Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Falownik SEW + obcy silnik - ustawienie parametrów, pracuje skokowo

Henry(k) 14 Sep 2018 22:39 792 7
 • #1
  Henry(k)
  Level 30  
  Witam.

  Mam taką zagwozdkę. Falownik SEW Movidrive plus wyciągnięty ze złomu 20 letni silnik Yaskawa SGMDH który według tabliczki i danych ma 2.2kW, 2000obr, 200V napięcie pracy i Rated Current 15,7A.
  Nie mam w SEW karty enkodera pod ten silnik, nie mam też go do wyboru w konfiguratorze co jest jasne, SEW dla silników SEW.
  Chcę nim po prostu kręcić z prędkością ustawianą napięciem na wejściu analogowym.  Wybrałem konfigurator, sterowanie V/f bo nie podłączam enkodera.
  Najpierw parametry z tabelki, potem trochę je powiększyłem, ale tabelka wygląda tak:
  Falownik SEW + obcy silnik - ustawienie parametrów, pracuje skokowo

  tutaj już zagwozdka - motor rated frequency i CosPhi. Ani jednego ani drugiego nie ma na tabliczce czy danych katalogowych serwosilników SGMDH. Ustawiam 50Hz i około 0.7 do 0.8.

  Sama praca też zagwozdka. Silnik steruję od zera obrotów, początkowo obraca się skokowo (szybciej-wolniej, na zasadzie wkręcania śruby wkrętakiem z grzechotką) a po przekroczeniu magicznych 40-50rpm leci nagle w górę prąd wyjściowy ponad 150% i serwo wyłącza się na przeciążenie.
  Falownik SEW + obcy silnik - ustawienie parametrów, pracuje skokowo
  Jakie parametry mają takie silniki jeśli chodzi o brakujące dane? Da się sterować serwo-silnikami tak jak zwykłymi silnikami AC?
  Linka do dokumentacji silnika

  Pozdrawiam
 • #2
  Henry(k)
  Level 30  
  Ok, poszukałem, podumałem i jest to niemożliwe.
  SEW Movidrive steruje silnikiem synchronicznym tylko z enkoderem.
  Najprawdopodobniej (bo kompletnie nigdzie nie znalazłem o tym informacji) silnik Yaskawy SGMDH to właśnie silnik synchroniczny.
  Z kolei nie istnieje karta enkodera do SEW która obsłuży 17-bitowy enkoder absolutny Yaskawy.
  Cóż, tyle w temacie. Kupując falownik danej firmy praktycznie jesteśmy skazani na również tej samej firmy silniki (z bardzo niewielkimi wyjątkami).
 • #3
  kato76
  Automation specialist
  Quote:
  Kupując falownik danej firmy praktycznie jesteśmy skazani na również tej samej firmy silniki (z bardzo niewielkimi wyjątkami).

  Nieprawda, falownik SEW obsłuży "obce" enkodery. Jest o tym mowa w instrukcji obsługi przetwornicy. To samo dotyczy również silników innych firm. SGMGH to rzeczywiście serwo. Nie wiem jak było 20 lat temu ale ostatnie wypusty SGMGH miały enkoder absolutny i takowy jest obsługiwany przez SEW. Czy 17 bitów? Nie wiem. Fakt faktem, że niektóre rozwiązania rzeczywiście są "autorskie" i równie dobrze można powiedzieć Yaskawa dla Yaskawy. SEWy są dość trudne w konfiguracji ale za to stosunkowo niezawodne i precyzyjne w działaniu.
 • #4
  Henry(k)
  Level 30  
  Tak, jest kilka enkoderów na liście,
  https://download.sew-eurodrive.com/download/pdf/16810015.pdf

  Yaskawy żadnej, u mnie takie coś:
  Falownik SEW + obcy silnik - ustawienie parametrów, pracuje skokowoFalownik SEW + obcy silnik - ustawienie parametrów, pracuje skokowo

  Tak, SEW'y są praktycznie bezawaryjne. Bardzo fajne napędy.

  Co do obsługi innych silników - problem w tym że nikt nie daje gwarancji że to będzie działać.

  Przykład.
  Mamy maszynę z serwonapędami serii Beckhoff AX2000, kilkanaście sztuk. Do niej podłączone są silniki Siemens serii 1FK70xx, różne wielkości (np. 1FK7060-5AF71-1EG0). W środku każdego siedzi enkoder EnDat01 typu EQN1325.020-2048
  Ponieważ czas dostawy spory zakupiliśmy identyczne silniki na zapas. Po jednym każdego typu co dało 6 czy 7 silników.

