Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak właściwie dobrać ogniwa Li-ion, BMS i balanser do zasilania wkrętarki 12V

08 Cze 2018 12:34 2811 18
  • Poziom 9  
    Cześć. Jestem laikiem i mam nadzieję, że prosząc forumowiczów o pomoc nie zbłaźnię się do reszty. :) Otóż kupiłem u "chińczyka" ogniwa Li-ion marki Littokalla 18650 w nadziei, że dokonam wymiany zasilania mojej kochanej wkrętarki 12V. Wszystko początkowo wydawało się proste... Ale jak się okazuje takie nie jest... Mam 6 szt. tych ogniw. Chciałem zrobić pakiet zasilający i nawet kupiłem płytkę balansera, która okazała się być BMS-em :) No i Ok. niech będzie. Mam Imaxa to sterowanie ładowania mam rozwiązane, ale teraz powstał problem z pakietem. Czy 3 ogniwa 20 A o poj. 2400 mAh dadzą radę napędzić wkrętarkę 12 v czy będę musiał zrobić pakiet z 6 ogniw? Jestem niezorientowany stąd pewnie zadaję głupie pytania. Jeśli ktoś zechce mi pomóc będę wdzięczy i przekaże inne istotne informacje dot. posiadanych komponentów. Może coś da się stworzyć. Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc. :)
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 9  
    Dzięki za zainteresowanie. Otóż tak. Ładowarka jest taka jak w linku :) - https://pl.aliexpress.com/item/80-W-Balans-IM...057.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.571a5c0fBvjGpt
    Wkrętarka to Sparky 12 V model jak tutaj w linku - https://nexterio.pl/5851,Wiertarko-wkretarka-Sparky-12V-BR-12E-z-walizka.html
    BMS jak tutaj w linku - https://pl.aliexpress.com/item/1-sztuk-3-S-20...605.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.571a5c0fBvjGpt
    i Wskaźnik naładowania jak w tym linku - https://pl.aliexpress.com/item/1S-2S-3S-4S-Si...150.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.571a5c0fBvjGpt
    Zasilana była 10-cioma akumulatorami NI-Cd 1,2 v co w szeregu dawało 1,5 Ah o ile nie mylę wartości.
    Chciałem ją zasilać takimi ogniwami - https://pl.aliexpress.com/item/Liitokala-For-...833.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.407b5c0fInVgUn
    Ale dałem ciała i nie wziąłem pod uwagę faktu, że zakupiony przeze mnie BMS to tylko BMS a nie balanser. Zawsze mogę wyprowadzić z baterii przewód do ładowarki i sterować ładowaniem korzystając z możliwości IMAX-a. O ile dobrze kombinuję :) Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie i chęć pomocy.
  • Bosch GSR 18V-50 ProfessionalBosch GSR 18V-50 Professional
  • Poziom 11  
    Witam.
    Proponuję zrobić raczej pakiet 4S1P. W czasie pracy napięcie ogniw szybko siada i najdłużej pracują między 2,7 a 3,5V. Przy 3S1P będzie grubo poniżej 12V.
    Mam taką samą wkrętarkę i wiem, że jest ciasno w tym pojemniku, ale można tam upchnąć 4 ogniwa z BMS''em, np. CF-4S30A-A, który jest BMS''em z balancerem. W oryginalną obudowę ładowarki można wsadzić jakiś mały zasilacz impulsowy tak ze 40W plus przetwornica step-up/down CV-CC i wszystko będzie wyglądać jak oryginalne, a dużo lżejsze.
    Właśnie składam takie rozwiązanie dla wkrętarki Dedry, ale z uwagi na konstrukcję ładowarki muszę upchnąć przetwornicę do obudowy akumulatorów i zrobić gniazdo do ładowania na okrągłą wtyczkę.
    Wstępnie wszystko gada, przetwornica ustawiona na 1,9A ładowania, przewidywany czas ładowania "od zera" do pełna to ok. 2h. Moje ogniwa mają przewidziane 4A szybkiego ładowania i wtedy czas jest ok. 1h, ale to się wiąże ze znacznym zmniejszeniem żywotności.
    Jak z Dedrą będzie dobrze, to biorę się za Sparky''ego.
    Pozdro.

Edit 2018.09.29:
    Czas ładowania od "zera" do pełna to 1h20min. Ogniwa to podobno Samsung NCR-16850-25R. BMS odcina z dołu przy 2,5V (rozładowanie 3A ciągłe), a ładuje do 4,25-4,26V (prąd 1,9A, ograniczenie napięcia do 17,1V).
  • Poziom 1  
    Witam. Jestem poczatkowym laikiem w tym temacie, ale jesli chodzi o wypowiedz pyrzana to z tego mi wiadomo to ogniwa laduja sie do 4,2V. Wiec pakiet 4s bedzie mial 16,8V czy to nie za duzo na wkretarke 12V?
