Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa własnej obudowy do PC

moher40 06 Lut 2018 16:26 936 13
  • #1 06 Lut 2018 16:26
    moher40
    Poziom 3  

Konstruuje obudowę do komputera. Obudowa w 100% z plastiku. Od wewnątrz elementy poskładane i poklejone płótnem z żywicą. Priorytetem w budowie jest waga końcowa całości. Na rynku jest masa róznych szpachlówek lecz nie wiem której dokładnie użyć. Obudowa podczas przenoszenia, podnoszenia itp. pracuje więc zwykła szpachla jest za twarda. Widziałem że są jakieś niby pseudo elastyczne do plastików (zderzaki itp.) lecz nie bardzo wiem którą kupić by to nie popękało w przyszłości. Szczeliny do wypełnienia max. 2mm, szerokośc szczelin max. 2mm a materiał to plastik podobny do obudowy drukarek itp. Nie da się tego na ciepło kleić bo się robi proszek i łatwo się łamie stąd żywica.

Obudowa będzie malowana (biały mat + czarny mat). Wiem że podkłąd do plastiku i ogarnę ale co ze szpachlówką?

Kolejne pytanie: masa!
    Czy płyta główna w miejscach montażu (przykręcenia śrubkami) musi mieć masę?
    Czy miejsca styku płyty głównej z obudową muszą w jakikolwiej sposób umasowić się np. z zasilaczem??

Kolejna sprawa: chłodzenie
    Mam zamiar zrobić coś takiego:

Wykonana z płótna i żywicy jak by pokrywka tunelowa na CPU i radiator.
    Na ścianie obudowy zamontowane dwa wentylatory (jeden zaciąga zimne powietrze z zewnątrz a drugi wypycha ciepłe).
    Przejdzie coś takiego??

0 13
  • #3 06 Lut 2018 19:48
    moher40
    Poziom 3  

Ciekawe czy te spawanie coś by dało. Jutro zaryzykuję z resztek cos pokleić i zobaczymy czy to zda egzamin. Dziwi mnie tez fakt dlaczego żywica reaguje tylko i wyłącznie z płótnem. Jeśli wypełnię pęknięcia żywicą to mogę wieki czekać na wyschnięcie. W prawdzie niby wyschnie ale jest giętka i gumowa. A co do plastiku to dawno dawno temu miałem w dłoni cos na wzór zwykłej szpachlówki. Miało to kolor prawie że czarny. Sposób prygotowania i nanoszenia identyczny jak zwykłej szpachlówki. Na puszce pisali że to do napraw wykończeniowych zderzaków. No i działało bo osobiście sprawdzałem. Gdy szpachla wyschła można było naginać zderzak ile się chciało a to coś i tak nie pękło. Obróbka też była identyczna jak w przypadku zwykłej szpachli. Szukam tego po sklepach i nie ma.

0
  • #4 06 Lut 2018 20:03
    gumisie
    Poziom 36  

moher40 napisał:
    Dziwi mnie tez fakt dlaczego żywica reaguje tylko i wyłącznie z płótnem.
    Kolego, kto Tobie takich bzdur naopowiadał. :?:
    Aby się nie rozpisywać to jak to się ma do żywic np: dwuskładnikowych lub utwardzanych promieniami UV.
    Warto byłoby poczytać.
    Pozdrawiam

edit.

Można by zadać pytanie:
    Dlaczego i w jakim celu w konstrukcjach z żelbetonu, używa się np. : prętów stalowych ?. :cry:

0
  • #5 06 Lut 2018 21:22
    Radiokiller
    Poziom 27  

Jeżeli masz zamiar malować obudowę to kolor wypełnienie nie ma chyba znaczenia. Spróbowałbym specyfików typu Poxilina, Ośmiorniczka do zdobycia w Tesco czy immym Kauflandzie.
    Po malowaniu i całkowitym wyschnięciu warto by zabezpieczyć to dzieło lakierem bezbarwnym z UTWARDZACZEM

0
  • #6 06 Lut 2018 22:02
    i.marciniak
    Poziom 12  

Jeżeli żywica po "wyschnięciu" jest giętka i gumowa to:
    -została wymieszana w złych proporcjach
    -jest przeterminowana
    -lub ma takie właściwości.

