Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyciszenie pokoju w bloku, proszę o porady.

antaro 14 Mar 2018 19:53 4053 28
    antaro
    Level 9  
    Witam wszystkich.
    Problem jak wiele innych na tym forum. Cóż zrobić, cenimy sobie ciszę :)
    Przechodząc do sedna.
    Mieszkam w warszawie w bloku na z tzw wielkiej płyty, na 6 piętrze, wybudowanym na początku lat 80.
    Od dłuższego czasu zaczęły mi, zaznaczam tylko mi, przeszkadzać dziwne dźwięki dochodzące od sąsiada/sąsiadki. Są one bardzo, bardzo ciche, na tyle ciche, że nikt z domowników poza mną ich nie słyszy. Pomyślicie, że z takim schorzeniem to do psychiatry a nie na to forum hehehe. Powiem tyle, że mam sporo ponad przeciętny słuch (niestety) i to co od pewnego czasu się dzieję zaczęło być uciążliwe do tego stopnia, że aż zainteresowałem się tematem wyciszenia swojego pokoju (odizolowaniem go od hałasów sąsiada). Sprawa wygląda tak, że ten wkurzający i męczący jazgot jakby z radia lub np głośnej rozmowy całej rodziny jest słyszalny tylko i wyłącznie w moim pokoju, z całego lokalu. Wchodząc piętro wyżej nic nie słychać. Dziwne, prawda? A może nie...
    Wiertarka, remont, płacz dziecka, odgłosy od takich rzeczy mam za sobą i nigdy mi one nie przeszkadzały zbytnio. Czasem tak jest, że specyficzny dźwięk, tonacja akurat działa na nas jak płachta na byka. Tak się dzieje właśnie teraz.
    Temat interwencji policji zostawmy i rozmowy z sąsiadem.

Konkretnie, chce wyciszyć mój pokój. Proszę o pomoc jak najskuteczniej i najtaniej to zrobić.

Wstępnie jest plan

#1 - korek multicork 1cm grubość 91*61cm szer/dł. 31zł cena
    42 płytki = 1330zł + klej i robocizna. Myślę, że do 2000zł może się zamknę. To jest na pokrycie ściany i sufitu. Oby to pomogło, mam taką nadzieję.

Proszę was o rady czy inne rozwiązania mogą być lepsze/tańsze
    101pawel
    Level 28  
    Adaptację sal na sale konferencyjne, czy też videokonferencyjne robi się prosto, poprzez naklejanie na istniejące ściany płyt wełny mineralnej a nie korka. Gwarantuję Ci, ze wełna jest skuteczna. To są płyty twarde na które później nakłada się np. panele boazeryjne. Być może w Twoim przypadku szkoda Ci będzie tych straconych kilku centymetrów pokoju,ale coś za coś.
    Pozdrawiam
    antaro
    Level 9  
    Czytałem przelotnie o wełnie mineralnej. Można prosić o jakieś linki gdzie kupić, jaka grubość, gęstość? Jaki klej? Cena?
    Cokolwiek więcej jakby ktoś mógł powiedzieć. Wyciszanie będę prawdopodobnie zaczynał od sufitu.
    Jak czytam o tej wełnie teraz to wszystkie sposoby montażu to jakieś "podwieszane sufity" cokolwiek tzn. Nie można tego jak korka przykleić po prostu na klej bezpośrednio do pomalowanego tynkowego sufitu?
    Radiokiller
    Level 30  
    Przykleić by się dało ale niezbyt estetycznie by to wyglądało.
    Radiokiller
    Level 30  
    To raczej do ocieplania budynków. Popatrz na hasła: panel akustyczny, mata dżwiękochłonna.
    Szczerze Ci współczuję Twojej przypadłości. Nie mam jednak doświadczenia w tej dziedzinie.
    Właśnie wpadł mi do głowy pomysł :D Czytaj PW.
    101pawel
    Level 28  
    Tu jeden ze sposobów przyklejania Link Tym sprayem, wydaje mi się, każdy da radę.
    arigato
    Level 27  
    Ten problem wcale mnie nie dziwi.
    U mnie często pracuje wentylator (na poddaszu) rozprowadzający gorące powietrze z kominka i leżąc w sypialni słyszę go, powiedzmy - w delikatnym odcieniu. Wystarczy jednak się bardzo przesunąć w kierunku okna i mam dźwięk w uszach ze zdwojoną siłą. W przypadku kolegi chyba idzie o coś podobnego. W jednym miejscu ten irytujący dźwięk jest bardzo wyraźny a w innym prawie niesłyszalny.
    Nazwał bym to czymś w rodzaju mostków rezonansowych i swego rodzaju ogniskowania dźwięku. Gdyby się udało znaleźć miejsca, w których te mostki się znajdują to walka z nimi byłaby bardzo skuteczna. Dla stosownych częstotliwości są odpowiednie materiały je tłumiące.
    Nic tylko szukać z jakiego obszaru pokoju wydobywa się ten dźwięk i dalej już może być łatwiej z ich tłumieniem.
    ziemek56
    Level 22  
    antaro wrote:
    Będzie źle wyglądać trudno, aspekt wizualny spada na drugie miejsce jeśli materiał ma spełnić swoje zadanie.
    http://allegro.pl/welna-mineralna-aku-plyta-isover-75mm-8-64m2-37-i7226116870.html
    Radiokiller: Czy coś takiego miałeś na myśli jak w linku?

