Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie kuchni na piętrze - druga tablica rozdzielcza

MarcinZamania 07 Nov 2018 16:05 1068 13
Wago
    MarcinZamania
    Level 5  
    Witam
    Posiadam jedną tablicę, w której jest miejsce jeszcze na 1 bezpiecznik, włącznik. Do domu dochodzą 3 fazy. Chciałbym zrobić mała kuchnię dodatkową na piętrze.

Plan był taki, aby wyjść jednym grubszym kablem (7 do max 10 m długości na oko) z istniejącej tablicy i doprowadzić go do drugiej nowej, a z tej nowej tablicy już mniejszymi np. 5x2,5 do kuchenki (do 7kW), osobno zmywarka, lodówka, mikrofalówka, 5 gniazdek.

1. Jaki przekrój kabla łączący dwie tablice byłby bezpieczny? Czy może być 4mm?
    2. Jedna faza wystarczy (3x4mm) ? Czy wszystkie 3 ciągnąć (5x4mm)?

Później chcę od drugiej nowej tablicy dać bezpieczniki i wyjść do palników indukcyjnych kablami np. 5x2,5 czy jednak do nowej tablicy itp.

Jak to zrobić najlepiej i najprościej, gdzie jakie wyłączniki, bezpieczniki o jakich wartościach. W miarę rozumiem schematy, więc jakby ktoś mógł pomóc to już sobie to później połączę.
  • Wago
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    MarcinZamania wrote:

Jak to zrobić najlepiej i najprościej,

To nie ma być najprościej, tylko ma być bezpiecznie.
    A na forum nie projektujemy instalacji elektrycznych, bo zdalnie jest to niemożliwe. Projektowanie zaczyna się od poznania technicznych warunków zasilania wydanych przez dostawcę energii. A Ty zabierasz się do napoleonowskich planów nie wiedząc nawet jaki masz limit mocy.
    MarcinZamania
    Level 5  
    Oczywiście, że ma być bezpiecznie. Limit mocy jest dostateczny.

Jeżeli załóżmy płyta 4 palnikowa ma do 8 KW, zmywarka do 1,5 KW, lodówka 0,4KW, czajnik elektryczny 2KW, to oznacza, że maksymalnie może zostać pobrane 43 ampery jednocześnie (?). Czyli muszę 3 fazy podciągnąć, bo bym inaczej musiał dać kabel gruby, a aż takie grube raczej nie są doprowadzone do głównej tablicy.

Czy zatem bezpiecznie będzie dać 5x4mm (7m) od istniejącej tablicy do nowej (3 fazy) i w nowej tablicy z jednej fazy zasilić np. 5x2,5 płytę indukcyjną? Z drugiej zmywarkę, z trzeciej drobne urządzenia?
    retrofood
    MarcinZamania wrote:
    Czy zatem bezpiecznie będzie dać 5x4mm (7m) od istniejącej tablicy do nowej (3 fazy)

Aby z odpowiedzialnością odpowiedzieć na takie pytanie trzeba by wiedzieć wszystko o tym co znajduje się pomiędzy siecią a nową tablicą.
  • Wago
    MarcinZamania
    Level 5  
    Z tego co sprawdziłem przed domem mam na każdej fazie zabezpieczenie 25A, a druty są dostatecznie grube. Moc to 14kW, ale nigdy dwie kuchnie nie będą jednocześnie działać.

Myślałem, żeby zrobić tak: do drugiej tablicy dojść 5x4mm, tam dać wyłącznik 3 fazowy, za nim sygnalizator światełkowy na 3 fazy, dalej róznicowoprądowy 3 fazowy lub 3 x pojedyczny, a dalej na obwody 2,5mm wyłącznik nadmiarowy B16, a na oświetlenie B10.

Czy różnicowo prądowy lepiej dać 3 w jednym, czy na każdą fazę osobno? Czy przy róznicowo porądowym trójfazowym 30mA dopuszczalny prąd np 40A, 63A, oznacza dopuszczalną sumę prądów z 3 faz, czy na każdą osobno?

Czy byłoby ok, czy coś jeszcze warto dodać?
    Brivido

Level 33  
    Lepiej 3 osobne RCD, ten prąd to obciążalność każdego, pojedynczego toru. Najlepiej to by było zmodernizować/wymienić na większą obecną rozdzielnice.
    MarcinZamania
    Level 5  
    Proszę o kolejne porady. Proszę nie odsyłać mnie do elektryka, ogarnę temat, tylko proszę o małe podpowiedzi. Chcę, żeby to było zrobione bezpiecznie.

