Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić spawarkę (mam trafo 3-fazowe) ?

DeeJayBzyQ 25 Sie 2005 00:01 1425 8
 • #1 25 Sie 2005 00:01
  DeeJayBzyQ
  Poziom 13  

  Mam trafo 3-fazowe (nie wiem jakie napięcie wyjściowe) jak zrobic z tego NAJPROSTSZĄ spawarkę elektrodową : )? Mile widziane schematy (bezpieczniki 25A więc nie ma obaw przed wywaleniem)

  0 8
 • #2 25 Sie 2005 00:15
  MałyLesiu
  Poziom 16  

  uzyj najpierrw opcji szukaj

  0
 • #3 25 Sie 2005 23:17
  Jan Szymeczko
  Poziom 12  

  Z tym "szukaniem" to prawda. Z tego trafa nie będzie żadnej spawarki ! ! nigdy. A to z prostej przyczyny: aby spowodować łuk ( nie mylić z łukiem myśliwskim albo ługiem) należałoby mieć napięcie kilkudziesięciu Volt. A po drugie aby łuk był podtrzymywany trzeba dysponować dużym prądem ( z DUŻYM uproszczeniem przyjmuje się 50A na mm² elektrody ) , a duży prąd to grube uzwojenie wtórne ( teraz policz- elektroda 3,25 razy 50A to juz masz 150A i i i dalej dla takiego prądu przyjm gęstość dla przewodu miedzianego TYLKO 5A ! to przekrój uzwojnia wyniesie 150/5 = 30 mm² a to daje średnicę uzwojenia [ π X D²/4 ] około 6mm. To jest już ładny pręt. I co ! ! te pobieżne obliczenia przekonują Ciebie, iż da się z tego zrobić spawarkę? ? ? A już nie wspomnę o przekroju rdzenia dla tak dużej mocy! Jest takie uproszczenie S=70 √ z P Mam nadzieję, iż TWÓJ transformator powinien ważyć kilkanaście kilogramów.
  NIe NIe to się tak prosto nie da zrobić.!!! Przemyśl problem. A właściwie po co Tobie spawarka ! ! jest tyle dobrych klejów.
  Zobacz reklamę " chłopa przykleili butami do syfitu jedną kroplą" może warto spróbować? ( w tym momencie żartowałem)

  Czytających proszę o NIE czepianie się zaokrągleń, zrobiłem to z pełną świadomośią zagadnienia.

  0
 • #4 26 Sie 2005 01:43
  DeeJayBzyQ
  Poziom 13  

  Użyłem opcji szukaj i znalazłem parę ciekawych spawarek, ale są to zbyt skomplikowane konstrukcje. W tych spawarkach zastosowano inne podzespoły niż ja posiadam. Nie wiem... może kiedyś którąś zrobię...

  :arrow: JAN SZYMECZKO

  Nie życzę sobie takiego traktowania! To poważna sprawa a nie jakieś bzdury! Wg mnie wszystko da się zrobić ! (...tylko trzeba chcieć!)
  Tak, ten trafo waży około 50 kg i ma wymiary 65cm x 30cm ! ! ! Ma rdzeń podwójny i kable wyprowadzeniow o średnicy około 1cm ! ! ! :P WIĘC DA SIĘ Z TEGO ZROBIĆ SPAWARKĘ ! ! ! proszę o schemat

  0
 • #5 28 Sie 2005 15:10
  MałyLesiu
  Poziom 16  

  Z takim podejsciem do sprawy to napewno ci wszyscy pomoga!zycze ci powodzenia! Jak kogos sie o cos prosi to napewno nie w taki sposob!!!!

  0
 • #6 28 Sie 2005 15:15
  Darektbg
  Poziom 21  

  1. Nie ten dział
  2. "skomplikowana konstrukcja", sorki ale w spawarce chodzi o to aby była skomplikowana.
  3. Kultura i słownictwo - watpie żeby przez to ci ktoś pomugł

  PS> ciekawe gdzie są moderatorzy ??

  0
 • #7 02 Wrz 2005 22:16
  DeeJayBzyQ
  Poziom 13  

  => MalyLesiu
  => Darektbg (co do działu to proponuje "Na wesoło")

  (arrow mi nie działa :P)

  Nie zamierzałem nikogo obrażać ani wyzywać, ale przeczytajcie dokładnie post Jana Szymeczko. Ja wyskakuje z poważnym problemem, bo mam taki transformator na zbyciu i mam spawarkę ze zwykłego transformatora 2-fazowego zrobioną przez wujka kolegi (który nie może mi powiedzieć jak to zrobił, po prostu nie może) i w tej spawarce oprócz teransformatora nie MA NIC ! ! ! Chyba nic, tylko odpowiednio połączone uzwojenia i GRUBE kable no i włącznik. Więc takie coś istnieje i naprawde działa, tylko nie ma regulacji natężenia... Jeśli chodzi o moderatorów to ich sprawa co z tym tematem zrobią.

  No ale to miał być temat o najprostrzej spawarce a nie o prawieniu mi morałów! ! !

  Ech... :cry: Nikt nie pomógł...

  0
 • #8 02 Wrz 2005 23:03
  Jan Szymeczko
  Poziom 12  

  Odpowiem tak. Ktoś kto umie dokładnie czytać ( i wie o czym czyta ) to do mego postu nie będzie mial zastrzeżeń. Zresztą prosiłem ( znawców tematu obliczania transformatorów ) o darowanie pewnych uogólnień a to tylko po to aby autorowi ( który ma mgliste pojęcie o pracy transformatora w warunkach pracy zwrciowej ) uzmysłowić jakie problemy powinien wziąć pod uwagę i jakie za tym kryją się wyzwania konstrukcyjne. Jeśli autor problemu nie podał nic ( żadnych danych o trafo ) a obraża się nie wiadomo na co ! to faktycznie przyznaje ( autorowi ) racje, iż niepotrzebnie starałem sie MU coś wyjaśnić, coś uzmysłowić. I powiem tak: " jedni piszą to co wiedzą a drudzy wiedzą co piszą" Dalej tego tematu nie będę rozwijał, kończę i życzę wielu postów z których da sie w ten sposób zrobić spawarkę.

  0
 • #9 02 Wrz 2005 23:26
  raf1al
  Poziom 15  

  Witam
  Nie ten dział a tak w ogóle to więcej szczegółów (bezpiecznik przy trafie , ile uzwojeń (ile kabelków) 1cm - każde uzwojenie ? )myślę ze coś się da zrobić.

  ..::Pozdrawiam::..

  0