0
  • #7 07 Lut 2018 00:14
    moher40
    Poziom 3  

A jakie są proporcje utwardzacza w stosuku do żywicy? Na opakowaniu nie piszą a ja daję na oko czyli tak by żywica nie była "różowa".

Chodzi o takie szczeliny jak na 1 foto. Do spasowania elementów przed klejeniem żywicą od wewnątrz chwilowo jest tam klej na ciepło.

Dodano po 5 [minuty]:

Radiokiller napisał:
    Jeżeli masz zamiar malować obudowę to kolor wypełnienie nie ma chyba znaczenia.
    Dokładnie tak jest. Obudowa będzie biało czarna w macie więc nie ma znaczenia jakiego koloru i co jest pod lakierem.

0
  • #8 07 Lut 2018 22:08
    i.marciniak
    Poziom 12  

Jeżeli używasz żywicy poliestrowej i po związaniu jest miękka to dałeś za mało utwardzacza. Myślę że używasz zestawu naprawczego do napraw blacharskich. Niestety trzeba się w tym wypadku pogodzić że kolor będzie lekko różowy. Jeżeli ci to bardzo przeszkadza a np. pasuje srebrny to przed zmieszaniem żywicy z utwardzaczem dodaj do niej pył aluminiowy i dokładnie wymieszaj. Można kolorować też na czarno ja robię to dodając sproszkowany grafit.

0
  • #9 07 Lut 2018 22:27
    moher40
    Poziom 3  

Dzisiaj się trochę pobawiłem świeżym nabytkiem bo ta żywica którą miałem w domu to nawet nie pamiętam kiedy była kupiona no i okazało się że tamtej chyba termin przydatności się skończył. Tym razem klei plastik jak szalona. Nie ma szans oderwać siłą płótna. Twarde to jak skała. Przyznam się że myślałem ... że chemia dożywotnia jest :-) i się myliłem.

a co do reszty to biały mat do plastiku i czarny mat do zderzaków. Już je wypróbowałem i jest cacy. A co do szpachlówki to znalazłem w sklepie coś takiego jak na foto:

Ją także wypróbowałem:
    Budowa własnej obudowy do PCBudowa własnej obudowy do PC

Mogę zgiąć ten plastik w miejscu szpachlówki o ponad 30-35° i nic jej nie jest.
    Nic nie pęka, nic nie odpryskuje a nasmarkane ponad 5mm.

Zapodał bym już pierwsze fotki nowej obudowy :-) no ale w trakcie roboty zdałem sobie sprawę że jeszcze jednak za wysoka jest i ponownie rozebrałem całość do cięcia na jutro. Na chwile obecną ma 17cm a będzie miała jednak 13cm. Spokojnie wejdzie mi tam 1x 5.25, 3x 3.5, matx i konkretny zasilacz (bez obudowy).

Na chwilę obecną wygląda to tragicznie bo lepię z czego mam no ale...

Góra od drukarki, boki od innej, przód od skanera, tył od innej drukarki :-)

Dziś zmienił się także projekt. Postanowiłem z tylnej części drukarki wpasować przód do tej obudowy. Klapka otwierana wygląda fajowo i te wszystkie kratki wentylacyjne. Zacząłem bawić się z panelem przednim i wyszła mi masakra. Potrzebuję masy portów na przedzie (czytnik kart, usb3.1, mic, audio, zasilanie sata, wtyki sata na przedłużkach, napęd BR ... i jak poskładałem to do kupy to wyszła tragedia dlatego będzie klapka a za nią wszystko to co w/w.

Budowa własnej obudowy do PCBudowa własnej obudowy do PCBudowa własnej obudowy do PC

Zniknie wszytsko to co oznaczone kolorem czerwonym a na przedzie będzie jeszcze panelik z diodami HDD/PWR i przyciski PWR (a reset i reset Biosu za klapką). Myślę też nad wpasowaniem wyświetlacza:

0
  • #10 08 Lut 2018 17:31
    Kraniec_Internetów
    Poziom 38  

moher40 napisał:
    Czy płyta główna w miejscach montażu (przykręcenia śrubkami) musi mieć masę?

Tak.
    moher40 napisał:
    Czy miejsca styku płyty głównej z obudową muszą w jakikolwiej sposób umasowić się np. z zasilaczem??

