Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- Podłączenie PC/PS3/DVBT z kinem domowym i projektorem

adrianopel 01 Jul 2018 01:39 480 8
    adrianopel
    Level 9  
    Witam,

jestem w trakcie wykańczania domu (przed tynkami wewnętrznymi i wylewkami) i jeden z pokoi chcę przystosować do oglądania filmów, tv, grania w gry na dużym ekranie (projektor) i jednocześnie dźwięk ze wszystkich źródeł podłączyć do kina domowego. Po przewertowaniu różnych forów w głowie mam jakąś koncepcję i chciałbym prosić o jej potwierdzenie. Nie posiadam jeszcze ani kina domowego ani projektora więc sprzet mogę dobrać aby położyć jak najmniej kabli pod tynkami/wylewkami.

Obraz i dźwięk będę nadawał z PC, konsoli PS3 i z tunera DVBT. Wszystkie trzy chce podłączyć kablami HDMI do switcha HDMI a jego do amplitunera za pomocą HDMI (ewentualnie kupić taki amplituner, który ma przynajmniej 3 wejścia HDMI aby uniknąć switcha HDMI).

Największe wątpliwości mam jednak do połączenia amplitunera z projektorem. Wyczytałem, że najprościej zrobić to także kablem HDMI (amplituner musi mieć HDMI out) ale znalazłem przy tym temacie wzmiankę o ARC (audio return channel) i zastanawiam się czy projektor także musi to mieć? Na allegro ciężko mi znaleźć jakiś, który w specyfikacji ma o tym wzmiankę ale nie wiem czy w takim połączeniu jest to w ogóle potrzebne bo przecież dźwięk będzie szedł z PC/PS3 lub DVBT a nie projektora. Proszę o wyjaśnienie bo zastanawiam się czy w tynkach/wylewkach musze kłaść jakieś dodatkowe kable do dźwięku bo na te chwile wychodzi mi tylko jeden, właśnie HDMI między amplitunerem a projektorem.

Z góry dziękuję za pomoc
    barteksmrek
    Level 28  
    Witaj. Wystarczy jeden kabel HDMI pomiędzy ampli I projektorem. Projektor nie jest źródłem dźwięku. Wszystkie urządzenia podpinasz bezpośrednio pod HDMI amplitunera. Nie stosuj niczego po drodze. Możesz przewidzieć tez telewizor. Wtedy drugi HDMI w miejsce gdzie będzie stal i ampli z dwoma wyjściami. Chyba, ze będziesz używał tylko projektora.
    Polon_us
    Level 42  
    Tak na uboczu - jaka będzie odległość pomiędzy projektorem a wzmacniaczem?
    adrianopel
    Level 9  
    10 metrów. Między najdalszym odtwarzaczem czyli komputerem a amplitunerem będzie dodatkowe 4-5m. Myślicie, że może być problem z odbiorem?
    Polon_us
    Level 42  
    Może wystąpić. Na miejscu kolegi położyłbym dobry jakościowo kabel HDMI lub z wbudowanym wzmacniaczem.
    Są takie kable dostępne na rynku.
    barteksmrek
    Level 28  
    Spoiler:
    Polon_us wrote:
    Może wystąpić. Na miejscu kolegi położyłbym dobry jakościowo kabel HDMI lub z wbudowanym wzmacniaczem.
    Są takie kable dostępne na rynku.

Masz taki kabel? Czy dźwięk np dts dd czy inny 5.1 przechodzi bez problemów?
    Polon_us
    Level 42  
    barteksmrek wrote:
    Masz taki kabel?

Nie, nie mam takiego kabla.
    Problemy z połączeniami HDMI na dłuższych odcinkach są mi znane z forum.
    Uzywam standardowych połączeń HDMI, jeśli mówimy o długości przewodów.
    adrianopel wrote:
    Czy Waszym zdaniem cenowo jest to ok?

Cenowo wydaje się OK.
    Lecz na forum polecane były kable innej firmy.
    Jesli kolega ma chwilę czasu, to proszę przeszukać te forum.
    Może uda znaleźć się tematy dotyczące kłopotów z długimi połączeniami HDMI.

I jeszcze jedno.
    Kolega jest na etapie wykańczania tego pomieszczenia.
    Może jeszcze rozważyć położenie korytka na kable (nie pamiętam poprawnej nazwy - peszel?), aby była możliwość wymiany czy tez przeciągnięcia dodatkowego kabla.
    adrianopel
    Level 9  
    Kabel będzie w peszlu ale elektryk mówi że po zrobieniu wylewki i tak nie ma szans niczego przeciągnąć przez taką karbowaną rurę więc raczej się na to nie nastawiam i chyba dla świętego spokoju puszczę dwa kable (ze wzmacniaczem i bez) i zrobię podwójne gniazdko HDMI.

A odnośnie tego firmowego kabla ze wzmacniaczem. Chodzilo moze o firme Monoprice? Można to gdzies w ogole w Polsce kupić bo jak tak wertuje to widzę tylko strony zagraniczne?