Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł Vaillant Ecotec Plus - podłączenie dwóch oddzielnych obiegów ogrzewania.

tomekkr1 07 Gru 2017 23:45 3201 41
  • #1 07 Gru 2017 23:45
    tomekkr1
    Poziom 9  

Witam,

proszę o pomoc w prawidłowej konfiguracji/podłączeniu dwóch odbiegów c.o. (oddzielne piony na poszczególne kondygnacje budynku/jeden kocioł).

Mam zamontowany kocioł Vaillant Ecotec Plus 246/5-5, sprzęgło oraz dwie pompy (każda do oddzielnego obiegu).
    Brak ogrzewania podłogowego, zamontowany czujnik pogodowy.

Obecnie sterowanie pracą kotła odbywa się przy pomocy sterownika Vaillant Calormatic 470 zamontowanym w kotle oraz dwoma niezależnymi sterownikami, zainstalowanymi na poszczególnych kondygnacjach budynku (Euroster) podłączonymi do pomp obiegowych (pompy zasilanie niezależnie od kotła).
    Temp min grzania c.o. została ustawiona na 57C, maksymalną również na 57C (na sterowniku Colormatic 470).

Zauważyłem, że po wyłączeniu pomp obiegowych (w przypadku gdy zadana temp. została osiągnięta) sterowanych regulatorem Euroster, na wyświetlaczu kotła pojawia się symbol klepsydry. Kocioł przestaje pracować, temp. spada do 35-40C. Po dłuższej chwili kocioł ponownie się uruchamia.

Chciałbym zapytać czy takie podłączenie jest prawidłowe (zależy mi na prawidłowym działaniu oraz niskim zużyciu gazu)?
    Ewentualnie jakich ustawień użyć?

Jeden z instalatorów sugerował montaż modułu mieszacza VR61/2?

Jakie elementy będą potrzebne do instalacji ww. modułu VR61? Czy potrzebny będzie dodatkowy zawór/mieszacz lub inne przeróbki w isntalacji? Czy wystarczy jedynie sprzęgło, która mam obecnie zamontowane w instalacji c.o.?

Ps Rozmawiałem z trzema instalatorami, niestety każdy twierdzi coś innego. :|

0 29
  • #2 08 Gru 2017 16:26
    ls_77
    Poziom 31  

Czy te twoje EUROSTERY są przewodowe czy bezprzewodowe?

0
  • #3 08 Gru 2017 16:29
    tomekkr1
    Poziom 9  

Pierwszy przewodowy (Euroster 2006) drugi bezprzewodowy Euroster 2026TXRXG.

0
  • Pomocny post
    #5 09 Gru 2017 08:44
    ls_77
    Poziom 31  

Bardziej mi chodziło o to czy masz poprowadzone przewody do tych EUROSTERÓW, czy nie :idea:

W twoim przypadku - gdy masz sprzęgło hydrauliczne i dwie pompy na dwa obiegi za nim MUSISZ zastosować moduł VR61. Bez niego kocioł nie wie co masz dalej w instalacji.
    Tutaj masz schemat Vaillantowski:
    Oczywiście do sprzęgła trzeba zamontować czujnik temp. VR10 (jeśli nie masz oryginalnego sprzęgła Vaillant to musisz dokupić sam czujnik) i podłączyć do bordowej kostki montowanej w kotle w złącze X40 pod zaciski (RF)-(OT). Wtedy temperaturą odniesienia jest temperatura w sprzęgle a nie w kotle.
    Do modułu VR61 podłączasz obie pompy i szynę danych E-BUS.
    Po podłączeniu na regulatorze CalorMatic pojawiają się dwa obiegi grzewcze, którymi możesz sterować jak chcesz: osobne programy czasowe i temperatury, osobne krzywe grzewcze i rodzaje regulacji temp. pomieszczeniowej.
    Rodzaje regulacji temp. pomieszczeniowej będą działały tylko wtedy kiedy zamontujecz CalorMatic 470 w pomieszczeniu - np. tam gdzie masz wyprowadzony przewód do EUROSTERA przewodowego. Wtedy będziesz mógł włączyś sobie w sterowniku CM 470 funkcję "korekta" lub "termostat" i przypisać go do któregoś z obiegów lub do obu. Najlepiej byłoby jeszcze dołożyć do drugiego obiegu sterownik zdalny VR81 i wtedy on będzie mierzył temp. w jednym obiegu grzewczym a CM470 w drugim i odpowiednio sterował poszczególnymi pompami.
    Oczywiście trzeba pamiętać że CM470 jak i VR81 łączymy przewodem 2-żyłowym z szyną danych E-BUS a nie jak teraz podłączone EUROSTERY ~230V :!:
    Jeśli już zdecydujesz się na VR61 to musisz szukać kompatybilny z twoim CalorMatic-iem 470 - ponieważ wychodziły różne wersje - najlepiej zadzwonić na infolinię Vaillanta i podać im dokładny model twojego regulatora. To samo dotyczy zdalnego sterowania VR81 :!:
    Tutaj masz poglądowe zdjęcia jak te elementy układanki wyglądają:

