Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupno nawilżacza do mieszkania. Jaki?

adrianoz 01 Gru 2017 09:36 894 24
  • #1 01 Gru 2017 09:36
    adrianoz
    Poziom 21  

Witam

Kompletnie się na tym nie znam ale chce kupić takie urządzenie do mieszkania około 50m2, z tym że nawilzacz będzie pracował w salonie głównie tam gdzie sie przebywa większą ilość czasu.
    Budżet do 200-250zl. Chciałbym żeby był energooszczędny i dosyć cichy, a zmienianie filtrów żeby nie było kosztowne mocno.

0 24
  • #2 01 Gru 2017 10:04
    Erbit
    Poziom 32  

Od razu sugestia - zaopatrz się w dzbanek filtrujący (lub odwrócona osmozę) chyba, że chcesz mieć w całym salonie rozpylone minerały z wody (zakładam, że nawilżacz będzie ultradźwiękowy). Będziesz to widział po kilku użyciach nawilżacza jako białawy nalot na meblach.

0
  • #3 01 Gru 2017 10:26
    Ryszard49
    Poziom 34  

Posiadam nawilżacze Nu5. Eksploatuje już ponad 2 lata, leje wodę z kranu. Co jakiś czas trzeba je odkamieniać. Żadnych pyłów nie zaobserwowałem. W ciągu tego okresu użytkowania wymieniłem w jednym turbinkę. Ogólnie jestem zadowolony.

0
  • #4 02 Gru 2017 07:38
    adrianoz
    Poziom 21  

Już trochę poczytałem i mam jakieś swoje wnioski. Skupie się na nawilżaczu ultradźwiękowym, bo ma najciszej pracować. Warto szukać chyba z filtrem ceramicznym bo łatwiej dbać o czystość wtedy dobrze rozumuje? No i czujnik wilgotności musi mieć tak abym mógł ustawić sobie ile procentu wilgotności ma być.
    Generalnie wpadły mi w oko te modele:
    - Nu5 tak jak kolega wyżej powiedział - dużo dobrych opinii ma
    - METROX ME-1492 - droższy mniej popularny, ale jonizator, filtr ceramiczny
    - RAVEN EN003 - ciekawy wygląd, ale chyba na tym koniec, bo chyba głośniejszy od pozostałych i słaby higrometr
    - METROX ME-A 206B - czy ten posiada higrostat?

0
  • #6 02 Gru 2017 11:56
    Erbit
    Poziom 32  

Ja używam takiego: Hydramedica Ultrasonic 509 i ma wszystko co Kolega chce mieć.

Z wyświetlacza wnioskuję, że nu5 ma wiele wspólnego z moim.

Odnośnie białego nalotu - fakt, przesadziłem - nalot będzie zależny przede wszystkim od zawartości soli mineralnych w wodzie i od właściwości nawilżacza. Osobiście stosuję wodę osmotyczną ale wiem, że problem nalotu (rozpylania soli mineralnych) jest w sumie powszechny.

0
  • #7 02 Gru 2017 13:49
    adrianoz
    Poziom 21  

Wziąłem Nu5. Zobaczymy. Podłączyłem i pokazuje mi 68%wilgoci w pokoju. No to nir potrzebny mi był widać :) No ale zobaczymy zimą, bo narazie mrozów nie ma grzejniki mam zakręcone i może w sumie trzeba sie cieszyć że mam wilgotność na dobrym poziomie. A Wy jak u siebie macie?

0
  • #8 02 Gru 2017 14:10
    Erbit
    Poziom 32  

adrianoz napisał:
    ...A Wy jak u siebie macie?

Generalnie wszystko zależy od zewnętrznych warunków. Zimą "sucho" jest nie dlatego, że grzeją grzejniki a głównie dlatego, że mróz "zamraża wodę w powietrzu" i w ten sposób "osusza powietrze". Mam wiele czujników wilgotności (w każdym pomieszczeniu).

Jak "idzie na deszcz" wiem o tym zanim zacznie padać. Zresztą "każda" pogodynka działa na tej zasadzie (choć nie tylko).

Tak u mnie wygląda miesięczny wykres wilgotności. Szczyty (piki) najczęściej obrazują stan łazienek.

