Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Becker Europa 2000 BE 1105 - Potrzebuję schematu toru radiowego

darens 05 Jan 2018 22:01 1335 4
 • #1
  darens
  Level 22  
  Dobry wieczór, radio jak w temacie, brak odbioru Fm z anteny. Kondesnatory miały czarne nogi-wymieniłem. Po podpięciu "anteny" pod wejście TUA 1574M łapie stacje, wyszukuje ale chcę je doprowadzić do stanu fabrycznego. Szukałem w sieci schematów ale nic moc...Jeżeli ktoś ma schemat to z góry dziękuję.
  Dobrej nocy.
 • #2
  djlj24
  Car audio specialist
  Jak wymieniałeś kondensator w samym rogu głowicy to nie zalałeś przypadkiem dwóch punktów lutowniczych razem? Jest tam takie miejsce gdzie bardzo łatwo to przypadkiem zrobić i przez to nie chodzi wzmacniacz wejściowy.
 • #3
  darens
  Level 22  
  Dziękuję za odpowiedź, jeżeli chodzi Ci o ścieżkę pomiędzy nogami kondensatora to sprawdzałem czy nie zwiera, i jest ok. Czyściłem ją nawet bo była podśniedziała ale przewodzi od oczka do oczka. Mam do Ciebie pytanie odnośnie elementu smd 4-ro nóżkowego , jest od spodu płyty głównej w torze radiowym, wydaje mi się że to podwójny tranzystor, znasz może jego symbol?
 • #4
  djlj24
  Car audio specialist
  Chodzi o tą ścieżkę pomiędzy kondensatorem a krawędzią (zdaje się masa). Ja miałem podobny objaw po wymianie tego kondensatora i dopiero dokładne oględziny wykazały połączenie, którego być nie powinno (dlatego napisałem, że łatwo zewrzeć).
  Ten element to może być podwójny tranzystor mosfet, symbolu niestety nie znam. Ciężko jest znaleźć do tej rodziny radyjek schematu, a w dwuczęściowych modelach tunery jak pamiętam to się trochę różnią.
  Mierzyłeś napięcie na tym kondensatorze? Zdaje się jest obniżane przez rezystor i zasila właśnie wzmacniacz wejściowy.
 • #5
  darens
  Level 22  
  Cześć, napięcie na kondensatorze wynosi około 3,60V. Minus kondensatora jest podłączony do masy, zgodnie ze ścieżkami. Mogę podłączyć antenę na "krótko" ale obawiam się o zakłócenia. Nadal szukam schematu.