Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jakie silniczki do autka? ? ?

rado15 17 Sie 2005 17:57 11792 34
  • #1 17 Sie 2005 17:57
    rado15
    Poziom 11  

cze, mam takie pytanie do was. pomyślałem że zrobię sobie autko z lego sterowane narazie przez kabelek. Klocków mam dużo (ach ile na to kasy poszło :-), tylko trybek troche mało), Do tego mam orginalny silniczek z lego, który jest troche słaby, ale do sterowania kierownicą by się nadawał idealnie - zrobiłbym przekładnie spowalniająca i kręciłby myślę w miare czuło. Problem tylko w napędzie - jaki silniczek zastosować - taki w miare tani i mocny (nawet bardzo mocny) - tak żeby autko szło boczkiem po parkiecie (albo alfalcie). Klocków mam dużo więc jak to odpowiednio zrobię to konstrukcje dużo wytrzymie. potem zostaje kwestia jak zrobić płynną regulację obrotów silniczka, ale myśle że to nie problem.

0 29
  • Pomocny post
    #2 17 Sie 2005 20:52
    valarian
    Poziom 22  

CD-Rom, roznej masci odtwarzacze CD i kasetowe, jakies stare radiomagnetofony... To sa dosyc mocne silniczki [choc te ostatnie moze niespecjalnie szybkie], ktore powinny Ci wystarczyc... A jak nie, to polecam cos z roznych miniwiertarek itp narzedzi, ale te moga miec wiekszy pobor pradu. Musisz poporownywac i znalezc to, co Ci odpowiada...

0
  • #3 18 Sie 2005 10:13
    rado15
    Poziom 11  

a z cd-romu wystarczy? I jeszcze jedno. Cd-romu który - ten co kreci cd czy ten co wysuwa? Pytam bo nigdy nie rozkręcałem cd-romu i nie wiem, któy szybszy.

0
  • #4 18 Sie 2005 10:41
    pubus
    Poziom 30  

Witam...

Silnik wysuwający tackę jest fajny ale musiałbyś mieć bardzo lekką konstrukcję i np dwa silniki po jednym silniku na koło...
    Zresztą zobacz na temat "przepis na milibota" te maleństwa nieźle zapylają...
    Jeśli chcesz coś mocniejszego to zainteresuj się silnikami modelarskimi...
    Klasa 400 dała by niezłego kopa ale przy sporym poborze prądu (5-10A z tego co pamiętam) no i mam wątpliwości czy przekładnia z klocków by to wytrzymała...
    Regulacja obrotów to zabawa z PWM i prosty regler...
    Natomiast silinik kręcący płytą to już inna bajka...

0
  • #5 18 Sie 2005 10:44
    valarian
    Poziom 22  

Ja bym na Twoim miejscu uzyl tego obracajacego z CD-Romu, albo rozkrecil jakis odtwarzacz :-)

0
  • #6 18 Sie 2005 13:11
    pubus
    Poziom 30  

Tyle, że użyucie tego kręcącego płytą nie jest takie proste...
    To jest silnik BLDC, czyli bezszczotkowiec...
    Orginalnie ma dedykowany sterownik i czujniki halla na pokładzie...
    Przerabia się takie silniki na 3-fazowe ale wtedy trzeba mieć regler modelarski albo samemu sklecić ukłąd który będzie elektronicznie komutował...

0
  • #7 19 Sie 2005 11:08
    rado15
    Poziom 11  

kurcze mogą być problemy z tą skrzynią. Prawie wszytkie tryba poszły na zbudowania układu kierowniczego z orginalnego silniczka. Musiałem to tak zrobić żeby lżej chodził. Normalnie do obrotu kołami wystarczy 3/4 obrotu, a ja przerobiłem na dwa obroty kierownicą. A wszytsko po to żeby można było go np. jakimś potencjomentrem sterować i wtedy przy mniejszych obrotach by sobie nie poradził, a przy wysokich obrotach jazda byłaby niemożliwa bo nieszłoby lekko skręcić kierownicą tylko zaraz na fulla. Na pierwszej fotce jest konstrukcja przodu - jak będzie silniczek to dobuduje tył. Na drugim owa mini skrzynia. Na trzecim koła, resorki, oraz 3 koła, które maja taką prowadnicę na gumke. Jeżeli sie nie myle to mam jeszcze czwarte takie koło. Można by tez wykożystać te cztery kloski na samym dole i nawinąć na nie jakąś mocną gumkę - np choćby detkę z roweru.