Tak. Możesz do tego użyć pasków folii aluminiowej, odpowiednio zaizolowanej by nie zwarło płyty w innych miejscach.
    Też zamierzałem jakiś czas temu budować obudowę (taką na ścianę), ale uznałem, że to bez sensu. Lepiej kupić coś fabrycznego, o odpowiedniej wielkości i wykonane z metalu.

0
  • #11 08 Lut 2018 17:42
    Radiokiller
    Poziom 27  

Samoprzylepna folia aluminiowa do zdobycia w sklepach budowlanych.
    Rolka 5 cm szerokości, koszt kilkanaście zł.

0
  • #12 26 Lut 2018 07:22
    moher40
    Poziom 3  

Te folie nie przewodzą. Sprawdziłem wszystkie pseudo aluminiowe folie w wielu sklepach. Miernik ustawiony na test "przewodzenia/zwarcia" nie piszczy. Muszę poszukać czegoś innego w motoryzacyjnych (folia miedziana?)

A obudowa na chwilę obecną wygląda już tak:

Budowa własnej obudowy do PCBudowa własnej obudowy do PC

Zmienił się plan w czasie prac. Nie będzie czytnika kart pamięci na przedzie. Zależało mi na USB3.0 i na microSD bez adaptera a nie dam 70-120zł za czytnik w chwili w której jeszcze rok temu były po 35zł (Modecom CR1XX) dlatego zrezygnowałem. Na przedzie będzie kratka wentylacyjna podzielona na dwa kanały (lewa wlot pod grafikę, prawa wlot dla zasilacza a wyloty na bokach). Procesor ma wlot na prawym boku a wylot będzie u góry. Na przedzie 2 x USB3.1, POWER Button, Reset (Bios), Audio + MIC po lewej, LCD po środku + przeniesione przyciski sterowania LCD po prawej.
    Nie miałem z czego wziąć klawiatury to wziąłem ze starego kalkulatora. Fajnie będzie to wyglądało. Cyferki z przycisków kalkulatora zeszły pod rozcieńczalnikiem a przycisk OK jest turkusowy. Sam wyświetlacz udało mi się wyrwać za 10zł na olx i trafiłem taki jak już kiedyś miałem:

To jest moja obudowa sprzed 9 lat a wyświetlacz różni się np. od tego:

tym iż ma coś czego temu drugiemu brakuje czyli baterię podtrzymującą godzinę no i jest w kolorze. Godzina wyświetla się nawet gdy PC jest wyłączony z gniazdka a ekran jest wtedy w jak by negatywie.
    Cała obudowa bez podstawy na chwilę obecną waży 390 gram. Wynik taki jakiego oczekiwałem. W sekcji zasilacza będzie jeszcze listwa przepięciowa już wewnątrz obudowy a na tyle obudowy możliwość podpięcia 2,3 urządzeń (monitor, drukarka).

W czasie pracy uznałem także że napęd DVD jest mi zbędny i szkoda miejsca na klapki i inne twory. Mam przelotkę SATA/USB więc napęd raz w roku do zgrania fotek i innych podłączę sobie osobno. Zyskałem dzieki temu możliwość wykonania znacznie niższej obudowy jak plan pierwotny przewidywał.

Testowałem już płytę w środku i na niedokończonym projekcie (tzn. bez uszczelnienia tuneli chłodzących) temperatura (średnia) i5-7600 po całym dniu pracy (biurowo internetowej) waha się w przedziale od 33 do 35C. Jednak zaciąganie dodatkowym wnetylatorem zimnego powietrza z zewnątrz musi być.
    Procesor osiąga podczas 10min. testów typu 3DMark i podobnych max. 45C przy wentylatorach na 50% (1800RPM). Istna cisza tyle że to jeszcze nie koniec bo tunele nie były uszczelnione i wyntylator zaciągał ciepło od zasilacza który pracował jedynie na własnym wentylatorze (wypychał ciepło do wnętrza PC bo jest zamontowany po prawej stronie na przedzie). Gdy skończę robotę to wydaje mi się że spokojnie zestaw będzie mógł działać na ustawieniach w UEFI na minimum (wentylatory 1200-1300rpm).

Cała zabawa jeszcze trochę potrwa. Myślę że miesiąc minimum. Właśnie doświadczam faktu iż plastik w Polsce droższy od stali. Mam problem z dostaniem po taniości zwykłej PLEKSI o wymiarach minimum 35x35 a potrzebuję 2 sztuk o grubości 3,5>5,0mm. Obudowa miała być "tania!" zatem nie dam 25zł za kawałek plastiku i to jeszcze razy dwa.

