Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaner dyskotekowy - zdjęcia, opis

michal173 23 Maj 2008 18:55 9556 28
  • Skaner dyskotekowy - zdjęcia, opis
    Witam,i na wstepie przepraszam za polskie znaki!

Urzadzenie zbudowane przeze mnie to bardzo prostu skaner dyskotekowy posiadajacy zmiane kolorow.Zastosowalem zarowke z odblysnikiem o mocy 50W/12v o kacie skupienia 10 stopni.Zastosowalem obudowe z odkurzacza gdyz jest to tanie rozwiazanie i w miare dobrze wyglada.Sterownik poruszajacy lustrem opiera sie na ukladzie cd 4060 i NE555.Ponizej kilka fotek

Schemat sterownika dodam na czasie.

Moderowany:

dodano zdjęcie na początku

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    michal173
    Poziom 12  
    michal173 napisał 54 postów o ocenie 0, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Tarnobrzeg. Jest z nami od 2007 roku.
    deska202
    Poziom 14  
    Moze bys wrzucił jakis filmik pracy tego skanera:)
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam

Konstrukcja ciekawa. Czy ta obudowa od odkurzacza nie jest zbyt duża? Zamieść jakiś filmik i może schemat sterownika i jakie silniki zastosowałeś?

Pozdrawiam
    wojto15-05
    Poziom 18  
    Dołączam się do prośby o filmik z działania tego cuda :D
    Jak tak oglądam te fotki to wydaje mi się że wszystkie bebechy można bylo upchnąć w obudowie o połowę mniejszej. Ale duży plus za to że jest ona metalowa a nie plastik a co gorsze drewno :D bo gdzieś cos takiego było...
    Może opiszesz sposób działania ? Czy sterowanie odbywa się przez wbudowany mikrofon? bo zdjęcia mało wyjaśniają.
    Maciek4141
    Poziom 22  
    Konstrukcja świetna, również czekam na filmik. Kolego radekbu autor zrobił zmianę koloru. Schemacik też bym z chęcią zobaczył. Nie myślałeś o terowaniu w rytm muzyki?

Pozdrawiam
    adamsx
    Poziom 12  
    Witam planuję zrobic sterowanie do takiego skanera na silniczkach krokowych macie moze jakieś pomysły na układ sterujący pracą xy
    Maciek4141
    Poziom 22  
    Proponuję poczytać o kosteczce 74194, jak możesz to określ się czy sterowanie w rytm muzyki, automatyczne czy coś innego. Możesz to też zrobić na mikrokotrolerze.

Pozdrawiam
    andrzejek23
    Poziom 18  
    W przeciwieństwie do przedmówców nie nazywałbym tego projektu świetną konstrukcją. Upchnięte siano, poklejone glue-gunem i poizolowane żółtą taśmą, a sprowadza się do zasilenia żarówki i podłączenia silnika z lustrem i wentylatora. Mało staranne.
    motykami
    Poziom 18  
    Witam, widziałem ten skaner na żywo jeszcze w fazie testu (bez lustra skanującego) Sama zmiana kolorów działa super, banalnie proste rozwiązanie (silnik synchroniczny na 230V z kuchenki mikrofalowej) i tarcza z powycinanych i poklejonych filtrów, a efekt jest taki jakby kolory przechodziły płynnie.

Sterownik który kolega tam zastosował to sterowniczek z ustawianą częstotliwością zmiany, oparty na timerze ne555, przydało by się tam zrobić jeszcze mostek na tranzystorach do zmieniania obrotów, bo w tej chwili jest jak widzę na dwóch przekaźnikach.

Jak widzę nie jest złe wykonanie, obudowa standardowo z odkurzacza :D (już od pewnego czasu stosujemy w swoich konstrukcjach te obudowy, są tanie, solidne i w miarę ładnie wyglądają). Doczepił bym się jedynie tego lustra skanującego, mogłeś to obudować troszkę, no i dorób pałąk, i przynoś go na kolejną imprezę :D

Pozdrawiam, motykami.
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jest na forum schemat sterownika z edw który steruje kierunkiem obrotów silnika w rytm bitu muzyki. Sam kiedys wykonałem podobny skaner i polecam przecięcie lustra na pół i ustawienie go pod małym kątem.
    michal173
    Poziom 12  
    Ponizej zamieszczam filmik mojego skanerka w akcji,musze dodac ze urzadzenie nie jest jeszcze dokonczone,a co do pomyslu jednego z uzytkownikow ktory wlozyl by diode nie chce mi sie komentowac gdyz szkoda nerwow,co do skrocenia urzadzenia pomysl dobry lecz nie wykonalny,skracajac skaner musialbym zastosowac automatycznie mniejsza soczewke jednoczesnie uzyskuje wiekszy obraz halogena a nie o to mi chodzilo.

http://pl.youtube.com/watch?v=0Um7baYduDA

Dodano po 9 [minuty]:

Jesli chodzi o zrobienie skanerka duo jest to ciekawe rozwiazanie jednak traci sie nieco na mocy romieni (sa dwa lecz slabsze) jest to dobre rozwiazanie jesli zastosujemy mocniejsze zrodlo swiatla natomiast ja mam w planie budowe kilku takich swiatelek dlatego zdecydowalem sie na zrobienie normalnego lustra nie dzielonego.
    Maciek4141
    Poziom 22  
    No na filmiku wszystko wygląda fajnie i efekt jest świetny (najważniejsze ze tobie się podoba). Na twoim miejscu pomyślałbym o sterowaniu w rytm muzyki. Na elektrodzie jak ktoś już wcześniej pisał jest schemat-robiłem ten układ i zadziałał za pierwszym razem.
    Z drugiej strony chciałbym sie dowiedzieć czy folie kupowałeś nowe? Pochodzimy z tej samej miejscowości, a potrzebuje kawałków tych foli do mojej traczy zmiany kolorów.

Pozdrawiam
    michal173
    Poziom 12  
    Tak folie mam nowe niestety beda mi potrzebne do kolejnych skanerkow.
    kazek125
    Poziom 13  
    postanowiłem zamieścić kilka zdjęć tego co zgromadziłem ostatnimi czasy, mam nadzieje że bedzie to wskazówką przy budowaniu tego typu oświetlenia, jesli was to inmteresuje zrobie więcej zdjęć
    michal0408
    Poziom 13  
    ciekawy zestaw czesci co z tego robisz??

hehe:D
    michal0408
    Poziom 13  
    w sprawie sterownika polecam przygladnac sie elektronice ze zdjecia @kazka125 to jest kompletny sterownik dmx do jakiegos skanera
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Ustaw mechanikę ruchu lustra pod większym kątem do wiązki, tak żeby nie kierowała światła w soczewkę:)
    Poza tym wyszło całkiem nieźle jak na pierwszy raz,

Sterowniki dmx mają złącza XLR a nie d-sub i mieszczą się na płytce 5x5cm.
    kazek125
    Poziom 13  
    chaka napisał:

Sterowniki dmx mają złącza XLR a nie d-sub i mieszczą się na płytce 5x5cm.

Jeśli masz na myśli płytkę którą ja pokazałem gniazda o ktorych piszesz służą do łączenia poszczególnych modułów, jest to oryginalna elektronika ze skanera marki Coemar, owszem na obudowie znajdują sie XLR`y to rzecz jasna i oczywista.
    poniżej tarcze z takimi gniazdami:
    michal0408
    Poziom 13  
    no 5x5 to troche przesada nie wydaje mi sie ze zmiescisz na takiej plytce kompletny sterwonik skanera w ktrorym jest kilka silnikow krokowych itd mimo dostepnych dzis technologi taka elektronika jesli sie nie mysle zajmuje troche wiecej
    discolitez
    Poziom 13  
    mam 2 wolne koncowki pod discolitez da sie to jakos podlaczyc pod DL?
    Maciek4141
    Poziom 22  
    Fajny zestaw kolego kazek. Maż zamiar z tego zrobić ruchome głowy czy skanery? W jaki sposób u Ciebie będzie się odbywał efekt strobo?

Pozdrawiam
    michal0408
    Poziom 13  
    odpowiem za @kazka125 moze mnie nie zbije :P hehe
    z tego powstanie kilka ruchomych głow z tego co sie orjetuje wystarczy wszytko poskladac do kupy
    a jesli chodzi o strobo to na jednym z modolow jest taka jak by przeslonka mechaniczny strobo widac to na fotkach wyzej obok modułów z wzorkami leza moduly z optyka i tam widac wlasnie efekt strobo tak owalna przeslonka
    kazek125
    Poziom 13  
    Maciek4141 napisał:
    Maż zamiar z tego zrobić ruchome głowy czy skanery?

Te podzespoły zdemontowalismy z 20 ruchomych głów w celu przeglądu i naprawy bo kupiliśmy je za śmieszne pieniądze.
    Maciek4141 napisał:
    W jaki sposób u Ciebie będzie się odbywał efekt strobo?

coś takiego:

Dodano po 7 [minuty]:

a porusza tym coś bardzo podobnego do silnika prądu stałego
    Maciek4141
    Poziom 22  
    No to trafiły wam sie fajne części i można z tego poskładać całkiem niezły zestaw. Ja u siebie strobo zrobię na silniku krokowym (muszę gdzieś znaleźć taki co ma 15 stopni na krok). Sterowanie będzie odbywać sie za pomocą DMX512?

Pozdrawiam
    jareczek1817
    Poziom 11  
    dlamnie super jak na diy tylko szum na filmiku to niewiem czy taka głosna praca, ale i tak jest super
    pozdrawiam
    michal173
    Poziom 12  
    Tak faktycznie praca jest glosna bo sterownik na przekaznikach ale jak na taki skanerek swieci bardzo fajnie.
    discolitez
    Poziom 13  
    dacie schemat? i ponawiam pyt dotyczace discolitez