1
  • #6 09 Gru 2017 20:49
    tomekkr1
    Poziom 9  

Dziękuję za pomoc.

Do jednego sterownika mam podprowadzoną instalację, drugi niestety działa w trybie bezprzewodowym (zamontowany z powody braku możliwości podciągnięcia instalacji).

Moduł VR61 mam już zakupiony (łączeni z czujnikiem temp). Zastanawiam się teraz nad zakupem drugiego regulatora np Vaillant 470f.
    Chciałbym sterować niezależnie temp. na każdej kondygnacji domu.

Szukam obecnie osoby z terenu Krakowa, która podejmie się instalacji i konfiguracji modułu VR61.

Niestety w związku z trwającym programem niskiej emisji (wymiana kotłów węglowych na ekologiczne) na terenie Krakowa, znalezienie instalatora/serwisanta, dysponującego wolnym terminem graniczy z cudem.

0
  • Pomocny post
    #7 10 Gru 2017 11:59
    ls_77
    Poziom 31  

Zakup drugiego regulatora CM470F da ci możliwość zamontowania go tam gdzie masz teraz bezprzewodowego EUROSTERA, natomiast tam gdzie masz przewodowego EUROSTERA powinieneś powiesić VR81 tak by móc niezależnie sterować 1. i 2. obiegiem.

0
  • #8 10 Gru 2017 17:08
    tomekkr1
    Poziom 9  

Chciałbym zapytać, czy mogę w miejsce VR81 zamontować Calormatic 470f (bezprzewodowy) na II kondygnacji domu?
    Pierwszy Calormatic (470, przewodowy) chciałbym zdemontować z obudowy kotła i przenieść na I kondygnację domu.
    Czy VR81 jest koniczny?

1
  • #9 10 Gru 2017 20:31
    ls_77
    Poziom 31  

Nie może być dwóch CM470 w systemie obojętnie czy przewodowe czy bezprzewodowe - tylko jeden :cry:
    Do któregokolwiek CM470 można dołożyć VR81.

Możesz ewentualnie zrobić tak, że wyciągasz z kotła CM470 i montujesz go w miejsce przewodowego EUROSTERA - tam gdzie masz wyprowadzony kabel.
    Bezprzewodowy EUROSTER zostawiasz i będziesz tylko wyłączał nim samą pompę - musisz jego styk wpiąć pod zasilanie pompy wyprowadzony z modułu VR61. Jak regulator wymyśli sobie że pompa od tego obiegu ma pracować to podaje zasilanie, a EUROSTER bezprzewodowy będzie działał na samą temp. w pomieszczeniu - jak za gorąco to rozłączy zasilanie. Tylko tutaj ważne jest znalezienie odpowiedniej krzywej grzewczej na ten obieg.

