Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

dlaczego ten układ nie działa ?

blucha1 23 Feb 2018 20:01 2073 34
IGE-XAO
    blucha1
    Level 9  
    Witam, mam problem z układem lampa załączana przełącznikiem i przez programator czasowy, chodzi o to żeby światło było włączane w godzinach 5-8 rano i 17-22 wieczorem automatycznie przez programator, a dodatkowo gdy potrzeba zwykłym włącznikiem. Niestety po połączeniu w całość nie działa przez czasówke, osobno działa i jednym i drugim obwodem, razem tylko włącznikiem, gdzie jest błąd?

Czasówka taka:
    https://www.ceneo.pl/13829128#tab=click_scroll
  • IGE-XAO
    stanislaw1954
    Level 43  
    blucha1 wrote:
    gdzie jest błąd ???
    Bo ten układ nie działa na prądzie stałym.
  • IGE-XAO
    eurotips
    Level 38  
    Ten programator trzeba włożyć do gniazda i wpiąć tam lampkę, jak sobie wyobrażasz dodanie włącznika, w którym miejscu go wpinasz ?
    stanislaw1954
    Level 43  
    eurotips wrote:
    jak sobie wyobrażasz dodanie włącznika, w którym miejscu go wpinasz ?
    Można to zrobić, ale trzeba do tego trochę wiedzy. Jeśli na samym początku (schemat) są oznaczenia + i masa , to dobrze by było, albo zmienić dział(elektryka dla każdego), albo zrezygnować z eksperymentów.
    Krzysztof Druś
    Level 21  
    Włącznik przełączający za programatorem. Ten to akurat na zmienne działa .Ma pamięć na wypadek utraty zasilania.
    eurotips
    Level 38  
    Spójrzcie na ten programator, podał linka gdzie kupił,
    tam trzeba włącznika dodać równolegle ze stykiem przekaźnika,
    a wszystko pod 230V podłączone. Jeden włącznik nie załatwi sprawy, potrzebny jeszcze jest przełącznik ręcznie-przez programator.
    blucha1
    Level 9  
    stanislaw1954 wrote:
    eurotips wrote:
    jak sobie wyobrażasz dodanie włącznika, w którym miejscu go wpinasz ?
    można to zrobić, ale trzeba do tego trochę wiedzy. Jeśli na samym początku (schemat) są oznaczenia + i masa , to dobrze by było, albo zmienić dział(elektryka dla każdego), albo zrezygnować z eksperymentów.

No sorry, pomyślałam że na tym dziale znajdę szybciej rozwiązanie :(

Rozwiązane technicznie to już jest, schemat narysowałam chyba czytelny nawet dla laika ale jak nie jest zrozumiałe to może inaczej. Lampa z dwoma przełącznikami schodowymi, gdy jeden jest wyłączony to drugim nie można włączyć światła (przy założeniu ze wszystko jest dobrze i prawidłowo podłączone) gdy podłączony jest każdy osobno wszystko działa
    jakieś sugestie?
    kkas12
    Level 43  
    blucha1 wrote:
    schemat narysowałam chyba czytelny nawet dla laika , ale jak nie jest zrozumiałe to może inaczej lampa z dwoma przełącznikami schodowymi , gdy jeden jest wyłączony to drugim nie można włączyć światła ( przy założeniu ze wszystko jest dobrze i prawidłowo podłączone) gdy podłączony jest każdy osobno wszystko działa

Może dla laika tak, ale co innego rysujesz a co innego piszesz.
    Bo żadnych wyłączników schodowych tam nie widać.
    eurotips
    Level 38  
    Wg mojej wiedzy to ten układ wygląda tak:

Mam rację ?
    blucha1
    Level 9  

Przy takim podłączeniu , czasówka działa, podaje fazę - światło nie świeci, odłączę przewód od przełącznika -światło świeci zasilane z czasówki, podłącze przewód od przełącznika mogę włączyć i wyłączyć tylko przełącznikiem pomimo tego, że czasówka doprowadza fazę.
    Krzysztof Druś
    Level 21  
    Bo jest połączona szeregowo czasówka i żarówka i nie zaświeci.
    blucha1
    Level 9  
    Przełącznik z czasówką są w układzie równoległym.
    Krzysztof Druś
    Level 21  
    blucha1 wrote:

przy takim podłączeniu , czasówka działa, podaje faze - światło nie świeci , odłacze przewód od przełącznika -światło świeci zasilane z czasówki, podłącze przewód od przełącznika mogę włączyć i wyłączyć tylko przełącznikiem pomimo tego że czasówka doprowadza faze

A co to jest to tam takie prostokątne z kreską skośnie podzieloną?

