Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch SRV45T13EU - Nie staruje i nie reaguje na zmiany programu

Izydor72 12 Gru 2017 19:44 669 5
  • #1 12 Gru 2017 19:44
    Izydor72
    Poziom 8  

Zmywarka ma 8 lat i jak dotąd śmigała bezproblemowo.
    Szukałem podobnego tematu i znalazłem wątek w którym pojawił się podobny problem, ale został zamknięty (problem rozwiązany przez zakup nowej zmywarki).
    Jako że jestem zdania, że im nowszy sprzęt tym bardziej awaryjny chciałbym zreanimować zmywarkę - obawiam się, że może to być awaria modułu.

Przedstawię problem od początku.
    Podczas przedostatniego zmywania po włączeniu na wyświetlaczu było "0" - po manipulacjach przyciskami (zmiana programu, wyłącznik - pojawił się czas ok 130min czyli tyle ile program 65stopni. Zmywarka umyła naczynia dobrze.
    Przed ostatnim zmywaniem sytuacja podobna - do tego wyświetlacz pulsował (raz świecił, raz nie), ale znów jakoś się udało uruchomić i zmywanie bezproblemowe.

Gdy kolejny raz chciałem uruchomić wyświetlacz znów wariował, a kilka minut po włączeniu, (ale bez zamknięcia i uruchomienia) coś zamruczało i wyświetlacz zgasł (odgłosy dochodziły raczej od spodu bądź boku zmywarki). Gdy włączałem/wyłączałem i ruszałem drzwiczkami wyświetlacz czasem świecił, a czasem nie.

Po rozmontowaniu drzwiczek sprawdziłem moduł metodą wzrokową i nie zauważyłem żadnych nadtopień/przepaleń - wzrokowo moduł wygląda idealnie. Sprawdziłem włącznik główny (rozebrałem i złożyłem). Wszystkie wtyczki na drzwiach zdejmowałem i zakładałem i wszystko wyglądało OK.
    Po zmontowaniu wszystkiego i włączeniu wyświetlacz wskazuje czas trwania programu 65stopni oraz świeci się kontrolka przy tym programie. Brak jest reakcji po zamknięciu drzwiczek oraz brak reakcji na zmianę programu, nie działa też reset.

Reaguje prawidłowo tylko na wyłącznik główny. Skłonny jestem zainwestować nawet w nowy moduł jednak chcę się upewnić czy w tym problem - może ktoś miał podobne objawy albo po prostu jest bardziej doświadczony/oczytany i wie w czym może być problem. Idą święta więc wdzięczny byłbym za rychła odpowiedź bo przed świętami trzeba kuchnię do ładu doprowadzić.

Aktualizacja - po rozbrojeniu lewego boku całość wygląda czysto poza okolicami pływaka. Węże odpływowe i dopływowe sprawdzone. Przełączniki przy dźwigience niebieskiej i czerwonej działają. Po podniesieniu czerwonej dźwigienki działa pompa opróżniająca. Poruszenie niebieskiej nic nie daje (słychać tylko sprawny mikroprzełącznik). W wymienniku znajduje się woda. Dołączam fotki - płytka modułu i widok na lewy boczek.
    Bosch SRV45T13EU - Nie staruje i nie reaguje na zmiany programuIMG_201712...225717.jpg Download (1.27 MB) Bosch SRV45T13EU - Nie staruje i nie reaguje na zmiany programuIMG_201712...201408.jpg Download (1.07 MB)

0 5
  • Pomocny post
    #2 13 Gru 2017 09:38
    Loker
    Poziom 38  

Przede wszystkim do sprawdzenia wiązka przewodów pomiędzy zmywarką a drzwiami - prawdopodobnie któryś ma przerwę. Kilkuletnie otwieranie/zamykanie drzwi robi swoje.

0
  • #3 13 Gru 2017 12:22
    Izydor72
    Poziom 8  

Dzięki, wrócę do domu to sprawdzę.
    Jeszcze jeden drobiazg który być może ma znaczenie -jak wyciągałem wtyczkę z gniazdka to dotknąłem bolcem wtyczki do ręki i lekko prąd mnie kopnął (tak jakby jakiś ładunek był nagromadzony).

0
  • #4 13 Gru 2017 14:29
    Loker
    Poziom 38  

Raczej nie ma znaczenia. Trochę pozostałego ładunku na kondensatorach filtra sieciowego lub (jeśli przycisk ON/OFF był wciśnięty) - na kondensatorze X na wejściu przetwornicy.

0
  • #5 13 Gru 2017 22:40
    mrice
    Specjalista AGD

Wiązkę obejrzeć pro forma można, choć w tych Bosch'ach chyba nigdy mi się nie zdarzyło jej łatać. Trafiłem raz, na bardzo podobne objawy i jak się okazało, jaja robił sobie wyłącznik krańcowy w zamku drzwi.

0
  • #6 16 Gru 2017 19:30
    Izydor72
    Poziom 8  

Dzięki Panowie za zainteresowanie sprawą.
    Niestety moje obawy się potwierdziły - padł moduł. Sam powalczyłem trochę bez skutku - żadnych uszkodzeń na przewodach nie było, a inne elementy też wyglądały ok. Podrzuciłem sprzęt do specjalisty i ten niestety po sprawdzeniu postawił diagnozę - walnięty moduł. Koszt naprawy zamknął by się pewnie w kwocie około 650 zł, a dokładając 1000 mam już nowy sprzęt. Myślałem o naprawie bo nowsze sprzęty wcale mniej awaryjne nie są, ale finalnie zakupimy nowy sprzęt o większej szerokości. Gdy kupowaliśmy tą zmywarkę była dla nas 2 osoby idealna (pracowała co 2-gi dzień), ale teraz (4 osoby) zdarzało się, że zmywała 2 razy dziennie...

0