  • Poziom 9  
    A nawet nie zwróciłem uwagi... Faktycznie wydaje mi się to zbyt dużo. Ostatnio przerobiłem koledze Black Deckera 14,4 v na 4 szt. ogniwa 18650 i dobrym balanserze z BMSem i tak śmiga, że przy starcie odchyla rękę 😂... Kolega szczęśliwy a ja bogatszy o wiedzę. Moja Sparky została wyposażona w zbyt słaby balanser i zdarza się jej zatrzymać przy starcie..
    Ale mnie to nie przeszkadza... Pozdrawiam i powodzenia w realizacji projektów. 😀
  • Poziom 8  
    oliwek99 napisał:
    A nawet nie zwróciłem uwagi... Faktycznie wydaje mi się to zbyt dużo. Ostatnio przerobiłem koledze Black Deckera 14,4 v na 4 szt. ogniwa 18650 i dobrym balanserze z BMSem i tak śmiga, że przy starcie odchyla rękę 😂... Kolega szczęśliwy a ja bogatszy o wiedzę. Moja Sparky została wyposażona w zbyt słaby balanser i zdarza się jej zatrzymać przy starcie..
    Ale mnie to nie przeszkadza... Pozdrawiam i powodzenia w realizacji projektów. 😀

moglbys napisac jakich balanserow z bmw uzywasz?
  • Poziom 26  
    Mam ten sam pomysł - wkrętarka - przeróbka aku 12V/10x1,2V NiCd, na 16850. W moim pojemniku śmiało mieszczą się 4 szt 16850. Oryginały NiCd mają 1,2V / 1600mAh więc 16850 miałby większą pojemność. Z doświadczenia wiem, że napięcie w pełni naładowanego 16850 to max 4,2V ale przy rozładowaniu szybko spada do ok 3,3-3,5V. Ponieważ NiCd ładowały się do 1,4V więc dawały początkowo 14V. Wydaje mi się więc, że napięcie z 4x16850 im nie zaszkodzi. W przypadku 3 ogniw 16850, napięcie PRACY byłoby ok 10,5V a więc za mało. Załączam dosyć specyficzny schemat oryginalnej ładowarki dla NiCd.
  • Poziom 19  
    Kol .Moja wkrętarka oryginalnie była na 9,6V wsadziłem pakiet 3S2P .Napiecie 12,6v i smiga 2 lata .Nic się nie grzeje a przy starcie ręka zadrży . Wkręca i wierci w stali do 1,5mm bez problemu .Jak Kol. wsadzi 3S2P to początkowo napięcie będzie tylko o 0,6 V wyższe o ile ta ładowarka ma mozliwość reg.napięcia i prądu.Jak nie to naładuje tylko do 12V.sprawdzić należy czy w tej wkrętarce nie ma jakiejś dodatkowej elektroniki .Pomierzyć pojemnik i być może zmieści się pakiet 3S3P .Zakładając pojemność ogniwa na poziomie 1800mAh wyszło by 5400mAh czyli prawie 5,5 Ah.Kupić ogniwa wysoko-prądowe dobrej marki opojemności 2000-2200mA.sprawdzić w nocie katalogowej jakim prądem ładowanie dopuszcza producent .
    .Wsieci jest tego pełno.można nawet zlecić gotowy pakiet o wymaganych rozmiarach razem z BMS i balancerem dużo za robote nie wołają a odpada robota z lutowaniem ogniw co do zbyt bezpiecznych prac nie należy .Osobiście wolę balancer poza pojemnikiem z bateriami . Ta ładowarka do li-on się nie nada.
    Trzeba zrobić inną razem z balancerem a we wkrętarce tylko pakiet i
    bms.
  • Poziom 26  
    Ładuje do prawie 16V. Niestety do pojemnika nie wejdzie więcej jak 5 akumulatorków. Z ładowaniem sobie poradzę, mam moduł 4S, mieści się.
  • Poziom 19  
    Nie masz kontroli nad przebiegiem ładowania do li -on .Zabezpieczenie przed przegrzaniem to trochę mało .Przy 3S będziesz miał po pełnym naładowaniu 12,6V przy 4s 16,8 V. na w orginalnym pakiecie po ładowaniu miałeś ok 15Vchyba ze ladowarka była sztywno ustawiona na 12,2V ale nie sądzę.
    Sprawdż zasilaczem jak zniesie prace ciągłą przez ok5min przy zasilaniu 16,8V i będziesz wszystko wiedział
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3548594.html tym temacie masz 2 rozwiązania balancerów -1 z ładowarka a drugi bez ale w temacie.jest również inny zasilacz który można wykorzystać .Jeżeli byłby pakiet 4S to należy do tych balancerow dołożyc po 1 sekcji a napiecie zasilacza w granicach 20Vi będzie regulacja prądu i napięcia .jeżeli zajdzie potrzeba to do balancera z czeskiej strony mam w miarę sensowne i zrozumiale tłumaczenie .