Ja niedawno użyłem podobnej wełny (5 cm) oczywiście w stelażu z profili z taśmą akustyczną. Na wierzch płyta gipsowo kartonowa. dobry efekt akustyczny i wizualny,
    Wadą jest strata 6 cm przestrzeni i ... nie powiesimy na gipsie ciężkich rzeczy. Oczywiście przez dystanse do żelbetu zawsze można.
    Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    kokapetyl
    Level 43  
    ziemek56 wrote:
    nie powiesimy na gipsie ciężkich rzeczy.

Nie ma z tym problemu, jeśli przewidzimy to w trakcie wykonywania tej zabudowy, specjalne wzmocnienia.
    ziemek56
    Level 22  
    antaro wrote:
    to jakieś "podwieszane sufity"

Aby efekt był dobry nie wolno robić przestrzeni zamkniętych - tworzymy wtedy pudło rezonansowe.
    materiał izolacyjny musi przylegać do ściany/sufitu
    arigato
    Level 27  
    Na płytach G/K można wieszać również i ciężkie przedmioty. Należy zastosować odpowiednie mocowanie. Są na przykład dostępne takie plastikowe kołki wkręcane w otwór do płyty G/K (pionowa), na których można zawiesić maks. do 12,5 kg przy obciążeniu pionowym. Tym bym się raczej nie przejmował bo jest na prawdę całe mnóstwo możliwych rozwiązań.
    Jest coś takiego co się nazywa pułapka dźwiękowa. To jednak się sprawdza najczęściej w walce z niskimi częstotliwościami, kiedy chcemy mały pokój przygotować do odsłuchu.
    Może jakieś rozpraszacze dźwięku, czyli małe elementy w stylu szklanej, ceramicznej galanterii umieszczone w ściśle określonym miejscu w pokoju?
    saskia
    Level 39  
    Tu mozna zaradzic takze bez zakladania czegokolwiek na sciany i zmniejszania kubatury pomieszczenia.
    Takie budynki budowane byly z plyt betonowych ktore maja wewnatrz puste kanaly tak jak na zalaczonym linku. http://www.elbet.pl/plyty-stropowe/
    Kanaly takie dzialaja na dzwiek podobnie jak swiatlowody ze swiatlem. Dziala to jak tuba, przenoszac dzwiek na spore odleglosci i wzmacniajac go. Efekt ten jest podobny do podsluchiwania poprzez przykladanie szkllanki do sciany i ucha do denka szklanki, tylko ze dzwieki moga pochodzic od sasiada 2 mieszkania dalej, a nie od tego bezposrednigo sasiada, bo to zalezy od przypadkowego ukladu polaczonych-nie zalanych betonem tub.
    Wyciszenie polega na wypelnieniu tych przestrzeni miekkim materialem izolacyjnym i moze to byc np. welna mineralna w formie drobnych strzepkow wdmuchiwana w takie puste przestrzenie. Wypelnienie wcale nie musi byc calkowite by zlikwidowac zjawisko tuby.
    Trzeba namierzyc te puste przestrzenie i nawiercic otwory na ich koncach, tak by wdmuchiwane powietrze z welna moglo uchdzic na przeciwnym koncu.
    Oczywiscie takich otworow bedzie sporo, bo na metrze sciany takich pustych tub bedzie ok. 6.
    Takie przenoszenie dzwieku powstaje na laczeniach plyt ktore nie zostaly zalane betonem podczas montarzu, lub zostawione jako kanaly na rury czy kable.
    Poza tym przy okazji sprawdzania pozycji tych pustych przestrzeni mozna znalesc takze fragmenty scian ktore byly przejsciami technologicznymi i na koniec budowy zostaly zalane litym betonem, lub zamurowane cegla " na szostke" pojedynczo lub podwojnie, co tez dosc dobrze przenosi dzwieki na druga strone i slyszymy wtedy sasiada bezposrednio za sciana
    antaro
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedź. To co sugerujesz saskia to dobry pomysł, lecz niewykonalny u mnie. Sam sobie nie poradzę z tym co piszesz. Tu potrzeba by fachowca, a takiego nie znam i nikt się personalnie jeszcze nie zgłosił z pomocą.
    @Arigato: a jak ja miałbym położyć na sufit taką płytę G-K? Wiercenie? Ja się na tym nie znam.