0
  • #10 17 Gru 2017 22:50
    Piotr4323
    Poziom 2  

Witam Is77 chciałem zapytać czy moje podłączenie jest ok? Tzn mam piec ecotec plus z pogodowka. Cały dom podlogowka. Dwie kondygnacje i obie mają osobne sterowniki załączające pompy za sprzęgłem. To czy to podłączenie jest prawidłowe? Lub przynajmniej nie jest wadliwe? Czy mój piec nadal kondensuje? Dodam że obydwa sterowniki nie są Vaillant a ten co jest w piecu zamontowany to nadal tam jest. Śliczne dzięki 😁

0
  • #11 18 Gru 2017 07:21
    gersik
    Poziom 32  

Nie napisałeś na jakich temp. chodzi kocioł więc skąd mamy wiedzieć czy zachodzi kondensacja. Są same podłogówki to pewnie tak. W kotle jest moduł mieszacz czy sterownik? Tam powinien być VR 61. z czujnikiem w sprzęgle.

0
  • #12 18 Gru 2017 08:00
    ls_77
    Poziom 31  

Piotr4323 napisał:
    Witam Is77 chciałem zapytać czy moje podłączenie jest ok? Tzn mam piec ecotec plus z pogodowka. Cały dom podlogowka. Dwie kondygnacje i obie mają osobne sterowniki załączające pompy za sprzęgłem. To czy to podłączenie jest prawidłowe? Lub przynajmniej nie jest wadliwe? Czy mój piec nadal kondensuje? Dodam że obydwa sterowniki nie są Vaillant a ten co jest w piecu zamontowany to nadal tam jest. Śliczne dzięki 😁

Jeśli chodzi o poprawność połączenia pod względem hydraulicznym to tak - jak najbardziej poprawne. Dwie osobne pompy od każdego obiegu podłogówki powinny być wpięte za sprzęgłem. Niestety nic dalej nie wiemy odnośnie pozostałego osprzętu takiego jak zawory mieszające? Czy każdy z obiegów ma swój osobny mieszacz (jaki: termostatyczny zawór mieszający, czy zawór 3-drogowy z siłownikiem i ewentualnie jak sterowanym). Załączony schemat nie bardzo odpowiada twojemu opisowi. Tam jest jedna pompa i mieszacz z siłownikiem i to pompa zamontowana nie w tym miejscu gdzie powinna (powinna być za zaworem mieszającym).
    Dodatkowo nie piszesz jaki masz regulator pogodowy Vaillanta? CalorMatic 470 czy
    MultiMatic 700? Napisz też jeszcze z jakimi temperaturami pracuje kocioł? I jak są podłączone/sterowane pompy tymi pozostałymi (jakimi?) sterownikami.
    Uzupełnij proszę te dane.

gersik napisał:
    W kotle jest moduł mieszacz czy sterownik? Tam powinien być VR 61. z czujnikiem w sprzęgle.

W kotle można zamontować tylko i wyłącznie regulator CalorMatic 470 lub MultiMatic 700. Moduł mieszaczowy tylko na ścianie obok i to też zależny od zastosowanego regulatora:
    - jeśli mamy CM 470 to moduł mieszacza VR61/xx (xx odpowiedni numerek wersji tak by działał z odpowiednią wersją "470-tki")
    - jeśli mamy MM 700 to moduł mieszacza VR70 (dwa obiegi) lub VR71 (trzy obiegi)

0
  • #13 18 Gru 2017 21:48
    Piotr4323
    Poziom 2  

Witam is 77, na wstępie chciałem serdecznie podziękować za zaangażowanie w mój problem. Doceniam to bardzo 😁 Niestety aż tak się nie znam na tych sprawach dlatego mój wątek naprzeciw Twoich informacji jest taki lichy 😕 zrobiłem kilka zdjęć i może uda Ci się rozszyfrować jak mam zrobione moje ogrzewanie. Zajrzałem tutaj w ogóle dlatego bo przez ostatnie trzy tygodnie piec zużył dużo więcej gazu niż wcześniej a pogoda aż tak się nie zmieniła ( tylko ja zmieniłem temperaturę na nim z 38 stopni na 45 żeby podłoga była cieplejsza) może to ta zmiana spowodowała taki wzrost zużycia gazu? Ps trzecia pompa jest do drabinek i grzejnika w garażu i załącza się razem z pierwszą kondygnacją. A schemat we wcześniejszym poście nie był mój tylko myślałem że jest taki sam-sorki. Załączam zdjęcia. Pozdrawiam serdecznie Piotr