Zaś tak wygląda wilgotność od 01.09.2016 po dziś. Zauważcie niską wilgotność w połowie stycznia. Widać też, że tegoroczny listopad jest bardziej wilgotny niż ubiegłoroczny.

0
  • #9 02 Gru 2017 14:11
    Ryszard49
    Poziom 34  

adrianoz, u mnie po załączeniu pokazuje 48%, ale ogrzewanie jest załączone.

0
  • #10 02 Gru 2017 14:42
    adrianoz
    Poziom 21  

Więc teoretycznie mógłbyś odpuścić sobie używanie go, bo 48% to bardzo optymalny wynik wilgoci.

0
  • #11 02 Gru 2017 14:49
    Ryszard49
    Poziom 34  

adrianoz, czujnik wilgotności jest umieszczony pod spodem nawilżacza, więc trzeba wskazanie traktować jako orientacyjne.
    Załączam na godzinę przed spaniem na 3 godziny, nastawa prawie ma maksa, naprawdę dobrze się śpi.

0
  • #12 02 Gru 2017 15:01
    adrianoz
    Poziom 21  

No właśnie a te orientacyjne to tak myślisz że pokazuje mniej czy więcej? Jak to jest? Sprawdzał to ktos w konfrontacji z dobrym miernikiem?

0
  • #13 02 Gru 2017 15:16
    Erbit
    Poziom 32  

adrianoz napisał:
    ...w konfrontacji z dobrym miernikiem?

Nie sprawdzałem.

Biorąc jednak pod uwagę to, że posiadam wiele czujników to porównawczo trzeba przyjąć nawet do 20% (jedną piątą) błędu wskazania a może i więcej.

To nie są dokładne czujniki - one jedynie mają włączyć / wyłączyć urządzenie. Pokazywanie wartości na wyświetlaczu to de facto czysty marketing a nie rzeczywistość.

0
  • #14 02 Gru 2017 15:42
    adrianoz
    Poziom 21  

Erbit napisał:
    Biorąc jednak pod uwagę to, że posiadam wiele czujników to porównawczo trzeba przyjąć nawet do 20% (jedną piątą) błędu wskazania a może i więcej.

No i pytanie w którą stronę idzie ten błąd...

0
  • #15 02 Gru 2017 15:49
    Erbit
    Poziom 32  

Różnie.

Generalnie czujniki tego typu (dla domowego użytku) są dosyć niedokładne. Wystarczy porównać temperaturę na różnych termometrach elektronicznych a wilgotnościomierz jest "trudniejszy"w konstrukcji. Ja np. w "termometrach" pokojowych mam kalibrację o 3,5 stopnia w każdą stronę czyli łącznie offset wynosi 7 stopni a to tylko termometr. Producent po prostu wiedząc o niedokładności dał użytkownikowi możliwość dokonania kalibracji.

[edyta]
    Po prostu dokładne czujniki są droższe niż te niedokładne - stąd lepiej do urządzenia wartego 150 zł wepchać czujnik za 15 niż za kolejne 150 ;) tylko po to aby jedne świadomy konsument miał dokładny odczyt.

0
  • #16 02 Gru 2017 20:19
    adrianoz
    Poziom 21  

W nawilżaczu mam np 69% wilgotności wskazane, a stacja pogodowa stojąca w tym samym pomieszczeniu pokazuje 48%. Chyba bardziej wierzyć należy tej ze stacji pogodowej myślę.

0
  • #17 02 Gru 2017 21:14
    Erbit
    Poziom 32  

adrianoz napisał:
    ...myślę.

Nie sądzę by w stacjach pogodowych montowano znacząco lepsze czujniki szczególnie jak popatrzymy na cenę stacji meteo.

Oczywiście cena nie jest wyznacznikiem ale założę się, że producent Twojej stacji nie podał dokładności czujników pomiarowych (tak jak w większości przypadków) ani nie podał w oparciu o jakie czujniki następuje pomiar.

O ile masz szczęście i model Twojej stacji z jakiegoś powodu stał się punktem zainteresowania "internautów" to być może społeczność internetowa rozebrała Twój model stacji na czynniki pierwsze opisując "pokaż kotku co masz w środku". Wtedy da radę cokolwiek więcej się dowiedzieć (choćby z not katalogowych czujników).

