Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo dziwna sprawa - Tartak, braki prądu.

PonuryKastet225 22 Lip 2018 13:34 267 6
  • #1 22 Lip 2018 13:34
    PonuryKastet225
    Poziom 2  

Cześć, mam bardzo dziwny, oraz bardzo rozległy w czasie problem.

Sprawa tyczy się notorycznego i regularnego braku prądu, zaczne od tego że mieszkam na wsi, i po sąsiedzku mamy tartak który kiedyś był podpięty do starej linii chyba tzw. ,,domowej-konsumenckiej''. Układ wygląda tak Tartak--->Ja--->Sąsiad
    Wtedy prąd czy też napięcie albo zwyczajnie światło (nie jestem specjalistą :D ) falowało czy mrygało, jeśli na tartaku odpalili główne maszyny to u mnie czy u kolejnego sąsiada z tej samej linii było dosłownie jak na dyskotece, skutkiem tego były notoryczne np. Bluescreeny na komputerze, spalony zasilacz w komputerze oraz mikrofala do tego przepalające się co chwila żarówki. Gorzej było u kolejnych sąsiadów, gdyż u niego bardzo często wybijało korki. Oczywiście u sąsiada który ma ten tartak wszystko było w porządku, podstaw również nie było żeby go o coś oskarżać ale już wtedy, snułem podejrzenia że być może pobiera prąd na lewo, zwłaszcza gdy zakupił sobie kolejną piłe i rozbudował warsztat.

Wiosną tego roku elektrycy w końcu zmodernizowali prąd we wsi, sąsiadowi założyli prąd przemysłowy i do tego założyli przy jego podwórku transformator. Myśleliśmy że kłopoty z tym prądem się skończą, niestety, jest jeszcze gorzej niż było. Bardzo często prąd jest wyłączany na godzinę, lub nawet i dłużej, a notorycznie i regularnie prąd jest wyłączany co godzinę na około 10-15 minut. Lub po prostu, wyłączy się by za sekunde znowu się włączyć. I tak, raz wywaliło korki na słupie, totalnie bez powodu i bez przyczyny nie było wtedy burzy a i nie było też wiatru. Następnie podobny przypadek, nie było prądu przez 7 godzin i u mnie, i u sąsiada bo wywaliło korki tym razem na transformatorze, a u tego co ma tą całą maszynerie maszyny pracowały cały czas. Sprawa jest o tyle dziwna, że po primo, mimo że ja, lub sąsiad wezwie elektryków nie jadą do osoby zgłaszającej, a jadą na tartak tam gdzie jest transformator, dodatkowo kierownik tego oddziału w moim miasteczku przyjaźni się z właścicielem tartaka więc być może jest możliwe by poduczył go w jaki sposób ciągnąć prąd na lewo, naszym kosztem.

Kolejna sprawa, tartak jest podpięty do tej nowej lini, i teoretycznie tak jest, jednakże mają drugi słup ze starej lini do której my jesteśmy podpieci. Ten słup jest dosłownie na jego podwórku.

Więc pytanie, czy jest możliwe, aby ten sąsiad który ma tartak ciągnął notorycznie prąd na lewo kosztem moim, i sąsiada? czy jest to wykonalne w takich wiejskich warunkach? i co w takiej sytuacji zrobić?. Dodam tyle że nie żyjemy z nim w dobrych stosunkach.

0 6
  • #2 22 Lip 2018 13:58
    H3nry
    Poziom 29  

PonuryKastet225 napisał:
    Więc pytanie, czy jest możliwe, aby ten sąsiad który ma tartak ciągnął notorycznie prąd na lewo kosztem moim, i sąsiada?

Niewykonalne, nawet jak jest przyłączony do starej linii na lewo, to nie ponosicie kosztów z tego powodu poza odczuwalnym dyskomfortem.
    Pozostaje zapłacić dla specjalisty, który dokona pomiarów jakości energii i na tej podstawie domagać się odszkodowania za poniesione straty.

0
  • #3 22 Lip 2018 14:08
    Grzegorz740
    Poziom 29  

Moim zdaniem jest coś na rzeczy z tymi brakami zasilania.

Jedynie co możesz robić to zgłaszać reklamacje na regularne braki zasilania . A jak zgłaszane reklamacje nie przyniosą skutków to możesz jeszcze napisać pismo do dyrektora zakładu energetycznego opisując dokładnie twój problem . Niech się dyrektor odniesie w jakiś sposób do twojego pisma. Bo tak nie może być. Bo albo jest coś jeszcze nie tak z siecią albo coś kombinuje właściciel tartaku. Czy kombinuje to tego nie wiem.

Dodano po 2 [minuty]:

A najlepszym wyjściem było by zainstalowanie przez pracowników Zakładu energetycznego analizatora sieci i dokonanie odpowiednich pomiarów. Umknęło mi to.

1
  • #4 22 Lip 2018 14:58
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

PonuryKastet225 napisał:
    Sprawa jest o tyle dziwna, że po primo, mimo że ja, lub sąsiad wezwie elektryków nie jadą do osoby zgłaszającej, a jadą na tartak tam gdzie jest transformator, dodatkowo kierownik tego oddziału w moim miasteczku przyjaźni się z właścicielem tartaka więc być może jest możliwe by poduczył go w jaki sposób ciągnąć prąd na lewo, naszym kosztem.

To dzwonić do centrali wyżej.

1
  • #5 22 Lip 2018 16:26
    zbich70
    Specjalista elektryk

Jest jeszcze taka opcja, że modernizacja (przebudowa) sieci nadal jest w toku i z tego wynikają kolejne przerwy w dostawie energii elektrycznej.
    Możliwe też, że podwykonawca się nie wyrabia z terminami, ale na podstawie Twojego postu nie można tego wywnioskować.
    Pytaj zatem u źródła - u operatora lub podwykonawcy - na forum nie mamy takich informacji.

0
  • #6 22 Lip 2018 17:46
    Christophorus
    Poziom 42  

W miejscowości gdzie mieszkam, też jest kilka tego rodzaju tartaków i również występowały skutki uboczne ich pracy w postaci spadków napięcia w czasie ich pracy. Rozwiązano to w ten sposób, że właściciele tych tartaków musieli na własny koszt wybudować odrębne sieci zasilające od transformatora do tych tartaków. W między czasie zmodernizowali swoje tartaki z takich, gdzie piła pracuje w ruchu posuwisto zwrotnym na tartaki z piłami taśmowymi, co też wpłynęło na zmniejszenie wahań napięcia. Dodam jeszcze, że często w takim tartaku jest więcej maszyn do drewna niż sam tartak, które pracują jednocześnie co może wywoływać spadki napięcia. Może być to np. wielopiła, czyli piła podobna do cyrkularki do cięcia opału, tylko na jednym wale jest zamocowane np. dziesięć pił zamiast jednej i tnie ona grubą deskę np. 50 mm za jednym razem na kantówkę 50x50 mm. Moc silnika takiej wielopiły w zależności od jej wykonania może się wahać od około 11 do około 37kW (wielopiła WP-10/160), a to tylko jedna z maszyn w tartaku!

0
  • #7 23 Lip 2018 13:30
    kj1
    Specjalista elektryk

PonuryKastet225 napisał:
    Wiosną tego roku elektrycy w końcu zmodernizowali prąd we wsi, sąsiadowi założyli prąd przemysłowy i do tego założyli przy jego podwórku transformator.

Czy Was podłączyli do tego nowego transformatora, czy też nadal korzystacie ze starej linii

0