0
  • #14 19 Gru 2017 08:18
    ls_77
    Poziom 31  

Układ hydrauliczny - w porządku. Masz dwa obiegi podłogówki z termostatycznymi zaworami mieszającymi 4-drogowymi. Na tych zaworach ustawiasz wartość temperatury wody jaka ma wpływać do danego obiegu w zakresie 25-50°C. Tylko nie wiem cz są tam wartości w °C czy skala 1-2-3-4-5. Każdy z obiegów możesz na tych zaworach ustawić tak jak chcesz i jaka temp. podłogi ci odpowiada.
    Zapewne termostaty Salus umieszczone po jednym na każdej kondygnacji załączają i wyłączają pompy w zależności od ustawionej temperatury. Daje to pewne uczucie komfortu i w miarę stałą temp. w pomieszczeniach, ale prawdopodobnie nie wpływa na pracę (załączanie/wyłączanie) kotła. Prawdopodobnie trzeba by było jeszcze zmontować jakiś układ logiczny na przekaźnikach, tak by kocioł się wyłączał gdy wyłączą się obie pompy, a załączał gdy chociaż tylko jedna z nich dostanie sygnał pracy. Bo inaczej to pompy na obiegi stoją a kocioł pracuje tylko na krótki obieg do sprzęgła i generuje straty ciepła.
    Masz zamontowany regulator pogodowy CalorMatic 470 w kotle. Pewnie też czujnik temp. zewnętrznej. Na zdjęciu ze sprzęgła wychodzi czujnik temp. więc pewnie też jest wpięty do kotła. I teraz pytanie czy kocioł pracuje według krzywej grzewczej? Jakiej (jaka wartość)? Czy może masz ustawioną ręcznie min. i max. temp. zasilania w regulatorze? Jak zmieniłeś na kotle temp. z 38 na 45°C?

0
  • #15 19 Gru 2017 09:47
    Piotr4323
    Poziom 2  

Is 77, dzięki za odpowiedź, na pokrętła CH mam skalę od 1 do 8 i mam wszystkie na ustawione na 4. Czujniki w pokojach załączają mi pompy i jak spadnie temperatura w sprzęgle (po załączeniu pompy) to wtedy piec się załącza. Na zewnątrz mam czujnik temperatury a w sprzęgle też jest czujnik podpięty do kotła. Temperaturę zmieniłem przyciskając przycisk (drabinkę) i tam jest temperatura zadana c.o. i ustawiłem górną granicę temperatury właśnie w ten sposób. Moje pytanie to czy to Wszystko jest ok? Czy górną temperatura zadana jest w porządku czy powinna być mniejsza lub większa żeby było jak najwięcej oszczędności? Nie umiem powiedzieć o krzywych grzewczych chyba że trzeba Ci to wiedzieć to powiedz jak sprawdzić. Dzięki wielkie, miłego dnia 😀

0
  • #16 19 Gru 2017 11:12
    saskia
    Poziom 38  

Zauwazylem ze tomekkr1 jak i Piotr 4323, maja niepotrzebnie montowane sprzeglo hydrauliczne, a jezeli z jakichs niewiadomych mi powodow musi ono tam byc to obiegi sa zle podlaczone do sprzegla.
    Jak u jednego tak i u drugiego dochodzi do czestszych wylaczen kotla po osiagnieciu max. temp.
    Chyba niewielu zauwaza ze obieg mieszacza podlogowki jest jednoczesnie obiegiem podobnym do obiegu sprzegla hydraulicznego, wiec wychodzi to tak ze maja zainstalowane po dwa sprzegla hydrauliczne.
    Druga sprawa to poprawnosc podlaczen dwu obiegow do jednego sprzegla, bo z wypowiedzi i rysunkow wychodzi tak ze gdy jeden z obiegow niie pracuje to ten pracujacy robi ze sprzegla mieszacz podbierajac wode z drugiego obiegu i kotla jednoczesnie.