0
  • #18 02 Gru 2017 21:43
    adrianoz
    Poziom 21  

Podał :) +/-8%, a więc założyłem sobie że między 45-55% będę miał idealną i bezpieczną granicę. Różnice odejmuję na nawilżaczu i mam na obu urządzeniach powiedzmy to samo, chodź i tak mierząc będę sie sugerował właśnie pogodowa stacją bo na niej producent podał progi :)

0
  • #19 02 Gru 2017 22:10
    Erbit
    Poziom 32  

adrianoz napisał:
    Podał

Odniósł się do wilgotności ?
    adrianoz napisał:
    +/-8%, ...

Przyjmując, że zaniża o te 8% to i tak wskazane 48% (+8% = 52%) ma się nijak do tamtego 69% ;)

Ja tam "nie wierzę" żadnemu wskazaniu ;) ;)

0
  • #20 02 Gru 2017 22:46
    adrianoz
    Poziom 21  

W sumie to już nie wiem. Bo w pewnym momencie wyłączyłem nawilzacz i ustawiłem że ma się uruchomić po spadnieciu o 5%.
    Efekt : w nawilżaczu spadło o tyle i sie ponownie uruchomił, a na stacji pogodowej ja uroslo tak sie nie zmieniło, dopiero teraz zaczyna spadać...
    Jak jest naprawdę? Wilgotność zmienia się szybko czy wolno?

0
  • #21 02 Gru 2017 23:25
    Ryszard49
    Poziom 34  

Nie bardzo rozumiem w czym macie problem, jet godzina x nastawiam czas dla mnie optymalny, dymi jak nie powiem z czego i to wszystko. Nie interesuje mnie wskazanie na tym chińskim wskaźniku interesuje mnie to czy nastawa spełnia moje wymogi.

0
  • #22 02 Gru 2017 23:34
    Erbit
    Poziom 32  

Ryszard49 napisał:
    Nie bardzo rozumiem w czym macie problem, jet godzina x nastawiam czas dla mnie optymalny, dymi jak nie powiem z czego i to wszystko. Nie interesuje mnie wskazanie na tym chińskim wskaźniku interesuje mnie to czy nastawa spełnia moje wymogi.

Raczej w niczym. Dokładnie takie podejście jest użytkownika i nie ma sensu montować jemu drogiego sprzętu laboratoryjnego. To ma robić co do niego należ i robi. Ja jedynie zwróciłem uwagę na to, że porównywanie wilgotności (czy innych wskazań) na takich sprzętach nie ma sensu.

0
  • #23 03 Gru 2017 12:01
    adrianoz
    Poziom 21  

Już powoli kończąc temat na koniec taka zagwostka. Jeśli z nawilzaczem trzeba uważać, żeby pomieszczenie nie było zbyt wilgotne dlaczego decydujemy się na zakup właśnie jego a nie osuszacza? Jedno i drugie ma wpływ na wilgoć w mieszkaniu, ald mimo wszystko chyba częściej wybierzemy nawilzacz. Czy dlatego, że jeśli mamy osuszyć dom to otworzymy okna latem i pozbedziemy sie wilgoci, a zimą nawilzymy jeśli powietrze jest za suche?
    You know what I mean? :)

0
  • #24 04 Gru 2017 23:25
    jalop
    Poziom 24  

Odpowiedź jest prosta. Lepiej mniej używać nawilżacza, niż później osuszać.
    Ja szukałem dwa lata temu nawilżacza do pokoju, gdzie spała mała córka. Miała katar, a powietrze w domu było bardzo suche, a sezon grzewczy w pełni.
    Szukałem, porównywałem i w końcu kupiłem niezbyt tani polski nawilżacz firmy Triada:
    Strona domowa

Jestem bardzo z niego zadowolony, nie jest badziewny i prosty w użyciu. Na dodatek producent odpowiada na każde pytanie.

1
  • #25 05 Gru 2017 20:26
    adrianoz
    Poziom 21  

No to chyba już wszystko jaśniejsze ;)

0