0
  • #8 19 Sie 2005 20:48
    rado15
    Poziom 11  

a gdzie kupic takie silniczki z cd-romu i za ile? A może ktoś ma takie na sprzedanie.

0
  • #9 20 Sie 2005 01:11
    Coyote~
    Poziom 20  

Trza patrzeć po komputerowych szrotach i wypatrzeć zdechłe CD-ROMy... Na Wolumenie w Warszawie kupiłem niegdyś hurtem kilkanaście płytek paneli przednich od jakichś CeDeków. Wyszły jakoś po 2 złote i miały właśnie te silniczki, które zastosowałem w moim milibocie... Mam gdzieś jeszcze w swoich szpargałach podwozie z LEGO z zaadaptowanymi takimi właśnie silnikami.

Polecam szukać w CD-ROMach silników RF-300C-11440, bo mają one największy moment przy niskich napięciach (nominalne u=13V) z dotychczasowo przeze mnie spotkanych.

0
  • #10 20 Sie 2005 11:30
    rado15
    Poziom 11  

dzięki. Jak tylko będę w jakimś serwisie komputerowym to popytam. Jeszcze na allegro są w dziale uszkodzone cd-romy. idzie kupić za pare groszy.

0
  • #11 20 Sie 2005 11:38
    konradek26
    Poziom 17  

Ja kupiłem silniki Mabuchi RF-370C-15370 po 2zł za sztuke :D Są super.

0
  • #12 20 Sie 2005 12:32
    MirekCz
    Poziom 35  

konrad:mozesz powiedziec skad i znasz moze ich parametry?

0
  • #14 20 Sie 2005 13:47
    rado15
    Poziom 11  

Może ktoś coś powiedzieć o tych silniczkach. Które będą lepsze. Od CD-ROMu czy te? I który masz model? Który najlepiej do baterii z telefonu, czyli chyba 3,7 volta. Ten drugi?

0
  • #15 20 Sie 2005 14:49
    MirekCz
    Poziom 35  

Ten silnik jest troche zbyt szybkoobrotowy i ma za mala moc.

Wg. moich danych bedzie sie raczej slabo spisywal.
    Dopiero przy napieciu rzedu 7.2V , przekladni od 5:1 do 10:1 i masie maks kilkaset gram powinno byc niezle. Bez przekladni bedzie mial b.ciezki zywot zeby uciagnac pojazd (zalezy jeszcze od oporow toczenia sie pojazdu)

0
  • #16 20 Sie 2005 16:21
    rado15
    Poziom 11  

Czyli lepszy będzie z cd-romu. A czy do tego z cd-romu będzie potrzebna przekładnia. Jedyna jaka mogę zrobić to zmniejszającą obroty o dwa razy czyli chyba 1:2.

0
  • #17 20 Sie 2005 16:54
    MirekCz
    Poziom 35  

rado:jak masz dane tego silniczka z cd-romu to mozna zobaczyc...

jak nie masz to mozna pomierzyc... teoretycznie przynajmniej, bo bez sprzetu do pomiarow nic nie zrobisz.

Bez danych to ja nic na ten temat nie powiem.

PS.wez 2x przekladnie 2:1 i juz masz 4:1 ... ;-)

0
  • #18 20 Sie 2005 18:34
    rado15
    Poziom 11  

tylko z tym może być już problem. Brak trybek. Jeszcze nie mam tych silniczków od cd-romu więc nie znam ich parametrów. Wiem tylko że chyba w cd jest napięcie 5V dla tego silniczka.

Konradek26: a miałeś kiedyś silniczki z cd. Jeśli tak to porównaj który jest mocniejszy.

0
  • #19 21 Sie 2005 11:04
    konradek26
    Poziom 17  

Nie miałem silniczków od CDromu nigdy. Ale od walkmana owszem. Wolałbym od nich te co mam...:D

0
  • #20 22 Sie 2005 12:02
    rado15
    Poziom 11  

Zadzwoniłem do pobliskiego serwisu komputerowego i pytam czy nie mają zepsutych cd-romów, a dokładnie to zależy mi na tych silniczkach co wysuwają klapkę. On mi mówi że mają i to duzo. No to pytam ile by chciali za to i czy wogóle by chcieli bo to juz przecierz złom. On mi że w tej firmie nic nie ma za darmo i że kilo złomu u nich kosztuje 10zł. No to mówię że taki silniczek lekkutki to grosze, a on że silniczek tak, tylko wymontować go jest bardzo trudno. Rozmowe skończyliśmy na tym że sprzeda mi padniętego cd-ka za 10zł.

