Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta graficzna - Spadki fps gdy karta graficzna ma 0 % użycia

23 Lip 2018 23:31 399 8
  • Poziom 2  
    Witam, mam problem prawdopodobnie z kartą graficzną.
    W fortnite mam od 40 do 100 fps ale gdy poruszam się po mapie mam spadki fps do 0 a karta graficzna ma 0 % użycia.
    Czasami robi się czarny ekran i napis na monitorze że komputer nie jest podłączony do monitora.
    Jest to wina słabego komputera czy jakiegoś problemu z kartą graficzną? Może jest uszkodzona ?
    Karta graficzna - Ati radeon hd 4890 1gb gddr5
    Procesor - Intel core 2 quad q6600 podkręcony do 3.00 GHz
    Dysk - 1tb hdd
    Ram - 3gb
    Zasilacz - 500 w
  • Poziom 34  
    Pisanie w tym dziale wymaga podania szczegółowych danych co do sprzętu PC (Firma,model)

1.
    Posprowadzaj sobie Temperatury CPU przy pomocy aplikacji Core Temp(sensor temp.) CPU-z obciążenie procesora.

2.
    Test temperatur karty graficznej tylko do momentu temperatury bezpiecznej ~60-70C. Sprawdzisz Temepratury maksymalne oraz sprawność wentylatorów.

3.
    Przydatny film poradnik ustawień programu MSI Afterburner do kontroli parametrów podzespołów PC podczas grania.
    MSI Afterburner, czyli jak włączyć monitoring podzespołów komputerowych | Poradnik Convert & Download

Aktualna wer MSI Afterburner 4.5.0
    Download 4.5.0 Stable/Final - http://www.guru3d.com/files-details/msi-afterburner-beta-download.html

Pozdrawiam

Dodano po 6 [minuty]:

nekspl napisał:
    Jest to wina słabego komputera czy jakiegoś problemu z kartą graficzną? Może jest uszkodzona ?
    Karta graficzna - Ati radeon hd 4890 1gb gddr5
    Sprawdzisz przy pomocy programu MSI Afterburner .

Twoja karta Radeon HD 4890 z 1GB to za mało, druga sprawa to procesor moze byc obciazony w 100% i RAM zle skonfigurowany. Tak jak wczesniej pisałem wyzej wszystkiego mozna sie dowiedzieć z programu MSI Afterburner uruchomianego z gra .

Dodano po 1 [minuty]:

nekspl napisał:
    Czasami robi się czarny ekran i napis na monitorze że komputer nie jest podłączony do monitora.
    Zalezy ilu letni monitor jak wiecej niz siedem lat to juz mogą być problemy z kondensatorami w monitorze.
  • Poziom 2  
    Użycie karty graficznej sprawdzałem za pomocą MSI Afterburner i temperatura karty graficznej to max 70C a procesora 60C. Użycie procesora nie przekracza 70 % a gdy mam ty 40-100 fps to użycie karty to
    50-80 % więc uważam to za winę karty graficznej. Czarny ekran to nie wina monitora bo gdy ten czarny ekran jest to gra się kompletnie zacina i po ok. 5 s pojawia się czarny ekran.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Biorąc pod uwagę wiek karty (HD4890 miało premierę pod koniec ubiegłej dekady) i dość spore TDP na poziomie około 190W można jak najbardziej podejrzewać awarię karty graficznej i sprawdzać wszystko w tym kierunku.

Na początek jednak, jeśli występują jakieś problemy, zalecane jest ustawienie wszystkich komponentów zgodnie z wolą producenta. Czyli dla testów warto procesor przywrócić do domyślnego taktowania 2.40GHz.

Cały zestaw wymaga dość mocnego zasilacza - w sumie przy maksymalnym obciążeniu ma szanse pobierać ponad 300W z 12V, więc pytanie o dokładny model zasilacza było jak najbardziej uzasadnione. Powszechnie wiadomo, że "zasilacz 500W" jest zupełnie niemiarodajnym określeniem. Może to być jakiś chiński bubel, wtedy należy się zastanowić, czy jest w stanie stabilnie 200W dostarczyć, a może być to coś porządnego, będącego w stanie dostarczyć na linii 12V prawie 500W przy długotrwałym obciążeniu. Przy stwierdzeniu "zasilacz 500W" nawet nie wiadomo, jaka jest teoretyczna wydajność linii 12V (a ta jest najważniejsza, jako że z niej zasilane są karta graficzna oraz procesor).
  • Poziom 2  
    Dokładna specyfikacja :

CPU - Intel Core 2 Quad Q6600 3.00GHz (podkręcony do 3.00 domyślnie 2.40 GHz),
    Chłodzenie CPU - Arctic Freezer 7 Pro,
    RAM - 3,00GB DDR2,
    Płyta Główna - Gigabyte Technology Co. Ltd. G31M-ES2C,
    Karta Graficzna - 1GB Radeon HD 4890,
    Dysk - 1TB Seagate ST1000DM003-1ER162 ATA Device (SATA),
    Zasilacz - LC-Power 600W (LC600H-12).
    Przepraszam, to jednak zasilacz 600W.
  • Poziom 43  
    nekspl napisał:
    Przepraszam, to jednak zasilacz 600W.

Aj tam. To w rzeczywistości może mież z 350W. Takim słabym zasilaczem zasilasz bardzo prądożerną kartę jaką jest 4890 - najsilniejsza z serii.
    Lektura:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html
    Zasilacz bym podmienił na coś markowego, mocnego.
    Jak masz miernik to pomierz sobie +12V stress versus spoczynek. Powinno się coś wyjaśnić.
    kiss39 napisał:
    Posprowadzaj sobie Temperatury CPU przy pomocy aplikacji Core Temp(sensor temp.) CPU-z obciążenie procesora.

Ech, to już lepiej włącz HWinfo (sensors) i zamieść okno po graniu w grę podczas, gdy HWi jest pod spodem. Zobaczmy programowe wskazanie +12V.
    Kartę jak możesz, koniecznie sprawdź w innym PC.
  • Poziom 2  
    Przywróciłem taktowanie procesora na 2.4 GHz i te spadki fps były nadal ale jednak nie na tak długo jak wcześniej ale było też mniej fpsow.
  • Poziom 43  
    Już się wypowiedziałem. Podmień zasilacz, sprawdź kartę w innym PC.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Mniejsze spadki FPS po zredukowaniu taktowania CPU świadczą o tym, że może dochodzić do thrrottlingu. Czym jest chłodzony procesor, jakim dokładnie chłodzeniem?

Warto wykonać test OCCT, na początek samo CPU, około 15 minut obciążenia będzie wystarczyć. Drugi test Power Supply, kolejne 15 minut.

http://www.ocbase.com/index.php/download