Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Unifon tk-6 - brak wywołania, reszta działa

11 Maj 2018 23:40 474 25
  • Poziom 3  
    Hej. Posiadam w mieszkaniu Unifon tk-6. Problem jest następujący: wszystko działa prócz wywołania, czyli jak probuje do siebie zadzwonic to nie slysze sygnalu ani w mieszkaniu, ani podczas dzwonienia, tak jakbym w ogole nie byl podlaczony do sieci. Reszta jednak działa bo jak podniose sluchawke to slysze jak ktoś przy domofonie mowi, mnie slychac i drzwi otwieram tez. Ktos wie o co chodzi?
  • Poziom 3  
    Nie mam sciszonego, ale na dole tez nie slychac sygnalu do mnie. Bo jak dzwonie do sąsiada to slysze sygnał, a u mnie tego nie ma.
  • Poziom 34  
    Uszkodzony przełącznik widełkowy w domofonie -może pęknięcie na druku wewnątrz aparatu.
  • Poziom 3  
    tak wyglada podlaczenie:

Unifon tk-6 - brak wywołania, reszta działa
  • Pomocny dla użytkowników
    Czy to nowy montaż, czy unifon działał i się zepsuł? Jeżeli to drugie, to winę ponosi przycisk na dole. Brak styku lub oderwany przewód od twojego przycisku.
    Inna opcja, to przerwa w instalacji. Aby wykluczyć winę samego unifonu, wystarczy podłączyć jakąś wkładkę słuchawkową do kabelka pomarańczowego a drugi jej koniec do masy (czyli niebieskiego). Wtedy gdy na dole ktoś naciśnie, to powinno być słychać wywołanie w tej słuchawce (no i zwrotne na dole).
    Jak nie masz żadnej wkładki do dyspozycji, to podłącz pomarańczowy na zacisk nr 3 (w miejsce zielonego). Wtedy przy podniesionej słuchawce zamiast głosu będzie słychać wywołanie, gdy ktoś naciśnie przycisk na dole.
  • Poziom 3  
    zybex napisał:
    Czy to nowy montaż, czy unifon działał i się zepsuł? Jeżeli to drugie, to winę ponosi przycisk na dole. Brak styku lub oderwany przewód od twojego przycisku.
    Inna opcja, to przerwa w instalacji. Aby wykluczyć winę samego unifonu, wystarczy podłączyć jakąś wkładkę słuchawkową do kabelka pomarańczowego a drugi jej koniec do masy (czyli niebieskiego). Wtedy gdy na dole ktoś naciśnie, to powinno być słychać wywołanie w tej słuchawce (no i zwrotne na dole).
    Jak nie masz żadnej wkładki do dyspozycji, to podłącz pomarańczowy na zacisk nr 3 (w miejsce zielonego). Wtedy przy podniesionej słuchawce zamiast głosu będzie słychać wywołanie, gdy ktoś naciśnie przycisk na dole.

Wcześniej była jakaś stara słuchawka, w pewnym momencie zniknęło 'wywołanie', a w związku z tym, że sprzęt był stary uznałem go za powód usterki i wymieniłem na nowy, jednak bez skutku.
    Wkładki słuchawkowej nie mam, ale sprawdzę drugim sposobem i dam znać.
    Jeszcze gdzieś wyczytałem, że tk-6 nie ma generatora wywołania..

@edit: podłączyłem pomarańczowy do zacisku nr.3 i w słuchawce nie było słychać wywołania. Co to znaczy?
    cesare93 napisał:

Jeszcze gdzieś wyczytałem, że tk-6 nie ma generatora wywołania..

