Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregad prądotwórczy Einhell BT-PG 850/3 nie generuje napięcia.

szszsz1959 28 Lip 2018 22:46 312 8
  • #1 28 Lip 2018 22:46
    szszsz1959
    Poziom 3  

Agregad prądotwórczy Einhell BT-PG 850/3,,,,utknąłem w Hiszpanii z takim agregatem prądotwórczym jak w nagłówku i próbuję go naprawić bo nie generuje żadnego napięcia Być może zaczęła ślizgać się oś generatora prądnicy na stożku końcówki korbowodu silnika, jest to typowa maszyna synchroniczna z tych mniejszych lub bardzo małych ,wiadomo że by zapoczątkować generowanie musi się wzbudzić w większych typach jest to realizowane z baterii akumulatorów i tym podobne, poprzez dwa Styki ślizgające się po pierścieniu na osi wirnika. w tym urządzeniu nie ma żadnego obcego zasilania Prądem stałym czy zmiennym ale za to jest duży kondensator 12 mikrofaradów który jest włączony na końcówce jednego uzwojenia stojana drugie zwolnienie jest już wyjściem 220 Volt. po przeczytaniu powyższego artykułu Mam pytanie czy ten kondensator pracuje pod napięciem 220 v i spełnia podobne rolę?

0 8
  • Pomocny post
    #2 29 Lip 2018 11:14
    Inkwizycja
    Poziom 26  

Prądnica w tym ustrojstwie to silnik klatkowy pracujący z prędkością nadsynchroniczną. Kondensator robi za źródło mocy biernej czyli za wzbudzenie. Jeśli się nie wzbudza to jest uszkodzony.

0
  • Pomocny post
    #3 29 Lip 2018 18:57
    Staszek49
    Poziom 34  

Jeśli nie przesiliłeś agregatu dużym obciążeniem (szczególnie silnikiem elektrycznym), to po wymianie "C" na identyczny agregat powinien zadziałać. Czy sprawdziłeś działanie wyłącznika termicznego/przeciążeniowego. Jeśli masz podejrzenie do połączenia wału silnika z wirnikiem prądnicy, to przecież łatwo to sprawdzić - łeb śruby (klucz 10-tka) jest na wierzchu (po zdemontowaniu osłony), dokręć ją, blokując wał silnika od strony "szarpaka".
    Zapytam też, czy demontowałeś wirnik prądnicy. Sprawdź stan uzwojenia (lutowania) i czy znajdują się w nim magnesy.

0
  • #4 29 Lip 2018 21:59
    szszsz1959
    Poziom 3  

[quote="Inkwizycja"]Prądnica w tym ustrojstwie to silnik klatkowy pracujący z prędkością nadsynchroniczną. ,,,, Dzięki za tą podpowiedź z kondensatorem, to już jakiś punkt zaczepienia. Mam ją już rozebraną na drobne i faktycznie jest to taka prościzna że nie dziwię się że nazwałeś toto ustrojstwem,,,, ale ine twoie słowo mnie zdziwiło >>> "nadsynchroniczną"
    Na tab.znam. ma napis "synchronus", dlatego ściągnąłem sobie opis maszyn synchronicznych i tam by się wszystko zgadzało.Maszyny synchroniczne

Spis treści

Wymagania ogólne
    Budowa maszyn synchronicznych
    Rodzaje pracy maszyn synchronicznych
    Praca i właściwości ruchowe maszyn synchronicznych

1. Wymagania ogólne

Maszyna synchroniczna jest maszyną prądu przemiennego, której wirnik w stanie ustalonym obraca się z taką samą prędkością, z jaką wiruje pole magnetyczne.

Maszyny synchroniczne mogą pracować jako: prądnice (generatory wytwarzające energię elektryczną), silniki synchroniczne (coraz częściej stosowane ze względu na korzystne właściwości ruchowe), a także jako kompensatory synchroniczne.

2. Budowa i zasada działania maszyn synchronicznych

Rozwiązania konstrukcyjne maszyn synchronicznych zależą od ich prędkości obrotowej oraz mocy i związanego z nią systemu chłodzenia.
    W maszynach synchronicznych uzwojenie twornika, jednofazowe lub znacznie częściej trójfazowe, jest zwykle umieszczone w stojanie, a uzwojenie wzbudzające (magneśnica) - w wirniku (Rys. 1).

