Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektronika C432D - Wejście wideo

bratyslaw 28 Jul 2018 22:19 1161 8
    bratyslaw
    Level 23  
    Witam!

Radziecki TV jak w temacie w stanie bdb., po przeglądzie i wymianie 4 kondensatorków, z dekoderem PAL. Niby ma wejście wideo w postaci 5. pinowego DIN. Ale jak to uruchomić? W instrukcji pisze, że podłączamy za pomocą kabla dołączonego do "wideomagnitofona". W jaki sposób jest realizowane przełączanie? Patrzę w schemat, ale nie mogę jakoś tego pojąć... W gnieździe są opisane piny: 1: "0/+12V"; 2: "wchod pats(nieczytelne)"; 3: "masa"; 4: "zw. signał". Pamięta ktoś może? Dołączam schemat.

Pozdrawiam!
  • Helpful post
    zetdeel
    Level 39  
    To jest stare złącze DIN-AV (takie jak w naszym MTV10), tylko zamiast gniazda DIN 5/270 jest zastosowane standardowe DIN 5/180. Standardowo pracuje jako wyjście sygnału do nagrywania, po podaniu +12V na pin sterujący działa jako wejście.
    Piny:
    1 - sterowanie 0/+12V
    2 - Video
    3 - masa
    4 - Audio
  • Helpful post
    mirex
    Level 43  
    A co jest niejasnego w opisie
    bratyslaw wrote:
    piny: 1: "0/+12V"

??
    Ze schematu też jasno wynika, co to jest "2", a co "4".
    Opisy są czytelne - ПЦТС (Полный Цветной Телевизионный Сигнал) i ЭБ сигнал (звуковой сигнал).
    bratyslaw
    Level 23  
    mirex wrote:
    A co jest niejasnego w opisie
    bratyslaw wrote:
    piny: 1: "0/+12V"

??
    Ze schematu też jasno wynika, co to jest "2", a co "4".
    Opisy są czytelne - ПЦТС (Полный Цветной Телевизионный Сигнал) i ЭБ сигнал (звуковой сигнал).

Tak też podejrzewałem, że sterowanie jest podobne do tego ze SCART. Rosyjskiego nie znam na tyle dobrze, więc miałem wątpliwości. Dzięki za wyjaśnienie i pozdrawiam!
    bratyslaw
    Level 23  
    TV działa, jednak do poprawnego przełączania w tryb wideo konieczna była przeróbka w tunerze DVB-T - zbyt mała wydajność prądowa pinu 8 w gnieździe SCART, przez co po podłączeniu do TV na pinie sterującym było tylko 6V. Przy okazji wyszedł problem z liniowością V i H; sprawę załatwiła wymiana kondensatora C12 na płycie odchylania V i naprawie PR-ka R9 w module odchylania H. Pozostał jeszcze problem ze zrywaniem synchronizacji poziomej ("gięciem" obrazu) przy jasnych scenach. Na płycie V, gdzie jest separator impulsów wymieniłem wszystkie elektrolity, choć na miernik były sprawne. Inne elementy sprawdzone. Na płycie zasilacza/generatora H sprawdziłem wszystkie - ok. Nie ruszałem jeszcze kondensatorów w przełączniku wideo. Zasilacz ładnie trzyma napięcia. Chyba, że problem tkwi w samym sygnale z dekodera? Przerabiał może ktoś temat?
    Pozdrawiam!
    bratyslaw
    Level 23  
    Nie, pośrednia nie bierze tu udziału, przecież mamy połączenie przez A/V. Zaprosiłem oscyloskop do współpracy i okazało się, że przyczyną był rezystor R41 doprowadzający sygnał wizyjny do selektora impulsów. Na 2 różnych schematach ma on wartość 68 omów, tutaj był wlutowany (fabrycznie!) 510 omów. Po wymianie obraz jest stabilny jak granitowy nagrobek :)
    Elektronika C432D - Wejście wideo
    Pozdrawiam!
    mirex
    Level 43  
    No tak, masz rację. Jakoś mi się zakodowało, że wtórniki są tam umieszczone w module pośredniej, a nie na płycie bazowej.

Z ciekawości dopytam - jaki wpływ na gięcie ma regulacja fazy?

Albo inaczej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=188897#188897