Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Raspberry Pi do pracy inżynierskiej oraz użytku własnego

cross099 25 Paź 2018 21:10 132 7
  • #1 25 Paź 2018 21:10
    cross099
    Poziom 10  

Cześć,

Piszę pracę inżynierską nt automatyzacji domu na podstawie komputera Raspberry Pi. Chciałbym nabyć takowy aby móc napisać pracę jak również używać go w domu np jako serwer dla Uni-FI itp. Powiedzcie mi czy lepiej kupić Raspberry w Polsce czy np. na ali? Na ali znalazłem zestaw z ekranem dotykowym 3,5 cala raspberry pi 3+ radiatorami kartą pamięci zasilaczem i obudową oraz kartą sd za ok 65$ warto?

Czy od razu na ali nabyć jakieś czujniki? Planuje w pracy zamieścić przykład sterowania oświetleniem i ogrzewaniem oraz opisać ogólnie jakie zastosowania może mieć malina w inteligentnym domu.

Jak jest z awaryjnością tego komputerka?

Dzięki za pomoc.

0 7
  • #2 25 Paź 2018 21:32
    brandys
    Poziom 13  

Co do awaryjności to słyszałem że Malina jest bardzo wrażliwa na nagłe wyłączanie prądu. Często uszkadza się system na karcie sd. Są dedykowane moduły tzw haty dodające funkcję UPS do maliny. Ja korzystałem przez 2 lata z Orange Pi One i Zero i tutaj nie było aż takich problemów przy zanikach zasilania.
    Co do systemów automatyki domowej to polecam Domoticz i Home Assistant.
    Czujniki można nabyć (polecam bramkę i czujniki Xiaomi) albo zrobić samemu w oparciu np o moduł esp8266, tu polecam Wemos D1 mini.

0
  • #3 25 Paź 2018 21:36
    cross099
    Poziom 10  

Domoticza już znam. Na podstawie Forbota ogarniam podstawy. Z tymi czujnikami na pewno skorzystam z opini. Ale rozumiem że tutaj z napięciem nie zależnie czy z Ali czy z Polski nie robi różnicy? Gwarancja tego nie obejmuje raczej?

0
  • #4 25 Paź 2018 22:23
    brandys
    Poziom 13  

Sprecyzuj co znaczy "z napięciem" ? Przecież to się zasila z zasilaczy 5V. zależy jaki kupisz zasilacz - oczywiście potrzeba końcówki do naszego gniazdka typ EU nie chiński (ale na to są przejściówki, np do bramki Xiaomi trzeba dokupić przejściówkę ba ma chińską wtyczkę niepasującą do naszych gniazdek 230VAC) Taką przejściówkę kupisz za parę złotych w Polsce. Generalnie polecałby kupić w Polsce zestaw ze względu na wsparcie - ale ja kupiłem w chinach bo była naprawdę duża promocja (ale fakt - czekałem 2 miesiące na dostawę). Nie wiem czy czujniki Xiaomi są dostępne w Polsce. Generalnie dziwię się, czemu nie są bardziej popularne - praktycznie najlepsza oferta cenowa w stosunku do możliwości i dobra jakość.

0
  • #5 25 Paź 2018 22:47
    cross099
    Poziom 10  

Z napięciami chodziło mi, o te problemy z wrażliwością sprzętu na spadki napięć.

No teraz w Chinach za 61$ mogę mieć raspberry po 3+ z kartą sd 16GB zasilaczem ekranem dotykowym 3,5 cala 3 radiatorami i obudowa do wyboru. Więc w porównaniu do samego raspberry z Polski za 180 zł to jest niezła oferta chyba.

O jaki wsparciu mówisz? Chodzi o gwarancję?

0
  • #6 25 Paź 2018 22:49
    Ture11
    Poziom 34  

brandys napisał:
    Co do awaryjności to słyszałem że Malina jest bardzo wrażliwa na nagłe wyłączanie prądu.
    Hmm, nigdy nie udało mi się w ten sposób uszkodzić systemu w malince - a naprawdę dużo przeszło mi ich przez ręce i nigdy nie wpisałem magicznego "Halt" przed wyłączeniem zasilania :-)

Dodano po 1 [minuty]:

cross099 napisał:
    Więc w porównaniu do samego raspberry z Polski za 180 zł to jest niezła oferta chyba.
    Tylko że wiesz, jak kupisz w PL to masz gwarancję, płytki zazwyczaj bez problemu wymieniane są na nowe... a za granicą - po awarii malinki dużo się natrudzisz...

0
  • #7 26 Paź 2018 11:06
    cross099
    Poziom 10  

No ok znalazłem ofertę za 210 zł na allegro z obudową zasilaczem i radiatorami. Jak coś to dokupię ten ekran dotykowy na ali za 9 dolarów i wyjdzie podobna cena. Dzięki za pomoc. Skoro mają być problemy później jakieś to lepiej wybrać produkt z polski

0
  • #8 27 Paź 2018 18:58
    brandys
    Poziom 13  

Niestety ale jeśli Malina jest używana do czegoś konkretnego (typu monitoring wizyjny, przetwarzanie danych itp) to uszkodzenie systemu lub karty SD jest bardzo prawdopodobne gdy nastąpi wyłączenie prądu . Znalazłem ciekawy projekt z tym związany, są też specjalne nakładki przełączające na zasilanie z akumulatorka w razie zaniku napięcia itp http://solutionsuncommon.com/home/electronics/raspberry-pi-shutdown-sequencer/

0