Dodano po 3 [minuty]:

blucha1 wrote:
    przełącznik z czasówką są w układzie równoległym
    Napisałem czasówka i żarówka są szeregowo. W tym układzie czasówka i żarówka nie zaświeci.
    A żarówka i przełącznik zaświeci.

I nie maluj + i - bo czasówka działa na 230V napięcia zmiennego.
    blucha1
    Level 9  
    Programator czasowy

Dlaczego w tym układzie żarówka zaświeci gdy odepne/odczepie przełącznik ?

Co według ciebie zmienić żeby żarówka świeciła i na czasowy i na przełącznik
    Krzysztof Druś
    Level 21  
    Aby świecił programator to co robisz ?
    Wsadzasz programator do gniazda sieciowego a z drugiej strony żarówka z wtyczką kojarzysz.
    Teraz aby sama żarówka świeciła bez programatora co robimy wsadzamy żarówkę do gniazdka sieciowego za pomocą wtyczki .
    Co trzeba zrobić aby działało to trzeba aby programator był w gniazdku a żarówka musi mieć włącznik.I to tak musi być zrobione aby można było zastosować taki przełącznik aby przełączał programator żarówka i potem przełączał żarówkę bezpośredni do gniazdka sieciowego na każdą żyłę oddzielnie czyli 3 piny na włącznik razem 6 pinów włącznik .
    6 pin włącznik kołyskowy z lewej strony 230V z programatora środkowe pin żarówka prawa strona 230V z gniazda sieciowego.

Lepiej to by było zobaczyć co jest w środku czasówki chodzi mi o to co podaje napięcie na wyjściu.
    Czy podaje tylko fazę a 0 jest na stałe lub faze i 0.
    Trzeba pamiętać że w gniazdkach podwójnych z bolcem wkładane urządzenie raz ma fazę z lewej strony a raz z prawej.
    stanislaw1954
    Level 43  
    blucha1 wrote:

no sory , pomyślałam że na tym dziale znajdę szybciej rozwiazanie :(

rozwiązane technicznie to już jest, schemat narysowałam chyba czytelny nawet dla laika , ale jak nie jest zrozumiałe to może inaczej lampa z dwoma przełącznikami schodowymi , gdy jeden jest wyłączony to drugim nie można włączyć światła ( przy założeniu ze wszystko jest dobrze i prawidłowo podłączone) gdy podłączony jest każdy osobno wszystko działa
    jakieś sugestie ?
    Swoje zdanie na temat wiedzy blucha1 dotyczącej instalacji elektrycznych wyraziłem już w#4. Nie ma sensu doradzać komuś kto nie ma "zielonego"pojęcia w sprawach dotyczących instalacji elekt. Nie rozróżniasz podstawowych pojęć + i masa to pojęcia związane z prądem stałym. W instalacjach prądu przemiennego występują takie, choćby jak faza, zero i tak należałoby na pierwszym schemacie oznaczyć, dodam może jeszcze, że z przekaźnika czasowego wychodzą dwa bieguny(nie licząc kołka ochronnego, który byłby trzeci), a Ty rysujesz JEDEN przewód.
    blucha1
    Level 9  
    Tak z przekażnika czasowego wychodzą teoretycznie 3 przewody ale ja przez niego przepuściłam tylko faze wiec dlatego rysuje jeden, gniazdko do którego przekażnik jest włączony jest podłączone prawidłowo na 3 przewodach ( nie ma go w schemacie żeby nie gmatwać ), ale skoro mi docelowo potrzebna była tylko faza to wyszłam z założenia, ze podłączenie zera i uziemienia ,,na pusto,, to tylko dodatkowe przewody w puszce,
    stanisław1954 - czy to naprawde jest nieczytelne jeśli nie oznacze L N ?

