Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

10 najciekawszych komputerów jednopłytkowych 2017 roku

ghost666 29 Dec 2017 16:15 5352 4
Optex
 • 10 najciekawszych komputerów jednopłytkowych 2017 roku
  Od czasu, gdy w 2012 roku na rynku pokazał się komputer jednopłytkowy Raspberry Pi, świat tego rodzaju modułów uległ totalnej rewolucji. Wcześniej dostępne były tylko jednopłytkowe komputery przemysłowe, kosztujące setki lub tysiące dolarów. Obecnie na rynku pojawiają się dziesiątki nowych modeli komputerów jednopłytkowych rocznie. Kosztują niewiele, a ich możliwości są imponujące. Do każdego zastosowania ? robotyka, Internet Rzeczy, multimedia, gry komputerowe, komunikacja etc. ? znajdzie się odpowiedni komputer jednopłytkowy.


  Na rynku są setki tego rodzaju modułów. W poniższym zestawieniu zebrano dziesięć najciekawszych propozycji różnych producentów. Mają one część cech wspólnych ? zintegrowane bezprzewodowe interfejsy komunikacyjne etc., ale znacznie różnią się innymi możliwościami i ceną ? od 10 dolarów do prawie 240 dolarów. W większości wypadków są to uczciwe ceny, za które dostajemy naprawdę mocny sprzęt.


  10 najciekawszych komputerów jednopłytkowych 2017 roku
  1. Raspberry Pi Zero W - koszt 10 dolarów

  Płytka Raspberry Pi Zero W jest najtańsza w naszym zestawieniu, ale nie oznacza to, że nie ma ciekawych funkcji. Jedną z rzeczy, jakie ją wyróżniają jest zintegrowany moduł komunikacji Wi-Fi. Poza tym, jest taka sama jak klasyczny RPi Zero ? jednordzeniowy procesor o taktowaniu 1 GHz, 512 MB pamięci RAM, wyjście MiniHDMI, port USB OTG, wejście do podpięcia dedykowanej kamery oraz kompozytowe wyjście wideo.

  Raspberry Zero W wyposażone jest w interfejs Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1 oraz Bluetooth Low Energy (BLE). Do modułu zaprojektowano także dedykowaną obudowę, wyposażoną w miejsce do zainstalowania dedykowanej kamery, i gumowe nóżki. Moduł ma preinstalowanego NOOBSa, ale jak na większości poniższych maszyn można na nim zainstalować w zasadzie dowolnego Linuxa.

  10 najciekawszych komputerów jednopłytkowych 2017 roku
  2. Asus Tinker Board - koszt ok 55 dolarów

  Tinker Board wygląda niemalże identycznie jak doskonale znane Raspberry Pi 3, ale produkt Asusa ma na pokładzie mocniejszy sprzęt, co przełożyć musiało się na cenę (RPi3 kosztuje około 35 dolarów). Tinker Biard na pokładzie ma czterordzeniowy układ Rockchipa: RK3288, 2 GB pamięci DDR3, GPU ARM Mali T764 oraz slot na kartę MicroSD.

  Oprócz mocnego procesora i GPU moduł wyposażono także w bogate portfolio interfejsów: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1 z EDR, kodek audio (RTL ALC4040), cztery porty USB 2.0, port LAN, 40 pinów GPIO i dwa porty MIPI DSI/CSI. Jeśli chodzi o system operacyjny, to komputer dostarczany jest z zainstalowanym TinkerOSem, opartym na Debianie 9, ale można zainstalować na nim w zasadzie dowolny system operacyjny Linux.

  10 najciekawszych komputerów jednopłytkowych 2017 roku
  3. Marvell Espressobin ? koszt około 80 dolarów.

  Espressobin jest jednym z droższych modułów dostępnych obecnie na rynku, ale stanowczo wart jest swojej ceny. Jednopłytkowy komputer Marvella posiada na pokładzie SoC Armada 3700LP ? dwurdzeniowy ARM Cortex-A53 oraz od 1 GB do 2 GB pamięci DDR3 RAM. Moduł wyposażono w pojedynczy port SATA, slot na kartę SD oraz szereg portów sieciowych. W układ wbudowano switch Topaz, dzięki czemu system ma 2 porty gigabitowego ethernetu, jeden port WAN, ale niestety brak mu interfejsów bezprzewodowych - Wi-Fi czy BLE. W komputerze jest jednakże port MiniPCI, co umożliwia podłączenie tam karty sieciowej Wi-Fi, jeśli mamy taką potrzebę.

