Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaner Dyskotekowy

Doktor5 04 Lut 2008 14:05 14037 24
  • Skaner Dyskotekowy

Prezentowane urządzenie to moja własna prywatna wizja skanera dyskotekowego pierwszym i głównym założeniem które przyjąłem przed budową było aby skaner nie pracował w rytm muzyki i nie wymagał komputera do sterowania. Miało to być urządzenie które będzie pracować bezpośrednio po włączeniu. Skanowanie odbywa się w dwóch płaszczyznach X i Y. W urządzeniu zastosowałem żarówkę halogenową 100W 12V.

Pozdrawiam :!:

Proszę dodać zdjęcia poprzez opcję "załaduj zdjęcie" i na przyszłość umieszczaj jedną fotkę na początku postu, dzięki temu pokaże się na głównej stronie.

CMS

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 04 Lut 2008 16:10
    wisnialdz
    Poziom 15  

Ogólnie mi się podoba. Czy można prosić o jakieś filmiki z pracy urządzenia ??

• #3 04 Lut 2008 16:10
    moon09
    Poziom 15  

wygląda dosyć porządnie - masz może jakiś filmik który pokazuje sprzet w akcji? :)

• #4 04 Lut 2008 16:20
    marniu
    Poziom 25  

czy te lustro nie za ciężkie jest trochę , schemat mógłbyś dać do wglądu publicznego

zdjęcie dokładniejsze silnika z lustrem mógłbyś zrobić

Popraw swoją wypowiedź bo brzmi jak słowa mistrza Yody. Pamiętaj też że zdania zaczynamy z wielkiej litery i kończymy kropką, używamy też przecinków.

CMS

• #5 04 Lut 2008 17:49
    jgrupa
    Poziom 15  

Konstrukcja ładna i pożądna tylko filmik by się przydał.
    Mam pytanie: skoro nie jest sterowane z kompa ani nie działa w rytm muzyki to jak działa?

Pozdrawiam

• #6 04 Lut 2008 18:01
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 04 Lut 2008 18:10
    Doktor5
    Poziom 19  

Lustro jest zamocowane w połowie, więc ciężar nie przeszkadza. Schematu jako takiego nie ma.
    Co do działanie to po prostu lustro porusza się na kole wykonując wahadłowy ruch i w drugiej płaszczyźnie też silnik porusza lustrem tak jak "pedała w rowerze" zdjęcie u góry jest nie aktualne najpierw była sprężynka ale nie zdała egzaminu.
    A co do filmu to postaram się w niedługim czsie zaprezentować.
    Wszystkie mechaniczne połączenia w skanerze są łożyskowane.

Niebawem zamieszczę zdjęcia mechanizmu do poruszania lustra.

• #8 04 Lut 2008 23:39
    piasek1990
    Poziom 19  

Mógłbyś jakoś dokładniej pokazać jak sterujesz tym lusterkiem?

• #9 05 Lut 2008 09:00
    Doktor5
    Poziom 19  

Owszem strasznie drżało, gdy silnik włączyłem na 12V, ale silnik dostaje tylko napięcie 3V wystarcza do powolnego poruszania lustrem "do góry i na dół". Całe ramie jest zamocowane na podstawie z dwoma łożyskami, co bardzo stabilizuje ramie.

Konstrukcja waży 7Kg nie wiem czy to dużo czy mało jak na tego typu urządzenie. Obieg chłodzenia jest dobry powietrze jest zasysane podłużnym otworem, w którym porusza się ramie i tunelem pod lustrem zostaje wyciągane przez wentylator chłodząc żarówkę i TRAFO (po 20 min pracy skaner był zimny).W urządzeniu jest zastosowany TRAFO od rzutnika.

• #10 05 Lut 2008 09:09
    Maciek4141
    Poziom 22  

ciekawe rozwiązanie z tym lustrem, ale sam projekt jest super. Z tego co widzę na zdjęciach masz zmieniacz kolorów.
    A czy może gobos`ów też?

Również dołączam się z prośbą o filmik.

Gratuluje i pozdrawiam.

• #11 05 Lut 2008 11:50
    Doktor5
    Poziom 19  

Niestety zmieniacza gobo nie mam wiedziałem, że nie zrobię go dokładnie, więc nawet nie robiłem.
    A co do hałasu to moim zdaniem największa "zmora" w tego typu urządzeniach udało się go ograniczyć jedynie do odgłosu silnika i wentylatora.

Zamieszczam zdjęcia mechanizmu poruszającym lustro niestety zdjęcia robione w nocy niska jakość.

• #12 05 Lut 2008 14:07
    Maciek4141
    Poziom 22  

No konstrukcja fajna, jestem jeszcze ciekaw jak zrobiłeś automatyczne sterowanie. za pomocą NE555 i kilku scalaków czy mikrokontroler??