  • Poziom 19  
    Tzn.ze masz moduł bms z balancerem . musisz przyjąć do wiadomości że z reguły takie moduły mają liczniki ilości cykli ładowania .Po przekroczeniu ilości cykli ładowania zaczynają swirować i albo odcinają zasilanie lub dostajesz komunikat
    ze bat.jest słaba po 5min pracy .Przerobiłem to w bat.do lapka .Po 2 latach zaczął zgłaszać problemy z baterią.Wywalilem bms wsadziłem wskaźnik rozładowania+gniazdo do balacera i baterie ładuję przez balancer . Po naładowaniu trzyma przez 5-6dni i mam te komunikaty w głębokim poważaniu.Oczywiście już się nie pokazuja 1,5roku i bateria ma się dobrze.
    Różnica jest taka ze moduł bms liczy cykle ładowania i odcina zasilanie przy niskim stanie baterii . Po osiagnieciu określonej ilości cykli ładowania zgłasza problem z baterią .To celowe postarzanie produktu.
  • Poziom 19  
    Przeczytałem.. I co? . Kol.myśli że producent napisze iż np. powyżej 500cykli ładowania układ będzie świrował. Przecież to by było zabójstwo dla tego produktu . Tego żaden producent nie chce ale to stosuje . Wywal baterię z laptopa .Usun bms i ładuj z balancerem .Gwarantuję ci ze ta padła rzekomo bateria będzie ci trzymać ok 5-6dni .Mój lapek już1,5 roku tak pracuje i ma się dobrze.Zamiast bms dałem wskaźnik rozładowania baterii .
  • Poziom 26  
    Jezu .....Hrrrrrrrrrrrrr !!! Czytaj od początku.....
    1. Montuję SAM z pojedynczych 4 aku 16850 z demontażu baterii laptopa. Sam zgrzewam pakiet.
    2. Mam moduł ładowania i ochrony ogniw Li-Ion - 4S - 14.8 (link).
    3. Po cholerę mam "wywalić baterię z laptopa" jak ona jest WYWALONA i rozmontowana na pojednyńcze aku. Rozmontowana bo z 6 szt w baterii, 2 były EWIDENTNIE padnięte więc bateria nie nadawała się do dalszej ekspl w lapku.
    4. Baterię 4S wraz z modułem ładowania i ochrony ogniw Li-Ion - 4S, montuję w obudowie baterii WKRĘTARKI 12V. Dodaję jeszcze dla bezpieczeństwa, szeregowo, termostat 45° /5A.
    5. Moduł ładowania i ochrony NIE MA ŻADNEGO układu, który by zliczał ilość cykli.... CZYTAJ TYTUŁ TEGO POSTU......
  • Poziom 19  
    To wyjaśnij mi dlaczego 1 bateria wytrzymała 5 lat zanim zaczęła świrować.2 bateria po 2latach i 2 m-cach nie jest w stanie pracować dłużej jak 3 min . obecnie jest od nowa 3 bateria . Na razie domaga się ładowania po 3-4 dniach . Wsie baterie ładowane tym samym zasilaczem . Dodatkowo bat nr 1 i 2 została rozbebeszona -zrobiłem 2 pakiety 3s2p
    i po ładowaniu pozbawionej elektroniki za pomocą balancera z czeskiej str. Te pakiety mają znikomy prąd samorozładowania . Pakiet z baterii nr 1 pracuje w piwnicy zasilając 3 listwy 12V led i wytrzyymuje ok 3m-cy zanim układ kontroli nie odpali leda sygnalizującego niski stan . Pakiet złożony z ogniw baterii nr 2 jest obecnie testowany . Żadne z ogniw pakietu nr 1 i 2 nie wykazywały odstępstw od normy po pozbawieniu słynnej elektroniki i ładowania za pomocą ładowarki z balancerem -tzn trzymały napięcie i prąd .
    Trzeci pakiet z ogniw wysoko prądowych 20A zasila wkrętarkę .Zawodowy stolarz pracował moją przez 5 h przy budowie domku na działce i po robocie zażyczył sobie przeróbke swojej na li-on.Miał dokładnie ten sam model i wytrzymywał mu max 1h pracy .Od 4m-cy nie narzeka .Dostał 2 pakiety bo miał 2 baterie .Stwierdził że to mu wystarcza na 8-9 h pracy a w tym czasie 1 pakiet już jest naładowany .Ponieważ to teść mojej córki zrobiłem wsio po kosztach .
  • Poziom 26  
    A dlaczego u mnie w lapku 2 akumulatory z baterii (6 szt) zdechły po 6 m-cach? Ano dlatego, że kupiłem na Allegro całą "nową" baterię "zastępczą". Oryginał pracował 3 lata. Moje są zabezpieczane ZEWNĘTRZNIE przez układ fabrycznego balancera IN/OUT a same aku nie.
    Przy okazji OSTRZEŻENIE przed koszyczkami 2*18650 ze znanego warszawskiego sklepu. Koszyczki mają wewnątrz OZNACZONĄ polaryzację "+" i "-" tak jak do połączenia szeregowego (2 szt - 7,4V/2400 mAh). Tyle, że zarówno sprężynki jak i styki stopek połączone są ...RÓWNOLEGLE czyli do pracy 3,7V / 4800 mAh. Mało co nie podpaliłem warsztatu. Dodatkowo jeszcze, połączenia biegunów to drut .... stalowy, niklowany, zaczyna świecić już przy 5A i oczywiście topi plastik.