  Jednopłytkowiec Marvella wyposażony jest w dwa 40-pinowe złącza do podłączania między innymi shieldów w standardzie Arduino, interfejs JTAG oraz trzy porty USB: 1x 3.0, 2 x 2.0 oraz 1x microUSB OTG. Podobnie jak wszystkie inne moduły na Espressobin, zainstalować można dowolną dystrybucję Linuxa, np. Ubuntu bądź Yocto.

  10 najciekawszych komputerów jednopłytkowych 2017 roku
  4. 96Boards HiKey 960 ? koszt aż 240 dolarów.

  Wyprodukowana przez 96Boards płytka HiKey 960 jest zdecydowanie najdroższym komputerem w tym zestawieniu. Wysoka cena podyktowana jest między innymi mocnym układem, stojącym za modułem. W tym jednopłytkowcu zastosowano SoC Kirin 960 Octa od Huawei. Jest to układ z rdzeniami ARM w konfiguracji big.LITTLE ? cztery rdzenie ARM Cortex-A73 wsparte czterema mniejszymi rdzeniami ARM Cortex-A53. Obok tego układu znajdziemy 3 GB pamięci LPDDR4, 32 GB pamięci Flash oraz procesor graficzny Mali G71MP8. To bez porównania mocniejsza specyfikacja niż większości prezentowanych tutaj komputerów.

  HiKey 960 posiada zintegrowany interfejs Wi-Fi (2,4 GHz jak i 5 GHz ? stąd dwie anteny), Bluetooth 4.1. Oprócz tego w module znajdziemy dwa porty USB 3.0 typu A oraz pojedynczy port USB 2.0 typu C. Płytka posiada złącze HDMI w wersji 1.4 i jest w stanie wyświetlać obraz do 1080p. Do komputera podłączyć możemy dwie kamery poprzez dedykowane porty, a także gros innych peryferiów dzięki ponad 100 pinom GPIO. Na komputerze tym zainstalować możemy niemalże dowolną dystrybucję Linuxa, ale także np. Androida.

  10 najciekawszych komputerów jednopłytkowych 2017 roku
  5. PINE64 Rock64 ? koszt ok. 25 dolarów.

  Rock64 zaprojektowany przez Pine64 to niewielki i tani komputer jednopłytkowy dedykowany do pracy jako wysokiej jakości odtwarzacz multimedialny. Układ wspiera 4K HDR10 na swoim porcie HDMI 2.0 przy 60 Hz, co czyni go bardzo wartościowym jako odtwarzacz wideo.

  Komputer oparty jest na Opisywanym wyżej SoCu Rockchipa RK3328, do którego Pine64 dołożył 4 GB pamięci LPDDR3, gniazdo dla eMMC oraz dla MicroSD a także procesor graficzny ? Mali 450MP2.

  Układ wyposażony jest w port HDMI, pojedynczy port USB 3.0 oraz dwa porty USB 2.0, gigabitowy Ethernet, a także interfejs Pi-2 oraz Pi-P5+. Jeśli chodzi o system operacyjny, to Pine64 podaje, że moduł kompatybilny jest z dowolnym Linuxem i Androidem w wersji 7.1.

  10 najciekawszych komputerów jednopłytkowych 2017 roku
  6. Orange Pi R1 ? koszt 14 dolarów.

  Orange Pi R1 to kolejny miniaturowy jednopłytkowiec. Wyposażony on jest jednakże w całkiem mocny układ Allwinnera ? H2. Jest to dwurdzeniowy ARM Cortex-A7, uzupełniony o 256 MB pamięci RAM DDR3 oraz układ graficzny Mali 400MP2. Na płytce zintegrowano 16 MB pamięci Flash, którą uzupełnić można poprzez slot MicroSD do 32 GB.

  Co ciekawe, ta miniaturowa płytka uzupełniona została aż o dwa porty Ethernetowe 100Mbit, co pozwala na wykorzystanie jej jako inteligentnego kontrolera lub prostej bramki Internetu Rzeczy. Możliwości komunikacyjne komputera uzupełnia dodatkowo układ Realteka RTL8189FTC oraz WiFi 802.11 b/g/n i złącze dla zewnętrznej anteny (u.FL).

  Na płytce zintegrowano pojedynczy port USB OTG, 26-pinowy port GPIO oraz 13-pinowy port rozszerzeń, gdzie znajdziemy sygnały gniazda słuchawkowego, dwóch portów USB 2.0, wyjście TV, mikrofonu i odbiornika podczerwieni. Jeśli chodzi o systemy operacyjne, komputer może działać pod Androidem 4.4, Lubuntu, Debianem lub Armbianem.