To normalne, bo takowy generator znajduje się w części wspólnej dla wszystkich mieszkańców.
    Teraz dopiero wiem, że jednak ten unifon nie działał od samego początku, tzn. nie miał wywołania. Możliwości są zupełnie inne, a mianowicie jeżeli stary unifon posiadał brzęczyk (terkotkę), to wywołania tu nie będzie.
    Załóżmy, że nie miał żadnego brzęczyka. W takim układzie jest sytuacja opisana przeze mnie wcześniej, tj. uszkodzony przycisk lub przerwa w instalacji. Inna możliwość, to błędne podłączenie tego nowego unifonu. Szkoda, że nie wstawiłeś zdjęcia starego unifonu z podłączonymi kabelkami. To ułatwiłoby pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
    Załóżmy, że był wcześniej brzęczyk. Wtedy będzie inne wyjście ale o tym jak podasz więcej informacji.
  • Poziom 3  
    Witam ponownie. Niestety zdjęć starej słuchawki nie mam, a na nową wymieniał mi elektryk podesłany przez Wspolnotę. Stwierdził, że problem jest gdzieś na linii i dlatego nie ma wywołania i nic tu więcej nie zrobi, trzeba by zrobić przegląd całej instalacji ale na to zlecenia nie dostał. Mam pewne uwagi, bo słuchawkę podłączył mi w ok. 5 min. i mocno mu się spieszyło stąd ten temat, tymbardziej że inni mieszkańcy problemów nie mają. Zastanawiają mnie jeszcze żyły- 6 wychodzi (czerwony, niebieski, zielony i trzy białe) a podłączone są 4. Jutro postaram się sprawdzić przycisk na dole i podłączenie słuchawki u sąsiada.
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    Przydało by się zdjęcie bramofonu przy wejściu i zdjęcie unifonu sąsiada, najlepiej w otwartym stanie.
    cesare93 napisał:
    Zastanawiają mnie jeszcze żyły- 6 wychodzi (czerwony, niebieski, zielony i trzy białe) a podłączone są 4.

To zapewne rezerwa, z której można skorzystać, gdyby okazało się, że przerwa jest na odcinku mieszkanie - klatka schodowa.
    Nie odpowiedziałeś na pytanie, jakie było wywołanie w starym unifonie, tzn. czy grała melodia czy było słychać brzęczyk. Jeżeli był brzęczyk, to na pewno nowy unifon nie zadzwoni. Myślę jednak, że ten instalator wiedział co mówi, czyli stwierdził, ze jest przerwa w instalacji. Szkoda tylko, że jej nie zlokalizował.
  • Poziom 3  
    Stara słuchawka to model Fenix gm-wo.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Fenix GM-WO nie miały żadnych brzęczyków, zatem wywołanie to melodia dochodząca z instalacji. Zacznij jej szukać przy przycisku (o ile masz tam dostęp). Najprościej przy użyciu słuchawki ze starego unifonu. Jeden koniec słuchawki do masy a drugi do twojego przycisku.Określisz, czy przycisk po naciśnięciu przepuszcza sygnał wywołania dalej w linię czy nie. Jeżeli przepuszcza i wysyła go w kabelek dalej, to następnym punktem jest rozdział kabli na twoim piętrze. Tam może być przerwa. Jeżeli tam jest nadal sygnał (gdy ktoś na dole naciska przycisk), to pozostaje odcinek do samego mieszkania. Tu możesz skorzystać z żyły rezerwowej, czyli gdyby pomarańczowa miała przerwę. Dajesz w jej miejsce inną i w unifonie też ją zamieniasz.
  • Poziom 3  
    zdj z dołu

rozumiem, ze mam sciagnac obudowe i szukac melodii przy moim przycisku, tak?
    Tak, melodia dociera do wszystkich przycisków, które są połączone ze sobą wspólną żyłą. Przyciski załączają (przedłużają) drogę do poszczególnych mieszkań.

Wygląda to mnie więcej tak.

• Poziom 3  
    Okej rozumiem, to zaczynam działać. U wszystkich sąsiadów melodia jest, tylko u mnie nie ma.

edit: sprawdzone. Ze sciany wychodzą żyły, każda podpięta pod konkretne mieszkanie. Przycisk jest ok, dobrze styka, sprężyna odbija, melodii brak. U innych podłączenie takie same, Wyglada jakby w mojej zyle nie bylo zadnego przeplywu, jak sprawdzic czy wogole jest?
    Napisałeś, że przycisk jest ok. Rozumiem przez to, że po jego naciśnięciu na kabelku idącym od przycisku do twojego mieszkania pojawia się melodia. Czy tak to właśnie sprawdziłeś?
    Aby wykluczyć winę przycisku, można go zewrzeć na krótko.
  • Poziom 34  
    Czy są dostępne przewody od najbliższego sąsiada ? Jeśli tak, to zrobić "przedłużkę"
    i z jego wywołania sprawdzić sprawność wywołania u pana.
  • Poziom 3  
    Panowie, w kablu na dole ktory jest podlaczony do mojego przycisku - nie ma zadnego przeplywu pradu. Wiec wychodzi na to, ze monter mial racje i problem jest na linii. Dziwne tylko, ze wszystko inne u mnie dziala a u sasiadow brak problemow.

