Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SRV53M03EU - Nie działa. Brak reakcji.

30 Jul 2018 19:04 2565 10
  • Level 10  
    Cześć,

Mam problem ze zmywarką Bosch SRV53M03EU. Zakończyła cykl zmywania bez problemów, ale po wyłączeniu już się nie uruchomiła. Po wyjęciu modułu sterującego znalazłem dwa uszkodzone elementy zaznaczone na zdjęciu. Trudno coś z nich odczytać, ale analizując układ i sąsiednie elementy obstawiam:
    1) Z3M
    2) W32
    Potrzebuję pomocy w określeniu tych układów i ich ewentualnych zamienników.
    Czy pozycję 1 mogę zastąpić triakiem Z0103MN?
    Jeżeli chodzi o pozycję 2, jedyne co udało mi się ustalić, że jest to tranzystor NPN - słusznie? Jakieś propozycje produktu?
    Znalazłem podobny problem użytkownika pit_1, ale tam do wymiany był rezystor i LNK304.

Rezystor u mnie wygląda OK, ale kiedyś miałem już sytuację (w pralce Polar), że wyglądał dobrze, a po wylutowaniu okazało się zupełnie coś innego. Nie mam układu u siebie, a u rodziców nie miałem jak zmierzyć. Myślicie, że na wszelki wypadek zaopatrzyć się również w te elementy? Co mogło być powodem tej usterki? Ktoś ma schemat/wiedzę, który mógłby pozwolić ustalić za co odpowiadają ścieżki, na których znajdują się uszkodzone elementy?
    Zmywarka Bosch SRV53M03EU - Nie działa. Brak reakcji.Zmywarka Bosch SRV53M03EU - Nie działa. Brak reakcji.
  • Level 22  
    Ten triak to czym steruje?
    Sprawdź ten podzespół czy zwarcia nie ma.
  • Helpful post
    Moderator
    :arrow: Proszę kompleksowo :D
    Zmywarka Bosch SRV53M03EU - Nie działa. Brak reakcji.
  • Helpful post
    Moderator
    antek124 wrote:
    czy microkontroler nie ubity.
    To idzie sprawdzić bo nawet gdy nie do końca ubity to sam port raczej już tak :cry:
  • Level 10  
    Panowie, dziękuję za szybką reakcję.
    TONI_2003, rzeczywiście kompleksowo :D
    W moim przypadku E - water points. No właśnie... czyli w zasadzie co?
    Sama wymiana układów, które opisałeś na foto pewnie niewiele mi da bo ich uszkodzenie to tylko skutki, a nie źródło problemu.
    Mocno zmartwiły mnie Wasze podejrzenia o uszkodzenie mikrokontrolera. Nawet jeśli okaże się, że dotyczy tylko jednego portu, to i tak chyba marne pocieszenie?
  • Level 10  
    Biorę takie rozwiązanie pod uwagę.
    Jakieś rady jak uniknąć usmażenia nowego modułu? ;)
  • Level 10  
    Elementy wymienione. Zmywarka nadal martwa. Przy włączeniu słychać tylko pompę wody, albo jakiś zawór.
  • Level 10  
    Zakup nowej zmywarki.