  10 najciekawszych komputerów jednopłytkowych 2017 roku
  7. MYIR MYS-6ULX ? koszt około 25 dolarów.

  Linia płytek MYIR MYS-6ULX SBC zaprojektowana została jako moduł dedykowany dla Industrie 4.0 lub Internetu Rzeczy. Komputer oparty jest o układ i.MX 6Ultralite/6ULL od NXP (wyposażony w cztery rdzenie ARM Cortex-A7). MYIR sprzedaje moduł w dwóch wersjach, różniących się odrobinę wyposażeniem: MYS-6LUX-IND dla zastosowań przemysłowych i MYS-6LUX-IOT dla aplikacji Internetu Rzeczy. Oba modele wyposażone są w 256 MB pamięci DDR3 SDRAM, 256 MB NAND Flash, dwa porty USB, interfejs Ethernet i porty do podłączenia LCD.

  Wersja dla Internetu Rzeczy wyposażona jest w dodatkowy moduł Wi-Fi dołączony do komputera poprzez port USB. Z kolei wersja przeznaczona do zastosowań przemysłowych charakteryzuje się rozszerzonym zakresem temperatur pracy ? od -40°C do 85°C, dzięki czemu doskonale nadaje się do zastosowań właśnie w warunkach przemysłowych. MYIR zaprojektował także płytkę rozszerzeń dla tego komputera, która pozwala wzbogacić moduł o pojedynczy port Ethernet,a także interfejsy CAN, RS485, audio, zegar czasu rzeczywistego oraz kamerę. Jeśli chodzi o system operacyjny, to komputer pracować może pod Linuxem z Kernelem 4.1.15 ? Debianem lub Yacto.

  10 najciekawszych komputerów jednopłytkowych 2017 roku
  8. LeMaker Banana Pi Pro ? koszt około 50 dolarów.

  Banana Pi Pro jest zaktualizowaną wersją znanego Banana Pi. Nowy moduł od LeMakera zapożycza nadal wiele od Raspberry Pi, ale może też poszczycić się swoimi własnymi rozwiązaniami. W nowym ?bananie? wykorzystano SoC Alwinner A20 ? posiada on dwa rdzenie ARM Cortex-A7, 1 GB pamięci DDR3 oraz GPU Mali 400MP2. Na płytce zintegrowano slot na kartę MicroSD oraz port Sata 2.0 do podłączenia dysku zewnętrznego. Niestety, nie można bootować się z zewnętrznego dysku twardego.

  Opisywany jednopłytkowiec wyposażony jest w Wi-Fi 802.11 b/g/n dzięki układowi AP6181. Kompozytowe wyjście wideo podawane jest na port HDMI 1.4, a audio na klasyczny minijack 3,5 mm. Oprócz tego moduł posiada standardowy port Ethernet, 8-bitowy interfejs kamery, zintegrowany mikrofon i 40-pinowy interfejs GPIO. Na komputerze tym zainstalować można w zasadzie dowolną dystrybucję systemu Linux.

  10 najciekawszych komputerów jednopłytkowych 2017 roku
  9. LattePanda ? koszt ponad 200 dolarów.

  Moduł LattePanda to kolejny w zestawieniu drogi komputer jednopłytkowy, który jednak wyróżnia się na tle innych jednopłytkowców systemem operacyjnym. Ta maszyna to kompletny i w pełni funkcjonalny komputer PC działający pod Windowsem 10. Można do niej dołączyć dowolne peryferia, jakie dołącza się do zwykłego peceta ? joysticki, myszki, drukarki etc.

  Jeśli chodzi o sprzęt, to LattePanda pod maską ma czterordzeniowy procesor Intela ? Cherry Trail Z8350. Na pokładzie komputera znajdziemy dodatkowo 4 GB pamięci RAM DDR3L oraz 64 GB pamięci Flash. Oprócz zasadniczego procesora na płytce zintegrowano mikrokontroler kompatybilny z Arduino, który oferuje nam 20 pinów GPIO i umożliwia programowanie go w środowisku Arduino.

  Moduł posiada port USB 3.0, dwa porty USB 2.0, interfejs WiFi 802.11n, Bluetooth 4, a także porty Ethernet, HDMI i MIPI-DSI. Komputer otrzymuje się z zainstalowanym już Windowsem, dzięki czemu zaraz po jego rozpakowaniu jest on w zasadzie gotowy do pracy jedynie po krótkiej konfiguracji.