Skontaktowałem się ze sklepem z którego najprawdopodobniej będę zamawiał płytę korkową 4/50/100cm. Na chwilę obecną zastanawia mnie jedna rzecz. Sklep zasugerował że klejenie korka do sufitu to może być za mało. Zalecają wzmocnienie konstrukcji kołkami montażowymi. I tu pojawia się pytanie - co to znaczy? Ktoś robił kiedyś coś takiego? Mam płytę do sufitu przykręcić, czy jak? Bo ta opcja nie wchodzi w rachubę. Mam 2-3mm tynku a potem okrutnie twardy beton w który nic nie wwiercę, a na pewno nie łatwo.
    1sztuka takiej płyty waży 2kg jakby co. Może istnieje jakiś klej, materiał, który zwiąże korek z sufitem na tyle dobrze, że nie będę musiał używać żadnych kołków?
    101pawel
    Level 28  
    antaro wrote:
    Skontaktowałem się ze sklepem z którego najprawdopodobniej będę zamawiał płytę korkową 4/50/100cm.

Po 14 postach dyskusji wracasz do korka. Napisałem Ci osobiście, że korek nie jest materiałem dźwiękochłonnym. Oczywiście każdy może sobie ozdobić ściany czym chce. Tu masz jeszcze Link i znajdź w artykule korek.
    saskia
    Level 39  
    Jest cos takiego jak celulozowe panele akustyczne.
    Wyglada to podobnie do miekkiej plyty pilsniowej, tylko z domieszka roznych wlokien i jest odpowiednio impregnowane tak by bylo niepalne. sa dosc twarde i mozna je przybijac i przyklejac, tylko trzeba dwie warstwy na ktorych wszystkie laczenia jednej warstwy sa przesuniete o co najmniiej 10 cm wzgledem drugiej.
    Montowalem taki kiedys na podloge w studio znanego muzyka pod ktorym byl zaklad naprawy motocykli.
    Niestety nie udalo mi sie namierzyc strony jakiejs firmy z tymi panelami.
    Korek niewiele daje, ale jak chcesz go trwale przykleic to trzeba pierw strone klejona przemalowac rozrzedzona farba, by nie bylo luznych drobin na powierzchni, albo klejem tzw Unibond i poczekac az wyschnie i dopiero kleic.
    Zreszta, tak sie robi z wiekszoscia materialow porowatych przed klejeniem.
    101pawel
    Level 28  
    antaro wrote:
    Możesz naświetlić temat bardziej? Poproszę o konkrety, linki najlepiej.
    Jak wynika z treści Twoich postów, to sam nie dasz rady tej izolacji akustycznej wykonać. Jaka by to nie była metoda i jakie użyte materiały, trzeba mieć trochę zmysłu technicznego i oczywiście narzędzia. Niczego - absolutnie, nie da się zrobić bez wiertarki, poziomicy, drabinki, wkrętarki, piły i wielu drobnych narzędzi, których nie masz. Musisz do tej roboty zamówić kogoś, kto to ma, - niekoniecznie musi to być firma od izolacji. Co do sposobu wykonania i zastosowanej technologii, to tu w wątku ktoś może rzucić hasło, bo ma jakieś doświadczenie, ale raczej nie oczekuj manuala od A do Z. Weź wpisz w wyszukiwarce albo nawet lepiej w YT "izolacja akustyczne ścian", lub podobnie i masz nad czym myśleć. Tu przykład: Link. Jak będzie mało, to wpisz jeszcze "the walls acoustic insulation" i dalej studiujesz. Z tego studiowania wyciągasz wnioski i robisz plan działania.
    Pozdrawiam
    antaro
    Level 9  
    Masz rację. Wolę aby ktoś odpłatnie dla mnie wykonał to zlecenie. Osoba ogarnięta w temacie i uczciwa. Na szczęście jest pewna strona gdzie można się ogłosić i firmy/grupy/ludzie składają ci ofertę albo po prostu deklarują, że podejmą się takiego zadania.
    Tylko mam jeszcze pytanie. Dlaczego uważasz, że korek ekspandowany nie nadaje się do wyciszenia sufitu? Wiele osób go poleca, na wielu stronach jest czarno na białym wskazane, że właśnie do tego on służy - tak samo jak wełna mineralna. Skąd ja jako osoba nie znająca się na takich sprawach ma mieć pewność, że wybierając wełnę nie popełni błędu i, że nie okaże się, że inny materiał byłby lepszy. Ile ludzi, tyle opinii....stety, niestety.
    Fakt - wełna jest o wiele tańsza od korka. Tu mógłbym sporo zaoszczędzić. Czy możesz polecić, tylko konkretnie jakiej wełny użyć? Są 2 marki i obie mają dobre opinie. Jeśli nie tu, to może na priv byś dał linka żeby reklamy nikomu nie robić?
    kokapetyl
    Level 43  
    antaro wrote:
    Fakt - wełna jest o wiele tańsza od korka.

