Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony...

05 Maj 2002 00:04 2961 24
  • Poziom 26  
    ech..w ręce wpadł mi Sony SLV-X30DK
    (ten z gałą) w którym przy przewijaniu FFWD na podglądzie (i normalnie także) zchodzi go góry taśma z prawej rolki (tej przy głowicy fonicznej) co powoduje deformację taśmy...
    nowy słupek,nowa rolka i to samo już tracę nerwy...
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przypuszczam,że nie skorzystałes z mojej rady z 14.04.Praw mechaniki nie "przeskoczysz".Jezeli rolka przesuwu(oś Capstan`a)i rolka dociskowa(gumowa) nie będą równoległe względem siebie to taśma będzie wypychana w górę lub w dół.Zwykle jest tak,że rolka dociskowa sama odpowiednio ustawia się - ma zapas luzu - natomiast na skutek działania stałych sił(w PLAY)ulegają deformacji elementy mocujące i luz na rolce nie wystarcza.Miałem dwa takie przypadki i żadne inne zabiegi nie pomagały.
  • Poziom 26  
    no tak ale wsadziłem nowiutki słupek
    (w starym były wytarte panewki przez co
    "talerz" kapsteina tarł o cewki)
    i dałem nową rolkę z całym jej zawieszeniem..
    no ale posprawdzam jeszcze wszystko od nowa.

(a widelcem tym nie zajmowałem się bo dość długo szukałem nowych gumek do 2 hamulców
    pomiędzy rolkami od kasety)

acha czy przyczyną usterki może być zmatowiony i bez połysku dysk wizyjny ?
    (magnetowid ten dość mocno był używany)

[ Ta wiadomość została zmieniona przez: melon dnia 2002-05-05 19:27 ]
    Zmatowiony dysk wizyjny powoduje zwiększenie siły tarcia i może być przyczyną wypychania taśmy z rolki.Pamiętasz,kiedy zwolniłeś napinacz taśmy(post z 14.04) to taśma wracała na swoje miejsce - zmniejszyłeś siłę tarcia!
  • Poziom 26  
    no tak

załatwię sobie dysk i go wymienię
    zobaczymy co z tego wyjdzie...
  • Poziom 26  
    kolejne spostrzeżenia:
    taśma zchodzi z rolki także po wyraźnie dłuższym przewijaniu FFWD bez podglądu,a więc rolka zabardzo tu nie szeredzi.
    obserwując wychylenie napinacza stwierdziłem że zmienia się naciąg taśmy przy operacjach:
    chwilę FFWD i potem Play (duży naciąg) i np REW z podglądem i potem Play słaby naciąg
    (napinacz od razu bardziej sie wychyla w lewo) poczym wystarczy FFWD i znowu duży naciąg , zwariować można...
    acha gdy napinacz wychyli się max w lewo to
    taśma praktycznie nie zchodzi z rolki !
    teraz tylko dlaczego zmienia się naciąg taśmy ?
    Czegoś tu nie rozumiem.O jakim napinaczu tasmy mówisz - "gdy napinacz wysunie się maksymalnie w lewo".To mi wygląda na dźwignię hamulca tasmy(nie mylić z hamulcami STOP-u)której kołek prowadzący podaje taśmę z lewego krążka kasety na głowicę kasującą.Ja wspominałem w poprzednim poście o napinaczu taśmy ale miałem co innego na myśli.Ten VCR ma mechanikę modelu bazowego SLV282(podobna do Panasonic`a)w którym jest dźwignia z kołkiem podającym taśmę bezpośrednio na prawy krążek kasety przy przewijaniu lub dociskający taśmę do głowicy AUDIO/CTL w PLAY i w podglądzie.Czy ta dźwignia fizycznie jest bo trafił do mnie kiedyś SONY bez niej.A może jest po prostu zapieczona(częsty przypadek )i taśma jest ładowana na dysk wizyjny bez jej udziału.A tak na marginesie,gdzie kupowałeś nasadki na hamulce?
  • Poziom 26  
    dźwignia jest i nie jest zapieczona ,hamulce można kupić na naszej giełdzie el "Milowice" a ten "napinacz" to dźwignia hamulca
    (tak mi się jakoś napisało)

Wsadzilem "błyszczący" dysk wizyjny z innego modelu Sony (dysk identyczny) i dalej taśma spada z prawego zabieraka...