Co do zamiany fazy z zerem w gniazdku, nie ma takiej możliwośći przy wtyczkach z bolcem uziemiającym.

Jeszcze raz dodam, czasówka działa prawidłowo, jeśli nie podepnę przewodu od włącznika lampa działa na czasówce, jeśli połącze to razem pomimo fazy na przewodzie od czasówki, działa tylko na włączniku, efekt jakby zasilanie z czasówki i włącznik były w układzie szeregowym, a nie są .
    Krzysztof Druś
    Level 21  
    co do zamiany fazy z zerem w gniazdku , nie ma takiej możliwośći przy wtyczkach z bolcem uziemiającym

Proszę sobie neonówkę pobrać i sprawdzić pisałem o gniazdach podwójnych z bolcem
    blucha1
    Level 9  
    Ok, rozumiem o co ci chodziło, ale zamontowane jest gniazdo pojedyńcze właśnie po to żeby nie przemienić
    Krzysztof Druś
    Level 21  
    Można się rypnąć :D
    Trzeba pamiętać o fazie bo odwrotnie może nie zadziałać.
    stanislaw1954
    Level 43  
    blucha1 wrote:
    stanisław1954 - czy to naprawde jest nieczytelne jeśli nie oznacze L N ?
    Czytelne, czy nie ? tu chodzi o podstawowe zasady. Niedawno w jednym z teleturniejów spytano, czy w samochodzie z silnikiem diesla są świece zapłonowe. Odpowiedź uczestnika była TAK. Czy też zgodzisz się z tym?
    W programie Elektrody występuje przycisk Pisownia, czy potrafisz z niego skorzystać?!!!
    blucha1
    Level 9  
    W tym momencie nie mogę na to pytanie odpowiedzieć, bo budynek z instalacją to nie jest moje mieszkanie. Będę tam po południu.
    Teoretycznie jeżeli instrukcja zgadza sie z instrukcja znalezioną na necie to jest on ustawiony w pozycji AUTO .

stanisław masz zamiar przez następne dwie strony czepiać sie literówek, oznaczeń ? umiesz pomóc w problemie to pomóż, nie umiesz, bo nie rozumiesz moich ,,wypocin,, to nie nabijaj postów.
    kortyleski
    Level 43  
    KAŻDY wyłącznik czasowy jaki spotkałem ma możliwość manualnego załączenia. Po co sobie życie komplikować ?
    blucha1 wrote:
    ale ja przez niego przepuściłam tylko faze wiec dlatego rysuje jeden , gniazdko do którego przekażnik jest włączony jest podłączone prawidłowo na 3 przewodach ( nie ma go w schemacie zeby nie gmatwać ) , ale skoro mi docelowo potrzebna była tylko faza to wyszłam z załozenia ze podłączenie zera i uziemienia ,,na pusto,, to tylko dodatkowe przewody w puszcze ,

Prosisz się o kłopoty....
    blucha1
    Level 9  
    Dlatego ze takie było życzenie właściciela pomieszczenia, wchodząc do ciemnego pomieszczenia starszej osobie łatwiej nacisnąć włącznik światła niż szukać na czasówce właściwego, malutkiego przycisku .
    Czasówka w tym układzie ma działać jako włącznik, czy do zwykłego włącznika podłączasz przewód N ?

Krzysztof Druś
    Level 21  
    Teoretycznie powinno działać pamiętaj faza musi przejść przez programator i przełącznik.
    kortyleski
    Level 43  
    Czasówka nie jest zwykłym wyłącznikiem tylko układem elektronicznym który potrzebuje zasilania. Natomiast połączenie starszej osoby z koleżanki radosną rzeźbą to naprawdę proszenie się o kłopoty z porażeniem włącznie.Takie rzeczy robi się trochę inaczej, tylko tu potrzeba odrobiny wiedzy, nie wystarczy odróżnienie plusa od minusa. Proponuję jednak zlecić zadanie osobie kompetentnej.
    blucha1
    Level 9  
    Regulamin tego forum - ...,,Autor nie wszedł na forum po to, by wzywać elektryka :) ,, ...
    Aczkolwiek przyjmuję sugestię :)
    Czy ktoś ma jednak jakiś pomysł ? bo tak jak opisałam, teoretycznie układ powinien działać, praktycznie działa połowicznie