Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Whirlpool ARC6700 6th sense - nie działa zamrażalnik

kubast 06 Gru 2017 16:42 684 9
  • #1 06 Gru 2017 16:42
    kubast
    Poziom 9  

Komora chłodząca działa prawidłowo, natomiast zamrażalnik nie działa w ogóle.
    Dodam, że od jakiegoś roku wyświetla się komunikat AL02, który oznacza awarię czujnika NTC parownika, ale do tej pory obie komory działały poprawnie.
    Rozumiem, że w końcu uszkodzony czujnik mógł zacząć negatywnie wpływać na sterowanie osprzętem, ale dlaczego jedna komora działa prawidłowo, a druga wcale? Czy jest może jakiś zawór, który rozdziela ilość czynnika chłodzącego miedzy komorami?
    Lodówka posiada oczywiście tylko jeden agregat.

Będę wdzięczny za podpowiedź.

0 9
  • Pomocny post
    #2 07 Gru 2017 19:50
    Arcus1977
    Poziom 21  

Rozmroź całość aby wyrównać temperatury i wtedy dokonasz wiarygodnego pomiaru rezystancji NTC.
    Tak, większość takich lodówek posiada zawór, który kieruje czynnik na jeden z parowników.

0
  • #3 07 Gru 2017 23:04
    kubast
    Poziom 9  

Arcus1977 dzięki za podpowiedź.
    Póki co znalazłem service manual, w sobotę się do niej dobiorę i zrobię pomiary.
    Jeśli to zawór to raczej bez pomocy serwisu/fachowca się nie obejdzie (rozłączenie instalacji chłodniczej).

0
  • #4 18 Gru 2017 19:38
    kubast
    Poziom 9  

No i po kilku dniach przestała chłodzić również górna komora. Po pomiarach wychodzi, że komunikat AL02 nie kłamał. Impedancja na tym czujnika to około 365Ω. Pozostałe dwa, od chłodziarki i zamrażarki wyglądają ok. Oba mają około 3,4K.

Dobrałem się do izolacji i dostałem się do czujnika. Nie mogę jednak dojść do zakończenia przewodu. Zamienniki (na zdjęciach) zakończone są kostką. Ja doskrobałem się jakieś 30-40 cm przewodu i kostki nie widzę. Chyba pozostaje rozciąć przewód i wlutować nowy z nową czujką.

Zastanawiam się jednak czy powolne obniżanie mocy chłodniczej (najpierw zamrażalnik później chłodziarka) to może być objaw uszkodzenie czujnika temperatury parownika czy może to jednak wina rozszczelnionego układu.

0
  • Pomocny post
    #5 18 Gru 2017 23:51
    Arcus1977
    Poziom 21  

Zamontuj więc rezystor o podobnej wartości. Błąd powinien powinien się już nie wyświetlać, a układ chłodniczy będzie działać poprawnie do pierwszego wyłączenia kompresora. Ten czujnik odpowiada za ponowne załączenie układu po rozmrożeniu parownika chłodziarki. Jeśli wszystko będzie OK zamówisz nowy czujnik.

0
  • #6 19 Gru 2017 21:51
    kubast
    Poziom 9  

Niestety... rezystor zamontowany, błąd się nie wyświetla, ale lodówka prawie nie chłodzi i wygląda na ubytek czynnika. Instalacja w okolicy czujnika parownika jest zimna, ale nie wystarcza to prawidłowego schłodzenia komory. Dodatkowo słychać bulgotanie. Nowa lodówka, którą chcę kupić kosztuje kilka tysięcy, ale jeżeli naprawa mieściła by się w kilku stówkach to bym szedł w naprawę. Opłaca się to robić? Skoro lodówka ma już 10 lat.

0
  • #7 19 Gru 2017 22:50
    Arcus1977
    Poziom 21  

Chyba trzeba oodwiedzić sklep. Zerknij na wyroby koreańskiej firmy na literę L.

0
  • #8 19 Gru 2017 23:05
    kubast
    Poziom 9  

....ale czemu? koszt >1kpln czy nie opłaca się bo >10lat?
    Puki co obstawiam SAMSUNG RF62QERS.

0
  • Pomocny post
    #9 21 Gru 2017 16:39
    Arcus1977
    Poziom 21  

Najprawdopodobniej w twej lodówce doszło do rozszczelnienia układu chłodniczego. Musisz znaleźć serwisanta, który znajdzie miejsce nieszczelności i podejmie się naprawy, np rekonstrukcji parownika chłodziarki. To się zmieści w 1kPLN. A wiek? w 10-letnim sprzęcie może się zepsuć wszystko. Sprawdź cenę np. modułu
    Co do nowej lodówki: Ty łykasz marketingowe gadki, ja jako mechanik wolę sprawdzić dostępność i cenę części oraz ogólną możliwość naprawy sprzętu. Samsung???... Poczytaj.

0
  • #10 22 Gru 2017 09:30
    kubast
    Poziom 9  

Szukałem serwisu i prawie nikt od AGD nie zajmuje się lodówkami (zwłaszcza nieszczelnościami). Jeden na którego trafiłem, proponował wpuszczenie w układ uszczelniacza + dobicie czynnika za 220zł bez gwarancji. Jak dopytałem to powiedział, że prawdopodobieństwo uszczelnienia ta metodą to 50/50. Nie zdecydowałem się.

Co do kosztu 1kpln za fachowe uszczelnienie/odbudowę parownika to za dużo jak na 10 letni sprzęt.
    Wczoraj lodówkę wstawiłem na OLX jako uszkodzoną lub na części. Od razu odezwał się gość (pewnie handlarz), że bierze w całości tylko nie wiem ile powiedzieć. Jakieś propozycje?

Arcus, co do gadek marketingowych to nie do końca tak. Kieruję się funkcjami i szerokością 80cm, która mnie ogranicza.
    ...jednak masz całkowitą rację, że nie spojrzałem pod katem przyszłego serwisu. Człowiek jak kupuje nowe na gwarancji to nie myśli jeszcze o naprawach, a to pewnie błąd.

0