Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Szlifierka kątowa Bosch GWS850 - Wirnik obraca sie w druga strone

22 Wrz 2018 14:12 621 12
  • Poziom 10  
    Witam. Popsuła mi się niedawno szlifierka kątowa Bosch z regulacją obrotów. Szlifowałem nią i nagle spadły jej obroty. Teraz gdy ją włączam obraca się bardzo powoli i w dodatku w przeciwną stronę. Proszę o porady co to moźe być za przyczyna. Dodam że podmieniałem wirnik ale jest to samo. Mierzyłem uzwojenie stojana i wychodziło mi różne na obu połówkach ale nie wiem czy dobrze je zmierzyłem. Niewiem czy to ma znaczenie ale szczotki jeszcze są. Moze ktoś z Was ma jakiś pomysł co to za przyczyna?
  • Poziom 18  
    Tak, to może być uszkodzony stojan. Oryginalny wirnik mógł przeżyć jeśli go nie męczyłeś na spalonym stojanie.
  • Poziom 32  
    Ja bym sprawdził wyłącznik i regulację obrotów, bo to pierwsza rzecz która się psuje.
  • Poziom 10  
    A jak mogę sprawdzić regulacje obrotów? Są tam trzy przewody bialy, niebieski i czarny. Biały jest podłączony pod szczotkotrzymacz. Czarny połączony jest ze stojanem, a niebieski połączony jest z białym przewodem, który wychodzi z takiej czarnej kosteczki, niewiem co to jest czy to kondensator czy coś nie mam pojęcia
  • Poziom 32  
    Ja robię to tak że pomijam włącznik i puszczam na "krótko" podłączając w szereg żarówkę co by w razie zwarcia nie było fajerwerków. Jak nie czujesz się na siłach to daj to komuś kto ma doświadczenie bo jest to niebezpieczne.
  • Poziom 10  
    Przełącznik sprawny. Sprawdzałem miernikiem. A jak sprawdzić regulator? To jest zwykły potencjometr tak?
    Szlifierka kątowa Bosch GWS850 - Wirnik obraca sie w druga strone
  • Poziom 32  
    Potencjometr jest tylko elementem sterującym, podłącz pod regulator żarówkę i sprawdź czy reguluje się jasność.
  • Poziom 10  
    Tak robiłem podłączałem pod 12V z zasilacza próbowałem wszystkie kombinacje przewodów. Nie reguluje jasnosci. Czy to ma byc napiecie z gniazdka?

Dodano po 17 [minuty]:

Szlifierka zrobiona. Dwa przewody były ze sobą jakby stopione rozdzieliłem je i chodzi pieknie. Dziekuje za zainteresowanie tematem Panowie. Tylko troszke iskrzy wirnik myslicie ze zbliża sie wymiana szczotek?
  • Moderator Elektrotechnika
    mati280897 napisał:
    Tylko troszke iskrzy wirnik myslicie ze zbliża sie wymiana szczotek?

To należało sprawdzić a przyczyna iskrzenia moż być pochodzenia elektrycznego jak i mechanicznego( np.łożyska)
  • Poziom 29  
    Iskrzenie też może być z powodu wyjmowania szczotek i włożenia ich inaczej obróconych lub zamienienie ich miejscami.
  • Poziom 10  
    Założyłem dziś nowe szczotki i dalej iskrzy ale jakby troszke mniej. Zmienię jeszcze łożyska i napisze czy to pomogło. A z przyczyn elektrycznych to co mogloby być?
  • Poziom 41  
    mati280897 napisał:
    Tylko troszke iskrzy wirnik myslicie ze zbliża sie wymiana szczotek?
    Troszkę, to stwierdzenie względne. Połączenie szczotki - komutator, zawsze musi iskrzyć. Jeśli troszkę , a szczotki są w miarę długie, to nie ma obawy. Jeśli szczotki się kończą, to do wymiany, ale jak"sieje ogniem", to do wymiany najczęściej wirnik.
  • Poziom 10  
    Zmieniłem sprężynki dociskające szczotki i przestało juź prawie iskrzyć zostawiłem ja włączoną na pare minut i teraz to juz tylko drobne iskierki ledwo widoczne. Dziękuję za pomoc.