Aha, jeszcze jedno. Puszka lakieru czarnego którego widać w 1# poście wystarczyła na 3 krotne polakierowanie cienką warstwą widocznego wyżej elementu. Czarna klapa ma wymiary 35 X 35 cm. trzy razy ją psiknąłem i lakieru koniec. Jeśli ktoś kiedyś będzie wykonywał podobny projekt z malowaniem plastików to nie zastanawiajcie się nawet minuty przed dorobieniem lakieru we włąsnym zakresie. U pierwszego lepszego lakiernika który dorabia lakiery w puszki spray zabawa wyjedzie około 35-40zł tyle że rok temu gdy robiłem zderzak w aucie to za te 40zł pomalowałem go dwa razy. Wydaje mi się że w tej puszce którą nabyłem do obudowy nie było nawet 50g lakieru. Nie polecam!!

0
  • #13 26 Lut 2018 08:02
    krakarak
    Poziom 39  

Moja opinia o tym "projekcie" jest negatywna. Wyszła ci konstrukcja bardzo brzydka i nie funkcjonalna. Nie masz ani drukarki ani obudowy do PC. Nie można zrobić ładnego projektu nie dając nic na zakup materiałów.

0
  • #14 26 Lut 2018 08:20
    moher40
    Poziom 3  

Krakarak, to co widzisz to zaledwie 20% projektu. Praca nie jest skończona. Dlaczego sądzisz że konstrukcja nie jest funkcjonalna? No widzisz . Projekt jest typowo pod "siebie i dla siebie" zatem dla osób trzecich może wydać się iż obudowa nie jest funkcjonalna lecz ja to widzę całkiem inaczej:

1. waga!!!! Bardzo często zmuszony jestem przewozić PC i dręczy mnie waga klasycznego blaszaka!

2. wymiary!!!! 35x 35x16cm kontra 45x55x29cm
    Obecnie mieści mi się to wszędzie i zabiera bardzo mało miejsca a podstawka górna w wnęką na dokuemnty jest celowa. On stoi na biurku a na nim plastikowe pułeczki z dokumentami. Ze względu na wysokość obudowy (16cm) komputera nie widać :-) Obecny PC mieści się w dużą reklamówkę z biedronki :-)

3. wnętrze PC posiada:
    a) wchodzi standardowa płyta mATX
    b) standardowy zasilacz (tyle że bez obudowy i w innym miejscu wiatrak)
    c) 2 x 3.5" dla dysków (sa podwieszone u góry)
    d)1 x 2.5" dla małego dysku który posiadam
    e) karty graficzne LowProfile (obecnie GT1030)

Chłodzenie:
    a) procesor ma 2 wentylatory (1 zaciąga, 2 wywiew), mieści się bardzo duży radiator wysokości całej karty graficznej więc może być nawet 5,6 raz większy jak standardowy intelowski (pod G4560)
    b) zasilacz zaciąga zimne powietrze prawym przodem a wypycha prawym bokiem
    c) grafika zaciąga zimne powietrze lewym przodem a wypycha lewym bokiem

Na przedzie LCD i "ważne" temperatury, reset, power, 2 x usb 3.1; audio/mic;
    Na boku prawym 4 x USB3.0, eSATA, 2 x SATA Express

Jeśli chodzi o brzydkość to ... ciężko rozmawia się o gustach zwłaszcza w czymś co nie jest skończone. By wydać ostateczną opnię musisz jeszcze z miesiąc poczekać.
    To co widać to podkład po szlifie zatem ma prawo wydawać się prawie że obrzydliwe.
    Gdy już obudowa będzie miała właściwe kolory, znaczki GIGABYTE, naklejki nVidii, Intela, zamontowane przyciski, LCD i masę innych to wtedy będzie można ocenić jej końcowy wygląd.

Przypominam jednak że priorytetem nie jest wygląd lecz:
    a) waga
    b) wymiary

Aha, wnętrze. Z czasem zrobię fotki. Wnętrze także jest szlifowane i lakierowane. Wszystko na kancik. W produkcie finalnym nie będzie widać żywicy, płótna i podobnych. Wnętrze też będzie doszlifowane. Właśnie zdobyłem plastikowe sanki 3.5 i 2.5 od HP :-)

0