Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zimny kaloryfer w połowie - w jakiej pozycji ustawić zawory pod grzejnikiem?

05 Gru 2018 23:19 1590 5
 • Poziom 1  
  Drodzy, mam problem. Mam poziomowe mieszkanie. Wszystkie kaloryfery na dole sa gorące. Na godzę w łazience tez. Ale w pokojach na gorze grzeją tylko w połowie u góry. Sa skryzowane. I odpwietrzone. Ale nie wiem, jak ustawić zawory na dole. Zobaczcie zdjęcie - w jakiej pozycji ustawić? Dodam, ze na dole kaloryfery sa ustawione w takich właśnie pozycjach i sa gorące na całej powierzchni.
 • Poziom 12  
  Otwarte gdy są w pozycji jak na zdjęciu, czyli wycięcia w pionie. Jeśli jest zimny w połowie to znaczy, że jest zapowietrzony, z boku kaloryfera jest odpowietrznik.
 • Poziom 32  
  Jak masz termostaty to można skręcić te na niższej kondygnacji do 0 i sprawdzić jak to wpłynie na te na górze. Pierwsze co to odpowietrzenie, ale skoro twierdzisz, że odpowietrzyłeś to zostaje sprawdzenie czy układ jest faktycznie wyregulowany i wydajność pompy obiegowej jest odpowiednia.
 • Poziom 36  
  dwie napisał:
  Wszystkie kaloryfery na dole sa gorące.

  To znak, że te grzejniki mają wodę kotłową w wystarczającej ilości i są w stanie się nagrzać.

  dwie napisał:
  Ale w pokojach na gorze grzeją tylko w połowie u góry.

  To znak, że grzejnikom na górze brakuje gorącej wody kotłowej i nie mają jak się nagrzać. Woda płynie tam wolno i tak małym strumieniem, że stygnie w połowie grzejnika.

  dwie napisał:
  Sa skryzowane. I odpwietrzone. Ale nie wiem, jak ustawić zawory na dole.

  Skoro nie wiesz co zrobić z zaworami ze zdjęcia to skąd wiesz, że grzejniki są dobrze skryzowane?
  Jeśli wszystkie grzejniki w domu są z podłączeniem dolnym to na górze z boku masz głowicę termostatyczną i po zdjęciu tej głowicy będzie widoczna wkładka zaworowa.
  Na wkładce zaworowej zwykle są cyfry np. 1-6 i ustawiając mniejszą cyfrę ograniczasz przepływ, a ustawiając większą pozwalasz, aby więcej wody płynęło przez grzejnik i w ten sposób kryzujesz grzejniki z dolnym zasilaniem.
  Zasada jest taka, że dobiera się kryzę w zależności od wielkości grzejnika oraz od jego odległości od kotła.
  Grzejniki mniejsze i bliżej kotła powinny być bardziej skręcone, a grzejniki większe i dalej od kotła oraz na piętrze powinny być bardziej odkręcone.

  Zawór z fotki to w zasadzie zawór odcinający, którym możesz odciąć dany grzejnik od instalacji na wypadek awarii, serwisowania tego grzejnika bez unieruchamiania całego ogrzewanie i wyziębiania całej chaty.
  Z założenia te zawory powinny być otwarte na maska, czyli pozycja w pionie są otwarte, pozycja w poziomie (ruch o 90 stopni) są zamknięte. Pozycja pośrednia to ograniczony przepływ wody ale jak pisałem nie służą one do kryzowania. Kryzowanie jest przez wkładkę zaworową.

  Możesz dla szybkiego testu zrobić tak jak już była sugestia, zamknąć na głowicach termostatycznych grzejniki dolne to te na dole powinny przestać grzać, a te na górze powinny ruszyć.
  Potem czeka Ciebie zabawa z kryzowaniem, aby dla wszystkich grzejników starczyło wody.

  Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

  dwie napisał:
  Ale w pokojach na gorze grzeją tylko w połowie u góry

  Ważna sprawa, czy pokoje na górze są chłodniejsze niż te na dole, inaczej mówiąc, czy masz problem z ich dogrzaniem?
  Bo jeśli nie i temperatura w pokojach jest OK to może być opcja, że góra ma zbyt duże grzejniki i zwyczajnie głowica termostatyczna blokuje przepływ wody na wkładce zaworowej z powodu osiągnięcia zadanej temperatury na głowicy.
  Brak grzania grzejnika na całej powierzchni nie musi od razu oznaczać problemu z grzejnikami.
  Chyba, że głowice odkręcasz na maksa na 5 i nadal grzejniki są chłodne to wtedy może to być efekt braku regulacji hydraulicznej, czyli odpowiedniego kryzowania i/lub zbyt małej wydajności pompy obiegowej, bo zakładam, że instalacja i grzejniki są w 100% sprawne i nic innego nie blokuje przepływu wody przez grzejniki.
 • Poziom 35  
  Może też być to tak, że na górze pokoje ogrzało słońce, więc głowica termostatyczna zamknęła dopływ ciepła do grzejników (albo grzejniki są przewymiarowane).