0
  • #17 19 Gru 2017 15:06
    ls_77
    Poziom 31  

Piotr4323 napisał:
    Is 77, dzięki za odpowiedź, na pokrętła CH mam skalę od 1 do 8 i mam wszystkie na ustawione na 4.

Masz ustawione na 4 czyli w połowie skali, czyli licząc średnią z możliwych nastaw 25-50°C masz ustawione ~37,5°C. Więc jeśli ustawiasz na kotle wyższą temp. np. 45°C to zawory od podłogówki tak mieszają zasilanie z powrotem że na wyjściu utrzymują twoje ustawione 37,5°C. Reszta wody ("naddatek") zawracany jest do kotła. Fakt że wtedy masz cieplejsze grzejniki bo na grzejniki idzie bezpośrednio woda o temp. jak z kotła bez żadnego mieszania. Jeśli chcesz cieplejszą podłogę to wtedy musisz też przestawić zawory mieszające, samo podniesienie temp. wody na kotle nic nie da.

Piotr4323 napisał:
    Czujniki w pokojach załączają mi pompy i jak spadnie temperatura w sprzęgle (po załączeniu pompy) to wtedy piec się załącza.

OK. A jak pompy się wyłączą to kocioł próbuje utrzymywać ustawioną temp. wody. Dopiero jak już nie może utrzymać jej to się wyłącza. Potem czeka jak się trochę ochłodzi to znowu się załącza i nagrzewa wodę w rurach i sprzęgle. Niby nie ma dużo tej wody ale to zawsze są straty.

Piotr4323 napisał:
    INa zewnątrz mam czujnik temperatury a w sprzęgle też jest czujnik podpięty do kotła.

To dobrze że są wpięte.

Piotr4323 napisał:
    Temperaturę zmieniłem przyciskając przycisk (drabinkę) i tam jest temperatura zadana c.o. i ustawiłem górną granicę temperatury właśnie w ten sposób.

Dziwne. Jak masz podpięty regulator pogodowy to wtedy możliwość ręcznej zmiany temp. zadanej na CO nie powinna się wyświetlać. Powinno wyświetlać się tylko odczyt ciśnienia. Regulację temp. wody zadanej na CO przejmuje wtedy regulator pogodowy i to on decyduje o temp. wody w kotle mierząc temp. zewnętrzną i licząc z krzywej grzewczej. Jest to tzw. regulacja pogodowa. Jak zmienia się temp. na zewnątrz to zmienia się też temp. wody w kotle. Im zimniej na zewnątrz tym wyższa wartość temp. na CO i odwrotnie.
    Fakt że u ciebie gdy masz zastosowane termostatyczne zawory mieszające na podłogówkach to regulacja pogodowa może działać tylko w pewnych przedziałach temp. wody na kotle. Tylko nie wiem czy chcesz się w to bawić czy zostawiasz tak jak masz?

0
  • #18 20 Gru 2017 13:46
    tomekkr1
    Poziom 9  

W przypadku instalacji c.o. w moim domu, mam zainstalowane sprzęgło, bez dodatkowego zaworu mieszającego (brak ogrzewania podłogowego).

Dodatkowo zamontowane dwie pompy (każda z osobna sterowana regulatorami temp. Euroster zamontowanymi na I oraz II kondygnacji domu).
    Uruchomienie pompy następuję w momencie spadku zadanej temp- ustawionej na regulatorze, analogicznie pompa zostaje wyłączona w momencie osiągnięcia zadanej temp. na regulatorze Euroster.

Obecnie przy temp -2C kocioł zużywa około 16m3 gazu na dobę (dom 200-230m2, stare budownictwo - cegła, nowe okna, brak docieplenia ścian).
    Moim zdaniem to b.dużo.

Zastanawiam się czy montaż modułu VR61 obniży zużycie gazu.

