Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mocny laser zapalający zapałki naprawa.

DipolUKF 14 Gru 2017 19:08 246 11
  • #1 14 Gru 2017 19:08
    DipolUKF
    Uczeń

Witam! Skonstruowałem laser, który miał zapalać zapałki, przebijać balony itp. Zrobiłem to tak: wymątowałem laser z DVD, połączyłem go przez rezystor do baterii 9V i przed laserem położyłem taką małą lupę, w takiej odległości żeby światło było jak najbardziej skupione, i nic nie zapala zapałki, jak go naprawić żeby działał jak na internicie :?:

3.1.13. Dbaj o poprawność językową i zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości z których trudno wywnioskować co ich autor chciał przekazać.
    3.1.15. Nie pytaj od razu na forum, jeśli samemu nic wcześniej nie sprawdziłeś lub nie podjąłeś próby samodzielnej diagnozy. Pamiętaj, że porady są udzielane w sposób zdalny przy braku fizycznego dostępu do urządzenia, problem musi być bardzo dobrze opisany i zrozumiany przez użytkowników, a tytuł powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
    3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.
    [retrofood]

0 11
  • #2 14 Gru 2017 19:38
    aaanteka
    Poziom 38  

Na początek trochę zdobyć wiedzy teoretycznej. Laser nie z każdego napędu będzie odpowiedni. Do tego musi być dość sprawny. Zogniskowanie wiązki lasera również należy dokonać przed odpowiednio dobraną optykę nie pierwszą lepszą.
    Generalnie odradzam takich zabaw bez dozoru osoby kompetentnej, rozsądnej,posiadającej odpowiednią wiedzę. Chwila nieuwagi i ktoś może zostać kaleką!!!

0
  • #3 14 Gru 2017 19:45
    rcnitros
    Poziom 15  

Tak jak kolega wyżej napisał, laser musi mięć odpowiednią moc, i skupienie wiązki światła. Pod żadnym pozorem nie świeć tym komuś w oczy bo najprawdopodobniej utraci wzrok.

0
  • #4 14 Gru 2017 19:51
    aaanteka
    Poziom 38  

Nawet przypadkowo odbite światło od innego elementu może spowodować kalectwo. Znany mi jest przypadek uszkodzenia wzroku światłem lasera budowlanego odbitym od politury meblowej. Zawsze należy robić takie eksperymenty przy silnym oświetleniu z zakrytymi okularami na oczach o dużym filtrze przyciemniającym.

0
  • #5 14 Gru 2017 19:53
    rcnitros
    Poziom 15  

Dokładnie nie warto ryzykować utraty wzroku. Jeżeli już odpowiednie warunki tak jak napisałeś.

0
  • #6 14 Gru 2017 20:03
    Art.B
    Specjalista Automatyk

Jakiś młodzian upalił diodę zanim zdążyła zadziałać, a wy tu moralitety prawicie o zagrożeniach płynących z zabawy z diodą o mocy kilkudziesięciu mW. Po pierwsze o źródłach prądowych do zasilania takowych diod na samej elektrodzie jest chyba kilkadziesiąt postów, po drugie wcale nie tak łatwo odkleić sobie siatkówkę odbitą wiązką lasera w zakresie widzialnym o mocy mierzonej w miliwatach. Gorzej z bliską podczerwienią (1064nm), tam zobaczenie wiązki może być ostatnim wrażeniem wzrokowym. Nie popadajmy w paranoję.

1
  • #7 14 Gru 2017 20:16
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DipolUKF napisał:
    wymątowałem
    DipolUKF napisał:
    internicie
    Próbowałem przeczytać temat, żeby zrozumieć o co chodzi. Jednak po wyżej zacytowanych błędach jakoś mi się odechciało...
    Jedno jest pewne - Jeżeli Autor w taki sposób jak do pisowni podchodzi do "zabaw" z laserem czarno widzę efekt ... (nomen omen...)

3
  • #8 14 Gru 2017 20:41
    Christophorus
    Poziom 41  

Dioda laserowa jest wrażliwa na ładunki elektrostatyczne i nieumiejętne jej wymontowywanie z nagrywarki DVD może ją uszkodzić. Również późniejsze jej podłączanie bez źródła prądowego tylko przez rezystor również może ją uszkodzić. Proponuję poczytać tutaj jak pozyskać taką diodę i jak zbudować odpowiednie źródło prądowe. W podanym linku jest więcej przydatnych informacji.

0
  • #9 14 Gru 2017 22:34
    aaanteka
    Poziom 38  

Art.B napisał:
    Jakiś młodzian upalił diodę zanim zdążyła zadziałać, a wy tu moralitety prawicie o zagrożeniach płynących z zabawy z diodą o mocy kilkudziesięciu mW. Po pierwsze o źródłach prądowych do zasilania takowych diod na samej elektrodzie jest chyba kilkadziesiąt postów, po drugie wcale nie tak łatwo odkleić sobie siatkówkę odbitą wiązką lasera w zakresie widzialnym o mocy mierzonej w miliwatach. Gorzej z bliską podczerwienią (1064nm), tam zobaczenie wiązki może być ostatnim wrażeniem wzrokowym. Nie popadajmy w paranoję.

Nie można się z kolegi wywodem zgodzić. Proszę sobie dokładnie sprawdzić możliwe moce w napędach DVD z wypalaniem płyty i dopiero umieszczać porady zagrażające bezpieczeństwu i zdrowiu ludzkiemu. Co może zrobić taki laser wystarczy przeanalizować eksperymenty, które nie powiodły się temu autorowi.

0
  • #10 15 Gru 2017 14:34
    DipolUKF
    Uczeń

Stabilizator już zrobiłem i nadal nie zapala zapałki, może potrzeba innej soczewki niż szkło powiększające?

Dodano po 1 [minuty]:

A i czy to uszkodzenie to może być utrata mocy, a nie np. przestanie działania?

0
  • #11 15 Gru 2017 14:38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

DipolUKF napisał:
    może potrzeba innej soczewki niż szkło powiększające?
    A może po prostu upaliłeś laser podając napięcie przez nieodpowiedni rezystor z baterii?
    To, że laser świeci, nie oznacza że emituje skupioną wiązkę światła laserowego - może świecić, ale emisja światła jest na tyle mała, że "nie wchodzi" w pracę lasera.
    Poza tym - soczewka musi być odpowiednia - jaka? To już zależy od odległości pomiędzy laserem a soczewką i soczewką a przedmiotem w jaki chcesz "strzelać" wiązką (balonem).

0
  Szukaj w 5mln produktów