Brałeś pod uwagę / wyliczenia, że nie tylko "wełna" będzie potrzebna ?
    Potrzeba do tego konstrukcji i płyt G/K, + wykończenie. Jednak ja byłbym również za tym rozwiązaniem.
    antaro
    Level 9  
    A po co płyta GK ? Po co wykańczać? To nie ma wyglądać, tylko działać!
    Nie mogę przykleić wełny bezpośrednio na sufit?
    kokapetyl
    Level 43  
    antaro wrote:

Możesz :D
    101pawel
    Level 28  
    antaro wrote:
    Nie możesz, bo ta wełna będzie Ci się sypała na głowę. Musi zostać wykonany tzw sufit podwieszany, bądź podobne rozwiązanie na specjalnych profilach przykręcanych do sufitu. Ten sufit podwieszany (bo wisi na wieszakach) jest obniżony w stosunku do sufitu właściwego o grubość wełny mineralnej, stanowiącej wypełnienie pustki między nimi. Wklejam Link do orientacyjnego cennika. Co do rodzaju wełny mineralnej, - zdaj się na wykonawcę. Możesz też przeszukać net pod kątem właściwości akustycznych poszczególnych wyrobów z tego materiału. Myślę, ze jak zadzwonisz, lub wyślesz maila do dwóch największych w kraju producentów wełny mineralnej, to też Ci pomogą w wyborze.
    antaro
    Level 9  
    Mam 2 oferty wykonania sufitu podwieszanego z wyciszeniem wełną akustyczną. 2.5 do 3tyszł wrac z robocizną (2dni pracy). 13m2 powierzchnia sufitu.
    Nie znam realiów, ale wydaje mi się to sporo. Jak uważacie?
    101pawel
    Level 28  
    antaro wrote:
    Mam 2 oferty wykonania sufitu podwieszanego z wyciszeniem wełną akustyczną. 2.5 do 3tyszł wrac z robocizną (2dni pracy). 13m2 powierzchnia sufitu.
    Nie znam realiów, ale wydaje mi się to sporo. Jak uważacie?

Uważam, że jest to za drogo, w każdym razie tak wynika z informacji jakie możesz przeczytać w cenniku, do którego link dałem Ci wcześniej jak również uzyskanych po wpisaniu do wyszukiwarki "cena sufitów podwieszanych". Maksymalna cena za 1m² z materiałem to ca 150 zł. Zwykły prosty strop podwieszany, bez wydziwiania to nieco powyżej 100 zł.
    antaro
    Level 9  
    No tak, czyli jednowarstwowy, zwykły sufit to cena która nie powinna przekroczyć 100zł/m2
    Również czytałem te ceny. Tylko pytanie co w tej cenie 100zł/m2 się mieści? Wszystkie niezbędne materiały włącznie z wełną? A robocizna?
    qr
    Level 12  
    W znajomego takie cos robili... koszty bardzo duże, do tego podłoge zmieniał :-(
    palmus
    Level 33  
    W zależności od częstotliwości dźwięków dobierasz wygłuszenie.Im wyższa częstotliwość tym lżejszy materiał.
    Jako ciekawostkę podam, że po wywaleniu meblościanki z PRL z książkami, hałas od sąsiada był zdumiewający...

Zrobiłem ściankę z płyt GK, ruszt na gumowych podkładkach a pustka wypełniona dywanem.Tak, dywanem.Wisi jako ten arras włosiem w stronę dźwięku,reszta uzupełniona wełną mineralną do pełna.
    Uprzedzam pytania: po montażu zrobiłem z 6 otworów i przez nie wpuścilem z kilku puszek jakiś "muchozol".
    Wytłumienie jest b.skuteczne.