Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa blyskowa - kondensator

01 Wrz 2005 22:37 1194 5
  • Poziom 10  
    Witam - mam zewnetrzna lampe blyskowa i zalezy mi na jak najdluzszej niezawodnosci jej kondensatora - slyszalem dwie teorie
    1. Po dluzszym niekorzystaniu pierwsze kilka blyskow wykonac na bateriach alkalicznych zanim wloze stosowane na co dzien akumulatorki
    2. Raz na jakis czas wlaczyc lampe aby kondensator się naladowal i tak ja potrzymac kilkanascie minut
    obie matody podobno przedluzaja zywotnosc kondensatora - w zwiazku z tym chcialem was zapytac jakie jest wasze zdanie na ten temat, czy macie jakies inne sposoby czy wyzej wymienione maja sens - bede wdzieczny za pomoc - pozdrawiam lukasz
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Mój wujek jest fotografem i po prostu wyśmiał obie metody.
    Żadna z opisywanych nie przedłuży żywotności lampy.
    Jedną i sprawdzoną metodą jest u fotografików jest po prostu parę błysków jeden raz w tygodniu.
  • Poziom 10  
    dzieki za pomoc - bede mial to na uwadze :) pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Ja bym sugerował: jeśli lampa była nieużywana ani raz przez kilka miesięcy, to
    włączyć jej ładowanie na chwilę (małą część czasu potrzebnego na naładowanie
    kondensatora), wyłączyć, zostawić na kilka godzin, i powtórzyć to kilka razy.

Poza tym, kilka błysków daje to samo (dla kondensatora), co jednorazowe
    naładowanie i zostawienie naładowanego (bez błysku).

A w obu przypadkach chodzi o to, że kondensator się rozformowuje jak się go
    nie ładuje, jakby potem dostał od razu pełne napięcie, to może mu to zaszkodzić.
    Z tym, że rozformowanie daje jakieś efekty po paru miesiącach bez ładowania,
    a jakieś poważniejsze skutki po roku... wtedy potrzebne jest ładowanie "na raty".
    Jak raz na miesiąc zrobisz nawet jeden błysk, to się nie przejmuj.
  • Poziom 10  
    wielkie dzieki za pomoc - wiem juz teraz mniej wiecej o co tu chodzi i poprostu raz na tydzien uzyje kilka razy lampy zeby nie zapominala do czego sluzy :) pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Nie ma za co :!:
    POZDROWIENIA :D