I teraz pytańka:
    1. ktos napisał że najlepszy jest model RF-300C-11440. W jakich cd-kach był montowany.
    2. Co mówicie na te cene? Drogo?
    3. Czy rzeczywiscie talk trudno wymontować? Może sobie sam na miejscu wymontuje.

0
  • #21 22 Sie 2005 12:10
    valarian
    Poziom 22  

Wymontowac trudno nie jest, ale serwis zarobic jakos musi, wiec wiesz... Wystarczy srubokret, moze czasem cos plaskiego do podwazenia i sam mozesz wymontowac, jak bedziesz mial taka mozliwosc... A czy drogo... Moim zdaniem tak, na Allegro mozesz kupic po 5-7 CD-Romow za zlotowke + 8zl kosz przesylki...

A poszukac silniczka proponuje na Google, moze znajdziesz, gdzie jest montowany...

0
  • #22 22 Sie 2005 13:59
    Coyote~
    Poziom 20  

RF-300C-11440 znajdywałem zazwyczaj w nagrywarkach LG klasy CDRW 4x4x24x oraz w niektórych DVD-CDRW Combo Samsunga. Zajrzyj jeszcze do napędów Mitsumi...

0
  • #23 22 Sie 2005 14:33
    mandaryn
    Poziom 12  

Witam,

Aby nie tracic pieniedzy na przesyłke tez nabylem zepsuta nagrywarke (model: BCE 1610IM) za 10zł w sklepie elektronicznym, wiec ceny maja wszedzie praktycznie takie same.

Mam teraz pytanie, silnik wysuwający tackę jaki znalazłem w środku to model 21638 3C0162. Czy ktos mógłby mi pomóc znaleźć więcej informacji na jego temat w sieci.

Link to jego opisu byłby przeze mnie bardzo mile widziany :)

0
  • #25 22 Sie 2005 15:25
    zerpo
    Poziom 22  

To ejst silnik krokowy, chyba unipolarny. Tym na pewno nie wejdziesz pojazdem boczkiem w zakrety, jest za wolny. Sterowanie polega na podowaniu odpowiedniej sekwencji impulsow w petli. Na forum jest kilka tematow na ten temat.
    Ogólnie chyba nie jest to dobry pomysł na nawęd robota. Większy pobór prądu, sterowanie mniej wygodne, mniejszy moment i prędkość niż w silnikach DC.

0
  • #26 23 Sie 2005 11:04
    rado15
    Poziom 11  

Ok. Dzięki. Czyli musze poszukać z cd-romu.

0
  • #27 24 Sie 2005 11:54
    Vailix
    Poziom 11  

Cze rado15 - kiedys tez wpadlem na taki pomysl jak Ty. I udalu mi sie wygrzebać fotke - z tym że moje auto było dużo prostsze w konstrukcji i dzieki temu lżejsze. Oba silniki napedowy i kierunkowy są wymontowane ze spalonego DvD romu

jakie silniczki do autka? ? ?

Taa Lego technic to bardzo wdzięczny materiał- jak masz instalacje pneumatyczne to z nimi też poeksperymentuj. Ja kiedys zbudowałem reke sterowana hydraulicznie :-)

0
  • #28 29 Sie 2005 22:04
    migod
    Poziom 21  

rado15 napisał:
    Ok. Dzięki. Czyli musze poszukać z cd-romu.

jeśli nadal optujesz przy 3.6V, poszukaj silniczków solarnych. startują od o.5V przy znikomym poborze prądu.. ;-) co do parametrów - bez przekładni jakieś 6g/cm i ok. 6tys obr/min. można tym pojeździć ;)

pozdro,
    --
    migod

-1
  • #29 29 Sie 2005 22:10
    valarian
    Poziom 22  

Hmmm, migod... Jeszcze zanim wszyscy zaczna szukac... Cena? :-)

0
  • #30 29 Sie 2005 22:24
    migod
    Poziom 21  

valarian napisał:
    Hmmm, migod... Jeszcze zanim wszyscy zaczna szukac... Cena? :-)

hm.. dość wysoka. nie jest to raczej rynek "wtórny".. :-(
    swoje kupowałem za ok. 30 zeta od sztuki, więc drogo. a takie ze zintegrowaną przekładnią (9:1, 27:1) kosztują ok. 40 PLN.

ale za to mam pojazd pracujący z baterią od nokii (3.6V) i samoładujący się od ogniw solarnych :-)

adres sklepu internetowego mogę dosłać na priv. kryptoreklamy nie będę robić ;)

pozdro,
    --
    migod

0