Obecnie kocioł ma ustawioną krzywą grzewczą na 1,5.
    Temperatura minimalna w instalacji c.o (mierzona przez czujnik zamontowany na sprzęgle) ustawiona została na regulatorze kotła -Calormatic 470 na min: 45C, max: 62C.

0
  • #19 20 Gru 2017 14:23
    ls_77
    Poziom 31  

tomekkr1 W twoim przypadku najlepiej by było dołożyć VR61 i VR81. CM470 powiesić w miejscu eurostera I, a VR81 w miejscu Eurostera II. Moduł VR61 w kotłowni obok kotła i z niego zasilane pompy. Wtedy masz pełną możliwość sterowania pompami i kotłem w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Tylko ciężko powiedzieć jak to będzie mogło wpłynąć na mniejsze zużycie gazu?

0
  • #20 02 Sty 2018 22:20
    tomekkr1
    Poziom 9  

Mam jeszcze pytanie odnośnie modułu mieszacza VR61.

Dostałem od znajomych moduł VR61 oznaczony numerem 0020028530.
    Chciałbym zapytać czy ww. moduł będzie kompatybilny z regulatorem, który mam zamontowany na kotle tj. Calormaitc 470 oraz VR81/2 (np numer 0020129325)?

Dzwoniłem do autoryzowanego serwisu Vaillanta, niestety nie uzyskałem konkretnej odpowiedzi na ten temat.
    Zapytałem również w dwóch innych serwisach. Opinie są podzielone.
    Jedni twierdzą, że regulator VR62 nr. 0020028530 współpracuje jedynie z Calormatic 430, pozostali, że jest kompatybilny z Calormatic 470.

Z góry dziękuję za pomoc.

0
  • #21 03 Sty 2018 10:01
    ls_77
    Poziom 31  

Moduł VR61 oznaczony numerem 0020028530 współpracuje tylko z regulatorem calorMATIC 430 (0020028518) lub 430f (0020028524) oraz zdalnym sterowaniem VR81 (0020028542).

W roku 2013 zostały wprowadzone nowe kotły kondensacyjne serii PLUS i nowe regulatory pogodowe calorMATIC 470 (0020108131) i 470f (0020108138) i do nich nowe moduły VR61/2 a za chwilę VR61/3 (0020129329) i nowe zdalne sterowanie VR81/2 (0020129325).
    Nie jestem pewien czy VR61/2 i VR61/3 miały ten sam kod (0020129329).
    Tutaj jest screen z cennika Vaillant z 2013r. i jest wzmianka:
    Uwaga: W przypadku wymiany regulatora 430/430f wyposażonego w moduły VR 61, VR 68, VR 81 na regulator 470/470f należy wymienić również moduły na VR 61/3, VR 68/2, VR 81/2.

Ja jak byłem na szkoleniu z tych nowych kotłów to wykładowca mówił właśnie o modułach VR61/2 i VR61/3 i zdalnym sterowaniu VR81/2 do regulatorów cM 470. Mam taką notatkę.

Potem w 2014r. wprowadzono moduł VR61/4 (0020139852) i pozostawiono VR81/2. Tylko nie jestem pewien czy nie zmieniono też cM 470/4?

0
  • #22 12 Sty 2018 22:57
    tomekkr1
    Poziom 9  

Jutro zamierzam zamontować VR61 oraz dodatkowo VR81/2 (zdalne sterowanie).

Chciałbym zapytać o dodatkowy/e czujniki temperatury VR10 (mam jeden czujnik dołączony w zestawie z VR61)
    Gdzie konkretnie maja być zamontowane? Jeden czy dwa? (instalacja z dwoma pompami oraz sprzęgłem)
    Czy sposób podłączenia widoczny na załączonym schemacie będzie prawidłowy? Kocioł Vaillant Ecotec Plus - podłączenie dwóch oddzielnych obiegów ogrzewania.

Drugie pytanie dotyczy modułu comDialog plus. Chciałbym mieć zdalny dostęp do parametrów/ustawień kotła przez Internet..