  Po jakimś czasie padł silnik, przerwa na jednej fazie.
  Po podłączeniu nowo zakupionego silnika do serwonapędu jest komunikat o błędzie enkodera. Okazało się że żaden z zakupionych nie działa. Ani jedna sztuka silnika nie działa z żadnym z kilkunastu AX2000 jakie posiadamy.
  Telefon do serwisu Siemensa. Bardzo niemiła rozmowa czego właściwie zawracam mu 4 litery i silniki są sprawne a serwo Beckhoffa jest problemem.
  Telefon do Beckhoffa - rozmowa była miła ale też niewiele wniosła bo oni właściwie stosują tylko własne rozwiązania a jak producent maszyny zastosuje inne to właściwie jego broszka.

  Stanęło więc na tym, że te wszystkie nowe silniki wyślemy na serwis Siemensa niech sprawdzą odpłatnie enkodery (bo trochę poleżały od zakupu).
  W między czasie poświęciłem jeden nowy, rozebrałem i przełożyłem sam enkoder ze starego do nowego silnika - jego ustawienie to inna bajka i na chybił-trafił udało się.

  Poszły silniki na serwis.
  Wróciły że sprawne.
  Nadal ani jedna sztuka silnika nie działa z żadnym AX2000. Błąd enkodera.

  Jaki enkoder działa? taki:
  Falownik SEW + obcy silnik - ustawienie parametrów, pracuje skokowo

  Jaki jest w tych kupionych silnikach które nie działają? Takie:
  Falownik SEW + obcy silnik - ustawienie parametrów, pracuje skokowo

  Różnica w G1 i G7 - nie wiem co to, rewizja?
  Przecież nie będę rozbierał nowego silnika... czy na tabliczce jest jakakolwiek informacja?
  Falownik SEW + obcy silnik - ustawienie parametrów, pracuje skokowo

  Tak więc mamy kupionego za grube tysiące trochę złomu od Siemensa z którego enkodery można wyrzucić w kosz a wykorzystać tylko stojan. Problem będzie jak nam padnie enkoder.

  Podsumowując - albo stosujemy kompletne rozwiązania jednej firmy, albo lubimy ryzyko i zabawę a ewentualna strata kilkunastu tysięcy to pryszcz.

  zdrówko.
 • #5
  kato76
  Automation specialist
  Tak wiem, że nie ma Yaskawy na liście. Proponowałbym kontakt z serwisem SEW w Łodzi, bo to że nie ma na liście nie oznacza, że na pewno nie będzie działać. Spróbuj, może akurat coś doradzą.
  Jeśli chodzi o Siemensa to niewiele mogę powiedzieć. Niemniej jednak miałem taki przypadek z napędem Leuze: servo Leuze, przetwornica Leuze i enkoder ... Leuze? Nie! W Leuze siedzi Sick :) Taka niespodzianka. Padł biedaczek z nadmiaru ciepła więc kupiliśmy od lokalnego dostawcy bo szybciej i taniej. Włożyliśmy do napędu i... to samo co u Ciebie, błąd enkodera. Okazało się, że enkoder jest programowany pod konkretny napęd. Na szczęście serwis Sick'a poradził sobie z przegraniem programu i enkoder działa do dziś. Może u Ciebie jest ten sam numer, może producent maszyny "dostosował" Siemensa pod swoje potrzeby?
 • #6
  Micek64
  Level 18  
  Henry(k) wrote:
  Kupując falownik danej firmy praktycznie jesteśmy skazani na również tej samej firmy silniki

  Również nie zgodzę się.
  To bardzo wdzięczne urządzenia, które prawidłowo dobrane potrafią pracować bezawaryjnie kilkanaście lat.
  Jeśli chodzi o rozdzielczość enkoderów, należy jedynie pamiętać że SEW wspiera te o liczbie impulsów zgodnej z 2^n
 • #7
  Henry(k)
  Level 30  
  Nie ma opcji współpracy SEW z podanymi silnikami Yaskawy (odpowiedź wsparcia technicznego).
  Temat zamknięty.
 • #8
  Henry(k)
  Level 30  
  Nie ma opcji współpracy SEW z podanymi silnikami Yaskawy (odpowiedź wsparcia technicznego).
  Temat zamknięty.

  Dodano po 41 [sekundy]:

  "Napisz, jak rozwiązałeś problem"

  hmm.. no tak jak napisałem ;)