych stacji dyskietek i one mają 5 wyjść... a widzialem tylko schematy ( i to jeszcze niedokladne ) na silniki z 6 wyjsciami. ale mam jeszcze 1 silnik krokowy z 6 wyjściami...

2. :idea: jakie dać żarówke do skanera i jakie soczewki dać żeby dobre światło przechodziło przez tarcze kolorów i gobo a później w lusterko i np. na ściane ( żeby dobry efekt był)

3. :idea: Jak ustawić lusterka i silniki w laserze aby dawały dobry efekt... (bo mój kumpel najpierw przyczepił lusterko do silnika pod kątem i jak zaświecił to tylko mu kółko wyszło... to potem pobił lusterko na pare kawałków i mu wyszło 3 kółka - niepełne) i właśnie nie wiem jak zrobić aby był dobry efekt laserem

podsyłajcie jakies dobre i proste pomysły... z góry dziekuje :D

0 15
  • #2 10 Sie 2005 01:21
    Artas
    Poziom 19  

Po pierwsze napisz, o co ci dokładnie chodzi?

GoSeS napisał:
    I jak byście mogli to proszę o pomoc, bo chcę zrobić skaner dyskotekowy, a mój kolega laser dyskotekowy...

Z tego, co piszesz dalej wnioskuje, że kompletnie pomyliliście pojęcia i nie chodzi wam o skanery dyskotekowe ani żadne lasery, lecz o flowera. :) W skanerach laserowych jak sama nazwa wskazuje jest laser a nie żarówka, w skanerach dyskotekowych nie ma tarcz kolorów, ani tarcz gobo. Szukaj! W wyszukiwarce wystarczy wpisać słowo Flower i już jest wszystko jasne… Pozdrawiam. :)

0
  • #3 10 Sie 2005 18:23
    GoSeS
    Poziom 13  

elo ja nie chem flowera zrobic... ja wiem jak to wygląda...

ja chcem zrobić skaner dyskotekowy... z tego co widzialem to skaner ma tarcze kolorów i tarcze gobo... i niektóre mają żarówki halogenowe...
    a mój kumpel chce zrobić laser dyskotekowy... wiec jest troche różnicy...

wiec czekam na wasze propozycje :D
    z gory dzieki :)

0
  • #4 17 Sie 2005 16:14
    lighter
    Poziom 11  

Człowieku ,skaner to nie tak proste jak flower ,to optyka o dużej wydajności ,specjalne lustro,sterowaniesilników najlepiej krokowych i to co najmniej 4
    (pan,Tilt,color,gobo),specjalne filtry i dużo innych problemów ale jat chcesz mogę pomóc.

0
  • #5 17 Sie 2005 17:27
    tomal4321
    Poziom 16  

Nie ma ktoś najprostrzego sterownika silnika krokowego (nie przez komputer)?

0
  • #6 17 Sie 2005 21:12
    Wiking18
    Poziom 14  

Silniki krokowe rozróżniamy na 2 rodzaje unipolarne i bipolarne:
    najczęściej unipolarne mają 5 wyprowadzeń a bipolarne 4 wystarczy że poszukasz sam kiedyś szukałem i znalazłem jak nimi sterować.
    a co do sterownika to polecam zrobić na jakimś mikroprocku np. 2051
    na przerzutnikach jk też się da ale więcej zabawy i uwierz że drożej wyjdzie a tu jeszcze masz możliwość jego manipulacji jak sobie dorobisz klawiaturę nie zapomnij jeszcze o tranzystorah i zabezpiecz je diodami ale muszą być to szybkie diody.. Pozdrawiam

0
  • #7 18 Sie 2005 08:19
    Eru
    Poziom 13  

Wiking18 napisał:
    A co do lasera to się zastanów jaki laser chcesz wykorzystać bo te oryginalne moduły co są na dużych imprezach nie mają wielkiej mocy i nawet poświecenie nimi w oczy nie zagrozi utratą wzroku a jak użyjesz taki z bazaru za 5 zł to bez filtrów możesz komuś zrobić krzywdę do końca życia przemyśl to. Pozdrawiam

Kolego zanim cos napiszesz to sie zastanow i nie wciskaj ludziom kitu!!!

0
  • #8 18 Sie 2005 14:42
    Wiking18
    Poziom 14  

Co do lasera to mi się wydaje że mam racje to że od razu nie oślepniesz nie znaczy ze siatkówka nie zacznie ci się odklejać po latach nie koniecznie po 2 czy tam 4 zależy. Zależy to jak długo będziesz świecił sobie nim o oczy i jak jest silny laser .Ale każde poświecenie powoduje skutki o których się przekonasz jak nagle zaczniesz tracić wzrok i będziesz się zastanawiał dlaczego.

0
  • #9 18 Sie 2005 15:41
    lighter
    Poziom 11  

Dajcie spokój ,lasrek 5mW nie powduje obrażeń, owszem przy mocach około 100mw należy zachować ostrożność ,Ponadto trzeba byćidiotą żeby świecić w oko non stop,lub patrzećw laserek . Ado pokazów używa się laserow o mocy nawet 100W!