Już pomału kapituluję ,widźałem na giełdzie całą mechanikę do tego modelu ,jak tak dalej pujdzie to ją kupię i amen!..
    Witaj!
    Sądziłem,że uporałeś się z tym SONY ale widzę ze nie,natomiast po raz pierwszy użyłeś terminu "prawego zabieraka" i czuję,że jesteśmy w innym miejscu mechaniki. O wiele łatwiej jest doradzać w obw.elektr.-scalak taki,tranzystor nr ,rezystor nr itd. W mechanice nie ma jednoznaczności bo nazewnictwo różne i trudno się dogadać. A zanim wymienisz całą mechanikę mam kilka pytań:
    1.Jak jest z odtwarzaniem w PLAY,obraz i fonia stabilne?
    2.Czy prowadzenie taśmy w PLAY jest OK
    3.Wymień wszystkie elementy mechaniczne prowadzące taśmę w kolejności od zejścia taśmy z dysku wizyjnego aż do rolki dociskowej(gum.)
    4.Z którego elem.mech.opis.w p.3 schodzi taśma
    Może to są pytania prozaiczne ale pozwolą ujednolicić nasz punkt widzenia.
  • Poziom 26  
    no więc jeśli da się play zaraz po włożeniu kasety to zanim tracking cokolwiek nadrobi to latają poziome pasy "śniegu" i zakłuceń
    i ciężko ale obraz się w miarę po chwili stabilizuje .

Taśma schodzi tylko z rolki prawego zabieraka zaraz za dyskiem wizyjnym patrząc w kierunku przesuwu taśmy.

co ciekawe są momenty gdy wręcz "stopuje" całą taśmę przy zwykłym
    przewijaniu do końca kasety .
    Gdy dam przewijanie na podglądzie REW i zaraz po tym Play to taśma
    ma minimalne tendencje do schodzenia z rolki zabieraka ale wystarczy
    Stop i znowu Play aby cyrk zaczynał się od nowa.
    (po manewrze Rew z Play zmienia się wychylenie dźwigni hamulca (idzie bardziej w lewo))

ogólnie najlepiej działa jedynie przy przewijaniu do początku kasety jak i
    na przewijaniu z Playem do początku.

Wszystko się psuje przy przewijaniu do końca kasety
    Jeszcze jedno pytanie: co do tej pory,łącznie,wymieniłes?
    I nie odpowiedziałes mi na p.3,to dla mnie wazne!
  • Poziom 26  
    dałem nowy słupek z panewkami,nowa rolka z jej całym mocowaniem i
    przełożyłem dźwignię hamulca z jej "filcowym"paskiem z innego Soniaka
    (jest w lepszym stanie) i z tego samego Soniaka przełożyłem praawy zabierak ...
    Ponieważ unikasz tematu jak diabeł święconej wody więc po kolei:z prawego zabieraka(Leader`a) taśma przesuwa sie po zespole głowic AUDIO/CTL następnie przechodzi przez nieruchomy bolec prowadzący,dalej m-y ośką Capstan`a i rolka dociskową,następnie na prowadnicę wyciągającą(lub jak kto woli-napinacz) i na prawy talerzyk(nawijający).Jeżeli jest inaczej to wskaż różnicę.
  • Poziom 26  
    aj ! sory ale miałem dziś ciężki dzień !
    jest tak jak napisałeś !