Z tego co rozeznałem do domu dochodzą 3 fazy i powrotny po 10mm2. Przed domem w skrzynce mam zabezpieczenie 25A na każdą fazę. Cztery kable idą dalej do domu i w domu jest rozdzielnica, która chcę przerobić. Wychodzi na to, że jest to TNC. Myślałem o wkopaniu uziomów jeżeli by to w ogóle dało jakiś efekt, ale okazało się, że część domu, której nie mam jak teraz ruszyć ma zerowania w gniazdkach i przewody dwużyłowe, więc dorabianie osobnego PE i zmiana typu sieci chyba odpada, bo część jest taka, a część była by inna.

Naczytałem się, że RCD nie ma sensu w TNC. Ale czy zaszkodziłoby, gdybym dał na każdy obwód w tej kolejności: RCD 30mA, wyłącznik izolator, i odpowiedni wyłącznik nadprądowy, b16 na 2,5mm, b10 na 1,5mm?

W części domu pozostają zatem zerowane obwody gniazdek z dwoma żyłami, oraz część, gdzie doprowadziłem już po 3 żyły do gniazdek i wpiąłem bolec na PE. Czy w rozdzielnicy mam zatem połączyć szynę PE z szyną N, a stamtąd wraca już reszta tym czwartym przewodem 10mm przed dom i leci dalej jako PEN?

Jedna rzecz, widziałem, że w TNC powroty N ktoś dał na osobną listwę, a z wyjście na jeden RCD, a dopiero później na N połączony z PE. Czy przy 3 fazach analogicznie? Czy może tak robić?
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
    MarcinZamania
    Level 5  
    Jak będę chciał położyć płytki, to sobie napisze temat na forum budowlanym. Już był jeden fachowiec, który zabezpieczył mi przy istniejącej sieci urządzenie w łazience jedynie na różnicówce (kabel 1,5mm) , a kolejne zabezpieczenie to dopiero przed domem 25A. Elektryk z wieloletnim doświadczeniem. Za takich elektryków mam płacić czy takich co się tu wymądrzają? To wolę teraz sam zebrac wiedzę, upewnić się, pogadać z elektrykami na żywo i na forach i sobie zrobić. Mam doświadczenie w montażu spore, ale robiłem to dawno temu, więc sobie poradzę, ale potrzebuję jedynie upewnienia czy dobrze myślę, a jeżeli źle, to porady i sobie połączę i grubości drutów dobiorę.

Napisałem jak wygląda sieć u mnie wcześniej. Ponawiam pytania czy tak można zrobić i czy będzie to bezpieczne przy założeniu, że dobrze dobiorę parametry urządzeń:

1. Obwód obojętnie której fazy w domu chcę zacząć tak o ile dobra kolejność:
    a) RCD (wiem, że w TNC są różne opinie, ale dałbym powrót każdego obwodu przez własne RCD, a z RCD wyjście na szynę N zmostokowaną z PE, a do szyny PE powrotny kabel, który idzie sprzed domu)
    b) za RCD wyłącznik nadpradowy, typu B16, B10, standardowo w zależności od obwodu
    c) za nadprądowym chcę dać izolator wyłącznik, żeby móc bezpiecznie wyłączać dany obwód bez chodzenia przed dom

2. Jeżeli mam niektóre obwody, gdzie były robione zerowania, to kablami N wracam przez właściwe dla danego obwodu RCD na szynę N, która jest zmostkowana z PE ?
    3. Jeżeli mam obwody mieszane, gdzie część działa z zerowaniem na 2 żyłach, a inne gdzie już mam 3 przewody na jedną fazę, to żyły PE wpinam na szynę PE, a żyły N przez własne RCD na szynę N? I oczywiście zmostkowane jest szyna PE z szyną N, a kabel odporwadzający poza dom jest podłączony bezpośrenio do PE?

Jeżeli jest błąd, proszę o poprawę.
    User removed account
    User removed account  
    czolo81
    Level 17  
    Faktycznie kolego :elel: . Posty Marcina [nie obrażając cię kolego ] to bełkot . Jakieś RCD na " powrotach obwodów" . Jestem elektrykiem z dość długim stażem ale jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić . Ściągnij sobie elektryka z polecenia znajomych bądź firmę [nie będzie tanio] . Za to bezpiecznie i fachowo .
    MarcinZamania
    Level 5  
    elel wrote:

Jesteś pewien, że fachowiec zastosował RCD a nie RCBO? Dla laika to i to jest różnicówką, wyglądają tak samo a różnią się na zewnątrz tylko jedną literką. Masz zdjęcie tego aparatu? Jak masz to je wklej.

Ciężko coś tu się dowiedzieć, skoro w takim tonie rozmowa idzie. Pytam też czasem znajomego projektanta i elektryka, ale pytam też tutaj, ponieważ chcę zebrać wiele opinii i doczytać, żeby mieć cały obraz. Zdarza się, że ich opinie lub rady się różnią. A inny elektryk już mi dał jak napisałem RCD samo do wanny. W skrzynce sprawdziłem, że z RCD poszło to prosto pod bezpiecznik 25A, z pominięciem chociażby B16 czy B10. Więc owszem pytam elektryków, ale też weryfikuję.

