Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnice 6ohm kolumny technics

19 Gru 2017 18:10 678 7
 • Poziom 2  
  Witam forumowiczów ,potrzebuję zwrotnice do kolumn Technics SB-HD501 , kolumny 6ohm , osobne podłączenie głośnika niskotonowego i osobne wysokotonowego , chciałbym to podłączyć do jednego wejśćia w amplitunerze a nie mam pojęcia jak to zrobić aby było wszystko ok.Z góry dziękuję za pomoc.Pozdrawiam
  Załączam to co posiadam
  Zwrotnice 6ohm kolumny technics
  Zwrotnice 6ohm kolumny technics
 • Poziom 43  
  W połączeniu szeregowym możesz podłączyć. Wyjdzie ok. 12 omów, ale to bezpieczniejsze niż 3 omy w równoległym - nawet jeśli wzmacniacz mógłby pracować z 4 omowym obciążeniem.
 • Poziom 2  
  ....rozumiem ,tylko pozostaje kwestia tego że do głośników są osobne wejścia na głośnik wysokotonowy i osobno na niskotonowy ,domyślam się że w zestawie od którego są kolumny zwrotnice musiały być w tej wieży .
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Aaaaaaaa, to zmienia postać rzeczy...
  Owszem - w takim wypadku powinny być zwrotnice oddzielające częstotliwości niskie od głośnika wysoko i wysokie od niskotonowego. W najprostszej postaci wystarczy kondensator w szereg z wysokotonowym, ale jaki...? Trudno powiedzieć nie znając parametrów głośników - tym trudniej zaproponować zwrotnicę dwudrożną. Albo musiałbyś znaleźć parametry głośników (co może być... trudne...) albo liczyć że pomoże kalkulator.... Ta ostatnia opcja daje niestety duże rozbieżności pomiędzy zakładanymi a realnymi częstotliwościami podziału - właśnie ze względu na parametry głośników... :(
  W ostateczności możesz spróbować tylko z kondensatorem (styroflex o pojemności ok. 2.2uF/100V). Jednak to - jak pisałem - taki erzac...
 • Poziom 2  
  rozumiem ,dziękuję za wsparcie , może ktoś z forum robi takie zwrotnice chętnie odkupie , poczekamy zobaczymy , dzieki pozdro.
 • Poziom 18  
  Prawdopodobnie kolumny są elementem wieży, w której była zwrotnica aktywna i niezależne wzmacniacze do każdego głośnika.
  Pasywna zwrotnica bez pomiarów głośników to niestety loteria.
  Dodatkowo impedancja 6 om nie jest zbyt popularna.
  Do wysokotonowego można przyjąć dane z kalkulatora, bo zmienność impedancji jest stosunkowo niewielka. Trudność polega na odpowiednim wyborze częstotliwości podziału bez pomiarów charakterystyk.
 • Poziom 32  
  kborowiec napisał:
  Dodatkowo impedancja 6 om nie jest zbyt popularna.

  Z tym akurat najmniejszy problem: zwrotnica dla głośników 6Ω powinna mieć 1,5 raza mniejsze pojemności kondensatorów a 1.5 raza większe indukcyjności cewek oraz rezystancje rezystorów niż identyczna co do konfiguracji zwrotnica dla takich samych głośników o impedancji 4Ω.
  Cytat:
  Do wysokotonowego można przyjąć dane z kalkulatora, bo zmienność impedancji jest stosunkowo niewielka. Trudność polega na odpowiednim wyborze częstotliwości podziału bez pomiarów charakterystyk.

  O wiele większym problemem jest ryzyko uszkodzenia GDW w razie przyjęcia zbyt niskiej częstotliwości podziału, lub zbyt niskiego rzędu filtru. Należałoby zatem zdobyć dane posiadanych głośników, lub parametrów wzmacniacza z jakim one miały oryginalnie pracować. W przypadku tzw. zespołów aktywnych, tj z filtracją na małym poziomie mocy należy spodziewać się filtrów wysokiego rzędu, bowiem ich realizacja nie stwarza wówczas wielkiego problemu w przeciwieństwie do zwrotnic pasywnych, współpracujących bezpośrednio z głośnikami. Tym bardziej że istnieje przy tym możliwość korekcji właściwych filtrom wysokiego rzędu zniekształceń fazowych przy użyciu aktywnych filtrów wszechprzepustowych. Stosując te same głośniki w zespole klasycznym, zasilanym z jednego wzmacniacza poprzez zwrotnice wskazane byłoby przyjąć częstotliwość podziału odpowiednio wyższą niż to było w oryginale, z uwagi na najpewniej niższy rząd filtru jaki się zastosuje (rzadko kiedy stosuje się pasywne filtry rzędu wyższego niż 18dB/okt m.in z uwagi na wysoką ich wrażliwość na wszelkie odchyłki parametrów elementów RLC).
 • Poziom 18  
  Nie zwróciłem uwagi, że masz częstotliwość podziału na karcie - 5 kHz.
  Przy mocy woofera rzędu 30 W i tej częstotliwości podziału, wysokotonowy powinien wytrzymać nawet przy zwrotnicy 6 dB/okt czyli z kondensatorem około 4,7uF.
  Myślę, że niskotonowy może być niefiltrowany. 5kHz to za wysoki podział dla tej średnicy głośnika, no chyba, że jest to głośnik szerokopasmowy, ale takiemu z kolei przy tej średnicy wysokotonowy byłby pewnie niepotrzebny.
  Filtry wszechprzepustowe i zwrotnice rzędu wyższego niż drugi można raczej między bajki włożyć w tej klasy sprzęcie.
  Podział 5 kHz świadczy dodatkowo, że producent nie przyłożył się do optymalizacji zwrotnicy, która przy tej średnicy głośnika powinna mieć częstotliwość podziału w okolicach 3 kHz.
  A skoro tak, więc domyślam się, że jedynym filtrem był kondensator na wyjściu wzmacniacza toru wysokotonowego, a dodatkowe wzmacniacze były zamontowane głównie ze względów marketingowych (o ile były, a nie ograniczono się do podwójnych gniazdek głośnikowych z osobnymi kondensatorami dla toru wysokotonowego).