@KaW - podpiąłem moj kabel do jego przycisku - nic sie nie dzialo, a przy podpiętym jego i moim dzwoni tylko u niego
    Wniosek z tego, że jest przerwa na jednej żyle od wywołania. Na twoim miejscu sprawdziłbym na klatce na twojej kondygnacji. Zapewne jest jakiś szyb (kanał) którym idą kable do domofonów. Tam trzeba sprawdzić, czy nie jest coś oderwane. Ten kabelek jest indywidualny dla każdego mieszkańca. Pozostałe trzy są wspólne dla wszystkich.
    Zapewne widziałeś jaki kolor kabelka wychodzi z przycisku do twojego mieszkania. Musisz go odnaleźć na twoim pietrze. Do niego podłączony powinien być kabelek pomarańczowy z twojego mieszkania.
  • Poziom 3  
    Problem jest taki, ze te 'skrzyneczki' w ktorych znajduja sie kabelki od domofonow sa zamkniete jakims kluczem...
    cesare93 napisał:
    Problem jest taki, ze te 'skrzyneczki' w ktorych znajduja sie kabelki od domofonow sa zamkniete jakims kluczem...

Na klucz to na pewno są zamknięte skrzynki przez które przechodzi instalacja telefoniczna. Chodzi o to, aby nikt się nie podłączył pod czyjś numer i nie nabił mu rachunku. Instalacje domofonowe raczej nie są aż tak zabezpieczane. Być może w twoim bloku jest tak jak napisałeś. W takim układzie tylko konserwator może to naprawić.
  • Moderator - Telefony Stacjonarne
    To może byc tzw. szacht kablowy którym idą kable telefoniczne , antenowe i domofonowe.
    Na niektórych osiedlach tak jest. kontakt z ADM.
    Jeszcze pozostaje kwestia poprawnego podłączenia. Gdybyś dał zdjęcie otwartego unifonu u sąsiada, to te wątpliwości by się rozwiały. Wątpliwości moje wzięły się z tego twojego wpisu:
    cesare93 napisał:
    nową wymieniał mi elektryk podesłany przez Wspolnotę. Stwierdził, że problem jest gdzieś na linii i dlatego nie ma wywołania i nic tu więcej nie zrobi, trzeba by zrobić przegląd całej instalacji ale na to zlecenia nie dostał. Mam pewne uwagi, bo słuchawkę podłączył mi w ok. 5 min. i mocno mu się spieszyło stąd ten temat

Na 95% tak jest jak powiedział ten elektryk, ale fotka z podłączeniem prawidłowo działającego unifonu, dodała by te brakujące 5%. :wink:
  • Poziom 3  
    @Tracer2 - dokładnie. Kable z domofonu idą razem z telekomunikacyjnymi i są zamknięte na klucz w 'skrzynkach.

@zybex - Akurat mam jednego normalnego sąsiada ale go zastać nie mogę.. jak tylko uda mi się zrobić zdj to wrzucę tutaj.

edit: to poki nie zlapie sąsiada, moge coś jeszcze zrobić? Moze tą piątą, białą żyłe sprobowac gdzies podpiąć? Albo podmienić ktoreś zyły?

edit2: Byłem u sąsiada. Jego słuchawka to Cyfral 5p. Twierdzi on, ze nasza instalacja jest 5-żyłowa. U niego wychodzi ze sciany 6 przewodów, ale jeden nieaktywny. Kolory ma praktycznie te same, z jedną roznicą: ja mam 3 białe, a on 2 białe i 1 biały z niebieskimi kropkami.
    Jego cyfral ma tak:
    1-masa-niebieski,
    2-wywolanie-pomaranczowy,
    3-głośnik-zielony
    4-mikrofon-biały
    5-zaczep-biały z niebieskimi kropkami

Na podstawie jego dzialajacej sluchawki podpiąłem tak samo, a w zwiazku z tym, ze instalacja 5zylowa dalem jedna zworke po prawej, lewa zdjeta i lipa, dalej nie działa, a po sciagnieciu zwory nie otwiera drzwi.
  • Poziom 3  
    Udało się. Znalazłem przerwę w instalacji dwa piętra niżej, jeden kabelek nie był podpięty do kostki i jak się okazało był mój. Jeśli chodzi o podłączenie słuchawki to zgapiłem od sąsiada. Dzięki za pomoc, pozdrawiam.