Czy w przypadku kotła EcoTec Plus VC246 5-5 zamontowanego modułu VR61wraz ze zdalnym sterowaniem VR81/2 (sterowanie ogrzewania drugiej kondygnacji domu), regulatora Calormatic 470 (sterowanie ogrzewania pierwszej kondygnacji domu) będzie możliwe sterowanie dwoma obiegami przez Internet oraz przez regulator Calormatic?

Proszę również o podpowiedź w sprawie prawidłowego podpięcia do kotła modułu ComDialog plus?

0
  • Pomocny post
    #23 13 Sty 2018 08:38
    ls_77
    Poziom 31  

tomekkr1 napisał:
    Chciałbym zapytać o dodatkowy/e czujniki temperatury VR10 (mam jeden czujnik dołączony w zestawie z VR61)
    Gdzie konkretnie maja być zamontowane? Jeden czy dwa? (instalacja z dwoma pompami oraz sprzęgłem)
    Czy sposób podłączenia widoczny na załączonym schemacie będzie prawidłowy?

O ilę się nie mylę to jeden czujnik VR10 jest razem z modułem VR61 i jest on przeznaczony do drugiego obiegu z mieszaczem. Ale u ciebie nie ma mieszacza więc możesz go przymocować do rury metalowej, zaworu, pompy (coś co przewodzi ciepło) i będzie to tylko informacja wyświetlana w regulatorze.
    Drugi VR10 powinien być zamontowany w sprzęgle i podpięty do bordowej kostki X41 w kotle pod zacisk RF-OT. Jeśli miałeś sprzęgło oryginał Vaillanta to na wyposażeniu jest VR10 jak jakieś inne to powinno się dokupić osobno VR10. Jeśli nie masz dodatkowego VR10 to w pierwszej kolejności podepnij twój z modułu VR61 do sprzęgła i też powinno działać, czyli regulator powinien znaleźć drugi obieg. Jeśli nie znajdzie drugiego obiegu to niestety trzeba podłączyć drugi VR10.

tomekkr1 napisał:
    Drugie pytanie dotyczy modułu comDialog plus. Chciałbym mieć zdalny dostęp do parametrów/ustawień kotła przez Internet..

Niestety Dialog plus'a nie znam i nigdy nie używałem więc się nie wypowiem.

0
  • #24 14 Sty 2018 23:02
    tomekkr1
    Poziom 9  

Wczoraj zamontowałem moduł VR61. Dziękuję Ls-77 za wszystkie wskazówki.

Obecnie temp. w układzie I oraz II mam ustawione na 21,5C - dzień, oraz 20,5C - noc . Tryb termostat, krzywa grzewcza 1,1. Zużycie gazu na 24h wzrosło o 4-5m3. Obecne zużycie 0,82m3 /1h przy temp. -4C w nocy, 0-2C w ciągu dnia.

Chciałbym zapytać jakich parametrów użyć do ustawienia sterownika/kotła? Zależy mi na mniejszym zużyciu gazu.
    Termostat / korekta / brak wpływu temp. wewn? Jakie temp i inne parametry?

Z góry dziękuję za pomoc.

0
  • #25 15 Sty 2018 10:11
    ls_77
    Poziom 31  

Musisz odpowiednio ustawić krzywe grzewcze, bo to od nich zależy temp. na kotle. Im niższa k.g. tym niższa temp. na kotle i niższe zużycie gazu.
    Metodą prób i błędów obniżając k.g.musisz dojść do takiej że na danej kondygnacji nie dogrzewa, wtedy wiesz że poprzednie ustawienie było poprawne. Zmian dokonuj co 0,1 bo zawsze możesz wracając ustawić wartość pośrednią o 0,05. Żeby znaleźć odpowiednią k.g. wyłącz wpływ temp. pokojowej ustaw taką samą temp. na dzień i na noc i sprawdzaj temp. rzeczywistą.
    Po paru dniach powinieneś znaleźć k.g. i wtedy możesz ustawić na sterownikach wpływ temp. pokojowej: termostat - wtedy będą się załączały i wyłączały pompy przy twojej ustawionej temp. Jeśli obie pompy nie będą pracowały to kocioł się wyłączy.

