Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką antenę kupić ?

gmf 20 Aug 2005 16:58 2530 10
 • #1
  gmf
  Level 13  
  Chciałbym kupić nową antenę stacjonarną do TV. Obecnie używany przezemnie model ( antena pokojowa ) nie sprawuje się za dobrze. Jednynie Polsat i TVP1 odbieram dobrze. TVP2 i TVN-u nie da się oglądać ( okropne śnieżenie i szumy ), TV4 także nie moge ''złapać''.

  Jakiej anteny potrzebuje by móc odbierać w dobrej jakości dostępne z nadajników naziemnych programy. Co możecie mi polecić ??
 • #2
  UBL21
  Level 20  
  Nie podałeś na jakich kanałach masz programy, oraz czy są emitowane z jednego kierunku czy z kilku, podaję stron gdzie masz duzy wybór anten z podaną charakterystyka pasmową oraz zyskiem.
  http://www.dipol.com.pl/sklep/a4015.htm
  Antena pokojowa nigdy nie zapewni prawidłowego odbioru.
 • #3
  gmf
  Level 13  
  Jestem niestey niezorjentowany co do wyboru anteny - a jest tam naprawde dużo do wyboru :)

  Chyba o to pytałeś:

  Jaką antenę kupić ?

  Bo musze przyznać, że się nie znam ...
 • #4
  jacekko63
  Level 31  
  Kolego gmf,dobór anteny zależy od odbieranych kanałów(tj.częstotliwości nadawania kanału),ilości odbieranych kanałów(może być więcej niż jeden i wtedy sprawa się komplikuje jeżeli są na różnych pasmach)trzeba zastosować zwrotnicę antenową lub wzmacniacz,albo antenę o wiekszym zysku,a jeżeli są nadawane z różnych kierunków to jeszcze bardziej komplikuje.Natomiast jeżeli kierunek nadawania jest jeden może wystarczyć antena szerokopasmowa,a przy słabym sygnale ze wzmacniaczem.Dlatego kolega widzi że pomoc w tym temacie nie jest prosta,trzeba znać wiele danych,więc może lepiej zlecić wykonanie fachowcom.
 • #5
  gmf
  Level 13  
  To sprawa jest naprawdę skomplikowana - nie przypuszczałem.

  A czy wogóle da się uzyskać porządny odbiór przy pomocy anteny naziemnej ( brak śnieżenia itp. ) na dobrym telewizorze ?? I czy to ( tak ogólnie przyjmując ) jest bardzo drogie ??
 • #6
  UBL21
  Level 20  
  Napewno masz sąsiadów więc zobacz jakie mają anteny, spytaj sie jaki jest odbiór no chyba że mieszkasz w lesniczówce.
  Wszystkie programy są nadawane z jednego punktu Trzeciewiec, oraz znajdują się w jednym paśmie. Jeżeli mieszkasz w odległości do 20 km od tego punktu (Trzeciewiec) kup antene szerokopasmową siatkową, jezeli na TVN będzie śnieżyć będziesz mógł dołożyć wzmacniacz antenowy. Każda zewnętrzna antena jest wielokrotnie lepsza od pokojowej. Zacznij jednak od sprawdzenia jakie anteny stosuja sąsiedzi.
 • #7
  Moon voyager
  Level 21  
  Na podstawie wieloletnich doświadczeń pracy radiowej w mieście. STANOWCZO odradzam Ci wszelkie anteny szeroko pasmowe szczególnie te tzw. siatkowe ( których używanie w instalacji TV w miescie jest w ogóle nieporozumieniem dodatkowo w 99% są instalowane nieprawidłowo!). Jesli spotkasz się z zakłóceniami i zgłosisz skargę a w czasie kontroli inspektorzy URTiP-u zobaczą taka antene - Możesz się pożegnać z rozwiązaniem twojej skargi na zakłócenia. Jest setki rodzajów anten. Możesz sobie dobrać wręcz idealną do Twoich warunków odbioru.
 • #8
  gmf
  Level 13  
  Z tego co zaobserwowałem sąsiedzi używają anten siatkowych - ale większość korzysta z kablówki. Jednak obraz uzyskiwany przy pomocy tych anten w żaden sposób nie można porównać do tego z kablówki czy z satelty (poprostu występuje śnieżenie).

  Mieszkam w mieście i troche dalej niż 20 km od Trzeciewca. Nie zamierzam też płacić za kablówkę :)

  Zauważyłem że wybór anten jest ogromny dlatego nie wiem co wybrać!!!!
 • #9
  Moon voyager
  Level 21  
  Ja na Twoim miejscu wybrałbym antenę typu Yagi i dokupił do niej wzmacniacz na kanały, które sa odbierane w Twojej miejscowości Jesli odbierasz dobrze bez wzmacniacza to takowy jest Ci wtedy nie potrzebny możne nawet bardzo utrudnic odbiór stacji TV. Kup, spróbuj, ewentualnie dokup wzmacniacz ant. i po kłopocie.
 • #10
  UBL21
  Level 20  
  Niestety przy takim rozrzucie kanałow 21-53 antena musi być szerokopasmowa a inną rzeczą jest aby była kierunkowa. Montowałem ostatnio w Warszawie antenę logarytmiczną LOG 2-65 która bardzo dobrze się spisuje, podaję namiary. http://www.dipol.com.pl/sklep/a4015.htm
  Według mojej oceny jest bardzo dobra, nie wymaga symetryzatora i można zamontować w antenie wzmacniacz 15 lub 25 dB.
 • #11
  Moon voyager
  Level 21  
  Nie zgadzam sie z Toba, że w/w antena musi byc szerokopasmowa. Kierunkowosci na pewno nikt nie odmówi antenie Yagi. Natomiast "szerokopasmowość" wraz z całym balastem odbieranych zakłóceń. Może byc stosowana wyłącznie w miejscach gdzie tych zakłóceń nie ma! Ileż to stacji odbieramy na tej "legendarnej" antenie siatkowej? 5? 10? Osobiscie wolę mieć (i mam) na dachu trzy dobre anteny yagi i brak zakłóceń od wszelkiej maści CB-istów i innych, niz szpanować chociażby najbardziej uniwersalną, ale jedną anteną siatkową z której odbieram wiecej śniegu niz dozorca mojego domu z podwórka zimą. Na tych trzech antenach odbieram ABSOLUTNIE wszystkie stacje, które "dochodzą" do mojej miejscowości. Koszt jest niewielki a satysfakcja duża. Oczywiscie, że rozumiem każdego kto chciałby mieć jedną antenę byle jaką, ale za to szerokopasmową. Żyjemy przeciez w wolnym kraju. Pozdrawiam