0
  • Pomocny post
    #5 31 Lip 2018 18:08
    Inkwizycja
    Poziom 26  

Jeśli zbudowane jest to tak jak napisałem to nie czytaj o maszynach synchronicznych to nie to samo. Jest takie fajne ćwiczenie z maszyn elektrycznych gdzie bada się silnik klatkowy pracujący jako prądnica. Silnik klatkowy(SK) połączony jest wałem z silnikiem prądu stałego(SS). SK zasilasz i obserwujesz watomierz wskazujący aktualny pobór mocy (pobiera on jakąś moc P obroty 1450obr/min). Następnie załączasz SS i podnosisz obroty powyżej 1450 wskazania watomierza zaczynają spadać. Przy obrotach 1500 (prędkość synchroniczna) wskazanie wynosi 0. Przy większych prędkościach (nadsynchronicznych) wskazanie jest ujemne oznacza to że silnik SK pracuje jako prądnica i oddaje energię do sieci. Jak nie ma sieci to stosuje się kondensatory. Tu masz to wszystko ładnie opisane:https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjZ2Lq228ncAhXJCSwKHUAlCogQFjAGegQIBhAC&url=http%3A%2F%2Fwww.komel.katowice.pl%2FZRODLA%2FFULL%2F84%2Fref_21.pdf&usg=AOvVaw0y5TDaTqnYk4-dym_5wMlG

Zapytam inaczej czy wirnik ma pierścienie i jest szczotkotrzymacz?

0
  • #6 02 Sie 2018 22:44
    szszsz1959
    Poziom 3  

ZNej,z,PL .tam też, czy demontowałeś wirnik prądnicy. Sprawdź stan uzwojenia (lutowania) i czy znajdują się w nim magnesy.[/quote]
    Halo Staszek.... Odezwij się... Tu Hiszpania.
    Napisałem do ciebie wczoraj tej rance Gdzie jest taka szybka odpowiedź, ale jej nie widzę i Ty chyba też tego nie przeczytałeś . Nie mam ze sobą laptopa tylko komórkę i jadę na takiej hiszpańskiej karcie SIM zwanej tutaj prepag. może to ma jakiś wpływ na widoczność tego co robię na elektrodziePL Jcze raz podaję że już wszystko Rozkręciłem Zdjąłem wirnik prądnicy Tam faktycznie są wtopione czy prasowane dwa małe magnesy stałe wielkości pudełka zapałek ale jest coś jeszcze ciekawego też na wirniku prądnicy dwa uzwojenia które tam są zakończone są z lutowanym i równolegle do kupy trzema elektronicznymi elementami dwa razy dioda i 1 rezystor

Dodano po 11 [minuty]:

węglowych naczej czy wirnik ma pierścienie i jest szczotkotrzymacz?[/quote]
    ściągnąłem Ten PDF z twojego linku ale nie wiem czy to wszystko zrozumiałem bo ja jestem z ery radia Radmor i adapteru Emanuel głośniki to już kolega mi zrobił ... odpowiadam też na to pytanie.. na tym wirniku nie ma Pierścieni ślizgowych do kontaktuu z uzwojeniem wirnika żadnych szczotek węglowychteż nie znalazłe.

0
  • #8 04 Sie 2018 18:41
    szszsz1959
    Poziom 3  

Dziękuję, przydało się,,, chociaż dyskusja z roku 2010 ale zawiera dużo podpowiedzi,,,, ten Staszek49 jest tam świetny. Narazie czekam aż ten diabelny upał trochę zelży (od 10 do 14-tej jest 42*C) i posprawdzam te diody, tak jak było w tym linku który podałeś,,, narazie.

0
  • #9 17 Sie 2018 21:11
    szszsz1959
    Poziom 3  

szykuję się do zamknięcia tego mojego tematu/postu ale żeby pokazać że starałem się coś zrobić to załączę parę fotografii rozebranego generatora.
    W razie podobnej naprawy u innych osób, to na pewno jestem w stanie podpowiedzieć jak w warunkach kampingowych oddzielić prądnice od części napędowej/silnika, gdyż jest ona osadzona jednym z końców wału silnika, a wyjęcie stojana jest niemożliwe przed rozdzieleniem wirnika i jego wysunięcie.
    To tyle z doświadczeń mechanicznych, niestety z elektroniczno/ elektrycznych dużo nie zrobiłem może z braku odpowiednich narzędzi, gdy Jedyne co zabrałem ze sobą z takich narzędzi, to nic multimetr produkcji oczywiście made in Japan ze stolicą w Pekinie,, 😉 dość miernej jakości, który nie ma możliwości sprawdzania kondensatorów ani diod
    Pomimo nieudanej naprawy, chcę podziękować wszystkim którzy starali się mi pomóc naprowadzając odpowiednio na możliwe rozwiązanie problemuAgregad prądotwórczy Einhell BT-PG 850/3 nie generuje napięcia.Agregad prądotwórczy Einhell BT-PG 850/3 nie generuje napięcia.Agregad prądotwórczy Einhell BT-PG 850/3 nie generuje napięcia.Agregad prądotwórczy Einhell BT-PG 850/3 nie generuje napięcia.

0
  Szukaj w 5mln produktów