Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ustawienia pieca na ekogroszek

04 Nov 2018 09:05 13116 16
  • Level 4  
    Mam problem z ustawieniem pieca na ekogroszek, czytam różne fora i sam już nie wiem jak ustawić sterownik.
    Piec 25KW ktoś może podać jakie ma ustawienia (podawanie,pauza podczas pracy)
    Zdaje sobie sprawę że jeśli ktoś poda mi swoje ustawienia to nie rozwiąże mi problemu, ale będę miał jakiś punkt odniesienia.
    Ogólnie piec mi nie dopala węgla, komin gorący
    Proszę o pomoc
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • OptexOptex
  • User removed account  
  • OptexOptex
  • Level 12  
    ja mam piec bez podajnika ale podejrzewam że zasada jest podobna. Ustawiałem go metodą prób i błędów,aż do momentu w którym uznałem że jest dla Mnie ok.
    Pauze mam ustawioną na 8 minut przedmuch na 60 sekund .
    Wentylator nadmuchowy od 20% do 40%
    Zatrzymanie wiatraka jak temperatura pieca spadnie do 33 stopni (zawsze mi dopala)
    Zauważyłem też że dużo zależy od węgla(raz wziąłem od innego dostawcy i mi nie dopalał)
  • Level 37  
    kriso221 wrote:

Wiatrak od 20% do 40%
    Zatrzymanie wiatraka jak temperatura pieca spadnie do 33 stopni (zawsze mi dopala)

Wiatraki stoją na polach.
  • Level 12  
    Przepraszam miałem na myśli: wentylator nadmuchowy.
  • Level 4  
    No fakt może faktycznie mało informacji podałem.
    Mianowicie
    Przy ustawieniach
    Podanie 13 sekund
    Pauza 58 sekund
    Wentylator 70 procent klapka na wentylatorze w połowie otwarta można powiedzieć że się wypala natomiast gorący jest komin dlatego próbowałem zmniejszyć obroty wtedy wyrzuca węgiel i szlakuje
  • Level 11  
    Zamontuj regulator ciągu kominowego. Ponadto powinieneś mieć przy wentylatorze zamontowaną klapkę zwrotną, sama się otwiera podczas nadmuchu. Ustawienia masz nie wiele odbiegające od przykładowych.
  • Level 35  
    A co to za kocioł? Ile metrów grzejesz? Jaki sterownik? Jaki groszek?
  • Level 4  
    metry do grzania 150m2
    jeśli chodzi o opał to znam tylko kaloryczność 27
    sterownik TECHNIX ARGOS PID
    wentylator RMS - 120 AL MAX
    kocioł 25kw z podajnikiem ślimakowym
  • Level 35  
    To, że komin jest gorący to i tak lepij niż ma w nim płynąć smoła jako produkt uboczny niskiej temperatury spalin.

Po prawej stronie korony i z przodu jakby robił się kalafior. Nadmuch tam jest dobry? Wszystko jest szczelne? Kiedy czyszczony kocioł i komin?

Ile wyniosło zapotrzebowanie na ciepło wg strony, którą podałem?
  • Level 4  
    Poniższe wyliczenia zakładają utrzymanie w domu przez całą zimę średniej dobowej temperatury 23,0°C.

15,5kW – maksymalna moc grzewcza
    Tyle będzie potrzebne w "najmroźniejszy" dzień, przy średniej dobowej -20°C.
    Oznacza to, że na każdą godzinę doby w budynek trzeba "wpompować" średnio co najmniej 15,5kWh, aby temperatura wewnątrz nie spadała.

7,3kW – przeciętna moc grzewcza
    Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 2,7°C.

154W/m2 wskaźnik zapotrzebowania na moc
    Tę wartość znajdziesz w tabeli orientacyjnego doboru mocy kotła od jego producenta.

36 327kWh = 131GJ całkowite roczne zużycie energii na ogrzewanie
    Tyle ciepła netto potrzebuje twój dom na cały sezon grzewczy. Zależnie od tego, czym i z jaką sprawnością będziesz grzać, ilość ciepła brutto, jaką musisz kupić w opale, będzie odpowiednio wyższa.

360kWh/m2*rok wskaźnik zużycia energii

kocioł i komin czyszczony na bieżąco raczej wszystko szczelne dym nie wydobywa się na zewnątrz
    jeśli chodzi o nadmuch wydaje mi się że tak w sumie nie wiem jak to nam sprawdzić
  • Level 35  
    Teraz widzisz o ile masz przewymiarowany kocioł?

Jaki masz zasobnik i przy obecnej temperaturze na ile Ci to wystarcza. Albo inaczej - 25 kg groszku wystarcza na....dni?

A co się dzieje jeśli przejdziesz na tryb automatyczny i sterownik będzie dobierał sam parametry na podstawie zadanej temperatury kotła?
  • User removed account  
  • Helpful post
    Level 20  
    Kolego obroty 70% to stanowczo za dużo w dodatku przy tak przewymiarowanym kotle- pakujesz kasę w chmury. Podejrzewam że nie masz czujnika temp spalin?
    Przy zmniejszeniu obrotów dmuchawy normalne że jeśli nie zmniejszysz jednocześnie nawęglania palnika(zmniejszenie czasu podawania lub zwiększenie przerwy) to będziesz miał niedopał
    Proponuję Ci zmniejszyć moc nadmuchu do 40% i czas podawania do 8 sekund. Obserwuj przez parę godzin. Jeżeli dalej będzie przerzucał niedopał to dalej skracaj czas podawania ale powoli(o 1 sek i obserwuj). Jeżeli kopczyk będzie się zapadał to odwrotnie - wydłuż czas podawania.
  • Level 9  
    Nie chcąc zakładać nowego tematu chciałbym zapytać o jedną rzecz. Czy w zwykłym piecu starego typu Ogniwo 17KW można palić ekogroszkiem ? Obecnie ceny ekogroszku w workach są na realnie niskim poziomie , chciałbym być bardziej ekologiczny i palić od góry ekogroszkiem i suchym bukiem .