Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie termostatu pokojowego do pieca akumulacyjnego.

21 Paź 2018 13:34 558 8
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam problem z piecem akumulacyjnym, a konkretnie z programatorami pokojowymi które sterują wentylatorem w piecu.
    Posiadam 2 piece AEG 2 kW i 3 kW i każdy z nich ma podłączony osobny programator pokojowy c 18.
    Problem polega na tym że programatory mają ustawioną temperaturę do utrzymania 21 st C. Kiedy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej 21 programator "cyknie" i załącza wentylator w piecu. Ustawiona histereza 0,5 st C więc dmucha aż do nagrzania pomieszczenia do 21,6 st C w tym momencie programator "cyknie" raz wyłącza dmuchawę i następuję jakiś skok napięcia na linii programator-wentylator który powoduje zmianę zadanej temperatury z 21 np na 28 nieraz 24 a nieraz na 9 stopni. Jeśli w momencie zmiany temp na 28 st C na programatorze następuje włączenie dmuchawy i nie muszę mówić co się dzieje kiedy jesteśmy w pracy w tym momencie...w domu się robi piekarnik.
    Dodam ze termostaty kupiłem 2 nowe i na obu przy różnych piecach na niezależnych obwodach dzieje się to samo.

Programatory sprawdzone poprzez podpięcie zwykłej żarówki i wszystko jest w porządku. Nie następuje zmiana temperatury żądanej na programatorze.

Dlatego myślę że chodzi tu o jakiś skok napięcia przy wyłączaniu dmuchawy przez programator.

Teraz pytanie. Co mógłbym zamontować na linii zasilającej między programatorem, a dmuchawą, co by osuwało takowe zakłócenia programatora. (przekaźnik, stycznik czy co innego i jak dobrać, go do takiego sprzętu)

Pomóżcie proszę póki jeszcze nie ma zimy i będąc w pracy termostaty są wyłączone, ale jak będzie -10 to już muszą pracować podczas naszej nieobecności.

Piec 2kW na zasileniu dmuchawy po programatorze ma takie cos....

Jest w miejscu R7 wg ponizszego schematu

W piecu 3kW taki sam schemat ale w miejscu R7 nic niema. Programator zasila dmuchawe bezposrednio.

W zalaczniku dodalem filmik z opisanym problemem.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Dziwna sprawa, może warto zwrócić się do producenta regulatora o pomoc bo takie zachowanie na pewno nie jest normalne. Aby wykluczyć ewentualny wpływ wentylatora na regulator odseparuj oba układy za pomocą przekaźnika (tylko dobierz taki, pod odpowiednie obciążenie do wentylatora)

Tak masz podłączony regulator?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Mam podłączone tak jak na schemacie.
    Opisałem całą sytuacje tam gdzie kupiłem i zalecili mi wlasnie zastosowanie czegoś co bedzie usuwac ewentualne przepiecia na lini regulator-wentylator...ale i tak odeslali mnie do szukania fachowej pomocy u kogos kto sie zna...
    Sugerowano mi zastosowanie przekaznika...
    Jak dobrac przekaznik i w ktorym miejscu go zamontować? Na zasileniu L między programatorem a dmuchawą?
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Cewka przekaźnika 230v pod styki N1 i L1. Jeśli wentylator do tej pory miał zasilanie z regulatora to do wentylatora musisz doprowadzić dodatkowy przewód z zasilaniem i podłączyć N,PE. Z jednej strony na styki NO przekaźnika podajesz L-ke, z drugiej wychodzisz L-ką na wentylator.

Przekaźnik można dobrać znając obciążenie wentylatora. Jeśli nie czujesz się pewnie to nic na siłe i lepiej zleć tą robotę komuś :)
  • Poziom 9  
    Mam doprowadzone do pieca L,N,PE i pod obudową polaczenie z regulatorem i regulatora wraca do pieca do wentylatora...
  • Poziom 19  
    Ale sterownik będzie załączał cewkę tym samym napięciem co wentylator, to już pewnie lepiej na inne napięcie i przez zasilacz, tylko czy to ma sens? Może lepiej wstawić diodę, taką jak do zabezpieczania przekaźników. Ja bym oddał te sterowniki i coś innego założył.
  • Poziom 9  
    Mialem poprzednio zwykle state regulatory manualne...i jak wylaczal regulator dmuchawe to telewizor na sekunde przygasał jak zalozylem nowe(c18) bylo to samo tv przygasal na sekunde przy wylaczaniu dmuchawy. Dmuchawa jest zasilana w szeregu z gniazdami od tv...tv led samsung. pomogla zmiana kabla hdmi i problem ustąpił...
    Przypuszczam ze dmuchawa w momencie wylaczania wywoluje jakies spadki lub wzrost napiecia na tej lini...
    Od razu dodam ze ladowanie tych piecow mam podlaczone niezależnie bezposrednio do rozdzielni na osobnym bezpieczniku. Zarowno piec 2kW i 3kW maja osobne przewody na osobnych zabezpieczeniach.
  • Poziom 10  
    Faktycznie to co napisałem nie ma sensu z uwagi na to samo zasilanie więc lepiej zastosować porady tak jak napisał Brodowski G :)
  • Poziom 9  
    Nie wiem jak się ma to w praktyce.
    Ale myślę ze w momencie rozlączenia napięcia w wentylatorze przez regulator występuje impuls cbwilowy wzrost napięcia który cofa się po przewodzie L1 do regulatora wywołując pewnego rodzaju zwarcie na ktore regulator tak wlasnie reaguje. Moze by zastosowac coś na przewodzie L1( od regulatora do wentylatora) cos co te zaklucenia wychamuje tzn aby nie cofnely sie po L1 z dmuchawy do regulatora?

Czy ktoś moze potwierdzic prwdopodobienstwo mojej teori?

Nie jestem fachowcem i specem w dziedzinie elektroniki...moze nie duże ale jakieś pojecie mam...

Dodano po 18 [godziny] 27 [minuty]:

Podobno taki kondensator przeciwzakloceniowy moze pomóc...kosztował 3zł wiec sprobowac warto moze pomoże.
    Tylko pytanie dla pewnosci jak podłączyć.
    Przy samym wentylatorze pod L i N czyli jakby zrobic tym mostek?

Dodano po 44 [minuty]:

Problem rozwiazany!!!
    Dzieki tym ktorzy probowali pomóc:) w szczególności SIZOREKK. Zrobilem tak jak na obrazku:

I po problemie :)

Koszt naprawy przy 2 piecach 6 zł.

Pozdrawiam i mam nadzieje ze komus ten post pomoże.