0
  • #26 24 Sty 2018 23:23
    tomekkr1
    Poziom 9  

LS_77 chciałbym zapytać w jaki sposób ustawić właściwą temp. czujnika pogodowego (VR693).
    Zauważyłem, że temp na zewnątrz jest zawyżona o 2-4 stopnie C.

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie ustawienia regulatora Calormatic 470. Obecnie tj. po zamontowaniu modułu mieszacza VR61 /6+ VR81/2 mam ustawioną regulację temp. na ''termostat''. Czy w przypadku dwóch obiegów grzewczych mogę ustawić regulację na ''korekta''.
    Chciałbym ograniczyć zużycie gazu - obecne przy temp w nocy -2C, w ciągu dnia 2-5C wynosi minimum 16m3 gazu na 24h. Budynek 200m2.

0
  • #27 25 Sty 2018 08:06
    ls_77
    Poziom 31  

Właściwą temp. zewnętrzną (jak i wewnętrzną) można korygować w "Menu" -> "Nastawy podstawowe" -> "Korekta" i tutaj wybierasz temp. zew. (lub temp. wew.).

Możesz ustawić regulację "korekta", tylko musisz pamiętać że w tym ustawieniu kocioł i pompy będą pracowały (prawie) bez przerwy, tylko z obniżoną temp. wody wychodzącą z kotła. Musisz popróbować które z ustawień ci najbardziej odpowiada i które daje najniższe zużycie gazu. Wszystko zależy od konkretnego budynku i nikt tak na ślepo nie da jednoznacznej i trafnej odpowiedzi. Zawsze trzeba pamiętać, że im niższa k.g. tym niższa temp. wody i niższe zużycie gazu.

0
  • #28 25 Sty 2018 09:48
    gersik
    Poziom 32  

ls_77 napisał:
    Czy w przypadku dwóch obiegów grzewczych mogę ustawić regulację na ''korekta''.

ls_77 napisał:
    Możesz ustawić regulację "korekta", tylko musisz pamiętać że w tym ustawieniu kocioł i pompy będą pracowały (prawie) bez przerwy, tylko z obniżoną temp. wody wychodzącą z kotła
    Może głupie pytanie ale co da korekta dla obiegów grzewczych? Czy moduł mieszacza (oprócz innych funkcji) nie steruje właśnie mieszaczem aby obniżyć temp. czynnika na odpowiednim obiegu?

0
  • #29 26 Lut 2018 00:12
    tomekkr1
    Poziom 9  

Chciałbym zapytać jakich użyć ustawień/parametrów w celu obniżenia zużycia gazu.

Obecnie przy -6C w dzień/-12C w nocy zużycia gazu wynosi ponad 27m3 na dobę. Przy temp 0C/-4C zużycie gazu wynosiło 17m3.
    Krzywe grzewcze ustawione na 0,9 dla jednego obiegu oraz 1.0 do drugiego obiegu. Tryb regulacji: Termostat, moc kotła: automatyczna (kocioł Ecotec 246 5/5), temperatura zadana 22C/dzień, 21C/noc.
    Zastanawiam się również nad regulacją grzejników (kryzowanie)?

0
  • #30 26 Lut 2018 08:29
    ls_77
    Poziom 31  

Ustaw na razie wpływ temp. pom. na "BRAK" i ustaw jedną temp. na dzień i na noc (taką samą). Chodzi o to żeby znaleźć odpowiednią krzywą grzewczą dla obu obiegów. Trzeba ją systematycznie obniżać i czekać na zmiany tak żeby dojść do takiej k.g. kiedy układ będzie niedogrzewał. Wtedy wracamy o jedno ustawienie z powrotem i mamy naszą k.g. I teraz możemy się bawić dowolnie z temp. na noc lub dzień osobno i ustawić funkcję "TERMOSTAT"

0