Ale idźmy dalej, może ktoś pomoże, bo już sporo robót mam za sobą. Prawie wszystko gotowe poza skrzynką.

1. Wymieniłem tymczasowo już sam na RCBO po konsultacji z elektrykiem zabezpieczenie zasilania wanny. Rodzi mi się kolejne pytanie, które powstało dzisiaj, czy nie byłoby bezpieczniej jednak osobno dać do tej wanny RCD i za nim osobno bezpiecznika? Ale to mi się tylko tak wydaje, bo jakby np zwarło się trwale całe RCBO, to niby bezpieczniej jak są dwa urządzenia, z których jakieś może pozostać sprawne?

2. To nie zmienia faktu, że dalej mam TNC 3 fazowy, a w skrzynce na jedną listwę wpięte PENy ze starej instalacji, gdzie gniazdka są zerowane na 1 piętrze, oraz PE i N z instalacji nowej na parterze. Na wiosnę chciałbym wziąć kogoś z uprawnieniami i sprzętem, żeby zrobić uziemienie i pomiary. Część instalacji pracowałaby w TNC, a część już TNC-S Odkryłem też, że mam jednak wkopaną bednarkę od odrogmówki, nie same szpilki. Czy można wpiąć się do niej planowanym PE i zrobić pomiar, czy trzeba osobno wbijać szpilki?

3. Chodzi mi jeszcze o wyłączniki FR (303, czy 304), ale takie, żeby to było bezpieczne dla każdej części tej mieszanej instalacji jeszcze przed zrobieniem uziemienia do PE dla nowej części instalacji jak i po. Rozłączać tylko fazy w nowej, czy N też ? Nie chciałbym uszkodzić kuchenki indukcyjnej i pieca. W starej też tylko fazy? Jak rozłączę tylko fazy, to przez to, że na rozdzielonym PENie łączą się ze starej PEN, a z nowej PE i N, będzie to bezpieczne? W tej chwili nie mam wyłączników, jedynie bezpieczniki typu B16, ale wtedy muszę wszystkie po kolei wyłączać jak coś chcę zrobić.

Mogę prosić o jakieś rady, szczególnie jeżeli chodzi o 3 pytanie? Będę weryfikował odpowiedzi z innymi elektrykami, więc proszę się nie bać, że po przeczytaniu forum zacznę w ciemno wszystko montować.
    Waski85
    Level 13  
    MarcinZamania wrote:
    Proszę o kolejne porady. Proszę nie odsyłać mnie do elektryka, ogarnę temat, tylko proszę o małe podpowiedzi. Chcę, żeby to było zrobione bezpiecznie.

Z tego co rozeznałem do domu dochodzą 3 fazy i powrotny po 10mm2. Przed domem w skrzynce mam zabezpieczenie 25A na każdą fazę. Cztery kable idą dalej do domu i w domu jest rozdzielnica, która chcę przerobić. Wychodzi na to, że jest to TNC. Myślałem o wkopaniu uziomów jeżeli by to w ogóle dało jakiś efekt, ale okazało się, że część domu, której nie mam jak teraz ruszyć ma zerowania w gniazdkach i przewody dwużyłowe, więc dorabianie osobnego PE i zmiana typu sieci chyba odpada, bo część jest taka, a część była by inna.

Naczytałem się, że RCD nie ma sensu w TNC. Ale czy zaszkodziłoby, gdybym dał na każdy obwód w tej kolejności: RCD 30mA, wyłącznik izolator, i odpowiedni wyłącznik nadprądowy, b16 na 2,5mm, b10 na 1,5mm?

W TN-C RCD stosować nie wolno a nie nie ma sensu.
    Osobnego PE też się nie dorabia bo stworzył byś coś co się nazywa wyspa TT.
    Ten powrotny to PEN i jeżeli go rozdzielisz w rozdzielnicy no najpierw należy podłączyć go do listwy PE a następnie zmostkować z listwą N.
    Masz wannę z hydromasażem? Bo jak tak to jak najszybciej wyłącz zasilanie.
    "A inny elektryk już mi dał jak napisałem RCD samo do wanny. W skrzynce sprawdziłem, że z RCD poszło to prosto pod bezpiecznik 25A, z pominięciem chociażby B16 czy B10. Więc owszem pytam elektryków, ale też weryfikuję"
    retrofood
    Typowy przykład jak to dyletant chce "ogarnąć" dość skomplikowaną instalację. Hasa sobie od Sasa do lasa i nie rozumie, chociaż mu tłumaczą, że to wszystko musi być spójne i od siebie zależne. Dlatego projektowania instalacji nie zaczyna się od montowania oświetlenia, a od technicznych warunków zasilania

Temat zamykam. Nie projektujemy instalacji elektrycznej w części forum przeznaczonej dla nieprofesjonalistów. Proszę zapoznać się z zasadami działu.