(dzięki za cierpliwość)
    Wygląda mi na to,że ktoś "tu"był przed Tobą.Podejrzewam złe ustawienie zespołu głowic AUDIO/CTL i tego nieruchomego kołka prowadzącego.Zamiast wymienić jarzmo z panewkami tak jak Ty to zrobiłeś to "rozgrzebał" ustawienie.Czeka Cię regulacja ustawienia wysokości tego kołka a następnie zespołu głowic.Myślę że wiesz jak to się robi. A teraz już idę spać.Powodzenia!
  • Poziom 26  
    no i w końcu zakupiłem całą mechanikę(bez windy i zespołu głowic wizyjnych) za 70 zł w bdobrym stanie...
    5 minut drobnych regulacji chodzi jak ta lala... :)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A wytarczyło wymienić rolkę dociskową, panewki capstana, ustawić (jeżeli było kręcone) zespół głowic Audio-CTL, sprawdzić naciąg taśmy.
    Ewentualnie ustawić skos głowicy - w przypadku gdy było tam regulowane.
  • Poziom 26  
    kolega chyba nie czytał wcześniej co pisalem:

wymieniłem :

nowiuteńki słupek z panewkami (w folii z pudełkiem kupiłem)
    Nowiuteńką dałem rolkę z całym jej jej zespołem
    Wtawiłem ze sprawnego "widelca" prawy zabierak oraz dźwignię z hamulcem.
    podmieniłem dysk wizyjny (cały lśniący)
    Próbowałem to badziewie ustawiać na różne sposoby i nic
    (jakiś czort w to wlazł)
    gdybym nigdy nie ustawiał różnych mechanizmów to zrozumię...

A pozatym to co kupiłem i tak jes w 100 razy lepszym stanie niż to co
    wywaliłem
    Ostała się tylko winda,zespół głowic wizyjnych i capstan...
    No i zawsze jest trochę paści na przyszłość
    Jeżeli nowy mechanizm był tani - to ok
  • Poziom 26  
    melon nie przejmuj sie wojtek27 tak zawsze on poprostu bardzo chcial zostac super moderatorem
    Rzeszu masz problem to proszę na mail lub priv.
    Ja chciałem tylko pomóc.

Zresztą każdy potrafi wymienić cały mechanizm. I niekoniecznie musi przy tym wiedzieć jak działa tranzystor :lol:
  • Poziom 26  
    dzięki że nie wiem jak działa tranzystor :-?
    Nie dziękuj tylko weź się za literaturę. :(
  • Poziom 26  
    kolego dlaczego twierdzisz że nic nie wiem ,bo staraciłem cierpliwość do starego rozpiżdżonego mechanizmu ? kiedy na tacy podano mi o 1000
    razy w lepszym stanie ? (a na głowie tona sprzętu do naprawy !!!!)

Przy nieznanych mechanicznych odkszałceniach nawet najlepsza serwisówka nie pomoże ,podmieniłem elemenów już na tyle dość i wszelkie ustawiania nie przynosiły efektów.
    Przecież człowiek nie ustawi pewnych żeczy które w fabryce montuje komputer !
    piszesz:
    "
    A wytarczyło wymienić rolkę dociskową, panewki capstana, ustawić (jeżeli było kręcone) zespół głowic Audio-CTL, sprawdzić naciąg taśmy.
    Ewentualnie ustawić skos głowicy - w przypadku gdy było tam regulowane."

przecież te wykonane przezemnie czynności opisałem w postach powyżej!!
    które trza CZYTAĆ a nie od razu walić swoją wiedzą

A poza tym to forum nie jest od krytykowania kto co potrafi tylko od pomagania sobie
    Wszyscy cenimy sobie Twoje cenne porady !!
    i proponuję abyś tylko przy nich pozostał !!

Chyba że to forum jest tylko dla omnibusów elektronicznych którzy sobie nawzajem nic nie pomogą bo wszystko już wiedzą.