0
  • #10 18 Sie 2005 16:46
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Wiking18 napisał:
    Co do lasera to mi się wydaje że mam racje to że od razu nie oślepniesz nie znaczy ze siatkówka nie zacznie ci się odklejać po latach nie koniecznie po 2 czy tam 4 zależy. Zależy to jak długo będziesz świecił sobie nim o oczy i jak jest silny laser .Ale każde poświecenie powoduje skutki o których się przekonasz jak nagle zaczniesz tracić wzrok i będziesz się zastanawiał dlaczego. Dlatego są potrzebne filtry ograniczające go lub lustra odbijające w kilkudziesięciu procentach światło odbite nie jest już takie niebezpieczne.

większych bzdetów nie słyszałem jak żyje- bazarowy laser stanowi większe zagrożenie od tego z dyskoteki. O jakich ty filtrach mówisz?, przecierz założenie czegos takiego na laser mija sie z celem- no chyba że jest pompowany innym laserem (np podczerwień) i jego moc jest już groźna, w tedy zakłada sie filtr i wycina niepotrzebne (i niewidoczne pasmo) promieniowania.

Ochrona "widzów" realizowana jest w zupełnie inny sposób. Tutaj cały bajer tkwi w czasie expozycji naszych oczków i gęstości energi na danej powierzchni.

Apropo laserów, jak chce coś ładnego, świecącego na zielono to zapraszam na PW, lub GG

0
  • #11 21 Sie 2005 18:32
    No name
    Poziom 21  

kolega Wiking18 ma poniekad troche racji
    laser z bazarku za 5zl ma moc 5mW, i powieszchnia plamki wynosi ok 1mm kwadratowy a wiec jego moc jest porownywalna z promieniem swiatla o mocy kilkuset tysiecy watow na 1m kwadratowy.
    mozemy sobie wyobrazic wiec ze na tym 1 metrze strumien swiatla jest tak silny ze stopilby wszystko co sie pod nim zdnajduje, a wiec laserek o mocy 5mW ma rowniez bardzo duza moc na tym 1mm kwadratowym, i chociaz niedostrzegamy od razu jego skotkow, to po jakims czasie zaczna sie one objawiac.
    A jesli ktos uwaza ze swiecil sobie laserkiem po oczach i nic mu sie nie stalo, to niech tak dalej twierdzi.

0
  • #12 21 Sie 2005 19:14
    pdmk
    Poziom 18  

Wiking18 napisał:
    oryginalne moduły co są na dużych imprezach nie mają wielkiej mocy i nawet poświecenie nimi w oczy nie zagrozi utratą wzroku a jak użyjesz taki z bazaru za 5 zł to bez filtrów możesz komuś zrobić krzywdę do końca życia przemyśl to. Pozdrawiam

W pelni popieram Bolka: bzdura, bzdura, i jeszcze raz bzdura.
    Na imprezach sa naprawde duze moce, bo moce "bazarowe" mijaja sie z celem. Poswiecenie nim w oczy grozi NATYCHMIASTOWA utrata wzroku (np rurka kilku watowa, czy dpssl 100-500mW - mozesz w wiazke spojrzec 2 razy, raz jednym okiem, raz drugim). A lasery z bazaru maja okolo 1mW - moc ktora nie grozi naszej wizji i nie powoduje odklejenia siatkowki, nawet po paru latach. Laserki "disco" te 5mW sa juz troszke bardziej niebezpieczne - to juz zaczyna byc klasa 3a.
    Filtry... jakie filtry??? IR w dpssach sie stosuje by wyciac niebezpieczne fale o dosc duzych mocach.

0
  • #13 21 Sie 2005 19:33
    tomal4321
    Poziom 16  

Panowie odbiegliście od tematu!!!

0
  • #14 21 Sie 2005 21:31
    pyton
    Poziom 21  

Witam wszystkich! Jestem poczatkujacy i mam prosbe: Jesli ktos moze mi wytlumaczyc czemu niemozna zbudowac takiego laserka na silniczkach krokowych od stacji dyskietek 3,5cala?? przeczytalem gdzies ze nie maja lozysk czy cos takiego... ale po co tu komu lozyska jesli chce zrobic taka "zabawke" np: do mojego pokoju a nie na wielka impreze??? Laserkiem bylby wskaznik laserowy za 5zl. Jesli ktos ma schemat sterowania tymi silniczkami przez LPT i jakis program to prosze o wyslanie na maila pyton16(malpa)interia.pl Z gory dziekuje!

0
  • #15 22 Sie 2005 15:00
    lighter
    Poziom 11  

Muszę ci powiedzieć, że wprawdzie klopotliwe ale jest to możliwe.Tylko przy laserku 1mW jest problem- promień tak małej mocy poruszający się szybko
    przestaje byc widoczny-nie widać go w przestrzeni- a o to czyba chodzi.
    Wracając do silników krokowych w laserkach - od około 2lat są na rynku
    laserki tajwańskie, w których odchylanie jest realizowane na silnikach krokowych- profesjonalnie robi się to na specjalnych elektromagnesach.
    Z obserwacji wiem ,że figury kreślone przez laserek na krokowcach mają tendencję do zaokrąglenia krawędzi figur , nie zawsze linia prost jest prosta itp.....

0
  • #16 01 Gru 2005 13:47
    Erdol_in_PLAJTA
    Poziom 11  

Witam, wiecie cos moze na temat laserka opublikowanego w EDW 6/2000?
    Poszukuje do niego skompilowanego programu

0
  Szukaj w 5mln produktów