  10 najciekawszych komputerów jednopłytkowych 2017 roku
  10. Sparkfun BBC micro:bit ? koszt 17,5 dolara.

  Ostatnim modułem na naszej liście jest naprawdę miniaturowy Sparkfun BBC micro:bit. Płytka ta ? dedykowana raczej dla dzieci do nauki programowania ? jest naprawdę malutka. Moduł mierzy zaledwie 43 mm x 52 mm, ale mimo to zintegrowano w nim dosyć ciekawy układ i peryferia. Procesor ? Nordic nRF51822 to ARM Cortex-A0, posiadający zaledwie 256 KB pamięci Flash i 16 KB pamięci SRAM. Układ posiada 23 GPIO na jednej z krawędzi oraz dodatkowo pięć ?oczek? ? 3 x GPIO, jedno 3,3 V i jedną masę.

  Na płytce znajduje się także macierz 25 diod LED (5 x 5), która może być także wykorzystana jako sensor światła. Diody te służyć mogą do wyświetlania znaków, liter i liczb. Moduł posiada ponadto dwa programowalne przyciski.

  Jeśli chodzi o możliwości komunikacyjne, to w module micro:bit zintegrowano interfejs Bluetooth BLE, który służy do komunikacji, a także pojedynczy port MicroUSB, poprzez który wgrywać można programy do modułu. Układ ten programować można w szeregu języków ? IDE wspiera Javacode, BlockCode Microsoftu, MicroPython oraz C++.

  Podsumowanie

  Wymienione powyżej komputery jednopłytkowe to zaledwie część tegorocznych nowinek. Na rynku jest wiele firm zajmujących się tworzeniem tego rodzaju urządzeń dla hobbystów i nie tylko. Wymienione tutaj moduły są jedynie najpopularniejszymi wśród amatorów jednopłytkowcami, ale nie można ich traktować w kategorii ?najlepszego modułu na rynku?.

  Nie da się bezpośrednio porównać tych platform ze sobą ? oprócz parametrów sprzętowych, ceny itp. liczy się także dostępność rozszerzeń, peryferiów i popularność, która przekłada się na wsparcie środowiska skupionego wokół danego komputera czy nawet ekosystemu. Dlatego też, jeśli wybieramy dla siebie tego rodzaju moduł, zastanówmy się, w jakiej aplikacji ma pracować i wybierzmy go tak, aby do niej pasował, nie przejmując się takimi zestawieniami.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1332763

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11015 posts with rating 9359, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Optex
 • #2
  am248236
  Level 12  
  Płytek jest coraz więcej i mają coraz większe możliwości - co wynika bezpośrednio z możliwości stosowanych SOCów, ale tematem wciąż olewanym przez producentów takich komputerków i też nieporuszonym w artykule jest możliwość ich sensownego działania na baterii. I nie chodzi mi o takie działanie że można sobie coś na kilka albo kilkanaście godzin podłączyć do powerbanku i będzie jakoś działać tylko o sensowną obsługę różnych trybów oszczędzania energii przez system operacyjny i możliwość zarządzania zasilaniem peryferiów na płytce i do niej podłączonych. Przy tak małych urządzeniach aż się prosi o to żeby móc je zasilać bateryjnie i nie widzę powodu dla którego takie coś w trybie czuwania miałoby działać krócej niż przeciętny smartfon czy tablet.
 • Optex
 • #3
  krru
  Level 33  
  Jest coś takiego jak Olixinu A10 (https://www.olimex.com/Products/OLinuXino/A10/A10-OLinuXino-LIME/open-source-hardware), który posiada kontroler akumulatorka i z odpowiedniego układu (dostępne z linuxa) można odczytać prąd i napięcie zasilania i akumulatora. To jest rozwiązanie typowe dla laptopów i tabletów.
  Ponieważ ta płytka ma złącze SATA planuje zrobić na niej taki mały, podtrzymywany akumulatorem serwerek domowy.
 • #4
  Ture11
  Level 38  
  ghost666 wrote:
  8. LeMaker Banana Pi Pro

  To chyba dość stare, 2015? 2016? Czyżby w minionym roku zyskało jakąś niezwykle dużą sławę?
 • #5
  am248236
  Level 12  
  Faktycznie to A10 wygląda na procek tabletowy (w przeciwieństwie do układów set-top-boksowych na większości takich płytek), ale Olimex o sleep mode wspomina tylko w kontekście Androida, nie mogę na szybko znaleźć żeby to było jakoś wspierane w normalnym linuksie, więc problem ten sam co gdzie indziej tyle że rozwiązanie a'la powerbank trochę prostsze