Czekam na odpowiedź ponieważ w tej chwili buduję ruchomą głowę i oprócz sterowania ręcznego, w rytm muzyki dodałbym chyba funkcję AUTO.

Pozdrawiam maciek4141

• #13 05 Lut 2008 16:28
    kazek125
    Poziom 13  

witajcie
    pozostalo mi dużo silników z czasów kiedy budowałem tego typu efekty dyskotekowe. Wygrzebałem je z moich świateł żeby Wam polecic stosowanie własnie takich, bo mają one wiele zalet i ogólnie są bardzo fajne :)

• #14 06 Lut 2008 09:50
    Doktor5
    Poziom 19  

Maciek4141 układ do zmieniacza kolorów zrobiłem z EP, ale obecnie wymontowałem go zmniejszyłem obroty tarczy, dzięki temu uzyskałem fajny efekt (zwłaszcza w zadymionym pomieszczeniu). Masz morze jakieś zdjęcia z budowy głowy sam chciałem coś takiego zrobić :D .

Pozdrawiam

• #15 06 Lut 2008 11:52
    Maciek4141
    Poziom 22  

Zdjęcia będę robił, elektronikę sobie już zaplanowałem, tylko muszę dodać że moja głowa nie będzie miała gobo, zmieniacza kolorów, ale mam zamiar wstawić do niej efekt laserowy.
    W tej chwili zajmuję się mechaniką i buduję całe ramie.

Pozdrawiam maciek4141

• #17 06 Lut 2008 19:17
    kazek125
    Poziom 13  

kup jeszcze albo wykonaj w domu uchwyt mocujący taki zeby mozna to bylo gdzies zawiesic bez problemu, mam na mysli na barierce w szkolnej sali sportowej, przydaje sie.

• #18 07 Lut 2008 01:43
    misiupan
    Poziom 35  

Doktor5 napisał:
    Ostatnia rzecz, jaka była w planach do skanera tylko wymiennie lustro na lepsze (to było tylko chwilowo) i wymaluje napisy, uznam projekt za skończony :D .
    Witam , widzę że w twojej konstrukcji nie zabrakło części z dysku twardego i z magnetowidu , podoba mi się konstrukcja , bo jest pomysłowo wykonana . Może chciałbyś zastosować jako dodatek mały laser ? przełączany na zmianę z żarówką lub pracujących jednocześnie lub zastosować kilka laserów ustawionych pod minimalnie innym kontem względem lustra , da to wtedy kilka wiązek , pokombinuj i będziesz miał ciekawe urządzenie . Super wykonane ,dużo pracy , pozdrawiam.

• #19 07 Lut 2008 12:35
    Maciek4141
    Poziom 22  

Szkoda że tak mało ludzi się ostatni na Elektrodzie wypowiada.
    Doktor5 czy mógłbyś nakręcić film bo jestem bardzo ciekaw jak działa skanowanie lustra. Może być on nawet aparatem.

Pozdrawiam i gratuluję konstrukcji.

• #20 07 Lut 2008 17:51
    Hansol2_pl
    Poziom 20  

Fajnie zrobione i pomyslane. A promienie najpierw padaja na tarcze a potem przez soczewke na lustro? Jak ustawiałes odległosc tak jak w orginale była? Daj fotke z góry na to ustawienie.

• #21 08 Lut 2008 13:08
    Doktor5
    Poziom 19  

Promienie najpierw oświetlają metalową blachę z otworem (część mocująca koło z kolorami) a następnie przechodzą przez szklane szkiełko i padają na soczewki.

• #22 14 Gru 2008 11:13
    Doktor5
    Poziom 19  

Postanowiłem zmodernizować swój skaner mianowicie usunąłem lusterko zastąpiłem je rotacyjną głowicą, która rozprasza promienie światła (daje to bardzo ładny efekt) Brakuje mi jeszcze paska napędowego chwilowo zastąpiłem go gumką :D . Lusterka sa jednostronne od modułu laserowych.

Skaner Dyskotekowy

Skaner Dyskotekowy

Skaner Dyskotekowy

• #23 09 Paź 2009 21:27
    Jaromir Kurek
    Poziom 18  

Witam
    Czy można schemat i dokładny opis pierwszego mechanizmu "Napędzającego lustro" :?:
    Pozdrawiam

• #25 21 Lut 2011 21:59
    denzel2008
    Poziom 14  

Jaromir Kurek napisał:
    Witam
    Czy można schemat i dokładny opis pierwszego mechanizmu "Napędzającego lustro" :?:

Też poprosze jeśli można :)